Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przeróbka prostej instalacja CO na CO + CWU

Yansen 01 Wrz 2013 11:00 2706 10
  • #1 01 Wrz 2013 11:00
    Yansen
    Poziom 22  

Witam.

Mam prostą instalację CO: kocioł, pompa z zaworem różnicowym, grzejniki, zbiornik wyrównawczy na poddaszu.

Chciałbym najprostszym sposobem domontować do tej instalacji bojler płaszczowy.

Naprędce nakreśliłem taki schemat montażowy, nie wiem jednak czy będzie on prawidłowy. Proszę o opinie, ew. wskazówki.

Przeróbka prostej instalacja CO na CO + CWU

Dodam, że część górna jest istniejąca (bez zaworu zwrotnego). Nawet jak się teraz zastanawiam, to zawór zwrotny przy pompie CO jest zbędny, bo ta pompa chodzi cały czas.

• Pomocny post
    #2 01 Wrz 2013 11:28
    W0jtek92
    Poziom 35  

Witam. Schemat będzie działać prawidłowo ale grzejąc sam zasobnik kocioł będzie często gotować wodę, co jest niezbyt bezpieczne bo cierpią na tym pompy i sam kocioł. A w dodatku zawór który odcina obieg grzejników robi wielkie ryzyko niebezpieczeństwa, ja osobiście bym go nie stosował a w zamian do pompy C.O zamontował programator pompy który przy wykryciu temp. Na kotle powiedzmy 90 stopni uruchomi pompę na grzejniki by ona schłodziła kocioł by nie zagotował wody grzejąc zasobnik.

• #3 01 Wrz 2013 11:54
    Yansen
    Poziom 22  

Zawór na grzejniki to tylko awaryjne rozwiązanie na lato, czasami chciałbym zagrzać (wstępnie lub zasadniczo) wodę bez udziału grzałki. Jak go zostawię to nie zaburzy to pomysłu ze wspomnianym przez Ciebie regulatorem?

Mam regulator obrotów przy pompie CO (włączenie/wyłączenie przy 25C) i chcę go zmienić na regulator CO CWU, gdzie pompa CWU dobija/odcina w zakresie 55C.

Czy zawór zwrotny na CO zostawić?

• Pomocny post
    #4 01 Wrz 2013 13:29
    W0jtek92
    Poziom 35  

Zawór zwrotny zostaw, a ten kulowy nie odbije się na pracy instalacji.

• #5 04 Wrz 2013 23:20
    Yansen
    Poziom 22  

Kompletuję części, ale pojawiło mi się pytanie, które spędza mi sen z powiek.

Załóżmy, że ten układ jest zmontowany i doposażony w sterownik pomp CO i CWU.
    Czy w sytuacji, kiedy będzie chodzić tylko pompa CO to nie będzie ona wyciągać wody z bojlera?

• #6 04 Wrz 2013 23:53
    W0jtek92
    Poziom 35  

Gdy na zasileniu bojlera będzie zawór zwrotny to nie będzie.

• #7 04 Wrz 2013 23:56
    Yansen
    Poziom 22  

Hmm.. ale pompa CO pociągnie przez piec powrotną wodę z bojlera i tak dalej, bo zawór jest w stronę bojlera. Chyba... może się mylę, skoryguj mnie. Czy zawór jest na tyle silny, że się nie otworzy?

Dziwne to.

• Pomocny post
    #8 05 Wrz 2013 00:13
    W0jtek92
    Poziom 35  

Nie otworzy sie bo robi opory, w dodatku wirnik pompy cwu robi opory, pompa C.O znajdzie obieg przez grzejniki.

• #9 05 Wrz 2013 20:49
    Yansen
    Poziom 22  

Jeszcze nie doszedłem to tego tematu bo instalacja jest w budowie ale może ktoś polecić jakiś sprawdzony sterownik do CO CWU?

• Pomocny post
    #10 06 Wrz 2013 00:42
    saskia
    Poziom 38  

Yansen napisał:
    Hmm.. ale pompa CO pociągnie przez piec powrotną wodę z bojlera i tak dalej, bo zawór jest w stronę bojlera. Chyba... może się mylę, skoryguj mnie. Czy zawór jest na tyle silny, że się nie otworzy?

Dziwne to.

Pompa wytworzy takie samo ssanie na pionie jak i na powrocie z boilera przez kociol, wiec nie bedzie zadnego przeplywu przez boiler, a na zawor zwrotny nie beda dzialaly zadne sily.

• #11 16 Wrz 2013 22:37
    nautes
    Poziom 12  

Yansen napisał:
    Jeszcze nie doszedłem to tego tematu bo instalacja jest w budowie ale może ktoś polecić jakiś sprawdzony sterownik do CO CWU?

Popularne i przyzwoite są sterowniki firm TECH, Euroster. Pierwsze, które przyszły mi do głowy.
    Np: Euroster 11B, Tech ST27i.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME