Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Vaillant/VSC196 - ładowanie zasobnika

karbos1 01 Wrz 2013 20:53 2247 6
 • #1 01 Wrz 2013 20:53
  karbos1
  Poziom 2  

  Witam serdecznie

  To mój pierwszy post na tym forum i dlatego na początku chcę się ze wszystkimi przywitać.

  Mam problem z piecem Vaillanta VSC 196 tzw. ecocompact. Problem dotyczy ładowania zasobnika ciepłej wody użytkowej. Piec jednorazowo ładuje zasobnik jednak w czasie gdy woda jest stopniowo wybierana przez użytkowników nie podgrzewa jej już dalej. Nastawienia pieca są takie, że ładowanie zasobnika odbywa się 3 razy na dobę, a każdy z interwałów trwa około 3 godzin. Na początku każdego interwału piec ładuje zasobnik, ale jeśli wykorzysta się wodę w czasie trwania interwału, piec nie załaduje zasobnika ponownie. Słychać tylko jak jeden z przekaźników na płycie głównej włącza się i wyłącza co około 5 sekund. Pompa pracuje, na wyświetlaczu widać, że temp, jest wysoka (około 80C) natomiast nie następuje przekazania ciepła do rur. Na wymienniku jeden z przewodów jest chłodny. Wymuszenie przesłania ciepłej wody przez włączenie funkcji "party" nic nie daje. Piec ponownie załaduje zasobnik kolejny raz i umożliwi przesłanie wody do sieci dopiero jak cała instalacja wewnętrzna pieca ostygnie. Próbowałem rozwiązać problem poprzez rozłączanie i ponowne łączenie wszelkich dostępnych wtyczek. Wykręciłem silnik krokowy zaworu /trójnika i któraś z tych czynności przyniosła pewną poprawę bo piec /włączy/ ciepłą wodę szybciej niż poprzednio. Niemniej jednak cały czas jest problem. Co więcej nie działa funkcja /jednokrotne ładowanie zasobnika/.

  Czy potrafi ktoś wskazać potencjalną przyczynę dręczącej mój piec usterki?

  Moje podejrzenia padają na płytę główną albo jeden czujników. Tylko który?

  pozdrawiam

  0 6
 • #2 02 Wrz 2013 20:33
  pawel_i
  Poziom 20  

  Po pierwsze do sprawdzenia pompa cyrkulacyjna ładująca zasobnik.
  Po drugie zawór trójdrogowy - lubiły padać ( tylko te z małymi dziurkami. )
  Następnie można by sprawdzić czy wymiennik płytowy nie jest zakamieniony.

  0
 • #3 08 Wrz 2013 00:57
  1Qmaty
  Poziom 18  

  Pompa ładująca może być uszkodzona, lub tylko zapowietrzona -odpowietrznik (na klucz 10) na przewodzie tłocznym i, w zależności od wersji, korek na czole pompy.

  0
 • #4 08 Wrz 2013 22:53
  karbos1
  Poziom 2  

  Dzięki Panowie za uwagi. Sprawdzę pompę. Czy jest jakiś specjalny "myk" na odkręcenie wymiennika?

  pozdrawiam

  0
 • #5 29 Wrz 2013 20:31
  karbos1
  Poziom 2  

  Kilka nowych informacji do niezakończonego tematu.
  Przyjechał Pan fachowiec, miał wymienić wymiennik, niestety nie zabrał właściwego. Pogmerał w piecu m.in. ruszył pompę choć jak twierdzi była ok. Niestety nie zmienił wymiennika bo zabrał ze sobą nieodpowiedni model. Pomimo tego piec prze kilka dni prawidłowo ładował zasobnik. Po trzech dniach znów problem. Więc ja samodzielnie pogmerałem przy odpowietrznikach, poprawiłem wtyczki na płycie głównej, ruszyłem pompę - choć poszła bez jakiegokolwiek oporu i włączyłem piec. Piec znów pracował przez kilka dni prawidłowo tj. do momentu kiedy nie zamknąłem w obudowach. Właśnie od tego momentu ładowanie zasobnika na gorącą wodę znów umarło. Ponownie, więc pogmerałem w odpowietrznikach, ruszyłem pompę choć poszła bez jakiegokolwiek oporu, poprawiłem połączenia na płycie głównej i piec zaczął działać, tym razem pieca nie zamykałem, gdyż piec zamknięty przestaje działać.

  Może ktoś wpadł na jakiś pomysł lub miał podobny przypadek w przeszłości?

  pozdrawiam

  0
 • #6 25 Paź 2013 01:31
  1Qmaty
  Poziom 18  

  Jaka jest obecnie sytuacja?

  0
 • #7 30 Mar 2016 12:00
  karbos1
  Poziom 2  

  Przyczyną awarii była jedna z pomp. Naprawiałem ją kilkukrotnie w nią uderzając młotkiem. Coś w niej zatrzeszczało ale problem został rozwiązany. Od tej pory włącza się zawsze jak powinna.

  0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo