Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.
itemscope itemtype="https://schema.org/QAPage"

Elektrozawory - jednoczesne załączenie 16 elektrozaworów

wojciu26 01 Wrz 2013 21:45 2712 16
  • Elektrozawory - jednoczesne załączenie 16 elektrozaworów

Poziom 2  

Witam!

Mam do zrealizowania układ sterowania, gdzie naprzemiennie załączane będą dwie grupy elektrozaworów. Każda grupa składać się będzie z ośmiu elektrozaworów, grupy załączane będą na około 10s z przerwami 2s w dziesięciu cyklach. Elektrozawory będą najprawdopodobniej na napięcie 24V DC o mocy cewki około 10 Watt.
    I tutaj moje pytania:

1) czy jednoczesne załączenie tak dużej grupy cewek wymaga zastosowania osobnych przekaźników dla każdej cewki czy sygnał sterujący mogę po prostu wyprowadzić z jednego styku np. stycznika bezpośrednio na każda z cewek?

2)jak zabezpieczyć taki układ przed zwarciami, przepięciami, przeciążeniami w obwodach cewek elektrozaworów, zastosować zabezpieczenia indywidualne czy zbiorcze dla takiego układu, wolałbym aby uszkodzenie jednej cewki nie powodowało zakłóceń w pracy reszty elektrozaworów?

3) jak ogólnie zabezpiecza się elektrozawory przed skutkami zwarć ,przeciążeń, przepięć ?

0 16
  • Relpol
    Poziom 18  

wojciu26 napisał:
    czy jednoczesne załączenie tak dużej grupy cewek wymaga zastosowania osobnych przekaźników dla każdej cewki czy sygnał sterujący mogę po prostu wyprowadzić z jednego styku np. stycznika bezpośrednio na każda z cewek?

Możesz zrobić to na jednym przekaźniku.

wojciu26 napisał:
    2)jak zabezpieczyć taki układ przed zwarciami, przepięciami, przeciążeniami w obwodach cewek elektrozaworów, zastosować zabezpieczenia indywidualne czy zbiorcze dla takiego układu, wolałbym aby uszkodzenie jednej cewki nie powodowało zakłóceń w pracy reszty elektrozaworów?

To zależy jaka ma być niezawodność tego systemu. Jeżeli to ma sterować chłodzeniem reaktora jądrowego, to zrób dla każdego osobno, a jeżeli, ma podlewać trawnik, to raczej bym się nie bawił w rozdzielanie tego. :D

wojciu26 napisał:
    3) jak ogólnie zabezpiecza się elektrozawory przed skutkami zwarć ,przeciążeń, przepięć ?

Bezpiecznikiem odpowiednim dla obciążeń indukcyjnych.

0
  • Relpol
    Poziom 13  

Cytat:
    Możesz zrobić to na jednym przekaźniku.

8 zaworów 10W/24V DC, na jednym przekaźniku??? Bad idea. Jeżeli już to stycznik, a jak przekaźnik to coś większego np R15, z mocniejszą sprężyną.

Cewki elektrozaworów lubią sklejać styki przekaźników.

0
    Poziom 18  

Cytat:
    8 zaworów 10W/24V DC, na jednym przekaźniku??? Bad idea. Jeżeli już to stycznik, a jak przekaźnik to coś większego np R15, z mocniejszą sprężyną.

Cewki elektrozaworów lubią sklejać styki przekaźników.

Możesz szeregowo dać pozystor ze stykami przekaźnika i możesz to zrobić na jednym i wtedy nie musi to być przekaźnik dużej mocy/stycznik.

0
    Poziom 13  

W teorii wszystko będzie działać na jednym przekaźniku. Z praktyki wiem że będzie problem. 1 wyjazd serwisowo/gwarancyjny na wymianę sklejonego przekaźnika, przebije kosztami rozwiązanie ze stycznikiem.

edit: Kolego Michał 911, jaki przekaźnik Ty byś zastosował do tego rozwiązania?

0
    Poziom 18  

Cytat:
    Kolego Michał 911, jaki przekaźnik Ty byś zastosował do tego rozwiązania?

Jakiś co mam obciążalność styków ok. 5A, no można dać trochę zapasu i np. 8A + pozystor szeregowo ze stykami przekaźnika albo jakiś przekaźnik 15-20A bez pozystora (tak na wszelki wypadek te 15A).

Jeżeli na każde "10W indukcyjności" podłączać by osobny przekaźnik to np. w zasilaczach UPS, byłyby rzędy równolegle połączonych przekaźników, a tak nie jest.

0
    Poziom 13  

Podaj konkretnie jaki przekaźnik byś zastosował. "Jakiś" to pojęcie trochę nieprecyzyjne.

0
    Poziom 2  

Dziękuje za pomoc

Przekaźniki zamierzałem zastosować w rozwiązaniu jeden elektrozawór jeden przekaźnik, a stycznik przy bezpośrednim zasilaniu danej sekcji elektrozaworów z jednego styku.
    Co do ilości potrzebuje tyle elektrozaworów w celu utrzymania w miarę równego ciśnienia cieczy w każdym punkcie spustowym instalacji.

Reasumując połączę sekcje elektrozaworów poprzez styczniki, a dla zniwelowania skutków przepięć zastosuje układy gaszące w obwodach wtyczek elektrozaworów.
    Jak myślicie czy zastosowanie bezpieczników aparatowych w obwodach poszczególnych elektrozaworów ma sens?

0
    Poziom 13  

Wystarczy sam stycznik, bez żadnych układów gasikowych. Zabezpieczenia indywidualne na każdy zawór na pewno nie zaszkodzą ale czy taka rozrzutność jest potrzebna tego nie wiem. Na pewno ułatwią obsłudze wymianę poszczególnych cewek bez wyłączania całości, ja bym jednak nie dawał osobnych zabezpieczeń bez wyraźnego życzenia zamawiającego.

Cytat:

Spójrz kolego na obciążalność zaproponowanego przez Ciebie przekaźnika

"Obciążalność styków DC (przy obciążeniu rezystancyjnym) 10A" i odpowiedz sobie na pytanie czy cewka elektromagnesu jest obciążeniem rezystancyjnym.

10A to masz w kategorii AC1 i DC1, a potrzebujesz 3,5A w kategorii DC3.

Ten Twój przekaźniczek nie wytrzyma nawet 100 łączeń bez sklejenia.

0
    Poziom 18  

PROAT napisał:
    10A to masz w kategorii AC1 i DC1, a potrzebujesz 3,5A w kategorii DC3.

Racja.

0
    Specjalista Automatyk

Można użyć zaworów z cewkami na Vac - znaczne uproszczenie załączania za pomocą przekaźników półprzewodnikowych;
    Dla Vdc można użyć transformatora (jako źródła prądu przemiennego) i również SSR'y: Elektrozawory - jednoczesne załączenie 16 elektrozaworów
    Przy takim natężeniu załączeń/cykli takie rozwiązanie będzie znacznie lepsze niż aparaty stykowe.
    SSR - przekaźniki półprzewodnikowe np.
    http://www.piekarz.pl/?page=offer&item=36451

0
    Poziom 33  

Michał 911 napisał:

Jakiś co mam obciążalność styków ok. 5A, no można dać trochę zapasu i np. 8A + pozystor szeregowo ze stykami przekaźnika albo jakiś przekaźnik 15-20A bez pozystora (tak na wszelki wypadek te 15A).

Co to za teoria z pozystorem szeregowo. Pozystor stosowało się w kineskopach a nie do ochrony przed przepięciami.

Do cewek na prąd stały włącza się równolegle diodę i przepięcie zostaje zredukowane do 0,6V. Tak samo zresztą należy postąpić z cewką przekaźnika/stycznika sterującego, o ile będzie na prąd stały.
    W moim miejscu pracy, działa układ który pracuje bezawaryjnie już ponad 10 lat, gdzie na jednym styku R15 zestaw cewek 24dc pobiera non stop 6A, wyłączenia następują w czasie odstawienia lub sytuacji awaryjnej. Dodam że jest to R15 starego typu z nadrukiem 5A a nie tak jak teraz 10A.
    W tej sytuacji również użyłbym R15 4P (nie tylko dlatego że takich mam dużo :) ) i podzielił zawory na 4 grupy. Z diodami wytrzyma lata.

0
  • Pomocny post
    Poziom 28  

A o diodach włączonych równolegle do cewek koledzy zapomnieli ?.
    Za chwile użyjecie do tego mikroprocesorów.
    Jeden porządny przekaźnik lub stycznik i diody - koniec.

1
  • Pomocny post
    Specjalista Automatyk

Kolega wojciu26 zasygnalizował problem cyklicznego załączania elektrozaworów - zapewne już ma pomysł na wysterowanie (a choćby i mikroprocesorem)....przy takim trybie pracy nawet najlepszy stycznik da...ciała - niekoniecznie przez iskrzenie i wypalanie styków;
    półprzewodnik się obroni...

1
    Poziom 18  

czesiu napisał:

Co to za teoria z pozystorem szeregowo. Pozystor stosowało się w kineskopach a nie do ochrony przed przepięciami.

Faktycznie, pomyliłem się, chodziło mi o termistor NTC (przeciwieństwo pozystora).
    Stosuje się go np. w kiepskich zasilaczach impulsowych większej mocy (szeregowo), aby ograniczyć prąd "rozruchu".
    Tak więc i w tym układzie jeżeli kol. chciałby zastosować najtańszy przekaźnik, to wg. mnie można by coś takiego dołączyć, żeby zredukować może niewielkie, ale zawsze jakieś tam uderzenie prądowe (żeby styki nie iskrzyły).
    Przy takim układzie nawet jeżeli będzie to pracować cyklicznie to powinno długo pożyć.

Czy na cewce wejściowej przekaźnika diody są potrzebne?
    To zależy czym to ma być wysterowane...

0
    Poziom 2  

Jeszcze raz dziękuje za pomoc.

Myślę iż zastosuje układy gasikowe w postaci diod, oraz dwa styczniki w kategorii AC3, o przyzwoitej zdolności łączeniowej.
    Zamykam temat. Pozdrawiam

0