Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Technics SB-CH510A przebudowa

stoszek 03 Wrz 2013 10:57 2163 5
  • #1 03 Wrz 2013 10:57
    stoszek
    Poziom 2  

Witam
    Posiadam kolumny Technics SB-CH510A. Nie wiem jak u innych, ale jakość muzyki z moich głośników jest bardzo słaba, basy chodzą mi po ścianach trochę, a na niskim poziomie to bas jest prawie niesłyszalny. Nie wiem czy to jest spowodowane wzmacniaczem (ZRK AT9100) czy tym ze nie mają głośnika kopułkowego, mniejsza o to. Bardziej chodzi mi o to czy dało by rade wykorzystać głośniki z tej kolumny do zbudowania nowej (pierwszej w sumie, ale z małą pomocą jak coś)?
    Nie mogę znaleźć żadnych informacji o użytym w nim niskotonowym, a nim są podane jedynie te informacje:

Code:
    EAS14PL304C8

5.5 OHM
    TAIWAN 2448th4

W google nic o nim nie znalazłem, zresztą o tych kolumnach też się za wiele nie dowiedziałem, w sumie tyle ile z tabliczki znamionowej (35W rms, 70W max, 6 OHM, miejsce produkcji, nazwa modelu). Ale przejdę do sedna:
    1. Czy dało by rade je przenieść do obudowy bass-reflex
    2. Ile mniej więcej mogła by kosztować zwrotnica bo w środku siedzi tylko sam filtr, ale zwrotnica to sprawa drugorzędna na przyszłość
    3. Czy szukać/dokupić ten kopułkowy albo podobny jakiś? Nie mam o nim żadnych informacji, od początku nie miałem żadnego, w obu kolumnach

Chyba tyle pytań, jak sobie coś przypomnę to napiszę.
    Dodam jeszcze zdjęcia kolumn (nie moje, pożyczone z google grafika)
    Technics SB-CH510A przebudowa Technics SB-CH510A przebudowa

• #2 03 Wrz 2013 19:15
    DDN
    Poziom 31  

Zaglądnij proszę do mojego tematu w dziale DIY- https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2546795.html a przekonasz się że warto przebudować stare "szczekaczki" dodawane do mini wieży w zestawie.

Moderowany przez ANUBIS:

3.1.11. Publikowanie wpisów nie zawierających merytorycznej treści, zawierających szkodliwe porady, porady nie będące próbą rozwiązania problemu oraz publikowanie identycznych wpisów następujących po sobie lub powtarzających informacje ujęte w toku dyskusji.

• #3 04 Wrz 2013 15:51
    398216
    Usunięty  
  • #4 04 Wrz 2013 21:57
    DDN
    Poziom 31  

DDN napisał:
    Zaglądnij proszę do mojego tematu w dziale DIY...a przekonasz się że warto przebudować stare "szczekaczki" dodawane do mini wieży w zestawie.

Kolega wyżej nie wyciągnął do dziś żadnych wniosków z wypowiedzi w swoim temacie?
    ... Szkoda.[/quote]

A że niby o co sie rozchodzi w tej odpowiedzi bo naprawdę dziwne sie rzeczy dzieją w niektórych tematach. Autor tematu chce coś poprawić, naprawić na swój sposób który tylko zna i na tyle ile umie. Podpowiedziałem tylko by sie tym zasugerował. To takie złe?

• #5 05 Wrz 2013 08:59
    Arkadyo
    Poziom 29  

stoszek napisał:
    Witam
    1. Czy dało by rade je przenieść do obudowy bass-reflex

One są już w obudowie bas reflex i raczej przenosiny tu nic nie pomogą.
    Cytat:
    2. Ile mniej więcej mogła by kosztować zwrotnica bo w środku siedzi tylko sam filtr, ale zwrotnica to sprawa drugorzędna na przyszłość

Mylisz się - zwrotnica to sprawa pierwszorzędna i jej dostępność w zasadzie powinna warunkować realizację jakiegokolwiek projektu kolumn głośnikowych.
    Nie masz zwrotnicy gotowej albo nie umiesz jej zaprojektować do konkretnego zestawu głośników to go nie robisz bo tylko zmarnujesz pieniądze.
    Nawet najlepsze przetworniki nie zagrają dobrze przy skopanej zwrotnicy a bez przeprowadzenia pomiarów tylko taki osiągniesz rezultat i opowieści kolegi DDN i jego "uber" rezultaty na przypadkowych przetwornikach w przypadkowej obudowie i na przypadkowych elementach zwrotnicy nadają się wyłącznie do działu "w krzywym zwierciadle".
    Cytat:
    3. Czy szukać/dokupić ten kopułkowy albo podobny jakiś? Nie mam o nim żadnych informacji, od początku nie miałem żadnego, w obu kolumnach

Słuchaj takie plastikowe zestawy z marketu to najczęściej bardzo proste rowziązania - 3 przetworniki w kolumnie gdzie niskotonowy "leci" pełnym pasmem a średniotonowy i wysokotonowy mają po jednym filtrze składającym się z kondensatora, który głównie zabezpiecza przetwornik przed upaleniem. Jak takie coś gra nietrudno sobie wyobrazić ale no... gra. Niektórym nawet potrafi się podobać...
    W zasadzie gdyby dokupił jakiś znośny wysokotonowy i zrobił pomiary pozostałych to przy nowej obudowie nawet by z tego coś wymodził - na większą ilość basu bym nie liczył ale pozostałą część pasma dałoby się ucywilizować na tyle, żeby nawet dało się tego słuchać. Niestety nakład pracy bardzo nieadekwatny do uzyskanego efektu dlatego lepiej sobie takie coś darować. Pieniądze jakie na to by poszły lepiej przeznaczyć na sprawdzony niskobudżetowy projekt jakich na sieci pełno - przeskok jakościowy murowany.
    W innym przypadku zostaw jak jest a tylko dokup jakiś wysokotonowy i zapnij go na typowym filtrze (kondensatorze) i ewentualnie tłumik z rezystora na ucho jakby za bardzo wyłaził do przodu.

• #6 05 Wrz 2013 09:36
    DDN
    Poziom 31  

Tylko bardzo ciekawe że 8osób na 10 powiedziało że różnica pomiędzy tym co było wcześniej a teraz jest drastyczna, tak jak i porównania do innych zespołów głośnikowych pokazały że jest znaczniej ciekawiej i czytelniej, a jak sam zaznaczyłeś że oryginalne prosto z fabryki są robione "na oko" bez żadnej zwrotnicy to jak to ma grać? dlatego właśnie przerobienie tego co posiada to jedyna sensowna recepta. Chyba że autor nie ma pojęcia nawet o stolarce to wtedy nic nie "wydłubie"

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME