Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

DIY - Tube Screamer - nie działający prawidłowo układ

01 Wrz 2013 16:49 1767 2
  • Poziom 1  
    Witam.

Zmontowałem układ Tube Screamera według schematu ze strony tonepad.com. Niestety nie działa prawidłowo. Aby "zmusić" go do działania muszę używać przetwornika z pojedynczą cewką (mocny sygnał) i przekręcić potencjometr volume prawie do końca. Przy innych kombinacjach nie działa w ogóle. Problem polega na tym, że słyszę jednostajnie pulsujący?/przerywany dźwięk, którego częstotliwość pulsacji zmienia się gdy kręcę potencjometrem tone w efekcie. Gdy szarpnę struny, słyszę przesterowany sygnał lecz po chwili znów pojawia się ten dźwięk. Kręcenie potencjometrem drive nie zmienia nic, jedynie w skrajnej pozycji lekko zmienia się ton, potencjometr level nie zmienia nic, a przycisk DPDT nie działa.

Jako tranzystory zastosowałem zamienniki BC546B, układ scalony RC4558P od Texas Instruments. Reszta elementów bez zmian, wszystko wlutowane zgodnie ze schematem, sprawdziłem pod lupą i nie ma zwarć (chociaż różnie to może być ;) Połączenia wejścia, wyjścia i przełącznika DPDT są tak samo jak na schemacie, lecz nie jestem do końca pewien czy zrobiłem to dobrze. Byłym wdzięczny za pomoc w zdiagnozowaniu problemu :)

Przesyłam zdjęcia układu, film ukazujący te dziwne zjawisko oraz schematy.

PS: Nurtuje mnie kwestia rezystora 2.2MOhm, nie ma go na layout'cie płytki, a jest w schemacie i potrzebnych elementach. Wlutowałem go sugerując się zdjęciami z przebiegu budowy tego efektu.

DIY - Tube Screamer - nie działający prawidłowo układ DIY - Tube Screamer - nie działający prawidłowo układ DIY - Tube Screamer - nie działający prawidłowo układ DIY - Tube Screamer - nie działający prawidłowo układ DIY - Tube Screamer - nie działający prawidłowo układ
  • Poziom 2  
    Wiem, że w tej chwili dość mocno odkopuję temat, ale masz na odwrót przylutowane tranzystory.
  • Poziom 2  
    Także odkopię, tranzystory są dobrze. BC546B ma odwrotnie wyprowadzenia niż na płytce z Tonepad.