Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Budowa Quadcoptera z starych samolotów r/c

konrad.9997 01 Wrz 2013 12:50 1377 1
REKLAMA
  • #1
    konrad.9997
    Poziom 9  
    Witam, ostatnio stałem się posiadaczem 4 samolotów rc. Jeden duży, coś takiego: Link, dwa trochę mniejsze: Link
    i jeden malutki ale nie mogę go w internetach znaleźć. Prawdopodobnie wszystkie są sprawne oprócz baterii, w każdym jest coś z nią nie tak a to się spaliła a to w ogóle się nie ładuje itp. I tu mam pytanie, czy można by było je na coś latającego przerobić? myślałem o czymś takim: Link. Mam jeszcze parę pytań ale najpierw chciałbym się dowiedzieć czy można coś z tym zrobić...
  • REKLAMA
  • #2
    Madrik
    Moderator Robotyka
    Nie.

    Quadrokopter wymaga identycznej serii 4 regulatorów i 4 identycznych silników. Z reguły - bezszczotkowych. Często nawet selekcjonowanych z tej samej partii produkcyjnej (np. kupuje się 10 i z nich wybiera 4 o najbliższej sobie charakterystyce).

    We wszystkich tych zabawkach - bo to są zabawki nie modele, siedzą proste i słabe silniki szczotkowe - bardzo zawodne i o niskiej sprawności, oraz niskiej prędkości obrotowej. Napędzają wirniki, a quadrokopter ma śmigła. Niby różnica niewielka, ale wymagane prędkości znacznie się różnią.

    Do tego, oprócz samych regulatorów i odbiornika, potrzebny jest sterownik oraz zestaw żyroskopów do stabilizowania pozycji. Sam koszt tego elementu jest kilkakrotnie wyższy niż wszystkich twoich zabawek razem wziętych.
    Do tego wszystkiego, niezbędny jest bardzo wydajny i pojemny akumulator Litowy, zdolny zaspokoić apetyt wszystkich 4 silników. tu koszty również wynoszą kilkaset złotych.

    Tani quadrokopter - dysponując częścią podzespołów - można złożyć za ok 600-700zł. Budowany od zera - przekroczy 1000 i to sporo. Przy czym nie liczę aparatury, która musi już poważna, a nie analog o zasięgu kilkunastu metrów, na podzespołach z CB radia.

    Niestety, ale z tych zabawek, ani jeden element się nie nadaje. Ostatecznie można by rozebrać ramę i wykorzystać do budowy ramy nośnej quadrokoptera.
    Mimo, że wszystkie multikoptery wyglądają banalnie prosto - to wcale nie są proste i tanie w budowie.

    Na pocieszenie dodam, że można kupić zabawki budowane na wzór quadrokopterów - równie prymitywne jak te śmigłowce, ale mimo wszystko - z 4 śmigiełkami. Ceny ok 300-500zł.
REKLAMA