Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

BG2 Miniamp - pierwszy wzmacniacz DIY

borysgo2 03 Sep 2013 00:38 10905 18
  • Witam

BG2 Miniamp

Jest to bardzo prosty wzmacniacz z łatwo dostępnych elementów. Wzmacniacz powstał w oparciu o topologie wzmacniaczy sansui z 1974r. Generalnie wzmacniacz wygląda jak z podręcznika. Przy włączaniu i wyłączaniu nie występuje efekt wypluwania membrany głośnika, bez sygnału na wejściu wzmacniacz jest totalnie cichy, wyjście ciągnie prawie do samego raila zasilania – także jest to dość efektywna konstrukcja. Dźwięk jest naprawdę fajny jak na taką prostą konstrukcję. Z pewnością może to być pierwszy wzmacniacz DIY. Zamiast tranzystorów wejściowych BC546 można śmiało wlutować j-fety 2sk170 lub 2sk246 (ja tak zrobiłem i wszystko chula jak należy). Kompensacje C7 i C8 należy dać co najmniej 22pF (ja zostawiłem 33pF), C10 i C11 zostawiłem 33pF (można dać do 220pF jednakże wzmacniacz sporo zwalnia, zmienia się również charakter dźwięku – tutaj można poeksperymentować). Na tranzystorach Q5 i Q6 wydziela się trochę ciepła, radiator nie jest konieczny ale ja dałem kawałek blaszki żeby je sprzęgnąć termicznie i trochę ochłodzić. Jak będzie problem z zbyt wysoką temperaturą  należy zwiększyć rezystory R9 i R10 do 100-150R. Wartość rezystora R15 też nie jest krytyczna, powinna się zawierać 47-220R (ustawia prąd spoczynkowy driverów, nie trzeba ich głęboko ‘’biasować’’). Prąd tranzystorów wyjściowych należy ustawić po ustaleniu się temperatury stopnia napięciowego Q5 i Q6, ja ustawiam na około 100mA.

Schemat:

Podstawowe pomiary:
    THD 1kHz

Intermodulacja 4-5-6kHz, produkty intermodulacji chowaja sie gdzie pieprz rosnie.

Basik

Prostokat 20kHz

Obciazenie z pojemnoscia, przy wiekszej wartosci kondensatorow kompensujacych przeregulowanie jest znacznie mniejsze, wzmacniacz przy tym odrobine zwalnia.

Clipping

Damping factor – jednego kanału użyłem jako źródło prądowe (wejście zwarte z masą) a do drugiego podłączyłem generator, wyjścia obydwóch kanałów połączyłem rezystorem 8R. Niestety do połączenia użyłem cienkich przewodów laboratoryjnych z krokodylkami. Z powyższego wynika DF około 100 przy obciążeniu 8R @ 50Hz.

Slew rate, 20kHz na obciazeniu 8R.

Plyteczka

Winowajca zamieszania pnizej.

Wzmacniacz jak na taka prosta konstrukcje gra bardzo fajnie, jest latwy w montazu, czesci sa tanie i mozna je kupic doslownie wszedzie.
    W przygotowaniu jest tez czesc opisowa do BG1 i BG3, oraz zasilaczy, jednakze czas goni i nie moge sie za to zabrac.
    Niestety jako amator lepszych pomiarow zrobie.

Pozdrawiam

Cool? Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    borysgo2
    Level 16  
    borysgo2 wrote 267 posts with rating 140, helped 8 times. Been with us since 2004 year.
    borysgo2
    Level 16  
    Najmniej istotny parametr wzmacniacza mozna latwo policzyc.
    Niech trafo bedzie 2x30V
    Czyli
    (33x1.4)-1.4= okolo 45V

Teoretycznie:
    43^2/8/2= okolo 115W (przy zalozeniu ze napiecie na trafie nie przysiadzie).

W praktyce najlepiej (pewnie sie ludzie oburza na mnie :P) nie dawac trafa na ZAPAS, tylko takie zeby przy obciazeniu 4R odpowiednio przysiadlo. Dac np 200-250W trafko na stereo i powinno byc ok na jedna parke tranzystorow.
    -DeX-
    Level 12  
    Kolejny wzmacniacz bez żadnych zabezpieczeń...

2sa1360/2sc3423 mogą być średnio dostępne. Czy testował kolega wzmacniacz z mje340/350?
    borysgo2
    Level 16  
    Mozesz smialo dac mje340/350 albo bd139-16,bd140-16 (pamietac nalezy ze te BD'ki sa tylko na 80V).

Zabezpieczenia montuje w zasilaczu, plytki z wzmacniaczami sa male i montowane na bocznej scianie radiatora (tak zeby zajmowaly najmniej miejsca w obudowie).

Zasilacz z zabezpieczeniem ?
    Prosze bardzo:

Bardzo prosty zasilacz z zabezpieczeniem DC, opoznionym zalanczaniem glosnikow i szybkim wylanczaniem glosnikow. (schemat zabezpieczenia podrzucil tomq, ja troche ponaciagalem tu i tam)

-----------------------------------

Filmik

http://www.youtube.com/watch?v=Hh0DqTOaa-0&feature=youtu.be

---------------------------------------
    BG2 Miniamp - pierwszy wzmacniacz DIY BG2 Miniamp - pierwszy wzmacniacz DIY BG2 Miniamp - pierwszy wzmacniacz DIY BG2 Miniamp - pierwszy wzmacniacz DIY BG2 Miniamp - pierwszy wzmacniacz DIY
    BG2 Miniamp - pierwszy wzmacniacz DIY BG2 Miniamp - pierwszy wzmacniacz DIY BG2 Miniamp - pierwszy wzmacniacz DIY
    przemsonek
    Level 11  
    Witam.Czy mógłbyś zamieścić pcb tego trzeciego zabezpieczenia i ile zwojów i jaka jest średnica tej ceweczki w filtrze głośników.Pozdrawiam.
    borysgo2
    Level 16  
    Jutro postaram sie zamiescic pcb do zasilacza z zabezpieczeniem (chodzi ci o ten podlozny tak ?).
    Zwojow ma byc okolo 15-18 na srednicy okolo 8mm. Jutro jeszcze dokladnie sprawdze.
    przemsonek
    Level 11  
    Witam.Tak chodzi mi o ten podłóżny najmniejszy i o te zwoje .Pozdrawiam.
    przemsonek
    Level 11  
    Wielkie dzięki.Pozdrawiam.
    przemsonek
    Level 11  
    Witam.Mam pytanko do kolegi ,czy to jakaś nowa konstrukcja twojego wzmacniacza?.Jak tak to proszę się podzielić schematem i pcb.Pozdrawiam.
    elektryku5
    Level 39  
    Jakim oprogramowaniem dokonane zostały pomiary THD oraz IMD?

Sam popełniłem wzmacniacz na bardzo podobnej konstrukcji https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2579840.html

W tej chwili nie mam go pod ręka, ale gra w mostku pod subem i ponoć sobie radzi. Sam testowałem i grało to nieźle, niestety do dyspozycji były tylko badziewne kolumny. W mojej wersji jednak były użyte elementy śmieciowe i pod to została przygotowana konstrukcja, chętnie bym ją zmierzył (jeśli jeszcze będą ją kiedyś miał), ciekawe jakie byłyby różnice, bo w brzmieniu pewnie żadne.
    borysgo2
    Level 16  
    Pomiary wykonywalem oscyloskopem i spectralab'em.
    Z tego co widze to stopien napieciowy jest calkiem inny u ciebie.
    Tutaj jest to bardzo prosto rozwiazane, jest dolozony tranzystor do obracania fazy o 180deg. Konstrukcja jest naprawde bardzo prosta. Wzmacniacz jest bardzo cichy bez sygnalu na wejsciu, nie ma niespodzianek przy wlanczaniu (membrana w glosniku jak skala). Gra naprawde przyjemnie jak na tylko kilka elementow.
    elektryku5
    Level 39  
    Różnica jest w tranzystorach pnp-npn, natomiast kluczowa jest w R7, D3, T1, R8, u mnie w tym miejscu jest źródło prądowe na Q6 i Q7, ciekawe co lepsze, źródło czy wspomniane odwracanie fazy.

Programem bym się pobawił, ale nie wiem co wyniknie z pomiaru THD na niskiej jakości zintegrowanej karcie dźwiękowej.

Z tą cichością mam dokładnie to samo, nie ma układu opóźniającego załączanie i z kolumnami nic się nie dzieje.

Znów niestety muszę zadać to pytanie, jak wzmacniacz zachowuje się bez podłączonego wejścia i podłączeniu na wyjście foliowego 1uF, jak z wysterowaniem i takim samym kondensatorem? Muszę z przykrością przyznać, że mój wtedy dostaje porządnego wzbudzenia, to samo dzieje się w wzmacniaczach o podobnej konstrukcji.
    borysgo2
    Level 16  
    Z pojemnoscia na wyjsciu nic sie nie dzieje. W pierwszym poscie masz opis i screany z obciazeniem pojemnoscia i kwadratem na wejsciu. W przypadku takim jak piszesz wszyskto jest ok. W wzmacniaczu sa dwie pary kondensatorow kompensujacych - daja rade. Wzmak jest stabilny.
    borysgo2
    Level 16  
    Troche znowu namieszalem. Zmienilem stopien napieciowy na taki jak sotusje Yamaha (z ta roznica ze u mnie jest push-pull).
    Zrobilem tez test z lustrem pradowym. Gora pasma troche zlagodniala co mnie niezmiernie cieszy. Plytka niestety urosla troche.
    konti
    Level 27  
    Witam również popełniłem ten wzmacniacz. Fajna konstrukcja. Kopia powstała z myślą zabudowy w Ws502. Którego zgliszcza znalazłem na zlomowcu. Generalnie taka odbudowa pod kątem ekonomicznym zupełnie nie opłacalna. Ale nie o to chodzi w hobby. Wzmacniacz zadziałał od pierwszego podłączenia. Płytki wykonane metodą tradycyjną ale zamiast tonera była folia która była cięta ploterem. Wszystko wrzucone w B327. Z racji, że posiadam dwoje małych szkrabów, płytki zrobił mi kolega Włodek BSE. Za co serdecznie mu dziękuję.
    BG2 Miniamp - pierwszy wzmacniacz DIY BG2 Miniamp - pierwszy wzmacniacz DIY BG2 Miniamp - pierwszy wzmacniacz DIY BG2 Miniamp - pierwszy wzmacniacz DIY BG2 Miniamp - pierwszy wzmacniacz DIY