Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wytrawianie metalu. Jak zmieniać kolor, fakturę materiału? Jak odrdzewiać?

12 Mar 2005 14:29 5226 5
 • Poziom 2  
  Witam tu Karol. Od jakiegoś czasu wykonuję rzezby z metalu. Chciałbym dowiedzieć się czegoś o wytrawianiu metalu (jak zmieniać np. kolor, fakturę materiału, jak odrdzewiać). Za wszelkie informacje (trop co do literatury, jakie substancje i efekt działania, gdzie kupić lub jak zrobić) serdecznie dziękuję!
 • Pomocny post
  Poziom 14  
  wybór środka trawiącego zależy od metalu jaki będziemy stosować
  trochę mało informacji a co do koloru to można go zmieniać np.przez oksydowanie
 • Poziom 2  
  O rodzajach metali też muszę poczytać ale chodzi mi np. o stal, lub metal najczęsciej dostępny w sklepach lub na złomowisku (sruby, pręty , nakrętki). Jakie pierwsze kroki muszę poczynić.?Na czym polega oksydowanie i czy można to w domowym warsztacie robić?
 • Pomocny post
  Poziom 18  
  kiedyś szukałem opisów kąpieli do galwanizacji na necie, zero! ciekawych trafień, kupiłem książkę "Poradnik galwanotechnika" i po kłopocie, internet rzadko kiedy podaje informacje użyteczne
 • Pomocny post
  Poziom 16  
  Witam,
  Na początek polecam książkę Stefana Sękowskiego pt. "Galwanotechnika domowa". Nie potrafię powiedzieć czy jest jakieś nowe wydanie, ale w antykwariacie pewno się znajdzie.

  Pozdrawiam
 • Pomocny post
  Poziom 18  
  P.S. jeszcze warto w antykwariatach poszukać "Młodego technika" "Zrób Sam", są tam, w niektórych numerach, opisy procesów czysto chemicznych (oksydowanie, brunirowanie itd.), nie mam skanera i nie figuruje on w moich planach zakupów, więc niestety nie zeskanuję i nie podeślę ;-)