Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przełączanie pomiędzy przetwornicą 12->220V a zwykłym zasilaniem

mikrk 01 Wrz 2013 18:45 1656 8
  • #1 01 Wrz 2013 18:45
    mikrk
    Poziom 6  

Witam,
    Chciałem zrobić sobie przełącznik pomiędzy przetwornicą a zasilaniem z sieci. Problem w tym, że nie wiem czy mogę zrobić taki układ jak na poniższym rysunki. Przetwornica byłaby zasilana z akumulatora, który byłby ładowany ogniwami słonecznymi.
    Jak widać na poglądowym rysunku są dwie żarówki. Jedna niech będzie 40W druga 60W. Jeśli będzie wystarczająco energii w akumulatorze to obie żarówki byłyby zasilane z akumulatora. Jeśli energii zostałoby mniej wtedy żarówka 60W przełącza się na zasilanie z sieci a 40W zostaje zasilana z akumulatora (będzie świeciła dłużej). Czy w takim układzie można połączyć 0-ra takiego układu a fazę przełączać pomiędzy zasilaniem z sieci a przetwornic? Proszę o opinię.

Poniżej poglądowy rysunek:
    Przełączanie pomiędzy przetwornicą 12->220V a zwykłym zasilaniem

0 8
  • #2 01 Wrz 2013 19:06
    voytalo
    Poziom 25  

Jakim sygnałem wysterowujesz cewki tych dwóch przekaźników?

mikrk napisał:

Czy w takim układzie można połączyć 0-ra takiego układu a fazę przełączać pomiędzy zasilaniem z sieci a przetwornic?

Nie można. Od razu palisz Mosfety w przetwornicy. Musisz odseparować przewód N sieciowy od przewodu N przetwornicy.

0
  • #3 01 Wrz 2013 19:17
    mikrk
    Poziom 6  

No właśnie tak coś myślałem, że to by było za proste :) Wielkie dzięki za informację. Rozumiem, że coś takiego byłoby możliwe, gdyby była druga faza zamiast przetwornicy - tak?
    Cewki zasilane 5V zabezpieczone diodą i przełączane przez Mosfety.

0
  • #4 01 Wrz 2013 19:20
    voytalo
    Poziom 25  

Druga faza tak, ale przecież tam ma być przetwornica. A te Mosfety przełączające to skąd? Jakiś kontroler stanu naładowania akumulatora?

0
  • #5 01 Wrz 2013 19:38
    mikrk
    Poziom 6  

Szukam właśnie takiego kontrolera naładowania akumulatora i dodatkowo chcę dać przekładnik prądowy na zasilanie z przetwornicy. Wszystkim ma sterować atmega. Oświetlenie oraz zasilanie w gniazdkach ma się przełączać w zależności od tego ile jest jeszcze energii w akumulatorze, jak szybko trwa rozładowywanie akumulatora i jak są obciążane poszczególnych gniazdek oraz oświetlenia. Jeśli np. do gniazdka będzie podłączona ładowarka do komórki to będzie to szło z akumulatora, jeśli wyłączę ładowarkę i wepnę np. telewizor to w zależności od w/w parametrów albo będzie on zasilany dalej z przetwornicy lub przełączy się na zasilanie z sieci. Oczywiście priorytet będzie miało oświetlenie - czyli tak będzie sterowane aby możliwie najwięcej energii poszło na oświetlenie a zbytki na gniazdka. Wszystko oczywiście w granicy rozsądku ponieważ przetwornica dużo watów też nie ma (tzn. ma ale drogo to wychodzi)

0
  • #6 01 Wrz 2013 19:40
    voytalo
    Poziom 25  

Podaj model tej przetwornicy.

0
  • #7 01 Wrz 2013 19:56
    mikrk
    Poziom 6  

Myślałem o czymś takim:

Dane techniczne:
    Model HIP-1500W 12V + USB (1A)
    Moc znamionowa 1500 Watt
    Moc w impulsie max 3000 Watt
    Napięcie wejściowe 11-15 Volt DC
    Napięcie wyjściowe 230 Volt 50 Hz pełna sinusoida
    Bezpiecznik 3 x 40 Amper
    Sprawność >90%
    Wymiary 22,1 x 11,5 x 5,8 cm
    Waga 2,9 kg

Informacje dodatkowe:
    - Zabezpieczenie przed włączeniem odwrotnej polaryzacji (poprzez bezpiecznik)
    - Zabezpieczenie przed przeciążeniem (sygnalizacja akustyczna i optyczna)
    - Ostrzeżenie przed spadkiem napięcia akumulatora przy 10,5 Volta
    - Wyłącznie przetwornicy przy spadku napięcie w akumulatorze do 10,0 Volt
    - Chłodzenie poprzez wbudowany bardzo cichy wentylator
    - Najnowsze miękkie uruchamianie
    - Zabezpieczenie przed przeciążeniem. Przetwornica się wyłącza.
    - kontrola temperatury

Na allegro jest taka pod numerem aukcji 3501736385

0
  • #8 01 Wrz 2013 20:00
    voytalo
    Poziom 25  

A więc masz "Wyłącznie przetwornicy przy spadku napięcie w akumulatorze do 10,0 Volt ", możesz to wykorzystać do autoprzełączenia się odbiorów na sieć. Nie musisz stosować żadnych kontrolerów.

0
  • #9 01 Wrz 2013 20:08
    mikrk
    Poziom 6  

Tak, ale chcę mieć dodatkowo zapas energii na pochmurne dni a więc muszę wyłączyć wcześniej aby np. jutro też mieć trochę prądu. A jeśli jutro będzie słońce i akumulatory będą się ładowały to naddatek przerzucić na zasilanie gniazdek. Chcę dodatkowo włączyć do tego jakieś logowanie i monitorowanie aby dobierać tak zużycie akumulatorów aby było optymalne ich wykorzystywanie.

0