Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Światło zamiast impulsów elektrycznych w defibrylatorach przyszłości

jacu007 01 Sep 2013 22:33 3606 1
 • Światło zamiast impulsów elektrycznych w defibrylatorach przyszłości Badacze z Uniwersytetów Johna Hopkinsa i Stony Brook pracują wspólnie nad nową metodą przywracania prawidłowego rytmu serca, wykorzystującą światło zamiast impulsów elektrycznych.

  Piątka inżynierów biomedycznych opublikowała w ostatnim numerze Nature Communication artykuł opisujący badania nad wykorzystaniem światła o niskiej energii do leczenie zaburzeń rytmu serca.

  „Zastosowanie energii elektrycznej do pobudzania rytmu serca ma wiele wad”, powiedziała kierownik projektu Natalia Trayanova, profesor inżynierii biomedycznej na uniwersytecie Johna Hopkinsa. „Kiedy używamy defibratora to tak jakbyśmy wyważali zamknięte drzwi, z powodu braku klucza. Taka metoda absorbuje wiele energii a bardzo mało finezji. Naszym celem jest pobudzenie do pracy serca w sposób bardziej przemyślany.”  Grupa prowadzi swoje badania na gruncie nowej dziedziny zwanej „optogenetyką”, którą zapoczątkowali naukowcy z Uniwersytetu Stanforda pracując nad wprowadzaniem do komórek białek reagujących na światło zwanych „opsynami”. W czasie stymulacji światłem, opsyny tworzą przejście – bramę, przez docelowe komórki, pozwalając strumieniowi jonów – ładunkowi elektrycznemu – przejść przez nią, nie powodując niepożądanych uszkodzeń. Naukowcy już od pewnego czasu używają takiej metody, do stymulacji komórek mózgu starając się w ten sposób leczyć zaburzenia psychiczne.

  Do pracy nad nową metodą przywracania prawidłowego rytmu serca, badacze wykorzystują złożony komputerowy model. Profesor Trayanova spędziła wiele lat, symulując zachowanie poszczególnych komórek i tkanek tworząc w rezultacie bardzo wierny model serca, który choć wciąż udoskonalany, doskonale nadaje się do tego typu badań.

  Prowadząc badania nad wykorzystaniem światła do pobudzania komórek, badacze pracują nad jak najlepszym ułożeniem i kontrolą przepływu światła, dającym najlepsze rezultaty w przywracaniu wzorcowego rytmu serca. Naukowcy chcą również ustalić ilość światła, która będzie potrzebna w tego typu zabiegach oraz jak będą reagowały komórki po takiej „świetlnej terapii”.

  Grupa profesor Trayanovy ma nadzieję, że w ciągu najbliższych 10 lat uda się z powodzeniem wykorzystać metodę świetlną do budowy nowej generacji rozruszników i defibrylatorów, które będą leczyły nasze serca w sposób mniej inwazyjny i bardziej wydajniejszy niż dziś.

  Źródło:
  http://www.electronicproducts.com/Optoelectro...ead_of_electricity_to_heal_ailing_hearts.aspx

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  jacu007
  Level 22  
  Offline 
  Has specialization in: systemy mikroprocesorowe, raspberry pi
  jacu007 wrote 688 posts with rating 79, helped 0 times. Live in city Dąbrowa Górnicza. Been with us since 2007 year.
 • #2
  gruby1
  Level 29  
  Jeśli chodzi o rozrusznik to może ma to niewielki sens bo pacjenta można przygotować farmakologicznie, natomiast w przypadku zatrzymania akcji serca w razie potrzeby nikt nie będzie się zastanawiał nad światłem (bo przecież jakieś tam białka trzeba wprowadzać do komórki a czasu nie ma), tylko naładuje do 150J i "odsunąć się, będzie strzał". No i poza tym nie jest to żaden news tylko jakieś odległe marzenie kilku pracoholików którego działanie poparte jest przez algorytmy i pokazane na monitorze.