Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oświetlenie LED przedpokoju (czujnik ruchu) - pytania.

sonicsquad 01 Wrz 2013 19:51 9192 8
  • #1 01 Wrz 2013 19:51
    sonicsquad
    Poziom 9  

Witam. Jest to mój pierwszy post więc jeżeli temat nie pasuje do działu, proszę o przeniesienie.

Na głowie mam generalny remont mieszkania.
    Podczas wykonywania instalacji elektrycznej wpadłem na pomysł by w przedpokoju prócz głównego oświetlenia zastosować diody led w listwach przypodłogowych:

Ich głównym celem ma być podświetlenie nocą przedpokoju (mam 4 letniego smyka który nocą lata do łazienki). Jako że włącznik światła jest trochę oddalony od jego pokoju postanowiłem ułatwić Mu zadanie montując czujnik ruchu który załączał by LEDy po wykryciu ruchu.
    Posiadam czujnik ruchu firmy EFAPEL 400W LOGUS 90 - czy nada się do tego?
    O ile oznaczenie L i N rozumiem:

to z oznaczeniami NA, COM i NF się jeszcze nie spotkałem:

W jaki sposób podłączyć kable by wszystko działało?
    Dodam, że zasilacz jaki chce kupić to:

Dane techniczne
    Moc 60W
    Napięcie 12V
    Prąd 5A
    Typ montażowy
    Zabezpieczenia zwarciowe, przeciążeniowe
    Wymiary 100mm x 58mm x 32mm
    Certyfikaty CE i ROHS

Czy będzie on odpowiedni do 7 metrów led 3528 5W/m - wolę dać większy i mieć spokój.
    Czy transformator można umieścić w podwieszanym suficie? Nie znajduję innego miejsca na przedpokoju. Myślałem nad zasilaczami dopuszkowymi, lecz ich moc jest za mała...
    Pozdrawiam Sebastian

Pozdrawiam Sebastian

0 8
  • #2 01 Wrz 2013 20:05
    tomiok
    Poziom 33  

Czujnik powinien się nadać, ale na dzień będziesz ręcznie musiał go wyłączać.
    Gdyby miał zintegrowany czujnik oświetlenia, można ustawić tak że włącza się sam dopiero jak jest ciemno.
    Albo pozostaje osobno dorabiać wyłącznik zmierzchowy.

Transformator możesz dać w dowolnym miejscu (w tym przypadku), można go umieścić w podwieszanym suficie.

Styki masz tam COM (wspólny styk dla NA/NF) - czyli umownie "wejście sygnału do przełączenia",
    i NA - normalnie otwarte (to dla Ciebie) i NF - Normalnie zamknięte.
    Czyli podłączasz kabel np. Plus 12V z zasilacza pod COM, a spod NA, kabelek dalej do diod , i jak wykryje ruch to zewrze styki (COM/NA) które normalnie są otwarte, i zasili diody ;)

Aha, zasilacz także się nada bo 7m * 5w/m = 35W, a zasilacz ma 60W czyli z zapasem i to dobrze dla niego.

P.S. Żona się nie ucieszy, bo bardzo będzie widać kurz na podłodze przy tak położonych diodach ;-)

0
  • #3 01 Wrz 2013 20:19
    sonicsquad
    Poziom 9  

Dzięki za szybką odpowiedź.

Czy można zastosować jakiś układ, by włączanie LED następowało płynnie a nie nagle w czasie np 1-2 sek. - oczywiście jeżeli nie zaszkodziło by to diodom. Wyglądało by to estetyczniej i nie raziło od razu w oczy.

Dodam jeszcze, że wyłączać go nie trzeba, ponieważ posiada czujnik natężenia światła ( po prawej) jak i regulację długości świecenia ( po lewej).

Jako że pozyskałem go za 4ro pak pewnego piwa to pewnie się opłacało ;)
    Pozdrawiam Sebastian

0
  • #5 01 Wrz 2013 20:43
    Błażej
    VIP Zasłużony dla elektroda

Jeśli ma tam przekaźnik przełączny o odpowiedniej obciążalności, to czemu ma sterować stroną wtórną zasilacza? Może warto zapiąć stronę pierwotną i załączać z tego czujnika zasilanie sieciowe zasilacza.

0
  • #6 01 Wrz 2013 21:10
    sonicsquad
    Poziom 9  

Zaproponowane przykłady nakierowały mnie na stronę, na której znalazłem (chyba) to czego potrzebowałem. Gotowy system soft start - stop do led w niskiej cenie. Czy mogę zastosować włącznik wg tego schematu:

Czy układ będzie wyłączał się po zadanym na czujniku czasie?

Sebastian

0
  • #7 02 Wrz 2013 20:01
    sonicsquad
    Poziom 9  

Nikt nie wie?

0
  • #8 02 Wrz 2013 20:07
    tomiok
    Poziom 33  

To pytanie do dostawcy, ciężko powiedzieć jak jest zaprojektowany.
    Jeśli odpowiednio, to powyższy układ w tym schemacie powinien zadziałać.

0
  • #9 02 Wrz 2013 20:13
    sonicsquad
    Poziom 9  

Dziękuję za odpowiedzi :)
    Pozdrawiam Sebastian

0