Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oświetlenie do modelu samolotu

02 Wrz 2013 00:11 1953 2
  • Poziom 9  
    Witam kolegów po raz kolejny i po raz kolejny mam kilka pytań.. a mianowicie..
    chcąc zrobić jakieś stroboskopy nawigacyjne do samolotu, znalazłem w internecie schemat do błyskotek coś podobnego jak stroboskopy policyjne tylko że schemat był zbudowany na 4 diodach LED, dwie czerwone i dwie niebieskie. Otóż użyłem programu Proteus ISIS i schemat zbudowałem w tym programie i działa super, teraz do puenty. Schemat zbudowany na NE555, układzie 4017 i tranzystorach BC547.

Tranzystory BC547 będą zdecydowanie (chyba) za słabe żeby zasilić moduł LED na 4 diodach o barwie zimnej bieli i tak pomyślałem żeby zamiast tych tranzystorów użyć IRF520 ewentualnie coś mocniejszego od tego IRF'a.

Zamieszczam poniżej schemat i pytanie jest takie czy tak to może wyglądać czy jest gdzieś może błąd w podłączeniu ponieważ nie chciałbym rozczarowania w rzeczywistości, na symulacji układu w programie wszystko działa jak należy ale zakładam że to tylko program więc zwracam się z powyższym pytaniem do fachowców :)

• Poziom 14  
    Witam,

Jakiej mocy są te moduły LED i na jakie napięcie ? Na schemacie nie masz ograniczonego prądu dla modułów LED w gałęzi tranzystora sterującego.

pozdro MIREK
  • Poziom 9  
    będzie kilka takich paneli:

Ilość diod: 4 x SMD5050
    Napięcie (DC V): 12
    Prąd (A): 120mA
    Moc (W): 1,44
    Jasność (lm): 55

no i ewentualnie plus paski ledowe tylko jeszcze nie wiem jakiej długości ale wolałbym jakiś zapas mocy.. bo powiem że koncepcja sie może zmienić z dnia na dzień dlatego generalnie chodzi mi o to czy na schemacie jest IRF dobrze podłączony..
    i generalnie cały ukłąd zasilany z 11.1V pakietu LiPo..

Dodano po 3 [godziny] 21 [minuty]:

Albo inaczej sprecyzuje pytanie odnośnie IRF..
    S(source) podłączyć do masy
    G(Gate) jest podłączona z układu 4017 przez diodę 1N4148
    I tutaj pytanie czy Dren musi być przez jakiś element podłączony dalej do LED czy bezpośrednio.. i czy bramka może być tylko przez diodę 4148 czy jeszcze jakiś rezystor pomiędzy 4017 a irf520?

z powodu braku konstruktywnych odpowiedzi temat do zamknięcia.
    jak to się mówi ryzyk fizyk.. metodą prób i błędów układ działa poprawnie.