Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

UNO 1.4 i.e.S - Brak kierunkowskazów, świateł awaryjnych.

gregorygrg 31 Aug 2013 12:20 3630 6
    gregorygrg
    Level 10  
    Witam, mam problem z kierunkowskazami, światłami awaryjnymi oraz światłem przeciwmgielnym tylnym na razie nic więcej nie odkryłem.

Przeszukałem mnóstwo forów internetowych z podobnym problemem ale w żadnym nie znalazłem rozwiązania. Poniżej postaram się opisać zrozumiale problem.

Zaczęło się to tak: wczoraj jak zwykle wyjeżdżałem do pracy o 5:40 odpaliłem silnik włączyłem radio, przetarłem szyby wycieraczkami bo było dużo wilgoci na szybach i ruszyłem. Chcąc szybciej wysuszyć tylną szybę włączyłem ogrzewanie szyby i się zaczęło. Zgasło radio, zegar cyfrowy się wyzerował pod popielniczką, i w sumie zgasł (ale tylko zegar ponieważ jego podświetlenie cały czas się paliło), przestały działać szyby elektryczne, centralny zamek, oraz światełko w podsufitce. Silnik był cały czas na chodzie. Światła samochodu działały zarówno kierunkowskazy jak i mijania drogowe i cała reszta. Będąc w drodze zgasiłem zapłon i odpaliłem samochód, radio zaskoczyło i reszta też ale włączając znowu podgrzewanie tylnej szyby lub elektryczne szyby, ponownie wszystko wyżej wymienione przestało działać i tak kilka razy aż w końcu już w ogóle nie chciało zaskoczyć. Po dojechaniu do pracy zamknąłem drzwi kluczykiem i centralny oczywiście nie działał ale cykał jakiś czas przekaźnik za zegarami. Po pracy, zabrałem się za sprawdzenie bezpieczników, masy pod akumulatorem, wyjąłem skrzynkę z bezpiecznikami przeczyściłem ją i same bezpieczniki też, nawet kostki, wyczyściłem też klemy i bieguny akumulatora. Nic nie pomogło. Rozebrałem obudowę stacyjki i zacząłem wszystkie kostki poprawiać. Włączyłem zapłon iiiiiii…… znikły mi dodatkowo kierunkowskazy, światła awaryjne oraz przeciwmgielne tylne :/ Bezpieczniki wszystkie sprawne. Pogrzebałem jeszcze gdzieś, poskładałem do kupy, zrezygnowany wsiadam do samochodu iiiii działa radio, podgrzewanie szyby już nie zeruje zegarka, elektryczne szyby ładnie chodzą, światełko w podsufitce świeci, centralny zamyka i otwiera ale kierunkowskazy, awaryjne i przeciwmgielne dalej nie świeci a wygląda to tak.

Włączając kierunkowskazy dosłownie nic się nie dzieje, przekaźnik nie cyka, światła nie mrugają i w ogóle nie świecą, kontrolka na desce też się nie zapala.

Włączając awaryjne kontrolka mruga w takt przekaźnika, który cyka jakby walił z CKMu (bardzo szybko) ale zero efektów świetlnych na zewnątrz pojazdu.

Dzisiaj zauważyłem że klakson też nie działa, rozebrałem kierownicę jeszcze raz. Pousuwałem wiązki z alarmu którego już dawno w samochodzie niema posprawdzałem kostki przy stacyjce i wszystko wygląda w porządku. Przekaźnik kierunkowskazu także sprawdzałem, otworzyłem go, kondensator dobry, zimnych lutów też nie było. Poskładałem do kupy ale żadnego efektu nie widać.

Proszę o jakieś wskazówki co jeszcze mógłbym sprawdzić albo jaka może być tego przyczyna.

Pozdrawiam
    Grzesiek
  • Helpful post
    adam1411
    Level 15  
    Szybkie cykanie przekaźnika wynika z braku obciążenia, sprawdź dokładnie czy wszystko dobrze podłączyłeś, może niechcący odwróciłeś jakąś kostkę.
    serwiseko.pl
    Level 12  
    Może odłączyła ci się masa która idzie na kierownicę a ona czasem jest podłączona w dziwnych miejscach ze względu na to że kierownica się obraca.
    gregorygrg
    Level 10  
    Masa na kierownicy była ok, ale rozebrałem wszystko jeszcze raz czyli rozłączyłem wszystkie kostki i połączyłem na nowo przy kierownicy oraz przy skrzynce z bezpiecznikami i kierunkowskazy już działają tak samo awaryjne, przeciwmgielne, klakson. Czyli ta część jest rozwiązana, nie wiem jak to się stało ale najprawdopodobniej nie docisnąłem kostki od kierunkowskazów jak poprzednio składałem skrzynkę z bezpiecznikami - przepraszam za zamieszanie :(
    Ale dziękuję za naprowadzenie że brak obciążenia i że może być odpięte coś.

Natomiast znowu mi się wyłączyło radio, elektryczne szyby, centralny, podgrzewanie tylnej szyby, światło w podsufitce, wyzerował zegar - czyli mam objawy opisane w pierwszym poście przed zepsuciem przeze mnie kierunkowskazów. Dzisiaj tylko raz, ale zobaczymy w kolejnych dniach jak to będzie wyglądało.

Dodam że centralny, elektryczne szyby i podgrzewanie szyby, podświetlenie zegara działają po przekręceniu stacyjki a radio działa bez stacyjki ale + nie idzie bezpośrednio z akumulatora tylko z jakiejś cienkiej wiązki zza kratek nawiewowych (czyli pewnie idzie tam też zapalniczka i zegar) dalej wiązka idzie za kokpitem i gdzieś nad skrzynką z bezpiecznikami (tam jest kostka) dalej nie wiem gdzie idzie bo musiałbym rozebrać deskę rozdzielczą żeby zobaczyć. W związku z tym, że nie ma zasilania i na radiu i za stacyjką np na elektrycznych szybach to jakaś awaria będzie gdzieś przed stacyjką a za skrzynką z bezpiecznikami, czy to bardziej skomplikowane?
    Zico63
    Level 37  
    Poza podgrzewanim szyby tylnej - reszta to objaw braku zasilania z bezpiecznika "stale pod prądem", 12 o ile jeszcze kojarzę.
    serwiseko.pl
    Level 12  
    Według mnie jak tyle padło to może być problem z dobrą masą. Sprawdź stan klem na akumulatorze a potem wszystkie masy a zwłaszcza tą przy bezpiecznikach.
    gregorygrg
    Level 10  
    Nigdzie więcej nie grzebałem w kabelkach a radio jak i cala reszta na razie dalej działa :/ nie wiem co to było ale oby tak zostało. Jak na razie dziękuję wszystkim którzy się udzielali w temacie.
    Pozdrawiam