Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

2 zasilania jednego oświetlenia

31 Sie 2013 21:57 1125 9
  • Poziom 2  
    Witam

Potrzebuję porady.....chciałbym podłączyć oświetlenie na zewnątrz w ogrodzie i bardzo chcę aby móc to oświetlenie włączać i wyłączać włącznikiem kiedy najdzie mnie ochota oraz aby włączało się samo wieczorem za pomocą sterownika zmierzchowego i tutaj pojawia się kłopot bo nie mam pojęcia jak to zrobić aby działało....w końcu wieczorem kiedy się ściemni będą 2 zasilania.....no i czy to się wogóle da???Myślałem o łączniku krzyżowym.....tyle tylko że raczej nie da się zgaśić kiedy będzie świeciło po zmroku zasilone przez zmierzchowy.....HELP
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 2  
    samo włączy się jak się ściemni a jak najdzie mnie ochota zapalić je w dzień???Aby np. komuś pokazać jak świecą lampy w ogrodzie.....
  • Moderator - Elektryka
    davopl napisał:
    Samo włączy się jak się ściemni a jak najdzie mnie ochota zapalić je w dzień???

Zmierzchowy musisz zbocznikować zwykłym wyłącznikiem manualnym.
  • Moderator Energetycy
    Oczywiście że się da, włączając w układ łącznik świecznikowy.
    Przy większym obciążeniu dwa przekaźniki mogą pośredniczyć w zasilaniu.
  • Poziom 2  
    no dobrze a co jeśli będzie zapalone zwykłym włącznikiem i jednocześnie "przyjdzie" napięcie ze zmierzchowego???
  • Moderator Energetycy
    Nie "przyjdzie".
    Dlatego zaproponowałem świecznikowy.
    Jeden klawisz załącza bezpośrednio, drugi podaje napięcie na zmierzchówkę.
    To jest wciąż ta sama faza zasilająca.
    Przekaźniki to już wyższa/rozbudowana funkcja działania.
  • Poziom 24  
    davopl napisał:
    no dobrze a co jeśli będzie zapalone zwykłym włącznikiem i jednocześnie "przyjdzie" napięcie ze zmierzchowego???

Nic się nie stanie jeśli będzie podłączone tak jak w powyższych poradach. Będzie ta sama faza więc będzie tylko przychodzić najwyżej na styk przekaźnika w wyłączniku zmierzchowym "od tyłu" (proszę nie komentować) :)
  • Poziom 28  
    Jak będzie to samo U to nie przyjdzie bo już będzie