Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBwayPCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

PCB Piecyka Gitarowego GX-30R

01 Wrz 2013 15:08 1740 7
 • Poziom 9  
  Witam
  Mam następują sprawę do rozwiązania, a wiec otrzymałem na dniach od znajomego piecyk GX-30R który przeszedł upadek i posypało się co nieco z niego, dodatkowo nie wiem jakim cudem odpadł na pewno rezystor 10kohm, ale czy coś jeszcze to nie mam pewności i dlatego chciałem prosić speców z tegoż forum o pomoc. Poniżej przesyłam fotografię z PCB piecyka, jak by była możliwość to prosił bym o podesłanie również fotki PCB z działającego wzmacniacza, to dojdę co ew. może brakować. Pozdrawiam i dzięki za pomoc. PS. Stawiam browara :D

  PCB Piecyka Gitarowego GX-30R
 • PCBwayPCBway
 • Poziom 21  
  Ze zdjęcia trudno cokolwiek wywnioskować. Od strony elementów wygląda dobrze. Popatrz na płytkę od strony ścieżek. Sprawdź czy jakaś się nie przerwała, albo czy lut nie odpadł.
 • PCBwayPCBway
 • Poziom 10  
  Cześć.
  Zapytam przy okazji tematu. Czy posiada ktoś schemat do tego "cudu techniki" ? :)
  Też mam z nim problem ale u mnie na płytce jeden rezystor wyparował i zostały po nim tylko nóżki :)
 • Poziom 43  
  Tam jest Tda 2050? Moze.ma zwarcie wewnętrzne. Jakie są objawy? Buczy nie gra? Czy to się stalo podczas upgrate'u? Czy to gdzies przy słuchawkach. Zazwyczaj po eksplozji palą się tez wzmacniacze operacyjne. Schemat, musiałbyś sam zrobić jak do Ibaneza.
 • Poziom 10  
  Tam jest zamontowany LM1875T. Awaria nastąpiła przy zwyczajnej grze (po prostu coś w środku "trzasnęło" i wzmacniacz przestał grać). Po włączeniu wzmacniacza głośnik nie buczy ale bardzo delikatnie szumi (tak jak kiedy wzmacniacz był sprawny ale nie dostaje żadnego sygnału), po wyłączeniu urządzenia słychać delikatny trzask w głośniku. Rezystor który wystrzelił to ten pomiędzy tymi dwoma największymi elektrolitami (ze zdjęcia wnioskuję, że miał opór 220 ohm. Sądzisz, że uda się dopasować jakiś schemat z innego urządzenia czy raczej nie ?
 • Poziom 43  
  Najprawdopodobniej rezystor ten służył jako opornik ograniczający prąd dla stabilizatora na 12 woltowej diodzie Zenera, ta dioda podawała napięcia na układy scalone. Należałoby sprawdzić co było przyczyną zbyt dużego prądu pobieranego przez przedwzmacniacz - możliwe, ze uszkodził się układ scalony wzmacniacza operacyjnego - do sprawdzenia oporność pomiędzy masą a nogą 4 i 8 - jeśli będzie zbyt mała, trzeba będzie zlokalizować który operacyjny odszedł był do krainy spokojnego krzemu. Możliwe też, ze to kondensator podłączony do wyjścia Zenera ma zwarcie.
 • Poziom 10  
  Sprawdziłem wszystkie 5 wzmacniaczy i wygląda na to że żaden nie ma zwarcia do masy. We wszystkich 5-ciu między nogą 4 a masą jest ok. 9Mohm natomiast miedzy nogą 8 a masą jest pomiędzy 13 a 11,5 Mohm. Co do diody to faktycznie jest oznaczona 12V czyli pewnie jest stabilizatorem i z tego co sprawdziłem to może być przebita ale najpewniej będzie ją wymontować do sprawdzenia a tego jeszcze nie robiłem.
 • Poziom 43  
  Zazwyczaj idą na jednym zasilaniu. Musiałbyś je wylutować dla pomiaru i podmienic na jakies kompatybilne NE LM OPA. Zaskakują mnie dość dobre podzespoly. Na diodzie można sprawdzić spadek napięcia. Czy jest 12. Być może mialeś podwyzszone napiecie sieciowe co spowodowało, że poszedł zbyt duży prąd przez Tą diode i rezystor przekroczyl moc.