Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mobil 5W50 - podrobiony olej ?

03 Wrz 2013 11:38 8886 13
 • Poziom 2  
  Witam.
  Ponieważ stary temat o podrobionych olejach silnikowych jest zamknięty, to pozwole sobie odświerzyć to zagadnienie i podziele się z innymi forumowiczami swoimi spostrzeżeniami na co zwrócić uwagę przy zakupie oleju Mobil 5w50 i innych Mobili na Alledrogo.
  Może dzieki temu ktoś uchroni silnik swojego autka od zalania badziewia niewiadomego pochodzenia.
  Zaznaczam, że nie jestem wielkim fachowcem, ale różnice w wyglądzie opakowania można łatwo ocenić zaraz po otrzymaniu przesyłki i podjąć decyzję co dalej z zakupionym olejem zrobic :-)

  Wydruk grafiki na nalepce oryginalnego oleju Mobil składa się z nachodzących na siebie małych kółeczek, co stwierdziłem na podstawie kilku posiadanych pustych baniek 4l Mobila o różnej klasie lepkości, a które pochodziły z różnych źródeł.
  Natomiast ostatnio zakupiony na Alledrogo (i odesłany) Mobil 5w50 miał nadruk na nalepce wykonany z punktów, który z powodu rozmycia liter napisów oceniam jako wydruk skanu nalepki.
  Nie sądzę, aby to ta jedna bańka z Allerogo była oryginalna, a pozostałe, które mają precyzyjniejszy wydruk grafiki nalepki (z małych kółeczek) były podrobione.
  Poniżej do porównania zdjęcia nalepek oryginalnego i w mojej ocenie podrobionego Mobila 5w50.

  Oryginalny
  Mobil 5W50 - podrobiony olej ? Mobil 5W50 - podrobiony olej ? Mobil 5W50 - podrobiony olej ?

  Podrobiony ?
  Mobil 5W50 - podrobiony olej ? Mobil 5W50 - podrobiony olej ? Mobil 5W50 - podrobiony olej ?
 • Poziom 32  
  Kolego to zapytanie należałoby skierować do producenta oleju i na pewno uzyskałby kolega od nich pomoc i informacje dot. oryginalności oleju.
 • Poziom 2  
  Ja się nie pytam czy ten olej jest podrobiony, lecz pokazuje innym forumowiczom moje spostrzeżenia w różnicach w wyglądu wydruków nalepek na Mobilu 5w50 4L, gdyż na pierwszy rzut oka można nie zauważyć tych różnic. A jaki ktoś kupił olej i czy go wleje do swojego silnika, to już jest indywidualna decyzja wynikająca z pewności, że wlewa się dobry olej.
  Ja wolałem nie ryzykować.

  Natomiast znak zapytania w temacie postawiłem, gdyż nie jestem ekspertem Mobila i nie dam sobie ręki uciąć za to czy ten olej z wydrukiem z kropeczek nie jest oryginalny.
  Czy to jednak przypadek, że wszystkie oleje Mobila jakie do tej pory kupowałem miały wydruk grafiki etykiet z drobnych kółeczek, a nie z kropeczek. Nie sądze.
 • Specjalista grupy V.A.G.
  Zwróciłeś uwagę gdzie były wyprodukowane oleje z kółeczkami a gdzie te z kropeczkami?
  Nie jestem specjalistą w sprawach związanych z poligrafią ale może różnica tu tkwi w sposobie druku tych naklejek.
  Ja osobiście nie jestem zwolennikiem zakupu olejów, zestawów rozrządu na portalach aukcyjnych czy różnego rodzaju giełdach.
 • Poziom 16  
  Za wcześnie aby mówić o podróbkach. Oleje mogą pochodzić z różnych rafinerii, mogli się zmienić dostawcy opakowań czy nalepek, definitywny na podstawie opakowania do działanie zbyt pochopne.
 • Poziom 27  
  gregory65 napisał:
  z powodu rozmycia liter napisów oceniam jako wydruk skanu nalepki.
  W życiu nie przypuszczałem, że udzielając się na forum motoryzacyjnym natknę sie na problem... poligraficzny. A tak się składa. że prowadzę poligraficzną agencję reklamową i studio graficzne. I trochę na druku się znam...

  Załączone próbki druku są na tyle dobre, że można powiedzieć, że żadna wersja nie jest skanem drugiej... Na pewno były przygotowywane zupełnie niezależnie, ale z tego samego projektu.
  Te "kółeczka" które widać na tych szarych ukośnych "zadrapaniach" powstają wtedy, gdy szarość uzyskuje się nie z siateczki jednego (czarnego) koloru, ale wtedy gdy powstaje ona ze zmieszania siatek kolorów CMYK (cyjan, magenta, yellow, kontur czyli czarny). Każda z siatek ma inną orientacje kątową i dlatego powstają takie kółka.
  W dolnym zdjęciu te "zadrapania" uzyskano tylko z czarnego koloru (troszkę widać wtręty cyanu, ale minimalne) - więc "kółeczka" siłą rzeczy nie powstaną...

  I jest mnóstwo innych dużych i małych różnic - można o tym przykładzie elaborat napisać na 100 stron. Ale to nie wyjaśni podejrzeń, bo wszystkie mówią, że jedno nie jest skanem drugiego.

  Natomiast można ewentualnie postawić tezę, że dolna wersja została "udłubana na piechotę" (czyli przygotowana do druku) mając za wzór górną wersję. Świadczy o tym słabsza dokładność reprodukcji szczegółów na bolidzie - tylko to może być skanem. Ale i tak dobrze poprawianym.

  NdYAG napisał:
  Oleje mogą pochodzić z różnych rafinerii, mogli się zmienić dostawcy opakowań czy nalepek, definitywny na podstawie opakowania do działanie zbyt pochopne.
  No właśnie. Ja także bym na podstawie tych spostrzeżeń nie twierdził, że jeden olej jest ok, a drugi to podróbka. Każda z nalepek mogła być drukowana na innej maszynie, w innym kraju, w innym czasie, z innej "przygotowalni" (czyli pliku). To normalna praktyka w przypadku dużych, międzynarodowych koncernów...
 • Poziom 39  
  Kolega odnosi się do zagadnienia nadruku a nie produktu. Wcale nie twierdzę, że był to odpowiedni olej, sposób oceny infantylny. Raczej nie można takiej uwagi zaliczyć do porad praktycznych.
 • Poziom 32  
  gregory65 napisał:
  Witam.
  Ponieważ stary temat o podrobionych olejach silnikowych jest zamknięty, to pozwole sobie odświerzyć to zagadnienie i podziele się z innymi forumowiczami swoimi spostrzeżeniami na co zwrócić uwagę przy zakupie oleju Mobil 5w50 i innych Mobili na Alledrogo.
  Może dzieki temu ktoś uchroni silnik swojego autka od zalania badziewia niewiadomego pochodzenia.


  1. Obie naklejki pochodzą z innych drukarni, drukujących nieco innym sposobem.
  2. Wynika to z tego, że oba oleje pochodzą z róznych rafinerii.

  Dobrym przykładem jest tu np Castrol, który w Europie w ogóle nie ma żadnej własnej rafinerii. Jesli ma, pokażcie mi gdzie.

  Stąd kupując Castrol raz jest to olej Orlen, raz Lotos a raz Łukoil... The że z powodu nalepki "Castrol" są droższe a nabywca szczęśliwszy. Być może Mobil robi dokładnie tak samo.
 • Poziom 17  
  Bym w pierwszej kolejności sprawdził datę produkcji tego oleju ponieważ możliwe że są z różnych lat i producent zmienił w tym czasie nieco szatę graficzną.

  Z Allegro to jest ten problem że często sprzedają tam oleje lane z beczek lub właśnie podrabiane. To duży problem i nigdy nie wiadomo co się trafi, szczególnie jeśli mowa o popularnych firmach. Są 2 rozwiązania - kupować w znanych sieciach sprzedaży np. stacje benzynowe, markety (ale drożej) lub tańsze z dużych specjalistycznych sklepów z olejami np. zmienolej.pl

  PS. A skanowaliście ten Qrcode z opakowania? Za każdym razem wychodziło to samo.
  PS2. Total ma np. dwustronne etykiety. Po oderwaniu jej z opakowania po drugiej stronie też jest zadrukowana tekstem i informacjami.
 • Poziom 14  
  A czy zauważyliście,że na końcu jednego numeru z pierwszych zdjęć jest literka A. I w dodatku różnią się kody ( to to poniżej numeru). To mogą być inne fabryki.
 • Poziom 17  
  Jeśli data produkcji zbliżona. To może tak być.
 • Poziom 27  
  Mobil to syf. Brać tylko z intercarsu, albo z foty i po problemie.
 • Poziom 31  
  CommonRail napisał:
  Mobil to syf. Brać tylko z intercarsu, albo z foty i po problemie.

  Słyszałeś o mobil 1 peak life 5w50 ?
 • Poziom 27  
  psilos1 napisał:
  Słyszałeś o mobil 1 peak life 5w50 ?

  Słyszałem.Pytanie, czy robisz na codzień przy samochodach, czy z doskoku? U mnie mobil "parę lat pracował" na swoją opinię. Rozbierz jakiś silnik, który na tym maśle zrobił 10tys i zobacz jaki jest nagar na ściankach bloku i szlam w misce. O dieslu nie wspomnę.