Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Epson Stylus c70 - pokazuje brak tuszu pomimo włożenia nowego zbiornika

marcinj. 02 Wrz 2013 08:26 1767 0
  • #1 02 Wrz 2013 08:26
    marcinj.
    Poziom 1  

To jest stara drukarka, przeleżała w piwnicy kilka lat. Ale miała tusz (czarny, bo tylko tak drukowałem i zamierzam) który o dziwo jeszcze chwilę podziałał ale drukowało coraz gorzej, coraz bardziej smużyło więc pomimo żadnych sprzeciwów ze strony drukarki wymieniłem na nowy. Raczej nie oryginalny, kupiony na allegro za 10 zł.

Po wymianie zaczęła mrugać ta najbardziej po lewej dioda "ink out". O dziwo po włożeniu starego pojemnika problem nie zniknął pomimo że ten nie wywoływał żadnych błędów.

Doczytałem gdzieś na sieci że trzeba zrobić reset drukarki, tj., włączyć z przyciśniętymi oboma przyciskami pod czerwonymi diodami "tusz" i "papier", i w czasie kiedy jedna z nich miga ok. 5s, w tym czasie wcisnąć już pojedynczą jedną z nich tj. "tusz" w przypadku resetu stanu tuszu lub "papier" w przypadku resetu... ja nie wiem za bardzo czego... chyba oprogramowania. Szczerze mówiąc trochę niecierpliwy byłem i nie doczytałem, no ale co miałem do wyboru.

Po pierwszym zabiegu z resetem stanu tuszu nic się nie zmieniło dalej czerwona dioda migała. Po drugim ustalił się taki stan że dioda czerwona jest ciągle zapalona, dioda papieru jest wygaszona i ciągle zapalona jest dioda zasilania niezależnie czy w drukarce jest stary czy nowy tusz.

Przy resecie komputera drukarka nie reaguje. Tak więc nie wiem czy przy okazji nie uszkodził się gdzieś tor komunikacji, być może port LPT na płycie głównej ponieważ przy włączonej drukarce instalacja sterowników nie wykrywa urządzenia.

Tak więc dodatkowe pytanie: czy istnieje możliwość sprawdzenia kabla i portu LPT. Tj. np. wysłania do urządzenia jakichś komunikatów niezależnie od sterownika, tak jak się np. wysyła komendy do modemu. Być może drukarka powinna zwrócić jakiś kod błędu czy w ogóle cośkolwiek odpowiedzieć.

Znam np. ten sposób:

Code:
    ECHO MESSAGE>LPT1

Tylko co wysłać do takiej drukarki żeby jakoś zareagowała ? Bo to powyższe powinno wydrukować słowo "MESSAGE" (tak rozumiem), u mnie bez reakcji.

Drukarka reaguje na przycisk "ink out" i podstawia głowicę do wymiany w to wyżłobienie po prawej stronie. Natomiast po wciśnięciu "papier" głowica wędruje maksymalnie do lewej, dioda zasilania (zielona) zaczyna migać przy ciągle zapalonej czerwonej "tusz", papier się nie wysuwa. W przypadku powtórnego naciskania "papier" ruchy głowicy są identyczne jak w przypadku przycisku "tusz", głowica podstawia się do wymiany.

System: XP SP3
    Sterowniki: 5.32
    W sekcji "utility" w sterownikach mam wygaszone przyciski "epson status monitor" i "ink cartridge replacement".
    System próbuje wysyłać dokument do drukarki przez jakiś czas, potem w kolejce wydruku jest "Błąd - drukowanie".

0 0