Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Magistrala CAN - Jaki mikrokontroler wybrać

klakiernc 01 Wrz 2013 18:03 4017 18
  • #1 01 Wrz 2013 18:03
    klakiernc
    Poziom 11  

Witam.

Chcę poznać działanie magistrali CAN czytałem trochę o tym ale teoria to jedno, a praktyka to chyba sami wiecie. Jestem teraz na wyborze sprzętu i tu proszę o pomoc. Najpierw chciałem kupić coś gotowego np: http://www.kamami.pl/index.php?ukey=product&productID=136087 ale to trochę kasy i spotkałem się z http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/04/jak-najtaniej-zaczac.html.. Jaki procesor proponujecie do tego i jaki programator ponieważ w grę wchodzi jedynie USB. Myślałem alby kupić coś gotowego i niedrogiego ale czekam na wasze pomysły. Jeżeli macie uwagi do tego linka to piszcie. Programowałem przez chwilę mikrokontrolery w Bascom ale to nie to i chyba spróbuję w C.

0 18
  • #2 01 Wrz 2013 19:02
    BlueDraco
    Specjalista - Mikrokontrolery

LPC11C24 - z transceiverem CAN na pokładzie. Można programować przez UART albo przez CAN oraz oczywiście programować i debugować przez intefejs SWD, np. przy użyciu dowolnej płytki LPCxpresso.

0
  • #3 01 Wrz 2013 19:16
    tmf
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

Do CAN można też dokupić zewnętrzny kontroler, np. po SPI, w efekcie możesz CAN mieć w dowolnym mikrokotrolerze. Być może nie jest złym pomysłem np. połączenie takiego kontrolera z FT232 i programowanie po prostu na PC zamiast na mikrokontrolerze. Ale to zależy co chcesz robić. Jest też seria AVR AT90CANxxx, z wbudowanym kontrolerem. Także opcji jest sporo.

0
  • #4 01 Wrz 2013 19:36
    klakiernc
    Poziom 11  

Wiem że możliwości jest sporo i na pewno z czasem złożę sobie coś dobrego ale na początek myślałem o zbudowaniu czegoś na płytce stykowej aby poznać CAN od środka. Tam mogę sobie wymieniać elementy, więc może na początek tak bym spróbował. No chyba ,że to bardzo głupi pomysł waszym zdaniem i lepiej od razu kupić coś dobrego.

0
  • #5 01 Wrz 2013 19:46
    BlueDraco

A jakie elementy chcesz tak koniecznie wymianiać? Przy LPC11C2x nie ma za bardzo co wymieniać.

0
  • Pomocny post
    #6 01 Wrz 2013 19:56
    ste
    Poziom 17  

Ja się bawię tak: kupiłem CAN MCP2515 (z interfejsem SPI) i transceiver np MCP2551 w obudowach DIP i wszystko to wrzuciłem na płytkę stykową wraz z atmegą8. Myślę, że dużym plusem takiego rozwiązania jest to że w internecie znajdziesz przykłądowe kody źródlowe w C do obsługi kontrolera MCP2515 przez SPI dla AVR, schematy przykłądowe też znajdziesz. Z pewnością to jest ułatwienie dla początkującego. Sądze, że samej lektury datasheet do MCP2515 dużo się dowiesz o działaniu CAN.

0
  • #7 01 Wrz 2013 22:26
    BlueDraco

W Internecie znajdziesz również kod źródłowy do LPC11C24, ale początkujący musi koniecznie połączyć ze sobą trzy kostki, bo jedna - to zdecydowanie za mało dla początkującego. Poza tym początkujący musi najpierw oprogramować SPI, a potem CAN, bo samo oprogramowanie CAN jest dla początkującego zbyt trudne. ;)

0
  • #8 02 Wrz 2013 12:50
    tmf

Jednak zapominasz, że obudowy DIP mają swoje zalety - łatwo to testowo połączyć na stykówce. Poza tym jeśli transceivery do CAN padają równie często jak transceivery do RS485 to jednak wolałbym mieć go poza prockiem i w razie czego wymienić tani i prosty transceiver a nie całość. No i jednak ponad stówa za devkit lub ponad 20 zł za procek, którego nie można dostać w sklepie za rogiem i jest dosyć egzotyczny, w przeciwieństwie do wymienionych wcześniej kontrolerów CAN to jednak przesada.

0
  • #9 02 Wrz 2013 13:10
    Loker
    Poziom 38  

Rodzina PIC18F66K80 - są obudowy typu DIP.

0
  • #10 03 Wrz 2013 13:07
    klakiernc
    Poziom 11  

Cześć pomyślałem o tym co piszę ste: kontroler CAN MCP2515-I/P, transceiver CAN MCP2551-I/P, Mikrokontroler ATMEGA32-16PU, wszystko na płytce stykowej i na zasileniu z usb.
    Teraz mam pytanie do tych posiadających doświadczenie czy mogę bez problemów odpalić to wszystko na próbę na płytce stykowej, dokładniej chodzi mi o zasilanie z usb i czy mógłbym do tego wykorzystać ten pomysł http://diy-elektronika.pl/202-usbasp-programator-avr-na-usb . Pytanie kolejne to czy ATMEGA32-16PU to dobry wybór.

I na koniec pytanie z innej beczki jaką dokładnie lutownice polecacie do takich "zabaw" ja pomyślałem o PENSOL-SR965B 40W. Na razie nie planuję tego lutować ale z czasem na pewno zmienię stan rzeczy.

0
  • Pomocny post
    #11 03 Wrz 2013 14:25
    tmf

Tak, wszystko ci bez problemów na stykówce zadziała. Pytanie pomocnicze - to jakiś jednorazowy projekt, czy coś na AVR dłubiesz częściej? Wskazany programator jest dobry na prostą zabawę z AVR. ATMega32 da ci wystarczająco zasobów i pamięci FLASH do realizacji nawet całkiem złożonych zadań.

0
  • #12 03 Wrz 2013 14:36
    klakiernc
    Poziom 11  

Hmm... czas pokaże (raczej zabawa na dłużej). Teraz to są dopiero początki więc nie chce od razu "iść na całość" tylko po kolei poznawać CAN. Z czasem na pewno zrobię sobie kilka swoich projektów ale do tego jeszcze daleka droga. Mam pewne plany na przyszłość ale to się wiąże ze znajomością magistrali CAN, programowałem już więc chyba czas poznać CAN od środka.

0
  • #13 03 Wrz 2013 17:12
    tmf

To warto rozważyć zakup JTAGa - sensowny jest AVR Dragon, niestety nie jest tani (250zł), do ATMega32, można kupić starego JTAGICE, poniżej 100zł, a zyskasz wgląd w przebieg programu, rejestry itd. Może się przydać przy debuggowaniu programów.

0
  • #14 04 Wrz 2013 18:09
    klakiernc
    Poziom 11  

To sprawę magistrali CAN mam już załatwioną. Teraz jeszcze ponawiam prośbę o wybór lutownicy do tego typu rzeczy, fajnie jakby cenowo nie przekroczyła 50zł, a najlepiej jakby kosztowała 20 :)

0
  • #15 04 Wrz 2013 23:20
    tmf

Byle jaka. Liczy się wprawa w lutowaniu a nie sprzęt. Zresztą za 20-50zł wyboru wielkiego nie ma.

0
  • Pomocny post
    #16 05 Wrz 2013 08:11
    BlueDraco

No tu bym nie przesadzał. Najtańsza sensowna lutownica - to chińska "936", najlepiej w wersji "936D" - nieco ponad 100 zł. Masz do niej tanie groty i części zamienne, a zestaw trzech grotów jest b. pożyteczny - cienki ostry, mniej cienki/mniej ostry i minifala.

0
  • Pomocny post
    #17 05 Wrz 2013 11:27
    PiotrPitucha
    Poziom 33  

Witam
    Popieram wybór lepszej lutownicy, sam mam taką fajną na literę W... i lutuję intensywnie kilkanaście lat, chyba przyszedł czas na zmianę grotu ale dalej wygląda dość sympatycznie, zasilanie do lutownicy kablem w osłonie silikonowej miękkiej jak gumka od majtek, operuje się tym bez zbytnich obciążeń.
    Przypominam sobie polskie lutownice na 24V które miałem w pracy, grot potrafił się rozpuścić w cynie po tygodniu pracy, to była ciągła walka pilnikiem o zachowanie kształtu grota.
    Jak chcesz się poważnie zająć lutowaniem to kup coś dobrego.
    Mam jako drugą lutownicę jakąś chińszczyznę i nie narzekam, cięższa i ze sztywniejszym kablem niż Weller ale ma dość trwałe groty i stabilizację temperatury, lutowałem tym wiele płytek z procesorami w TQFP (Atmega32) i ją dość polubiłem bo ma odsysanie oparów.
    Miłego lutowania

0
  • #18 05 Wrz 2013 15:42
    tmf

Grot się rozpuszczał szybko w cynie PbSn, wystarczy kupić cynę PbSnCu lub AgSnCu i problem znika. Oczywiście lepsza lutownica jest wygodniejsza i lepiej się nią lutuje, ale mówiliśmy o cenie 20-50zł.

0
  • #19 06 Wrz 2013 20:58
    klakiernc
    Poziom 11  

Fajnie, dzięki za pomoc. I niech moc będzie z wami.

0