Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyłącznik ciśnieniowy trzytorowy

Rafael1888 31 Sie 2013 17:19 6516 12
  • #1 31 Sie 2013 17:19
    Rafael1888
    Poziom 9  

Witam,
    Mam pewien kłopot, mianowicie mam do podłączenia pompę głębinową, włącznik tej pompy, wyłącznik cisnieniowy i hydrofor. Problem jest w połączeniu elektrycznym, tj. jak podłączyć ten wyłącznik ciśnieniowy LCA trzy torowy do wyłącznika pompy. Instalacja jest jednofazowa a wyłącznik jest trzy torowy.

1 12
  • #2 31 Sie 2013 18:47
    gersik
    Poziom 31  

Nie jestem elektrykiem ale ja mam taki wyłącznik podpięty pod 230v. Na środkowych stykach faza u góry, zero na dole i uziemienie z tyłu po śrubkę. Ja mam jeszcze włożone sondy i to wszystko spięte jest przez stycznik.

Dodano po 3 [minuty]:

Nie jestem elektrykiem ale ja mam taki wyłącznik podpięty pod 230v. Faza u góry, zero na dole i uziemienie z tyłu po śrubkę.

0
  • #3 31 Sie 2013 22:59
    piracik
    Moderator - Systemy Grzewcze

Przewód ochronny i przewód neutralny dajesz na sztywno do pompy, a przewód fazowy, jeszcze przed tą skrzynką podpinasz poprzez jeden ze styków na tym ciśnieniowym.
    Nie ważne który.
    Chodzi o to, aby ta skrzynka z kondensatorami była załączana przez presostat (wyłącznik ciśnieniowy)
    Od skrzynki do pompy już idą 4 żyły i tam lepiej nie ingerować. Wyłącznik ciśnieniowy trzytorowy

1
  • #4 02 Wrz 2013 18:49
    Rafael1888
    Poziom 9  

Witam ponownie,
    Panowie podłączyłem pompę głębinową i hydrofor tylko jest jeden kłopot. Manometr na górze zbiornika hydroforowego pokazuje cisnienie 1,6 MPa pomimo zainstalowania na przyłączu zaworu bezpieczeństwa !!! Pompa włącza się na kilka chwil wtedy gdy otworzę kranik czerpalny i jak go zamknę od razu się wyłącza.

0
  • #6 02 Wrz 2013 19:36
    Rafael1888
    Poziom 9  

Dziękuję za podpowiedź. Martwi mnie tylko ten fakt iż na kilku stronach przeczytałem "praktyczną" radę żeby manometr zamontować na przyłączu wody do hydrofora a króciec u góry zbiornika zaślepić. Nie wiem na ile jest to logiczne ponieważ manometr mierzy przecież ciśnienie wody a górny króciec łączy się z wodą tak samo jak przyłącz tylko na innej wysokości.

0
  • #7 02 Wrz 2013 23:39
    piracik

Manometr może być na zbiorniku. Nic nie przeszkadza.
    Twój opis wskazuje również na zbyt małą poduszkę powietrzną w zbiorniku.
    Masz może wodowskaz na zbiorniku?
    Spróbuj wyregulować ten wyłącznik, a jeżeli nadal będzie się zachowywać w ten sposób to dopompuj powietrza.

0
  • #8 03 Wrz 2013 17:40
    Rafael1888
    Poziom 9  

Już próbowałem regulować ale kłopot w tym że ciśnienie w instalacji od pompy po zawór czerpalny(widoczny na zdjęciu) jest normalne a do zbiornika woda w ogóle nie leci -jest pusty, manometr pod zbiornikiem pokazuje ciśnienie a do środka nie wpada woda. Już rozmontowywałem dwa razy bo myślałem że może jakiś korek jest w króćcu przyłączeniowym ale tam jest tylko taki biały element z kilkoma dziurami, więc wnioskuję że to ma być. Nie wiem już co może być nie tak... pompa ma wydajność 45 l/min więc na taki zbiornik 200 l i długość instalacji (ok.20 m w poziomie i 34 w pionie) jest wystarczająca. Wyłącznik ciśnieniowy trzytorowy [/img]

0
  • #9 03 Wrz 2013 18:11
    piracik

Zbyt wysokie ciśnienie w naczyniu. Masz naczynie przeponowe z membraną gumową.
    Przy wyłączonej pompie podłącz manometr do pompowania kół samochodowych i upuść powietrza do wartości ... (no własnie)
    Jakie podnoszenie ma pompa, bo podałeś wydajność a tutaj najważniejsza będzie wysokość podnoszenia.
    Możesz zrobić tak: włącz pompę i zobacz do jakiej wartości ciśnienia dochodzi na tym manometrze na dole.
    Jeżeli pokaże 3 bar to powietrza upuść do około 2bar. lub troszeczkę mniej nawet.
    Tak aby ciśnienie powietrza (bez wody) było trochę niższe od ciśnienia załączenia pompy.
    Zaworek od powietrza powinien być gdzieś koło manometru. Wentyl taki jak w samochodzie.

0
  • #10 03 Wrz 2013 18:30
    Rafael1888
    Poziom 9  

Wiesz co jak włączy się pompa to momentalnie, w ułamku sekundy wręcz, wskazówka manometru przeskakuje na koniec zakresu, po czym pompa się wyłącza. Później popuszczam powolutku wodę z zaworu czerpalnego i jak dojdzie tak do 2,5atm pompa znów się włącza i w ułamku sekundy ciśnienie skacze znów na koniec zakresu. Ciśnienie powietrza sprawdzałem i było 2 bary i upuściłem do 1,8bar. Na górze zbiornika wkręciłem korek i jak pompa dobiła ciśnienie wody i upuściłem do 4 bar, wykręciłem powolutku ten korek i o dziwo woda tylko troszeczkę napływała- ledwo się sączyła. No i zbiornik jest puściutki nawet tak pompa pompuje. Dla mnie jest to prawie że paranormalne.

0
  • #11 03 Wrz 2013 21:05
    piracik

Jaki masz zakres na manometrze? Nie do 1,5bar?
    Upuść jeszcze więcej powietrza.
    Może manometr do pompowania kół oszukuje?
    Upuść do 1,0bar najwyżej dopompujesz powietrza później.
    Czasem membrana potrafi się przykleić i potrzeba większej różnicy ciśnienia aby ją ruszyć.

0
  • #12 03 Wrz 2013 21:20
    Rafael1888
    Poziom 9  

Zakres na manometrze jest do 1,6MPa . Jak widać na zdjęciu zamontowałem dodatkowo zawór bezpieczeństwa do 8 bar jak wymaga producent a mimo wzrostu gwałtownego ciśnienia zawór nie wybija i to również mnie dziwi. Dziękuję za wszystkie cenne wskazówki. O tym przyklejeniu membrany słyszałem już dziś w hurtowni, mówili że kilka razy zdarzyły im się reklamacje ale niestety poza tą informacją nie dowiedziałem się nic konstruktywnego- tym bardziej dziękuję. Takie wyjaśnienie sytuacji najbardziej jest realne ponieważ jak już mówiłem ciśnienie jest wysokie a zbiornik jest pusty tak jakby był korek w króćcu hydrofora.

0
  • #13 03 Wrz 2013 21:31
    piracik

Spuść powietrze do tego 1,0 bar jeżeli nadal nie pójdzie to wypuść wszystko.
    Na pewno zakres jest do 1,6MPa a nie do 1,6bar?
    Jaką wysokość podnoszenia ma ta pompa skoro piszesz, że wskazówka idzie na koniec skali?
    Jeżeli w zbiorniku chcesz 3bar to pompa musiałaby mieć podnoszenie około 70m.
    10m słupa wody to jeden bar.
    Żeby pompa dobiła Ci do tych 1,6Mpa to musiałaby mieć podnoszenie 200m. ! trochę nie możliwe, żebyś miał aż taką pompę. Tym bardziej, że jednofazowa.

Podejrzewam, że pompa ma podnoszenia 50m i pozostaje jej ledwo 1,7bar.
    Tłumaczyłoby to, że nie może wepchnąć wody do naczynia, w którym jest ciśnienie wstępne 1,8bar.

Spuszczaj powietrze. Musi ruszyć.

0