Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Głośnik przenośny z wbudowanym zasilaniem.

wojtek0995 30 Sie 2013 16:42 5178 6
  • Głośnik przenośny z wbudowanym zasilaniem.
    Witam,

Chciałbym przedstawić swoje już stare dziecko. Najprostszy głośnik przenośny ;).
    Obudowa wykonana MDFu 18mm, skręcona wkrętami, poklejona i uszczelniona. Pomalowana czarną emalią uniwersalną.

Wzmacniacz zbudowany na TDA1516, zasilany akumulatorem 12V 12Ah z UPSa ze wskaźnikiem rozładowania. Płytka wzmacniacza była robiona markerem, dlatego taka słaba jakość. Wskaźnik rozładowania to kit Jabela J-075.
    Kontrolę napięcia ładowania powierzyłem LM317 (tak, napięcia, ponieważ mój zasilacz ma wydajność 500mA przy napięciu 15V więc o prąd się nie martwię :))
    Głośniki średnio-niskotonowe dostałem w "prezencie" od mojego nauczyciela przedmiotów zawodowych.
    Głośnik wysokotonowy to "hybryda", ponieważ została złożona z wnętrzności głośnika Peiying PY-T25B oraz tuby od głośnika piezzo. Cięty jest oryginalnie kondensatorem 4,7uF. Głośniki średnio-niskotonowe puszczone są pełnym pasmem.
    Całość (po odliczeniu objętości akumulatora) to około 7litrów, strojone "na pałę" w okolicach 40Hz. Bas-refleks jest zabezpieczony siatką, taką samą jak na froncie. Przód cofnięty jest o 1,5cm.

Głośniczek już swoje przeszedł, dlatego wygląda tak, a nie inaczej. Nóżki z tyłu ułatwiają przenoszenie go. Waży on 11kg.

Główną myślą przewodnią był łatwy demontaż i naprawa w przypadku usterki.

Troche zdjęć:

Głośnik przenośny z wbudowanym zasilaniem. Głośnik przenośny z wbudowanym zasilaniem. Głośnik przenośny z wbudowanym zasilaniem. Głośnik przenośny z wbudowanym zasilaniem. Głośnik przenośny z wbudowanym zasilaniem. Głośnik przenośny z wbudowanym zasilaniem. Głośnik przenośny z wbudowanym zasilaniem. Głośnik przenośny z wbudowanym zasilaniem. Głośnik przenośny z wbudowanym zasilaniem. Głośnik przenośny z wbudowanym zasilaniem.Głośnik przenośny z wbudowanym zasilaniem. Głośnik przenośny z wbudowanym zasilaniem. Głośnik przenośny z wbudowanym zasilaniem.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    wojtek0995
    Poziom 27  
    Specjalizuje się w: nagłośnienie, psuj
    wojtek0995 napisał 1002 postów o ocenie 96, pomógł 80 razy. Mieszka w mieście Gdańsk. Jest z nami od 2008 roku.
    Freddy
    Poziom 43  
    Wykonanie fatalne, otwory pod śruby też, krzywo wywiercone, krzywo sfazowane.
    Blacha krzywo przykręcona, otwory krzywo wycięte.
    Zrobione na odwal się !
    wojtek0995
    Poziom 27  
    Może się wytłumaczę: brak odpowiednich narzędzi i był robiony z dnia na dzień ;)
    Freddy
    Poziom 43  
    wojtek0995 napisał:
    Może się wytłumaczę: brak odpowiednich narzędzi i był robiony z dnia na dzień ;)

Żadne tłumaczenie, po prostu niechlujne. Każdy stolarz, czy ślusarz za przysłowiowe piwo powierci dziury i wytnie 100 razy lepiej.
    wojtek0995
    Poziom 27  
    Panowie, ta konstrukcja, nie miała być "najpiękniejsza, najśliczniejsza". Miała być. Poprostu. Nie wróżyłem jej też długiej przyszłości, ano tylko dlatego, ze jest to sprzęt używany w dość ciężkim terenie i myśle, że krzywo wycięty otwór, czy źle wywiercona dziurka, to nie koniec świata. Nie miałem zamiaru wstawiać go do galerii sztuki, tylko postawić i puścić muzykę na jakimś ognisku.
    vodiczka
    Poziom 43  
    wojtek0995 napisał:
    Nie miałem zamiaru wstawiać go do galerii sztuki, tylko postawić i puścić muzykę na jakimś ognisku

To wystarczyło dać zdjęcie sprzętu przy ognisku. Forum DIY jest czymś w rodzaju galerii sztuki (technicznej) pewne minimum obowiązuje.
    wojtek0995
    Poziom 27  
    Chciałem pokazać go od strony technicznej. Prawda, nie wszystko jest pięknie, ale wszystko działa i jest (mniej więcej) trwałe. Oglądając różnego rodzaju konstrukcję DIY w internecie, starałem się analizować co bym poprawił i chciałem wdrożyć to do swojego projektu. Prawda jest taka, że mając wtedy taką wiedze jak teraz, zrobiłbym to lepiej (np. zostawiając większy odstęp na montowanie panelu wzmacniacza, czy lepsze rozmieszczenie elementów) gdyż większość rzeczy wyszło w "praniu". Jeszcze nie mam źródła zarobków i dostępu do lepszej jakości narzędzi, dlatego też wygląda to jak wygląda.
    Może powiem też inaczej: zadowala mnie. I jakość odtwarzanego dźwięku jak i długość działania na baterii.

--------------

Tak, faktycznie. Recykling pełną gebą Very Happy. Wydałem na całośc może +/-37zł. Kupiłem tylko TDA1518 oraz siatkę, która przydała się później.