Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaka antena bazowa do Motoroli GM300 136-174 MHz

02 Wrz 2013 22:19 5445 20
  • Poziom 10  
    Witam serdecznie,
    W sumie to jestem amatorem. Nasłuchem zajmuję się od ponad roku. Pierwszy raz na radiostacji bazowej. Obecnie mam GP-150 5/8 fali i nie jestem zadowolony z niej, gdyż ciężko usłyszeć mi stacje ręczne i samochodowe stacje z zasięgu 10-15 km.. Mam maszt ok 6 metrów na budynku 12 metrowym bez większych zabudowań i drzew w okolicy. Kabel 50 Ohm. Co radzicie zakupić na zmianę w miarę przystępnej cenie?
    PS. kupowałem antenę na allegro i nie znam jej stanu poprzedniego. Rzekomo była nieużywana i leżała w garażu, ale wydaje mi się, że tak nie było.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 17  
    A jakiego kabla używasz i jakiej długości do tej anteny?
  • Poziom 34  
    Te "GP-150 5/8" to jakieś bliżej mi nieznane cudo, ale na pewno nie ma ona zysku 5 dBd dla całego zakresu 136 - 174 MHz (tak podaje sprzedawca). Nie potrafię znaleźć do niej instrukcji, ale uważam, że należy ją dociąć, np. do 8 - 10 MHz z całego pasma i dopiero wtedy ten zysk dla danego wycinka będzie.

Trudno cokolwiek napisać na odległość, ale jeśli antenę dociąłeś i nie jesteś zadowolony z odbioru na interesującym Cię paśmie to niewiele jest dostępnych anten z większym zyskiem.

Jak szerokiego zakresu częstotliwości słuchasz?
  • Poziom 10  
    Używam kabla RG58 i długość to 10 metrów. Kabel jest zakupiony tak na "styk". może z całości jak bym się postarał to z 1 metr bym znalazł takiego"wolnego" na długości całego kabla jak bym wszędzie napiął go. Anteny sam nic nie docinałem ani nic nie robiłem.

Słucham od 148.750MHz do 173.075MHz
  • Poziom 34  
    Dla tak szerokiego zakresu profesjonaliści używają kilku anten z zyskiem. I tak, na przykład:

a) Procom CXL 2-5HD zamawia się według swojej potrzeby. Podajesz wycinek 7 MHz z pasma 144 - 174; ma on wtedy 5 dBd zysku dla tego wycinka;

b) Procom z 3 dBd zysku to już wycinek 13 MHz i tak:

- CXL 2-3C/s: 137 - 150 MHz;

- CXL 2-3C/l: 144 - 157 MHz;

- CXL 2-3C/m: 153 - 166 MHz;

- CXL 2-3C/h: 162 - 175 MHz

Problem jest taki, że prawdopodobieństwo znalezienia wymienionej, używanej anteny, w przystępnej cenie jest niemal równe jak złowienie złotej rybki.

Na Radmory z odzysku należy uważać, bo niemal wszystkie są rozklekotane.

Niemniej wejdź na stronę i zobacz dla jak wąskiego wycinka są dedykowane poszczególne modele:

http://www.radmor.com.pl/pol/Produkty-cywilne...et/Anteny/Stacjonarne/Antena-stacjonarna-3282

http://www.radmor.com.pl/pol/Produkty-cywilne...t/Anteny/Stacjonarne/Antena-stacjonarna-32821

Jeżeli masz możliwość to podnieś antenę wyżej, bo to powinno znacznie poprawić odbiór.

Wiem, że Ci kabla nie wystarczy, ale ten się nie nadaje do profesjonalnego zastosowania.

Jest dużo przewodów nisko tłumiennych co też wpływa na poprawę odbioru.

No i ta Twoja antena. Nigdy z taką do czynienia nie miałem. Nie wiem na co ją stać. I nie wierzę w jej parametry.

Dla świętego spokoju zamieniłbym ją na początek chociażby na Radmora bez zysku, czyli o symbolu 32812/1 i o popularnej nazwie "pałka".

Tę antenę rozchwytują niemal po kilku minutach jak trafi na aukcję, bo nasłuchowcy wiedzą co ona potrafi.

Z racji, że w Polsce są ich tysiące kilka razy w miesiącu trafia się ogłoszenie mówiące o chęci sprzedaży.
  • Poziom 10  
    No rzeczywiście te pałki trudno dostać...
    A jaki kabel proponujecie ?
  • Poziom 34  
    Kable są drogie, więc polecam w zależności od zasobności portfela. I tak:

a) Satec (dawna Draka) MRC-240 [średnica ta sama co Belden H155 (ten ma zatopioną linkę zamiast drutu miedzianego), więc pasują na niego dostępne wtyki]:

http://www.ted.net.pl/sieci-wlan/kabel-draka-satec-mrc-240-1mb.html

Jako alternatywę można zastosować Tri-Lan 240:

http://www.dipol.com.pl/przewod_koncentryczny_50_om_tri-lan_240_1m__E1171_1.htm

W instalacjach jakie tworzę jest to absolutne minimum.

b) Satec MRC-300:

http://www.ted.net.pl/sieci-wlan/kabel-draka-satec-mrc-300-1mb.html

c) Satec RF10:

http://www.teltad.pl/kabel-koncentryczny-50-om-rf10-draka-103-mm-cena-za-p-1253.html

Droższych nie będę podawał, ale też często stosuję.

W antenie, którą obecnie posiadasz ze względu na konstrukcję mogą gromadzić się ładunki elektrostatyczne i łatwo uszkodzić skaner jak impuls poleci po kablu do radia. Ja staram się stosować jedynie anteny zwarte dla prądu stałego. Wskazane wyżej takie właśnie są.

Ps. Maszt masz uziemiony?
  • Poziom 10  
    Nie mam uziemionego masztu. Mam to zrobić?
  • Poziom 17  
    Witam
    Każdy ma swoją praktykę, ja powyżej 10m długości stosuje gruby kabel np. RF10, H1000. RG58 dla tej częstotliwości i długości to trochę za mało. Jeżeli chodzi o antenę to rozejrzyj się za jakąś 3x5/8, razem z grubym kablem stanowią przyzwoity zestaw z którego byłbyś zadowolony.
  • Poziom 10  
    Wybaczcie, że odkopuję, ale stałem się posiadaczem tzw" Pałki "Radmorowskiej 1 wykonania. Czy będzie dobra na maszcie ok. 10 metrowym ?
  • Poziom 34  
    Oczywiście. Pamiętaj tylko o odpowiednim przewodzie (żeby mało tłumił) 50 Ohm i prawidłowym uziemieniu masztu.

• Poziom 31  
    mantoch napisał:

Na Radmory z odzysku należy uważać, bo niemal wszystkie są rozklekotane.

A co stoi na przeszkodzie poświęcić ze 3-4 godziny i ją rozebrać i doprowadzić do dobrego stanu ?

MJ
  • Poziom 34  
    [at]green33 komuś kto z niejednego pieca jadł chleb z pewnością nic.

Dla początkującego przewiezienie anteny o długości 5 metrów z drugiego końca kraju to już duży wyczyn.

Poza tym do wielu przetargów (policyjnych czy straży granicznej) szary człowiek prosto z ulicy po prostu stanąć nie może.
  • Poziom 10  
    Antenę posiadam ze starej, likwidowanej remizy OSP. Dogadałem się i pozyskałem "pałkę". Cały czas ona wisiała i nie była ruszana, więc raczej powinno być z nią wszystko, okey, prawda?
  • Poziom 34  
    Myślę, że będziesz z niej zadowolony :)
  • Poziom 10  
    Witajcie,
    zamontowałem Pałkę na dachu, jednak nie na maszcie u góry, gdyż nie miałem rurki o takiej średnicy żeby włożyć w nią pałkę. Zrobiłem tak, że postawiłem Radmora na kominie i przymocowałem go do masztu idącego w górę. Odstęp między rurą masztową a pałką to jakieś 3 cm. Może tak być?
    Zielone to komin, czerwone maszt a fioletowe Radmor.
    Wg. mnie łączność mam słabszą ale może mi się tak tylko wydawać ...
  • Poziom 16  
    Nie może. Zamontuj antenę na szczycie masztu , bo inaczej nie będzie poprawnie pracować. Ostatecznie wykonaj wysięgnik o długości około 150cm i zamontuj na tej samej wysokości , ale w odległości długości wysięgnika od pionowej rury.
    Ps. Do zamontowania anteny na szczycie masztu , możesz użyć dwóch cybantów.
  • Poziom 10  
    Masz na myśli coś takiego ?
    czerwone to Radmor
  • Poziom 16  
    Nie. Wysięgnik poziomy ma za zadanie zwiększyć odległość anteny od pionowego masztu. Najlepiej zrobisz jak zamontujesz antenę chociażby cybantami , ale w najwyższym miejscu tj w tym przypadku szczycie masztu.
  • Poziom 10  
    Okey, już rozumiem.