Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Detektor sygnału audio (selektor)

12 Mar 2005 14:19 2445 3
 • Poziom 9  
  Ponieważ to moj debiut na forum chciałbym z miejsca pozdrowić i podziękować wszystkich, którzy zainteresują się tym postem :)

  Moj problem jest następujący:

  Chciałbym zrobić układ który odcinałby np. poprzez np. przekaźnik sygnał audio jeżeli na wejściu tego układu pokaże się sygnał audio z innego źródła. Może nie jest to jasno opisane ale dołączam link do schematu ideowego takiego urządzenia oraz jego opisu:

  http://www.dolsat.pl/~kedzik/elektroda/detektor.jpg

  Mój problem polega na tym, że nie wiem w jaki sposób sprawdzić czy źródło nr. 2 nadaje jakiś sygnał, żeby dalej układ mogł np. poprzez tranzystor uruchomić przekaźnik, który by zamknął lub otworzył obwód. Dodatkowo interesuje mnie zrobienie opóźnienia przy wykrywaniu sygnału - żeby po fakcie wykrycia, że źródło nr. 2 nie nadaje sygnału układ odczekał okolo 20 sekund i dopiero zamknął obwów.

  Sposób realizacji może być zarówno techniką analogową jak i cyfrową np. z użyciem uC AT90S2313 i Bascoma ... Proszę o pomoc i konkretne wskazówki.
 • Relpol przekaźniki
 • Pomocny post
  VIP Zasłużony dla elektroda
  w roli takiego detektora mozna posluzyc sie ukladzikiem jaki byl opisywany opinizej:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=256952

  oczywiscie zamiast wentylatora -> przekaznik (+dioda tlumiaca)
  co do opoznienia - po zaniku sygnalu na wejsciu uklad i tak jeszcze przez pewien czas by wysterowywal dolaczony przekaznik, trzeba by poeksperymentowac z pojemnoscia i rezystorami przy wejsciu wzm.operacyjnego.
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 9  
  Post juz troszkę nieaktualny, bo urządzenie już dawno działa, ale jeśli ktoś był zainteresowany postem to zamieszczam schemat gotowego urządzonka ( niestety bez wartości elementów z podowu braku czasu ). NE 555 jest zastosowany jako przerzutnik monostabilny ( opoźnienie przełączania źródła sygnału po zaniku sygnału na drugim wejściu - ja rezystor i kondensator dobierałem sobie na 15 sekund ). Jeżeli ktoś będzie miał jakieś pytania to proszę pisac :)