Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Asus n61vg - Uszkadzajace sie matryce.

mariusz05 31 Aug 2013 16:14 3414 13
    mariusz05
    Level 2  
    Witam,

Dostalem do naprawy laptopa ASUS N61VG z uszkodzona matryca (brak wyswietlanego obrazu zalacza sie jedynie podswietlenie) matryca jest dosc nietypowa i droga - 16.0 led. Po wymianie matrycy na nowa matryca dzialala przez okolo 4 dni po czym wystapil ten sam problem - dziala jedynie podswietlenie i wyswietla sie czarny ekran. Czy mogl to byc tylko zbieg okolicznosci i wadliwa matryca czy moze jakis element karty graficznej uszkadza ekran? Po podlaczeniu matrycy 15.6 obraz sie wyswietla, probujac podlaczyc uszkodzona matrce do innego laptopa zapala sie samo podswietlenie i wyswietla czarny obraz. Z gory dzieki za pomoc.
    Mariusz
    q2werty
    Level 10  
    Wpadł mi w ręce w/w laptop z uszkodzoną matrycą. Gdy podłączę inną matrycę włączę laptopa po chwili odłączę tą matrycę i podłączę oryginalną matrycę działa bez problemu.
    Gdzie mam szukać problemu ? Bo cena nowej matrycy dość duża.
    q2werty
    Level 10  
    Wyczytałem że przyczyną może być uszkodzona pamięć EEPROM (EDID) i tu pytanie...

1. Po wlutowaniu pamięci z innego urządzenia czy to będzie działać ?
    2. Po wlutowaniu pamięci z uszkodzonej takiej samej matrycy czy to będzie działać ?
    3. Jak mogę sprawdzić elektronikę na mojej matrycy ?

Dodam jeszcze że jak podłączę inną matrycę 40 pinową następnie włączę laptop potem na gorąco odłączam matrycę i podłączam uszkodzoną oryginalną matrycę działa do momentu uruchomienia się systemu. Potem działa tylko podświetlanie.
    lisek
    Service technician RTV
    Quote:
    .... podłączę inną matrycę 40 pinową następnie włączę laptop

(':idea:') Masz obraz ? * i podświetlenie
    Też masz obraz do czasu uruchomienia systemu ?

Quote:
    potem na gorąco odłączam matrycę i podłączam uszkodzoną oryginalną matrycę działa do momentu uruchomienia się systemu.

Potem (jak uruchomi system) jaki masz obraz?
    - czarny
    - czy biały

??? Przy pracy na samym Aku masz podobnie?

Wg. mnie masz problem z software ? , może z tym ich programem ASUS Splendid lub z GPU NV.
    Popatrz na oficj. stronie Link_ Asus

N61Vg
    - to RAM DDR2 PC2-6400 + NVIDIA GeForce GT 220M
    1Gb 128bit (N10P-GV2-C1/ zamiana na ttym MB na G96-630-A1 * po zamianie pokazuje inne częstotliwości szyny /pamięci)
    - procesory z serii Penryn, FSB=800Mhz np.P8600, T6000/6400, 6700 ,socket P478
    - chipset PM45
    -KBC IT8502E
    -stby RT8206A
    * to sobie zapisałem
    Quote:
    N61VG Main Board Rev. 1.1

P/N 60-NXDMB1110-B06, 69N0GDM11B06 ( + GPU GT220M 1 GB)
    Core 2 Duo P7450
    16.0" LED 1366x768 HD HSD160PHW1

Asus n61vg - Uszkadzajace sie matryce.
    *za Link

Na tej 16" LED matrycy zawsze przy braku podświetlenia > problem z driverem RT8561AGQW ob.QFN-24(4x6 pin )

Płyty opisywano w stylu, gdzie x=np. 4, 6... zaleznie od opisanej na MB rev.
    Quote:
    69N0GDM10B0x-NP-WMZ
    lub
    69N0GDM10B0x-DIMM-02
    q2werty
    Level 10  
    Ja obrazu w ogóle nie mam, nawet biosu nie wyświetla. Wymieniłem kabel łączący matrycę z płytą główną i dalej problem ten sam czyli po włączeniu laptopa jedynie zaświeca się matryca kolor czarny.
    Przy wyłączonym laptopie podłączałem inną zupełnie wylaną matrycę 40pin następnie włączam laptop po chwili podłączam oryginalną uszkodzoną matrycę i działa, do momentu znaczka windows potem się wyłącza i działa tylko podświetlanie.
    Akumulator jest padnięty i nie mam jak sprawdzić (wg mnie nie ma to znaczenia).
    Przy zewnętrznym monitorze w windowsie wykrywa oryginalny monitor ale nie da się kliknąć bo jest niepodświetlony.
    Problem jest z elektroniką matrycy, matryca jest w porządku.
    lisek
    Service technician RTV
    Quote:
    podłączałem inną zupełnie wylaną matrycę 40pin następnie włączam laptop po chwili podłączam oryginalną uszkodzoną matrycę i działa, do momentu znaczka windows potem się wyłącza

Przycisk F9 Recovery działa ?
    Masz dysk "Ratunkowy" pod ten model Asus?
    q2werty
    Level 10  
    Mam recovery. Nic w poniedziałek sprawdze jeszcze tak.
    q2werty
    Level 10  
    Matryca nie działa, da się ją jakoś naprawić elektronikę ?
    1. Ewentualnie czy kupię inną matrycę 40pin (niekoniecznie 16") i 15,6" będzie mi to chodzić ?
    2. Wymiana eeprom (EDID 402WP) załatwi sprawę ?
    lisek
    Service technician RTV
    Piszesz kol. matryca LTN160AT06- ?

I co dalej z nazwą , tam gdzie pytajnik , np.LTN160AT06-H01 / LTN160AT06-U1

Czytaj Link_ z tego forum

Quote:
    16" LTN160AT06-T01 1366x768 LED 40pin Glare , złącze z prawej , dół

- HSD160PHW1 Rev.0; HSD160PHW1-B00;
    - LTN160AT06; LTN160AT06-001; LTN160AT06-A01; LTN160AT06-B01; LTN160AT06-H01; LTN160AT06-T01; LTN160AT06-U01; LTN160AT06-U04

Co do zamiany >> ważna kolejność pin"ów w złaczu (masz datasheet), możliwa w większości przypadków > opcja przekrosowania!?
    q2werty
    Level 10  
    Mam LTN160AT06-H01
    Kolega nie da 400 zł za matrycę szukam tańszego rozwiązania.
    Uszkodzona jest elektronika i zastanawiam się nad kupieniem uszkodzonej matrycy Link
    lisek
    Service technician RTV
    Ta z tego linku wygląda obiecująco > elektronika chyba ocalała , matryca nie (rozlana)
    djquatromix
    Level 11  
    Witam wpadła w moje ręce taka sama matryca jak w temacie osadzona w toshibie usterka podobna do kolegów powyżej.
    Początkowo nieprawidłowo wyświetlała kolory w dalszej części zaczeła wyświetlać tylko na czarno.
    Zabrałem się za wymianę układu LMX4212X0B by przywrócić prawidłowe kolory ale to nie przyniosło efektu końcowego więc z doświadczenia podmieniłem lubiącą się uszkadzać kostkę EPROM na płycie matrycy oznaczoną IC_ED i to zakończyło moja prace. Matrycy przywrócona do życia służy już kilka dni więc śmiało wróci do klienta.
    Przy okazji posprzątanego stanowiska wygrzebałem jeszcze dwie sztuki matryc LTN160AT06 które miałem na magazynie oznaczone nadzieją i korzystając z okazji że przyszło kilka zbitych sztuk podmieniłem układy 402WP i reanimując obydwie sztuki jestem do przodu jakieś 1000zł.
    Pozdrawiam i w razie pytań proszę pisać a postaram się pomoc w naprawie tych felernych matryc.
    Dla chcącego nic trudnego.