Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wentylator - z podwójny higrometrem

solluxs 31 Sie 2013 15:33 2097 5
 • #1 31 Sie 2013 15:33
  solluxs
  Poziom 2  

  Witam, Poszukuje wentylatora który będzie wyposażony w dwa higrometry wewnętrzny oraz zewnętrzny oraz układ sterowania pozwalający na włączanie go tylko w przypadku gdy wilgotność wewnętrzna będzie większa od zewnętrznej.

  0 5
 • #2 02 Wrz 2013 12:57
  jack63
  Poziom 42  

  A w jakim celu? Osobiście, nie widzę sensu w takim układzie, ale może masz jakieś specjane zastosowanie???
  Ostatecznie możesz kupić dwa takie same wentylatory z czujnikami wilgotności. Jeden zamontujesz w pomieszczeniu a drugi na wylocie kanału.
  Trzeba je tylko odpowiednio połączyć. Zależeć to będzie od elementu wykonawczego - włączającego sam silnik wentylatora. Jak będzie nim przekaźnik to nie ma problemu. Jak triak to już gorzej ale też się da.

  0
 • #3 02 Wrz 2013 19:40
  solluxs
  Poziom 2  

  Chciałbym zastosować taki wentylator do wentylacji pomieszczenia (piwnicy) które jest wybudowana poza obrysem fundamentowym budynku i jest otoczona z wszystkich stron przez grunt za wyjątkiem ściany łączącej ją z halą garażową. Z powodów przeciwpożarowych do piwnicy prowadzą porządne szczelne drzwi a wentylacja jest realizowana przez dwa otwory fi100 jeden pod sufitem a drugi przy podłodze. Dodatkowo w otworach wentylacyjnych zamontowano klapy przeciwpożarowe co zdecydowanie zmniejszyło przekrój i tak już małych otworów. Z powodu praktycznie nieistniejącej wentylacji oraz bliskości gruntu w piwnicy panuje dużo większa wilgotność niż w hali garażowej po drugiej stronie ściany.
  Po przeprowadzonych testach wiem że zastosowanie wentylatora jest skuteczną metodą osuszenia tej przestrzeni i chciałbym zainstalować wentylator który sam będzie decydował czy jego załączenie będzie przynosiło jakikolwiek zmniejszenie wilgotności w piwnicy.
  Zastosowanie standardowego wentylatora z czujnikiem wilgotność nie rozwiązuje sytuacji ponieważ w hali garażowej z której pobierane jest powietrze może panować jeszcze większa wilgotność. Wentylacja hali garażowej ma bowiem czasem problemy z osuszeniem tego pomieszczenia szczególnie gdy samochody nawiozą duża ilość mokrego śniegu i błota. Powyższe powody skłoniły mnie do poszukiwania wentylatora z dwoma higrometrami i sterowaniem które pozwalałoby na załączanie go gdy delta wilgotności przekroczy określoną wartość oraz wyłączenie gdy delta zmaleje do określonej wartości. Jak na razie nie znalazłem takiego urządzenia i boję się może ono być używane jedynie w profesjonalnych zastosowaniach.

  Zastosowanie dwóch wentylatorów jest rozwiązaniem, niemniej należało by stworzyć do tego jakiś moduł sterujący a moja wiedza z elektroniki kończy się na lutowaniu. Jeżeli uważasz że taki moduł nie jest bardzo skomplikowany chętnie dowiem się jak coś takiego skonstruować.

  0
 • #4 02 Wrz 2013 22:24
  jack63
  Poziom 42  

  Wg. mnie nie trzeba robić specjalnego modułu/sterownika, choć można. Wystarczy znajomość budowy wew. modułu pomiaru wilgotności i załączania wentylatora. Niestety nie miałem "bliższych kontaktów" z takimi urządzeniami. Moja idea polega na szeregowym połączeniu wentylatorów: jeden na wlocie i jeden na wylocie oraz na szeregowym połączeniu elementów wykonawczych. Da to funkcję koniunkcji czyli "i" lub and z angielska. Dla zadziałania wentylatorów muszą być spełnione dwa warunki wilgotności. Zakładam że da się ustawić progi zadziałania dla obu układów pomiarowo-wykonawczych. Nie jest to rozwiązanie idealne i może się zdarzyć że wentylatory włączą się niepotrzebnie.
  Oczywiście można użyć jakiegoś prostego sterownika z dwoma wejściami (analogowe lub cyfrowe zależnie od czujników) i dwóch czujników wilgotności. Na pewno będzie dokładniejsze i pewniejsze w działaniu. Jednak cena sterownika i profesjonalnych czujników może być spora. Wg. mnie powyżej 2k zł. Wentylator i układ jego sterowania osobno .
  Można też rzeźbić coś samodzielnie. Dwa czujniki bez obudów nie powinny być drogie )ok 50 zł do tego wzmacniacz operacyjny jako komparator i zasilacz. Można też cyfrowo "na procesorze".
  Jednak wymaga to wiedzy i umiejętności elektronicznych.
  To trudny temat. Nie spotkałem gotowych rozwiązań.

  Poszperałem w necie i znalazłem coś takiego:Link

  0
 • Pomocny post
  #6 08 Paź 2013 22:35
  Chris_W
  Poziom 37  

  Potrzebne są dwa higrostaty z wyjściami przekaźnikowymi (no/nc).
  Na nich możemy zrealizować funkcję "and" żeby osiągnąć higrostat różnicowy.
  Na jednym ustawiamy np. 70% i korzystamy z NC (garaż), a w drugim ustawiamy 80% i korzystamy z wyjścia NO - zasilamy wentylator przez te dwa szeregowo połączone zestyki higrostatów.

  0