Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

MyRoom - czyli moja wersja "inteligentnego" pokoju.

kleszcz10 04 Wrz 2013 20:35 29040 55
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
  • IGE-XAOIGE-XAO
    kleszcz10
    Poziom 11  
    juzek555 napisał:
    To fakt, lecz jeśli idziesz w kierunku automatyki, to nie wiem czy C jest najlepszym rozwiązaniem... (oczywiście można znać jedno i drugie)

Na razie nie planuje zajmować się profesjonalnie automatyką, a elektronikę traktuję raczej jako swoje hobby. Dlatego uważam że programowanie procesorów w C na razie mi wystarczy :)
    juzek555 napisał:
    Tak?, a ja nie używam żadnych baterii i niczego nie tracę, po powrocie zasilania soft startuje normalnie.

U mnie po zaniku napięcia także program startuje bez problemu tyle tylko że z domyślnymi ustawieniami.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    kleszcz10
    Poziom 11  
    kleszcz10 napisał:
    wlasnie jak byś wrzucił krańcówke i po prostu w czasie startu programu, dodał funkcję samokalibracji, mialbyś problem z głowy. A generalnie jest to dobry zwyczaj, takie cus zrobić jak narbardziej bezobsługowym.

Na razie nie planuję rozbudowy sterownika. Jednakże za wszystkie sugestie i pomysły odnośnie nowych funkcji bardzo dziękuję. Niewykluczone że skorzystam z nich przy budowie następnego projektu :)
  • IGE-XAOIGE-XAO
    mrowaa
    Poziom 15  
    jeszcze taka sugestia, zeby zamiast wyłącznika zwykłego użyć schodowego+przekaźnik przełączający, wtedy kontroler będzie mógl tez zgasić swiatło jeżeli my zapalimy je ręcznie no ale wtedy potrzeba 6 żył do puszki jeżeli chcesz sterować 2 żarówkami niezależnie.

Swoją drogą co się dzieje, gdy akurat nie ma pod ręką pilota a np dzwoni budzik?:) Albo padła bateria a Ty chcesz przerwać jakąś czynność?
    kleszcz10
    Poziom 11  
    mrowaa napisał:
    jeszcze taka sugestia, zeby zamiast wyłącznika zwykłego użyć schodowego+przekaźnik przełączający, wtedy kontroler będzie mógl tez zgasić swiatło jeżeli my zapalimy je ręcznie no ale wtedy potrzeba 6 żył do puszki jeżeli chcesz sterować 2 żarówkami niezależnie.

Swoją drogą co się dzieje, gdy akurat nie ma pod ręką pilota a np dzwoni budzik? Albo padła bateria a Ty chcesz przerwać jakąś czynność?

Co do światła to jest to właśnie tak zrobione, z resztą opisywałem to już wcześniej a dodatkowo widać to na filmiku.
    Pilot jest jedyną formą obsługi sterownika, więc wypadało by go mieć zawsze pod ręką albo odkładać w takie miejsce aby go później nie szukać ;)
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    zdarecki
    Poziom 11  
    juzek555 napisał:
    Etam. Są bardziej prostsze kompilatory niż C.
    Aż mi głupio bo ręce mi opadły i zabrakło mi słów... ale bardzo bym prosił o jakieś linki do tych kompilatorów, szczególnie tego kompilatora C i objaśnienie jakie języki programowania się nim kompiluje.
    juzek555 napisał:
    (ty programujesz automatykę a inni piszą pod twoje potrzeby jasny oraz przejrzysty kompilator)
    A do tego to już potrzebuję objaśnienia.
    Nie chciał bym aby mi coś umknęło(bo niezwykle mnie zainteresowały przedstawione zagadnienia), wiec bardzo proszę o wyrozumiałość i objaśnienie.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    zdarecki
    Poziom 11  
    ua.. kolejny zastrzyk wiedzy mnie trafił, przy tych sensacjach nawet google wymięka.
    Już normalnie nie wiem, czy ty kpisz czy naprawdę wierzysz w to co wypisujesz
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    kleszcz10
    Poziom 11  
    Wracając do tematu oświetlenia. W moim projekcie zastosowałem przekaźniki bistabilne BIS-411 firmy F&F. Podaje link do noty katalogowej tego przekaźnika, może pozwoli wam zrozumieć na jakiej zasadzie działa sterowania światłem w moim pokoju :)
    zdarecki
    Poziom 11  
    @kleszcz10 aby system po resecie wiedział gdzie jest roleta, załóż na osi rolety potencjometr wieloobrotowy i podłącz do adc . bo wiesz wszystko fajnie teraz jak w tym grzebiesz ale w końcu ci się znudzi kalibracja po każdym wypadku losowym.

@juzek555 dzięki kolego za wyjaśnienie jak działa google oraz wszelakiej maści wysiwygi, ale problem w tym,że to ty musisz poszukać co to jest i do czego służy kompilator.
    juzek555 napisał:
    Assembler.... (trochę inna wizualizacja. W niedalekiej przyszłości ilość zużytej pamięci będzie zgodna z ASM
    podaj żródło, gdzieś to chyba wyczytałeś(no chyba ze czekasz az ci do tego napisza wygodny i przejzysty kompilator)
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    kleszcz10
    Poziom 11  
    gajerz napisał:
    Myśle, że warto by pomyśleć o czujniku światła zewnętrznego. w zimie po południu powiedzmy, wchodzisz do pokoju, świecisz swiatło, a kotarka leci w dół. Rano o 7 w zimie tez nikt nie będzie podnosił rolety, chyba że lubi pokazywać sąsiadom, jak wyskakuje z łóżka.
    Ogólnie sprawa do przemyślenia.
    Nt budzika, widziałem gdzies na hamerykańskim forum, jak ziomek sobie vibracje w materac włożył i wcale nie użył dużego silniczka.

Bardzo ciekawe rozwiązanie. Sam przyznam że po realizacji projektu wpadło mi do głowy kilka nowych pomysłów które może pojawią się w następnej wersji sterownika ;)
    reddwarf
    Poziom 10  
    Can you please share PCB, schematic and firmware? I want make similar project for my room. I am from Slovakia. Thanks for reply.
    kleszcz10
    Poziom 11  
    reddwarf napisał:
    Can you please share PCB, schematic and firmware? I want make similar project for my room. I am from Slovakia. Thanks for reply.

Sorry, but I don't publish schematic and firmware.
    mrowaa
    Poziom 15  
    kleszcz10 napisał:
    mrowaa napisał:

Swoją drogą co się dzieje, gdy akurat nie ma pod ręką pilota a np dzwoni budzik? Albo padła bateria a Ty chcesz przerwać jakąś czynność?

Co do światła to jest to właśnie tak zrobione, z resztą opisywałem to już wcześniej a dodatkowo widać to na filmiku.
    Pilot jest jedyną formą obsługi sterownika, więc wypadało by go mieć zawsze pod ręką albo odkładać w takie miejsce aby go później nie szukać ;)

Źle się zrozumieliśmy. Chodziło mi o to, żeby móc sterować światłem bez potrzeby angażowania w to sterownika, np podczas jego awarii. Zapomniałem jednak, że technika poszła do przodu i teraz szerokodostępne są takie przekaźniki jak użyłeś. To też spełnia to zadanie nawet lepiej bo mniej żył potrzebne. Tylko z opisu nie było to wtedy dla mnie jednoznacznie napisane - myślałem, że przekaźnik jest równolegle z łącznikiem bistabilnym na ścianie i w momencie załączenia wyłacznika na ścianie nie ma możliwości przerwania obwodu;) Filmiku nie oglądałem, bo net mi ciął. Przeanalizuj sobie schemat podłączania wyłączników schodowych to zobaczysz o co mi chodziło. Swoją drogą jak podajesz impuls ze sterownika? Jakiś przekaźnik zostaje załączony przez uC i jego styki zwierają się podając impuls 220V na ten przekaźnik bistabilny?
    kleszcz10
    Poziom 11  
    mrowaa napisał:
    Swoją drogą jak podajesz impuls ze sterownika? Jakiś przekaźnik zostaje załączony przez uC i jego styki zwierają się podając impuls 220V na ten przekaźnik bistabilny?

Dokładnie tak to wygląda. Sygnał z sterownika podawany jest na driver uln2003 a z niego na przekaźnik monostabilny 12/230v. Ten z kolei przekaźnik steruje już tym dużym przekaźnikiem bistabilnym. Mam nadzieję że teraz już jest wszystko jasne :)
    pawelczykesik
    Poziom 1  
    Cześć.

Gratuluję wdrożenia w życie fajnego pomysłu, mam natomiast jedno pytanko. Jak wygląda sprawa kultury pracy rolety? Sam też "ożywiłem" swoją, niestety poziom głośności silnika pozostawia wiele do życzenia pomimo obłożenia go gąbką i obudowania :|
    kleszcz10
    Poziom 11  
    Według mnie roleta chodzi dość cicho, cały mechanizm przekładni jest nasmarowany co dodatkowo zwiększa jego sprawność. Co to samego silnika to od początku chodził cicho prawie niesłyszalnie :)