Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłaczenie i sterowanie pompy CWU

02 Wrz 2013 23:08 13797 26
  • Poziom 7  
    Wiem, że na temat podłączenia i sterowania pompą CWU napisano już wiele ale nie znalazłem sposobu rozwiązania podobnego do mojego. O co mi chodzi:
    Do tej pory pompe mam włączoną przez wyłącznik czasowy/ dobowy ,jak zwał tak zwał. Wiadomo, że wtedy pompa nie działa dokładnie wtedy kiedy byśmy chcieli itd itd ale do rzeczy.

Wpadł mi do głowy taki pomysł, aby załączać pompe naciśnięciem włącznika po wejściu do kuchni/łazienki. I tutaj żeby nie trzeba byłą wyłączać ręcznie spowrotem pompy ani nie trzymać włącznika przez jakiś czas pomyślałem o rozwiązaniu z klatek schodowych w blokach mieszkalnych. Tam niezależnie który przycisk naciśniemy, oświetlenie włacza sie na określony czas (jakieś 2min). Myślę, że sprawdziłby się taki system w moim przypadku. Tylko mam problem jak rozgryźć problem czasu włączenie. Dwa włączniki dzwonkowe , pompa, przewody i co między nimi?
    Jak koledzy sądzicie czy sprawdziłaby się taka metoda? Oraz jakich elementów mi jeszcze brakuje?
  • OptexOptex
  • Pomocny post
    Poziom 10  
    szukaj pod słowem czasówka na allegro, albo przekaźnik czasowy :)
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    Witam,rozwiązanie z dwoma wyłącznikami powinno się sprawdzić .
    Jednak Jak dla Mnie im mniej klawiszy tym lepiej :)
    Trzeba będzie myśleć co i kiedy włączyć .Gdybyś planował sufity podwieszane ,to mógłbyś nad zlewem lub umywalką zastosować czujki ruchu.Wtedy pompa obiegowa włączała by się gdy ktoś stanie koło zlewu/umywalki ,a wyłączała po jakimś czasie.

Jeżeli planujesz wyłączniki to to zdjęcie poniżej powinno Ci pomóc.Oczywiście zamiast żarówki łączysz pompę obiegową . Czas włączenia ustawiasz od 30 sekund do 10 minut.Oczywiście ilość włączników dzwonkowych jest dowolna.

• Poziom 7  
    poldekdaniel napisał:
    Witam,rozwiązanie z dwoma wyłącznikami powinno się sprawdzić .
    Jednak Jak dla Mnie im mniej klawiszy tym lepiej :)
    Trzeba będzie myśleć co i kiedy włączyć .Gdybyś planował sufity podwieszane ,to mógłbyś nad zlewem lub umywalką zastosować czujki ruchu.Wtedy pompa obiegowa włączała by się gdy ktoś stanie koło zlewu/umywalki ,a wyłączała po jakimś czasie.

Jeżeli planujesz wyłączniki to to zdjęcie poniżej powinno Ci pomóc.Oczywiście zamiast żarówki łączysz pompę obiegową . Czas włączenia ustawiasz od 30 sekund do 10 minut.Oczywiście ilość włączników dzwonkowych jest dowolna.

o i właśnie tego mi brakowało:)
    z czujkami ruchu też jest dobra sprawa, jednak dochodzi do tego wanna i prysznic. poza tym istnieje ryzyko że czujka złapie mnie nawet wtedy kiedy nie potrzebuję korzytać z wody:) a pstryknięcie drobnego przycisku nie stanowi problemu:) dzięki za radę:)
  • Poziom 7  
    mam jeszcze pytanie czy dałoby się to zrealizować w sposób bezprzewodowy? Czy spotkaliście się z przyciskami dzwonkowymi bezprzewodowymi dające sygnał styku na odbiorniku?
  • Poziom 36  
    Tak, można to wykonać, potrzebujesz coś dla impulsu (dzwonek bezprzewodowy) do tego jakiś przekaźnik który puści napięcie 230V po otrzymaniu sygnału od styku no - com przekaźnika, ale jak to zmajstrować to niestety nie wiem...:(
  • OptexOptex
  • Poziom 7  
    a może po prostu dzwonek bezprzewodowy z odbiornikiem i syreną na 230v. Z tym że odłączyć syrenę a podłączyć czasówkę ?:) oczywiście jeśli nie było by gotowego takiego rozwiązania.
  • Poziom 36  
    To mogło by wypalić bo w sumie potrzebujesz tylko chwilowe napięcie by uruchomić czasówkę.
  • Poziom 7  
    W0jtek92 napisał:
    To mogło by wypalić bo w sumie potrzebujesz tylko chwilowe napięcie by uruchomić czasówkę.

a czy do odpalenia czasówki potrzebny jest sygnał a napięcie bierze oddzielnie?
    czy załącza się ona po podaniu napięcia? bo wydaje mi się że to pierwsze?
  • Poziom 15  
    Oczywiście ,że można i bezprzewodowo .
    Z pomocą przychodzi elektronika firmy ZAMEL
    Opis produktu:
    Radiowy odbiornik dopuszkowy 2 - kanałowy ROP-02 - ZamelRadiowe odbiorniki dopuszkowe znajdują zastosowanie zarówno jako elementy do montażu w puszkach instalacyjnych pod- i natynkowych, jak i jako urządzenia wykonawcze zabudowywane bezpośrednio w obudowach opraw oświetleniowych i innych odbiorników. ROP-01 i ROP-02 umożliwiają pracę w 5 różnych trybach (załączenie, wyłączenie, tryb monostabilny, bistabilny, czasowy).
    Cechy funkcjonalne produktu:
    współpraca z nadajnikami bezprzewodowego systemu sterowania EXTA FREE dwa przekaźniki wyjściowe (styki napięciowe 230V AC) sterowanie pracą oświetlenia, ogrzewania, inne łatwy montaż w puszce podtynkowej fi60 mm 5 trybów pracy: załączenie, wyłączenie, tryb monostabilny, bistabilny, czasowy (opóźnione wyłączenie) duży zasięg działania (do 250m) sygnalizacja optyczna działania niski pobór mocy, możliwość pracy ciągłej możliwość zwiększenia zasięgu działania poprzez zastosowanie retransmitera RTN-01 UWAGA! Podany zasięg działania dotyczy przestrzeni otwartej, czyli warunków idealnych, bez przeszkód. Jeżeli pomiędzy nadajnikiem a odbiornikiem znajdują się przeszkody, należy przewidzieć zmniejszenie zasięgu działania odpowiednio dla: cegła od 10 do 40%, drewna i gipsu od 5 do 20%, betonu zbrojonego od 40 do 80%, metalu od 90 do 100%, szkła od 10 do 20%. Negatywny wpływ na zasięg działania mają też napowietrzne i podziemne linie energetyczne dużej mocy oraz nadajniki telefonii komórkowej umieszczone w bliskiej odległości urządzeń.
  • Poziom 9  
    U mnie instalator założył urządzonko które struje włączaniem pompy. Reaguje na chwilowe odkręcenie wody. Po ustawieniu czułości jest bezobsługowe. Ma tam wyjście na sterowanie z timera (na początku był podłączony, ale nie miał on sensu) i ma tez wyjście na włącznik dzwonkowy o który pytasz. Po zwarciu przewodów pompa pracuje przez wcześniej zadany czas. Jeśli jest taka potrzeba mogę się zapytać go skąd go miał. U mnie działa od trzech miesięcy i jestem do tej pory zadowolony.
  • Poziom 1  
    To ja mam pytanie odnośnie tego urządzenia które opisał SBLMirek. Przyznam, że zaciekawiło mnie to. Kupiłem ostatnio dom i długo zastanawiałem się czy zamontować piec z cyrkulacją i pytałem znajomych jak się to sprawuje i z tego co zauważyłem to trochę pic na wodę. Całą oszczędność i tak prąd pochłonie. Już wole zaczekać parę sekund aż ciepła woda poleci. A tutaj widzę że ten problem został rozwiązany. Czy możesz opisać jak dokładnie działa to urządzenie? Czy może już sprawdzałeś jaki jest koszt jego działania w normalnym użytkowaniu?
    Czy to montowałeś do już istniejącej instalacji czy specjalnie była robiona pod to urządzenie?
  • Poziom 15  
    Cyrkulacja ciepłej wody użytkowej ma tyle przeciwników jak i zwolenników .
    Jedni chwalą wygodę ,gdy po odkręceniu kranu po sekundzie płynie ciepła woda,nie zrażając na koszty pracy pompki i wychładzanie ciepłej wody w zasobniku.

Drudzy ludzie wolą poczekać kilka chwil i tak samo tracą pieniądze gdy ciepła woda w rurach stygnie ,gdy już z niej nie korzystasz.
    Kiedyś z ciekawości obliczałem znajomemu pojemność rur od zasobnika w piwnicy na piętro do łazienki i wyszło jakieś 7 litrów.
    Właśnie te 7 litrów to strata energii - ciepła woda stygnie mimo izolacji na rurach.
    Zresztą standardowa izolacja ma 0,5 do 1 cm i jest to niewystarczające.Woda po godzinie jest zimna.

SBLMirek opisał urządzenie ,ale coś Mi nie daje spokoju :!: -
    Czyli wchodzisz do łazienki , odkręcasz na chwilę kran na np.1 sek. potem czekasz np.20 sek i już możesz się cieszyć ciepłą wodą w kranie?
    Czyli na szybko rąk nie umyjesz ?

Pozdrawiam
  • Poziom 9  
    To najpierw odpowiem na pytanie Poldkadaniela. Ponieważ mam bardzo długą instalację związaną z domem parterowym, na ciepła wodę rano czekam około dwóch minut. Związane to jest ze stara pompka, która ma słaba wydajność. Jest ona dostosowana do wolnego przepływu, bo dla cyrkulacji w standardzie to wystarczy. Jak tylko się zepsuje to założę o większej wydajności. Co do długości instalacji i całej fizyki z tym związanej, to bez cyrkulacji przy wychłodzonej instalacji muszę wylać w kuchni 12l wody (10% pojemności zasobnika) żeby w końcu popłynęła ciepła (zrobiłem takie doświadczenie). Czyli dużo. Natomiast istotne jest to, że woda w ścianie raz podgrzana zawsze będzie miała większa temperaturę niż z wodociągu ( o tym nikt nie pamięta rezygnując z cyrkulacji). A więc różnica w złotówkach między cyrkulacją, a jej brakiem może być w rzeczywistości niewielka. Przy moim sterowniku rano i po pracy muszę więc na wodę chwile poczekać. W dni wolne, kiedy jesteśmy w domu, oczywiście temperatura ciepłej wody się waha, lecz nie są to wielkie różnice. Można ręce sobie swobodnie umyć i palce nie odpadną. Teraz co do ekonomii. Porównałem sobie ilość zużytego gazu i wody przez ostatnie 77 dni, czyli po wakacjach kiedy 3 osoby i goście w różnej ilości przebywali u nas. Na dzień zużycie gazu to 2,8 zł (1,3m3 za 2,16 zł) natomiast koszt wody i ścieków to 5,59 (11,66zł/m3 dla 480l). Innymi słowy litr ciepłej wody mnie kosztuje 0,0161 zł. W tym okresie były dwa dni kiedy byłem sam co zaowocowało spaleniem gazu w pierwszym dniu 0,4m3 i drugim 0,7m3. Mam nadzieje, ze moje obserwacje posłużą jako materiał porównawczy dla innych. Jeśli uzyskałbym od innych forumowiczów informacje o rozwiązaniach, które pozwolą na obniżenie kosztów (oprócz oczywiście zaprzestania się kompania) to byłbym wdzięczny. Puki co rozwiązanie przyjęte u mnie sprawuje się dobrze.
  • Poziom 39  
    Ja montując u klienta (prawie) wszystkie instalacje w budowanym domu od razu "integruję" system alarmowy wraz ze sterowaniem pompki cyrkulacyjnej, która jest uruchamiana z czujników ruchu w kuchni i łazience. Pompka jest włączana na np. 10 min. od naruszenia czujnika po czym samoczynnie sie wyłącza, gdy zasiądziesz na kanapie...
    Cyrkulacja jest swego rodzaju "luksusem" i zawsze będzie droższa niż jej brak. Pomimo ocieplenia rur straty są nie uniknione, co powoduje częstsze załączanie grzania zbiornika CWU . Koszt samej pompki ( markowej) to 350- 450 zł + prąd.który pobierają. Oczywiście śa coraz bardziej energooszczędne pompki, (ale i niestety mniej wydajne). Doliczcie to do swoich kalkulacji. Ja osobiście nie montowałem u siebie cyrkulacjii i nie uważam tego za wadę, bo umycie w chłodniejszej wodzie trwarzy jest bardzo zdrowe i orzeźwiające... Nawet w bidecie nie jest to problem :D .
  • Poziom 9  
    Też rozważałem sprawę alarmu. Mankamentem jest to że nie zawsze będąc w kuchni, garażu czy łazience chcę korzystać z ciepłej wody. Założenie że woda będzie krążyć w cyrkulacji przez 10 min to też strata, jeśli wystarczą dwie. Częste uruchamianie bez powodu powoduje schłodzenie większej ilości wody która pozostaje w rurkach do temperatury 22-24 stopni. Przy założeniu że temperatura wody w zbiorniku ma minimum 42 to możemy sobie wyliczyć znając pojemność instalacji ilość energii cieplnej potrzebnej do jej ponownego podgrzania. Najlepszym rozwiązaniem jest włącznik dzwonkowy przy kranach, ale to się wiąże z czasem jaki trzeba czekać na ciepłą wodę podobnie jak w SUSie. Nawiasem mówiąc to w przypadku SUSa można go traktować jak taki przycisk dzwonkowy bez kabla. Impuls wodny, analiza przyrostu temperatury i jeśli jest wystarczająco duży to pompa się włącza na ustawiony wcześniej czas potrzebny na dostarczenie wody do najbardziej oddalonego ujęcia. Natomiast pytanie które już wcześniej zadał kolega z Rzeszowa. Jak wygląda aspekt ekonomiczny rozwiązania z alarmem. Wykładnikiem jak zauważyłem wcześniej są złotówki. Ostatnio firma reklamowała się że zapotrzebowanie dzienne z pompy cieplnej dla CWU załatwiają za 3 zł. Trochę drożej jak w moim przypadku i dlatego myślę że na tym forum ktoś może zacznie porównywać osiągnięcia w dziedzinie oszczędności, bo chyba wszystkim nam o to chodzi.
  • Poziom 39  
    Ludzie komfort NATYCHMIASTOWEJ ciepłej wody musi kosztować . Jeśli Cie na niego nie stać to wyłącz cyrkulację. Podany przeze mnie sposób ma to do siebie, że podchodzą c do zlewu bez żadnych dodatkowych czynności jest woda ciepła w każdej chwili ( nawet wtedy , gdy nie potrzebujesz) Chcesz oszczędności to obniż temp. w domu o 1-2 stC to zauważysz jakąś różnicę, ale nie na cyrkulacji CWU... Szkłem d..y nie podetrzesz i powiem szczerze , że nieco śmieszą mnie tego typu oszczędności, bo gdzieś są granice oszczędzania. Wystarczy, że nie zgasisz gdzieś żarówki na 10 min lub TV i całą dobowa oszczędność diabli wzieli...
  • Poziom 9  
    Kolega chyba nie czyta tylko pisze. Jak wszyscy na tym forum szukają rozwiązań optymalnych, a nie jakiś. Wyłączenie cyrkulacji nie jest oszczędnością. Jak już pisałem wylanie u mnie 10 razy 12 litrów dziennie to koszt 1.5 za sama wodę i ścieki, czyli 50% tego co płacę za gaz.
  • Poziom 39  
    SBLMirek napisał:
    to bez cyrkulacji przy wychłodzonej instalacji muszę wylać w kuchni 12l wody

Nie wiem z jakich rur masz wykonaną tą instalację, ale z obliczeń wynika, że takie straty miałbyś przy rurze 1" i długości 24mb + straty na ogrzanie rury, czyli realnie 20mb. Jest to chyba mało prowdopodobne, by do wody zastosowano taką średnicę i taka odległość, albo masz to w miedzi na gołym betonie...
    U mnie w najdalszym miejscu ciepła woda jest po zlaniu 2,5-3l wody w odległości 13m od zbiornika.
  • Poziom 9  
    Kolega opanował do perfekcji wzór na objętość, natomiast po kolei. Odległość to 30m, czyli w rurce jest około 6l, natomiast jej powierzchnia to 0,025x3,14x30=2,355m2. Całkiem niezła chłodnica. Czy teraz widać dlaczego trzeba wylać więcej wody niż jest fizycznie w objętości między kranem a zbiornikiem.
    Natomiast temat forum poszedł w buraki. Kolega który go rozpoczął pytał o sterownik i pomysł z włącznikami dzwonkowymi. Przedstawiony przeze mnie sterownik SUS coś takiego ma. Dodatkowo ma wyjście do sterowania włącznikiem czasowym napięciem 230V (czyli timerem lub modułem czasowym zamontowanym w piecu-najczęściej stosowane obecnie rozwiązanie). Oczywiście główna funkcja SUSa to włączenie pompy, gdy pojawi się ruch ciepłej wody na wyjściu ze zbiornika. W tym przypadku jeśli ktoś wejdzie do kuchni i odkręci na chwilę wodę to jest dokładnie ten sam efekt co z czujnikiem ruchu. Natomiast gdy idzie do lodówki to już nie to samo.
    No i najważniejsze. Czujnik jest montowany za pomocą opasek na rurce i nie trzeba nic przerabiać. O to pytał Pan z Rzeszowa.
  • Poziom 39  
    SBLMirek napisał:
    natomiast jej powierzchnia to 0,025x3,14x30=2,355m2. Całkiem niezła chłodnica. Czy teraz widać dlaczego trzeba wylać więcej wody niż jest fizycznie w objętości między kranem a zbiornikiem.

To ciekawe, dlaczego u mnie tylko 2,5-3 litry? Czyżby chłodnica jest jednak nie ocieplona i zalana w betonie?
    SBLMirek napisał:
    Czujnik jest montowany za pomocą opasek na rurce i nie trzeba nic przerabiać. O to pytał Pan z Rzeszowa.

Wszystko ładnie w teorii, albo jeśłi od wody masz rury miedziane... A gdy instalacje jest z rur PP to taki czujnik zareaguje po 10-15 sekundach , a w tym czasie będziesz musiał i tak puścić tą wodę, aż rura sie lekko ogrzeje i załączy czujnik.
    W praktyce wygląda to tak : 10s lejesz wodę, zamykasz kran, czekasz kika sekund , aż włączy sie pompka i po kilku sekundach masz ciepłą wodę, tylko nie wiadomo, czy z cyrkulacji, czy z naturalnego przelewu. Wylać swoje i tak będziesz musiał. Dziękuje za taka wygodę.
    Jedyny skuteczny sposób o którym piszesz to czujnik przepływowy.
  • Poziom 9  
    Ale ja to rozwiązanie mam od kwietnia. Na to forum trafiłem szukając pompy o większej wydajności. Grundfos którego mam jest dostosowany do ciągłej pracy i ma małą wydajność (bo większej mieć nie musi). Natomiast co do włączenia pompy to wszystko zależy od ustawienia czułości sterownika. Ja ustawiam dwa parametry rozruchowe tzn. przyrost temperatury (0.2st C) i czas między pomiarami (4 sek) i działa. Rzeczywiście rurki przy zbiorniku mam miedziane, ale podejrzewam że do rurek z tworzywa też jest jakiś sposób podłączenia.
  • Poziom 2  
    Ja zrobiłem w domu coś podobnego z wykorzystaniem komponentów firmy Elmes (moim zdaniem lepszych niż zamela - z uwagi na wielkość elementów i sposób wymiany informacji). Sterowanie równolegle z roletami.

Komponenty => Pilot STX (sterowanie do 35 kanałami niezależnie) ok. 130 zł, można wybrać inne piloty - za ok. 30 zł.
    Sterownik STX-2K (z możliwością ustawienia zwłoki czasowej uruchomienia, obsługa 250VAC, możliwość sterowania z kilku pilotów/czujek)

Koszt takiego sterowania radiowego to ok. 180-250 zł. A można pobawić się innymi konfiguracjami. U mnie całkiem sensownie działa.
  • Poziom 39  
    SBLMirek napisał:
    Na to forum trafiłem szukając pompy o większej wydajności. Grundfos którego mam jest dostosowany do ciągłej pracy i ma małą wydajność

Sprawdź jeszcze , czy za pompą jest zawór zwrotny, czy klapkowy. Bo jeśli zwykły zwrotny ze sprzężyną, to niestety, ale te słabe pompki ledwo go otwierają i przepływ jest minimalny, a mógłby być wiekszy.
    Klapowy:
    http://www.google.pl/imgres?imgurl=&imgrefurl...eavfLM&ei=fuhNUoriNNHRsgbc_oHoDw&ved=0CAEQsCU
    Zwrotny ze sprężyną:
    https://www.google.pl/search?q=zaw%C3%B3r+kla...-zwrotny-3-4-Ferro-ZZ2-49937.html%3B600%3B600
  • Poziom 2  
    Witam. Przez kilka lat miałem temat opanowany przy pomocy centrali alarmowej. Filozofia była taka, że gdy ktoś był w domu to cyrkulacja była aktywna, ale pompa nie pracowała w sposób ciągły tylko cyklicznie - u mnie 5min ON, 15min OFF. Miałem obniżoną temperaturę w rurach CWU, piec ok. 2 razy rzadziej dogrzewał CWU, ale mogłem korzystać z wody od razu, bo nigdy nie była wychłodzona. I oczywiście, jak wychodziłem z domu (uzbrojenie alarmu) oraz na noc centrala całkowicie blokowała pompę. To trochę inaczej, niż podejście niektórych tu wypowiadających się. Ja chce mieć komfort ciepłej wody w kranie od razu, gdy jestem w domu. Żadne tam czekanie, aż woda doleci. Niestety, centrala padła i mam inną nową na gwarancji, w której na razie z różnych względów nie mogę grzebać. Ostatnio trafiłem i nawet zamówiłem taki sterownik INSEL CWU-01, który w ciekawy sposób może prawie tak samo sterować pompą bez użycia centrali i wykorzystuje pomiar temperatury na rurze wyjściowej CWU z zasobnika. Czyli cyklicznie załącza pompę i blokuje ją, gdy nikogo nie ma w domu oraz w nocy. Niebawem przetestuję, ale może ktoś z tego już korzystał?
  • Poziom 2  
    Cytat:
    Sprawdź jeszcze , czy za pompą jest zawór zwrotny, czy klapkowy. Bo jeśli zwykły zwrotny ze sprzężyną, to niestety, ale te słabe pompki ledwo go otwierają i przepływ jest minimalny, a mógłby być wiekszy.

Witam
    Będę "klecił" cyrkulację-rurki wyprowadził mi hydaulik podczas gruntownego remontu.
    Do rzeczy:
    -mam pompkę WILO STAR-Z-NOWA 4,5w (niepodłączona)
    -mam zamiar sterować nią tak jak autor postu czyli ręcznie włącznikiem czasowym WC-2
    -Czy nie jest ona za mała, aby w sensownym czasie powiedzmy do 1min ruszyć wodę w instalacji(wydajność pompy 360l/h)- może lepiej było kupić większej mocy i wydajności?
    -Jaki zawór zwrotny zastosować aby nie tłumił małej i tak wydajności pompki?-wydaje mi się że lepszy jest klapowy.
  • Poziom 2  
    Wg wszelkiej logiki, czas obrócenia wody w rurach CWU zależy od pojemności rur instalacji CWU. Jeśli przyjąć, że Twoja pompa ma rzeczywistą wydajność 360l/h, to znaczy, że w ciągu minuty może zakręcić wodę w rurociągu o pojemności 360/60=6l. Zatem zależy, jak dużą instalację masz. 6l to raczej niezbyt wielka. Ja mam ponad 10l. Poza tym, rzeczywista wydajność pompy zależy właśnie od długości, średnicy rurociągu, no i elementów tłumiących typu zaworek. Może być (i chyba zwykle jest) mniejsza od maksymalnej. Ja mam pompę o wydajności max 800l/h i u mnie cyrkulacja zakręci wodą w czasie nie mniejszym, niż 1-2min, zależnie od stopnia wychłodzenia cyrkulacji. Mowa o czasie, po którym masz ciepłą wodę zaraz po odkręceniu kranu.
    Najlepiej sprawdź praktycznie, po jakim czasie u Ciebie cyrkulacja skutecznie zakręci wodą. Jeśli wyjdzie za długo i niekomfortowo to zamiast takiego uruchamiania cyrkulacji "na żądanie", rozważ sterownie z cyklicznym załączaniem pompy i blokowaniem, gdy nikogo nie ma w domu i w nocy. Taki sterownik, jak ja mam lub coś w tym rodzaju.