Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Integra64 - jeszcze raz wyjścia OC, sterowanie logiczne

salo5 02 Wrz 2013 09:36 3492 8
  • #1 02 Wrz 2013 09:36
    salo5
    Poziom 14  

Witam Szanowne Grono Specjalistów,

próbuję u siebie w mieszkaniu zrobić małą instalację pseudointeligentną.
    Mam już Integrę 64 i nie chcę kupować sterownika PLC, wolę wszystko pod Satela podłączyć.
    Wiadomo, że Integra ma jakieś możliwości sterowania, a najlepiej (i chyba najkorzystniej cenowo) można ją rozbudować o wyjścia OC (de facto dla mnie to jest wejście).

Stąd moje pytania:
    1) Skoro wyjście OC zwiera do masy (0V), to żeby wysterowało mi jakiś przekaźnik, to jak to podłączyć?
    Czy do cewki przekaźnika np. A1 podłączyć zasilanie 12VDC/24VDC, a A2 podłączyć do wyjścia OC?
    2) Czy taki przekaźnik zamel'owski się do tego nada:
    http://www.zamel.pl/pl,62,303,przekaznik_elektromagnetyczny_pem01012.html
    3) Czy lepiej jest pójść wyżej z napięciem sterowniczym -> 24VDC, żeby prąd dostarczany do złącza OC był mniejszy?
    4) Jaki poziom napięcia akceptuje złącze OC w Integra64? Bo prąd to z tego co pamiętam 50mA.
    5) Czy ten prąd wejścia OC 50mA jest dla jednego wejścia, czy dla wszystkich łącznie?
    6) Czy nada się zasilacz impulsowy do zasilania cewek przekaźników?

To tak na szybko moje pytania.
    Przepraszam za laicyzm, ale to moja pierwsza tego typu instalacja, która zamiast na czujkach opiera się na sterowaniu.

Dodatkowo mam jeszcze pytania o Integrę, a konkretniej o jej logikę:
    1) Czy wejścia/wyjścia logiczne (niefizyczne) zabierają miejsce tych fizycznych? Czyli np. jak wykorzystam jakieś wyjście jako znacznik np. alarm załączony, to już mam 1 wyjście fizyczne zabrane?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Pozdrawiam!

0 8
  • Relpol
  • Pomocny post
    #2 02 Wrz 2013 09:47
    dariusz.bembenek
    Specjalista - Alarmy Stacjonarne

salo5 napisał:
    o wyjścia OC (de facto dla mnie to jest wejście)

Bo umownie prąd wpływa do tego... i dlatego to uważasz, za wejście. Jednak na potrzeby instalacji urządzeń, traktujemy to zawsze jako "wyjście", które wystawia potencjał masy 0V. Proponuję konsekwentnie i zgodnie z instrukcją używać pojęcia "wyjście", żeby innych nie wprowadzać w błąd.

Ad.1.
    Tak (12V i wyjście O.C)
    Ad.2.
    Może być.
    Ad.3.
    Nie ma potrzeby. Przekaźnik zabierze może z 30mA więc jest zapas.
    Ad.4.
    Nie jest to zdefiniowane i w zasadzie do niczego nie potrzebne.
    Ad.5.
    Dla każdego z osobna (wyjścia... w kontekście systemów alarmowych, z punktu widzenia elektroniki jasne, że można to rozpatrywać jako wejście kolektora, ale to już zaczyna "mącić").
    Ad.6.
    Nie powinno być problemu.
    salo5 napisał:
    1) Czy wejścia/wyjścia logiczne (niefizyczne) zabierają miejsce tych fizycznych? Czyli np. jak wykorzystam jakieś wyjście jako znacznik np. alarm załączony, to już mam 1 wyjście fizyczne zabrane?

Nie zabierają. Te które masz fizycznie dostępne na płycie/ekspanderze - to są wyjścia fizyczne. Pozostałe to tzw. "wirtualne", które normalnie możesz używać i oczywiście takie wyjście jest zajęte, ale to wciąż wyjście wirtualne. Więc na potrzeby tworzenia logiki najlepiej posługiwać się wyjściami wirtualnymi, a efekt końcowy wyprowadzać na wyjścia fizyczne.

0
  • Relpol
  • #3 02 Wrz 2013 10:06
    salo5
    Poziom 14  

Dziękuję za pomoc.

Jeszcze jedno pytanko:
    ile wyjść wirtualnych można sobie zafundować w Integrze64?
    no i jeszcze pytanko, czy są wejścia wirtualne? Czy tylko jak jakieś wejście jest powiedzmy "pobudzone" to wtedy muszę od razu przenosić je na wyjście wirtualne i na nich stosować logikę?

0
  • #4 02 Wrz 2013 10:20
    dariusz.bembenek

Numer w nazwie Integry oznacza, do jakiej ilość i do jakiej ilości wyjść można ją rozbudować. Dla przykładu Integra 64..
    Posiada na płycie 16 wejść fizycznych, więc 64-16 = 48 możliwych wejść wirtualnych. Jednak przy dołożeniu ekspandera wejść (8 wejść) wtedy mamy już 24 wejścia fizyczne i tym samym 40 wejść wirtualnych.
    Analogicznie sprawa wygląda z wyjściami.

Są i wejścia i wyjścia wirtualne, ale to tylko taka "umowna" nazwa. Po prostu pomimo braku fizycznego wyprowadzenia danego wejścia/wyjścia - i tak można z nich korzystać jako takie "zmienne".

To czy tworzysz logikę na fizycznych czy wirtualnych I/O to już od Ciebie zależy. Ogólnie to szkoda tracić fizycznych złącz na logikę, lepiej operować "gdzieś dalej", a kluczowe wyniki tych operacji wrzucać na wyjście->przekaźnik->lampę itp.

0
  • #5 02 Wrz 2013 10:28
    salo5
    Poziom 14  

Więc to co mówisz, jest coś innego niż poprzednik, albo ja go nie zrozumiałem.
    Myślałem, że można oprogramować 64 wyjścia fizyczne, a dodatkowo jeszcze coś wirtualnych.
    Heh mogłem kupić 128 :(

Dziękuję za pomoc.

0
  • #6 02 Wrz 2013 10:34
    dariusz.bembenek

Niezmiennie - numer przy Integrze oznacza jej maksymalną rozbudowę. Dlatego też (hipotetycznie), jeśli budujesz system, w którym będą np. tylko dwie czujki ruchu, ale za to będzie cała masa logiki (oświetlenie, napędy, rolety itp.) to warto wziąć dużą Integrę a nie najmniejszą.

0
  • #7 04 Wrz 2013 10:51
    salo5
    Poziom 14  

Panowie, jeszcze jedna sprawa.
    Czy do zasilania przekaźników, mogę użyć osobny zasilacz?
    To znaczy czy mogę zabudować w rozdzielnicy zasilacz np. taki:
    http://zamel.pl/pl,73,450,zasilacz_impulsowy_zim2412.html
    Tylko co wtedy z masą?
    Masa zasilacza może się nie równać masie integry i wtedy można chyba uszkodzić centralę...

Czy w integrze można zastosować tylko masę i napięcie 12V z jej zasilacza?
    A co jak będę chciał np. sterować 60ma przekaźnikami...

Jak to rozwiązać?

0
  • #8 04 Wrz 2013 11:34
    dariusz.bembenek

Nie widzę żadnego problemu. Jeśli chcesz podłączyć np.60 przekaźników, to jasne jest, że prosto pod centralę tego nie podłączysz. Potrzebujesz odpowiednią ilość ekspanderów a każdy z nich ma 8 wyjść. Teraz wykorzystujesz prąd, który pochodzi z ekspandera.

Są dwie możliwości:
    1.) Ekspander jest zasilany prosto z centrali, więc przekaźniki de facto też (co będzie przy takiej ilości raczej nie do ogarnięcia przez centralę).
    2.) Ekspander jest zasilany z osobnego zasilacza. Przekaźniki wtedy korzystają z energii dostarczanej przez ten zewnętrzny zasilacz.
    Odnośnie masy - rzecz jasna. Minus centrali alarmowej (COM) oraz minus zasilacza dodatkowego, należy podłączyć razem (wspólny punkt odniesienia).
    Czyli ekspander podłączasz 3 żyłami do centrali (COM, DT, CK) a "plusa" zasilania ekspandera bierzesz tylko (!) z osobnego zasilacza. Nie wspominam już o tym, że taki zasilacz najlepiej, jakby był buforowy. W innym przypadku, w razie zaniku napięcia na tym ekspanderze, włączy się alarm sabotażowy.

Zamiast ekspandera CA-64 O-OC (8 wyjść otwarty kolektor), możesz zastosować CA-64 OPS-OC (dodatkowo wbudowany zasilacz buforowy i trzeba to zasilić napięciem przemiennym, wsadzić do skrzynki i dołożyć aku).

0
  • #9 04 Wrz 2013 12:54
    salo5
    Poziom 14  

Niby wszystko jasne, a jednak nie :(
    Więc dopiszę jaką mam konfigurację:
    na dole skrzynka alarmowa a w niej integra64 -> do niej potrzebuje podłączyć 22 przekaźniki o prądzie 33mA każdy, co łącznie daje 0,726A na same przekaźniki.
    na górze skrzynka alarmowa na razie pusta w niej chcę umieścić ekspandery wejść i wyjść -> do niej potrzebuję podłączyć 25 przekaźników, czyli łącznie zapotrzebowanie będę miał na poziomie 0,825A na same przekaźniki.

Wiadomo, że wszystkie nie będą działać jednocześnie, ale zapas mocy musze mieć.

Stąd moje pytania:
    1) Czy mogę podłączyć w taki sposób:
    Komunikacja i zasilanie (COM, CLK, DTA, 12V) bezpośrednio z integry do modułu rozszerzeń CA-64 O-OC.
    Zasilacz zewnętrzny w rozdzielnicy. Jego minus (0V) podłączam do zacisku COM w integrze/CA-64 O-OC.
    Potencjał 12V z zasilacza zewnętrznego podłączam na cewkę A1 przekaźników. A2 przekaźników do wyjść OC w integrze.
    Zadziałanie wyjścia spowoduje zwarcie do masy, więc przekaźnik będzie załączony.
    Ale czy to nie spowoduje spalenia płyty centrali?
    2) Czy do jednego akumulatora można podłączyć więcej niż jeden moduł CA-64 OPS-OC?
    Na moje nie można, bo wydaje mi się, że akumulator można ładowac jedynie z jednego urządzenia?

Póki co próbuję to wszystko jakoś pokochać w myślach, ale najpierw wolę przedyskutować, żeby nie popełnić gafy...

Z góry dzięki za odpowiedź.
    Pozdrawiam!

0
  Szukaj w 5mln produktów