Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
AdexAdex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

UNO 1.4 i.e.S - Brak kierunkowskazów, świateł awaryjnych.

31 Sie 2013 12:20 3039 6
  • Poziom 2  
    Witam, mam problem z kierunkowskazami, światłami awaryjnymi oraz światłem przeciwmgielnym tylnym na razie nic więcej nie odkryłem.

Przeszukałem mnóstwo forów internetowych z podobnym problemem ale w żadnym nie znalazłem rozwiązania. Poniżej postaram się opisać zrozumiale problem.

Zaczęło się to tak: wczoraj jak zwykle wyjeżdżałem do pracy o 5:40 odpaliłem silnik włączyłem radio, przetarłem szyby wycieraczkami bo było dużo wilgoci na szybach i ruszyłem. Chcąc szybciej wysuszyć tylną szybę włączyłem ogrzewanie szyby i się zaczęło. Zgasło radio, zegar cyfrowy się wyzerował pod popielniczką, i w sumie zgasł (ale tylko zegar ponieważ jego podświetlenie cały czas się paliło), przestały działać szyby elektryczne, centralny zamek, oraz światełko w podsufitce. Silnik był cały czas na chodzie. Światła samochodu działały zarówno kierunkowskazy jak i mijania drogowe i cała reszta. Będąc w drodze zgasiłem zapłon i odpaliłem samochód, radio zaskoczyło i reszta też ale włączając znowu podgrzewanie tylnej szyby lub elektryczne szyby, ponownie wszystko wyżej wymienione przestało działać i tak kilka razy aż w końcu już w ogóle nie chciało zaskoczyć. Po dojechaniu do pracy zamknąłem drzwi kluczykiem i centralny oczywiście nie działał ale cykał jakiś czas przekaźnik za zegarami. Po pracy, zabrałem się za sprawdzenie bezpieczników, masy pod akumulatorem, wyjąłem skrzynkę z bezpiecznikami przeczyściłem ją i same bezpieczniki też, nawet kostki, wyczyściłem też klemy i bieguny akumulatora. Nic nie pomogło. Rozebrałem obudowę stacyjki i zacząłem wszystkie kostki poprawiać. Włączyłem zapłon iiiiiii…… znikły mi dodatkowo kierunkowskazy, światła awaryjne oraz przeciwmgielne tylne :/ Bezpieczniki wszystkie sprawne. Pogrzebałem jeszcze gdzieś, poskładałem do kupy, zrezygnowany wsiadam do samochodu iiiii działa radio, podgrzewanie szyby już nie zeruje zegarka, elektryczne szyby ładnie chodzą, światełko w podsufitce świeci, centralny zamyka i otwiera ale kierunkowskazy, awaryjne i przeciwmgielne dalej nie świeci a wygląda to tak.

Włączając kierunkowskazy dosłownie nic się nie dzieje, przekaźnik nie cyka, światła nie mrugają i w ogóle nie świecą, kontrolka na desce też się nie zapala.

Włączając awaryjne kontrolka mruga w takt przekaźnika, który cyka jakby walił z CKMu (bardzo szybko) ale zero efektów świetlnych na zewnątrz pojazdu.

Dzisiaj zauważyłem że klakson też nie działa, rozebrałem kierownicę jeszcze raz. Pousuwałem wiązki z alarmu którego już dawno w samochodzie niema posprawdzałem kostki przy stacyjce i wszystko wygląda w porządku. Przekaźnik kierunkowskazu także sprawdzałem, otworzyłem go, kondensator dobry, zimnych lutów też nie było. Poskładałem do kupy ale żadnego efektu nie widać.

Proszę o jakieś wskazówki co jeszcze mógłbym sprawdzić albo jaka może być tego przyczyna.

Pozdrawiam
    Grzesiek
  • AdexAdex
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    Szybkie cykanie przekaźnika wynika z braku obciążenia, sprawdź dokładnie czy wszystko dobrze podłączyłeś, może niechcący odwróciłeś jakąś kostkę.
  • AdexAdex
  • Poziom 12  
    Może odłączyła ci się masa która idzie na kierownicę a ona czasem jest podłączona w dziwnych miejscach ze względu na to że kierownica się obraca.
  • Poziom 2  
    Masa na kierownicy była ok, ale rozebrałem wszystko jeszcze raz czyli rozłączyłem wszystkie kostki i połączyłem na nowo przy kierownicy oraz przy skrzynce z bezpiecznikami i kierunkowskazy już działają tak samo awaryjne, przeciwmgielne, klakson. Czyli ta część jest rozwiązana, nie wiem jak to się stało ale najprawdopodobniej nie docisnąłem kostki od kierunkowskazów jak poprzednio składałem skrzynkę z bezpiecznikami - przepraszam za zamieszanie :(
    Ale dziękuję za naprowadzenie że brak obciążenia i że może być odpięte coś.

Natomiast znowu mi się wyłączyło radio, elektryczne szyby, centralny, podgrzewanie tylnej szyby, światło w podsufitce, wyzerował zegar - czyli mam objawy opisane w pierwszym poście przed zepsuciem przeze mnie kierunkowskazów. Dzisiaj tylko raz, ale zobaczymy w kolejnych dniach jak to będzie wyglądało.

Dodam że centralny, elektryczne szyby i podgrzewanie szyby, podświetlenie zegara działają po przekręceniu stacyjki a radio działa bez stacyjki ale + nie idzie bezpośrednio z akumulatora tylko z jakiejś cienkiej wiązki zza kratek nawiewowych (czyli pewnie idzie tam też zapalniczka i zegar) dalej wiązka idzie za kokpitem i gdzieś nad skrzynką z bezpiecznikami (tam jest kostka) dalej nie wiem gdzie idzie bo musiałbym rozebrać deskę rozdzielczą żeby zobaczyć. W związku z tym, że nie ma zasilania i na radiu i za stacyjką np na elektrycznych szybach to jakaś awaria będzie gdzieś przed stacyjką a za skrzynką z bezpiecznikami, czy to bardziej skomplikowane?
  • Poziom 37  
    Poza podgrzewanim szyby tylnej - reszta to objaw braku zasilania z bezpiecznika "stale pod prądem", 12 o ile jeszcze kojarzę.
  • Poziom 12  
    Według mnie jak tyle padło to może być problem z dobrą masą. Sprawdź stan klem na akumulatorze a potem wszystkie masy a zwłaszcza tą przy bezpiecznikach.
  • Poziom 2  
    Nigdzie więcej nie grzebałem w kabelkach a radio jak i cala reszta na razie dalej działa :/ nie wiem co to było ale oby tak zostało. Jak na razie dziękuję wszystkim którzy się udzielali w temacie.
    Pozdrawiam