Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Microsoft kupuje Nokię za ponad 7 miliardów dolarów

lukasker 03 Wrz 2013 12:24 11001 42
  • Microsoft kupuje Nokię za ponad 7 miliardów dolarówOstatnio wiele dzieje się w Microsofcie. Dopiero co opuszczenie firmy zapowiedział CEO Steve Ballmer, a już mamy kolejną sensacyjną informację - Microsoft kupił Nokię za ponad 7 miliardów dolarów. Precyzując - kupił część firmy odpowiedzialną za Urządzenia i Usługi, czyli część, która buduje i produkuje telefony. Duża część kwoty to patenty należące do Nokii. Dodatkowo Microsoft zyska również ponad 32 000 pracowników. Od razu pojawiły się plotki, że jeden z nich, Stephen Elop zostanie CEO Microsoftu. Elop przeszedł wcześniej z Microsoftu na stanowisko CEO Nokii. Microsoft będzie od teraz właścicielem smartphone'ów Lumia, ale również telefonów Lumia, których tylko w ostatnim kwartale sprzedano 54 miliony. Więcej informacji w źródle.

Źródło
    http://www.techradar.com/news/phone-and-commu...-nokia-devices-and-services-divisions-1177503

Fajne! Ranking DIY
    O autorze
    lukasker
    Tłumacz Redaktor
    Specjalizuje się w: programowanie, strony www, sprzęt komputerowy
    lukasker napisał 2900 postów o ocenie 130, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Kielce. Jest z nami od 2010 roku.
  • PCBway
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    sundayman
    Poziom 24  
    Ciekawe, jak na Nokii będzie wyglądał Blue Screen Of Death...
    jakub_bystrzycki
    Poziom 13  
    sundayman napisał:
    Też chcę to zobaczyć :)
    Nevon
    Poziom 21  
    Blue screena jeszcze nie widziałem, za to wywołać problem z bootwaniem to już osiągnięto :)
    Wniosek - Windows Phone jest na technologi NT = da się wywołać bluescreena, podejrzewam że będzie analogiczny do tego z Windows 8

revolt
    Poziom 34  
    Po kupnie motoroli przez googla to się musiało stać. Styl w jaki przejęli nokię to po prostu majstersztyk.
    sPeRaCz.PL
    Poziom 42  
    Początek końca Nokii, niestety. Monopol na smartphony z Windows Phone otwarty.
  • PCBway
    cefaloid
    Poziom 32  
    sundayman napisał:
    Podobno mniej więcej tak:
    Zainteresowany wie, z jakiego 'jedynie słusznego' systemu on pochodzi :D
    Tyle w kwestii 'hejtowania' Microsoftu przez kolegę Sundayman czy ma to cokolwiek wspólnego z tematem, czy tylko przewija się słowo Microsoft.

Teraz wracamy do tematu....
    miomol napisał:
    "Jak zniszczyć potęgę - historia prawdziwa".

Obawiam się ze potęga (Nokia) sama się zniszczyła już dawno temu. Microsoft od dawna podtrzymywał tego trupa przy życiu.
    Nie wiem czy pamiętacie jak prezes Nokii, Anssi Vanjoki powiedział o twórcach Androida że są jak dzieci które zeszczały się w spodnie i cieszą się że im ciepło w nogi. Takie lekceważenie klientów i konkurencji musiało się skończyć bardzo źle.

Dziś to Android sika na Nokię - jedynie Microsoft był zainteresowany w ratowaniu tego trupa, nikt inny nie miał na to ochoty.

miomol napisał:
    Mam telefon z ostatnim Symbianem jaki wyszedł. To jest naprawdę coś. Wytrzymały, szybki, długo trzyma na baterii. Bije na głowę Xperię Solę mimo że ma 3 lata (!).

Androida nie jest i nigdy nie miał być systemem szybkim. Maszyna wirtualna Java nigdy nie dorówna aplikacji natywnej w szybkości. Android miał być systemem uniezalezniającym aplikację od rodzaju CPU - i to się udało. Udostępniany wszystkim którzy chcą. Ma też być systemem w którym developerzy nie płacą kroci za mozliwość podpisania aplikacji czy za narzędzia - jak miało to miejsce w Symbianie.

Czasem technicznie lepsze nie oznacza lepszego. Chociażby taki IBM PC. Nie był najlepszy technicznie, był za to systemem otwartym i to przesądziło. Być może i Symbian był technicznie lepszy - w 100% uważam go za świetny system tak jak i Ty. I cóż z tego, jeśli cała reszta była porażką.
    sundayman
    Poziom 24  
    Cytat:
    Tyle w kwestii 'hejtowania' Microsoftu przez kolegę Sundayman czy ma to cokolwiek wspólnego z tematem, czy tylko przewija się słowo Microsoft.

No co ja poradzę, że po prostu ich nie lubię ? :)
    Dużo energii poświęciła ta firma, żeby ich szczerze znielubić, i ja doceniam ten wysiłek, bo to jednak trzeba konsekwencji i samozaparcia,żeby produkować takie badziewie, i z takim jednak sukcesem je sprzedawać.

( Aczkolwiek muszę przyznać, że wyczyny Apple z ostatnich czasów - patentowanie jakichś dupereli, straszenie firemki (polskiej) która ośmieliła się mieć jabłko w logo czy nazwie, itp - też zasługują na uznanie ).
    A hejtowania nauczyłem się od rzucających "fanboyami" :)

A co do meritum - nawet jestem ciekaw, co wyda z siebie ten twór (Nokiosoft).
    Biorąc pod uwagę (co słusznie cefaloid wspomniał) obecny stan Nokii, to może nawet im to wyjść na dobre, oczywiście o ile wezmą przykład z Apple, i zaczną produkować coś, co będzie na tyle atrakcyjne, żeby przyciągnąć fanboyów :)

Ciężko chyba jednak będzie, bo co tu można wymyślić nowego ?
    elemen_th
    Poziom 29  
    sundayman napisał:
    Biorąc pod uwagę (co słusznie cefaloid wspomniał) obecny stan Nokii, to może nawet im to wyjść na dobre, oczywiście o ile wezmą przykład z Apple, i zaczną produkować coś, co będzie na tyle atrakcyjne, żeby przyciągnąć fanboyów
    Obawiam się, że nokia a z nią WP sprzedaje się w 95% przez logo NOKIA i koniec. WP jakoś nie odnosił sukcesów żadnych w telefonach HTC czy Samsunga. Ludzie ciągle żyją stereotypami i nie ma dnia żebym nie słyszał "nokia to nokia".
    Newsy są dość lakoniczne i chyba nie do końca z prawdą bo nikt nie pisze ale jak dobrze rozumiem to MS nie będzie mógł produkować telefonów pod logo NOKIA i tym samym ludzie przestaną kupować WP8 bo już nie będzie fajnych nokii.
    mp107
    Poziom 13  
    Ciekawostka częściowo związana z temtem.
    Reakcja serwisu NokiaHacking.pl na tą informację:
    http://nokiahacking.pl/
    Wystarczy zajrzeć na stronę główną.
    Widać "żałobne barwy".

P.S. Nie chodzi mi o reklamę innego forum tylko o reakcje użytkowników.
    pawelooss
    Poziom 11  
    @mp107, heh, to moja sprawka. ;)

Dodam jeszcze okolicznościowy obrazek. ;)
    >> http://sphotos-a-vie.xx.fbcdn.net/hphotos-ash3/1175133_622778337752654_1766419641_n.jpg

Tak jak Nokia 808 PureView była ostatnim smartfonem na Symbianie, tak Nokia Lumia 1020 zdaje się ostatnim smartfonem Nokii. Felerne 41 megapikseli. ;]

elemen_th napisał:
    Newsy są dość lakoniczne i chyba nie do końca z prawdą bo nikt nie pisze ale jak dobrze rozumiem to MS nie będzie mógł produkować telefonów pod logo NOKIA i tym samym ludzie przestaną kupować WP8 bo już nie będzie fajnych nokii.

Już wyjaśniam. Microsoft wykupił sobie na kilka lat prawa do marki:
    a) Lumia (ale nie Nokia Lumia) - dla smartfonów z Windows Phone,
    b) Asha (ale nie Nokia Asha) - dla „smartfonów” Asha,
    c) Nokia - dla całej dotychczasowej gałęzi feature phones.
    Wykolejony
    Poziom 11  
    cefaloid napisał:

Dziś to Android sika na Nokię - jedynie Microsoft był zainteresowany w ratowaniu tego trupa, nikt inny nie miał na to ochoty.

Racja ale to nie tyle Microsoft ratował Nokię ale próbował ratować siebie. Zaspał, tak samo jak Nokia po pojawieniu się ajfona i androida, ze swoim windows mobile. Gdy w mobilnych urządzeniach dotykowych zachodziła rewolucja oni wypuścili wm6.5.x, zwiększając tylko trochę przyciski i czcionki. Zanim pojawiło się WP większość posiadaczy PPC zdążyło przesiąść się na androida, a Microsoft stracił tak ogromną przewagę. HTC już rozchulało się w androidach, wię dla smutnego MS najlepszą opcją było połączenie sił z drugim śpiochem, Nokią.
    Samezrp1
    Poziom 12  
    A ja powtórzę to, co kiedyś już pisałem: tak kończą firmy, które w czasach swojej świetności zaczynają zlewać czy wręcz działać wbrew klientom. Tak się kończą twierdzenia serwisu: telefon był zalany, telefon ma porysowaną szybkę itp. anulujemy gwarancję. Dobrze im tak.
    I piesze to ktoś, kto nie wyobrażał sobie żeby używać inny telefon niż nokia.
    McMonster
    Poziom 32  
    Wzorowo przekłamany skrót artykułu niestety... Microsoft nie kupił Nokii, tylko jej dział telefonów i usług i nie za 7 miliardów dolarów, tylko za niecałe 5,5, a za resztę patenty.
    cefaloid
    Poziom 32  
    Wykolejony napisał:
    cefaloid napisał:

Racja ale to nie tyle Microsoft ratował Nokię ale próbował ratować siebie. Zaspał, tak samo jak Nokia po pojawieniu się ajfona i androida, ze swoim windows mobile. Gdy w mobilnych urządzeniach dotykowych zachodziła rewolucja oni wypuścili wm6.5.x, zwiększając tylko trochę przyciski i czcionki. Zanim pojawiło się WP większość posiadaczy PPC zdążyło przesiąść się na androida, a Microsoft stracił tak ogromną przewagę. HTC już rozchulało się w androidach, wię dla smutnego MS najlepszą opcją było połączenie sił z drugim śpiochem, Nokią.

Oczywiście - inni producenci nie chcieli nowego Windows a Nokia przyparta do muru wyjścia nie miała. To, że Samsung i HTC coś tam z WIndowsem robi, to też efekt negocjacji patentowych: albo wyprodukujecie telefon z systemem MS albo srogo zapłacicie nam za patenty.

A swoją drogą ten kafelkowy interfejs Windows mimo że jest porażką na komputer, całkiem fajnie się sprawuje na telefonach. Znam paru bardzo zadowolonych użytkowników, sam się tym nieco pobawiłem i... fajne. Oryginalne i nie zrzynane od innych jak interfejs Android zerżnięty z iOS. Microsoft dawno nie był tak nowatorski. Choć osobiście wolę Androida bo mogę w tym systemie grzebać, czy wymieniać system w telefonie który dawno jest nie wspierany. Ma wady jak ociężałość ale żaden system nie jest idealny.
    McMonster
    Poziom 32  
    cefaloid napisał:
    A swoją drogą ten kafelkowy interfejs Windows mimo że jest porażką na komputer, całkiem fajnie się sprawuje na telefonach. Znam paru bardzo zadowolonych użytkowników, sam się tym nieco pobawiłem i... fajne. Oryginalne i nie zrzynane od innych jak interfejs Android zerżnięty z iOS. Microsoft dawno nie był tak nowatorski. Osobiście wolę Androida bo mogę w tym systemie grzebać, czy wymieniać system w telefonie który dawno jest nie wspierany.... Ale Windows Phone nie jest

Muszę się zgodzić z tą opinią o WP, od jakiegoś czasu używam Lumii 620, czyli budżetowego modelu o parametrach, na których telefony z Androidem zamulają, a WP tu chodzi znakomicie. Proste, wygodne, do samego telefonu poza nieprzyjemną w dotyku obudową też nic nie mam. Za to HTC Cha Cha, której używam równolegle, działa przeraźliwie wolno i niestabilnie. Jedynie konstrukcja mechaniczna jest znakomita.

Ale Androida mam ogólnie po dziurki w nosie. Google pożeglowało ku dominacji rynku smartfonów bardziej modą, niż pożądnym systemem. Już sama architektura, z Dalvikiem i warstwą mulistego middleware'u, budzi wątpliwości. Ale ludzie dali się złapać na "wolne oprogramowanie", "Linux" i parę innych haseł i zostaliśmy na lodzie mając do wyboru jedynie drogi i ograniczony sprzęt Apple i często wątpliwej jakości (albo też drogi) sprzęt innych producentów z kulawym systemem operacyjnym.

FirefoxOS jest moim zdaniem porażką na starcie brnąć w stronę HTML5 i JS, a Tizen to wciąż odległa przyszłość, ale tylko jemu pozostało mi kibicować.
    deus.ex.machina
    Poziom 32  
    Ja czekam aż padnie BlackBerry Limited - może wtedy będzie szansa odkupić QNX i skończą się wszystkie problem z tymi pseudosystemikami nienadającymi się do niczego poza marnowaniem energii.

A zakup Noki przez M$ dość celnie puentuje:
    klimber013
    Poziom 15  
    Nokia by wstała na nogi mając androida jako system oraz gdyby elementy z jakich się składają były dobre ( nie kłócić się bo mogę dać zdj z mojej karty gwarancyjnej. Raz padł ekran, raz gniazdko minijack-używałem orginalnych słuchawek-i teraz siada gniazdo od ładowania).
    lodzik1990
    Poziom 18  
    deus.ex.machina napisał:
    Ja czekam aż padnie BlackBerry Limited - może wtedy będzie szansa odkupić QNX i skończą się wszystkie problem z tymi pseudosystemikami nienadającymi się do niczego poza marnowaniem energii.

A zakup Noki przez M$ dość celnie puentuje:

Pseudo system to android i te wszystkie pozostałe systemiki. Po pierwsze BB nie jest przewidziane dla fanów andka. Po drugie bb os został stworzony do obsługi poczty e-mail w firmach korzystających z usługi BES. Po trzecie RIM udostępnia usługę BIS z nielimitowanym ilością danych internetem za 10zl/msc. Ze kupiłeś telefon nie zgodny z twoimi wymaganiami to nie moja wina. Ja mogę życzyć androidowi żeby upadl.
    klimber013
    Poziom 15  
    Android to pseudo system? hah to mnie rozbawiles. Niby co jest dobre? Symbian? Soft od micro shit? Nigdy nie miałeś pewnie kontkatu z androidem.
    Jak dalej trzymasz swego to porównaj swój telefon z np htc wildfire s, lg z serii l(od 5)
    lodzik1990
    Poziom 18  
    klimber013 napisał:
    Android to pseudo system? hah to mnie rozbawiles. Niby co jest dobre? Symbian? Soft od micro shit? Nigdy nie miałeś pewnie kontkatu z androidem.
    Jak dalej trzymasz swego to porównaj swój telefon z np htc wildfire s, lg z serii l(od 5)

To nie jest wyscig szczurow, ze kto ma wieksza ilosc aplikacji do zaoferowania w sklepie to wygrywa. Moge zalozyc sie, ze polowa aplikacji w android markecie to bezuzyteczne apki, ktore rownie dobrze moglyby wyladowac w smietniku. Chcesz miec telefon do rozrywki to kupuj z andkiem. Wspomne,ze android nalezy do grupy systemow szpiegujacych, o czym ciemna masa nie ma nawet zielonego pojecia.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    zrobtosam.exe
    Poziom 16  
    Po przeczytaniu wszystkich odpowiedzi doszedłem do wniosku ze niektóre osoby nie mają bardzo pojęcia o czym piszą.

Patrząc na to z boku obiektywnie z mojego punktu widzenia wyglada to następująco: każdy system operacyjny ma swoje wady i zalety - jedne mają więcej zalet a drugie wiecej wad.

Jeżeli chodzi o symbiana i nokie:

Był to dobry system, na początkach "smartfonów" jedyny z dużymi możliwościami jeżeli chodzi o aplikacje, multimedia i modyfikacje. W czasach kiedy WM i BB OS były jedyna alternatywą był to jedyny rozsądny wybór jak się chciało mieć telefon do czegoś więcej niż dzwonienia, sms-owania i maili.

Niestety rozwijał się bardzo wolno i brakowało mu innowacyjności - kiedy Apple w 2007 roku zaprezentowało pierwszy model iphone'a nokia się śmiała z tego "kto to gówno będzie kupował" (zresztą do tej pory naśmiewają się w swoich reklamach z iphonów - o dziwo Apple jakoś się nie musi naśmiewać z nikogo żeby ich produkty się dobrze sprzedawały). Zawszę lubiłem tą firme i ich telefony - były solidnie wykonane (oprócz niskobudżetowych modeli) - kiedy nokia zgodziła się na współprace z micro-shitem powiedziałem że to jest początek końca nokii - żałuję ze się nie pomyliłem w tym co mówiłem .... ale cóż zrobić? Z mojego punktu widzenia Nokia jest sama sobie winna że nie doceniła "przeciwnika" i stało jak się stało nokia obudziła się "z ręką w nocniku".

Jeżeli chodzi o "bluescreen'y" na nokii to mialem okazje takowy widzieć na modelu lumia 620 - jak znajdę gdzieś fotke to wrzuce. Bardzo "fajna wada" w oprogramowaniu Nokii Lumia 920 - wystarczy wejść w ustawienia telefonu i "tapnąć" na wymazanie wszystkiego lub przywrócenie ustawień fabrycznch ... dla mających ten telefon polecam wypróbowanie tego na swoim telefonie jeżeli mi nie wieżą - dla ciekawskich napisze co się stanie: mianowicie telefon zawiesi się i będą cały czas kręciły się trybiki - "hard reset" niestety nie pomaga - trzeba rozebrać telefonik żeby odpiąć baterie a następnie wprowadzić telefonik w tryb "flashowania" i wgrać mu system od nowa żeby przywrócić telefon do stanu używalności.

Jeżeli chodzi o Windows 8 na lumiach ogólnie powiem o ile nie jestem jego zwolennikiem dla większosci osób ten system będzie dużo lepszy niż android - dlaczego? a dlatego że jest prosty w obsłudze i na telefonach ze słabszym "hardwarem" chodzi dużo szybciej i lepiej niż android.

Blackberry OS - podstawa to BIS bez tego to zwykły telefon do dzwonienia i sms-owania. Jeden z lepszych systemów operacyjnych do maili, komunikatorów i internetu. Jeżeli chodzi o ten system to powiem że się go "albo kocha albo nienawidzi" tutaj niema wartości pośrednich tak jak to ma miejsce w przypadku innych systemów operacyjnych. Wady to nawigacja (mam na myśli brak możliwości wyboru), multimedia też nie należą do mocnych stron blackberry.

IOS - jeden z najlepszych systemów "do wszystkiego" - jego wielką zaletą jak i wadą jest to że jest "zamkniętym systemem". System sam w sobie chodzi płynnie i szybko, duże możliwości pod względem multimediów, nawigacji, poczty, gier i aplikacji do pracy. System przejrzysty, intuicyjny i prosty w obsłudze. Dla osób wymagających czegoś więcej niż to co oferuje producent zostaje "jailbreak" tego systemu.

Android - dobry system operacyjny. Jego wielką wadą i zaletą jest jego "otwartość" Obecnie moim zdaniem idzie w złym kierunku - najnowsze wersje samego systemu operacyjnego potrafią "ważyć" nawet 7GB!! (przykład - szajsung galaxy s4, swoja drogą ze pierwsza wersja systemu na tym właśnie modelu była niedopracowana ze względu "zajmowanego miejsca w pamięci telefonu" - przepraszam ale kupując telefon za te pieniądze i tej klasy z 16GB wbudowanej pamięci mieć tylko 9GB wolnego miejsca bo 7GB zajmuje system to jakieś nieporozumienie! tak przy okazji dodam że pierwsze wersje szajsungow s4 na "icecream sandwitch" niemiały możliwości przenoszenia/zapisywania aplikacji na kartę pamięci).

Kolejne wady androida to coraz więcej virusów w postaci "aplikacji" w play store - niektóre potrafią "uszkodzić" bootloader do tego stopnia że trzeba używać narzędzia typu "jtag" żeby przywrócić telefon do życia.

Trochu się rozpisałem, jestem servisantem gsm i to co napisałem to jest moja obiektywna opinia oparta na osobistym doświadczeniu zawodowym (nie pisze jak co niektórzy niemający danego telefonu np na WP i wypowiadający się w temacie). Miałem kilkanaście telefonów na symbianie, kilka na WP 6.5, 7.5 i 8 (mój ulubiony z WP - Nokia lumia 920), kilka modeli Blackberry, kilkanaście modeli na androidzie i wszystkie modele iphonów jakie wyszły.

Obecnie używam Blackberry Z10 jako prywatny, iphone 5 jako biznesowy i hobbystycznie używam HTC One (tylko po to żeby być na bieżąco z androidem.
    cefaloid
    Poziom 32  
    deus.ex.machina napisał:

Uważaj, bo HP już tak raz myślało kupując Palm. Wyszła wtopa dziesięciolecia.

A co do BB... Niech Ci będzie że super. I co na nim uruchomisz? W poprzedniej firmie wywaliliśmy je do kosza bo jedyny program obsługujący dokumenty biurowe Documents To Go nie umie otworzyć xlsx z czegoś innego jak MS Excel. Mimo że są zgodne ze specyfikacją. I co? I jajco... trzeba było zmienić na, jak to nazwałeś "pseudosystemik" gzie wszystko super działa. Mail poprzez Exchange też.
    Tommy82
    Poziom 40  
    Po pierwsze co do awaryjności telefonów to jak sie tyle dziadostwa upcha w tak małym pudełeczku to nie ma coś tam się musi prędzej czy później spitolić. A im bardziej naćkane tym trudniej coś z tym zrobić innego jak wymiana kawałkami. Do tego dochodzą problemy wieku dziecięcego i sprzęt sie niestety psuje w ten czy inny sposób zresztą ma sie psuć.

Noki szkoda ale niestety tak jak microsoft przespała rewolucje oni sa na siebie skazania bo tylko razem maja teoretycznie jakąś szansę na rynku. Może natomiast spowodować to niechęć innych producentów do systemów Ms. Ms idzie droga Apple. Czyli pełna kontrola od zakupu urządzenia widać to tez na windows8.

Świat też inaczej na nokie patrzy u nas nokia ma z tego co pamiętam znacznie większy udział w rynku niż w reszcie świata to zasługa niezawodnych telefonów noki z systemami wbudowanymi i symbianami jak daleko na tej renomie pojada u nas nie wiadomo.

Symbian jako platforma dla dzwoniofonów jest idealna. BB tez sie do dzwonienia nadaje ale rynek oczekuje czegoś innego a tu już symbian pęka BB zresztą tez.

zrobtosam.exe
    Apple bardzo często stosował reklamy porównawcze ! I często sie z innych naśmiewał.

Integracja pionowa tak jak ms i nokia jak i google i motorola może innych popchnąć do szukania alternatyw. Zresztą która firma nie chciała by swojego sklepiku którego terminalem jest jej komórka?
    deus.ex.machina
    Poziom 32  
    lodzik1990 napisał:

Pseudo system to android i te wszystkie pozostałe systemiki. Po pierwsze BB nie jest przewidziane dla fanów andka. Po drugie bb os został stworzony do obsługi poczty e-mail w firmach korzystających z usługi BES. Po trzecie RIM udostępnia usługę BIS z nielimitowanym ilością danych internetem za 10zl/msc. Ze kupiłeś telefon nie zgodny z twoimi wymaganiami to nie moja wina. Ja mogę życzyć androidowi żeby upadl.

Po pierwsze nie zrozumiałeś moje wypowiedzi, po drugie nie znasz historii systemu QNX czyli czegoś co byłoby idealnym unixem w urządzeniach wbudowanych - QNX nie posiadał praktycznie żadnej wady Linuxa który z uporem maniaka lansowany jest w zastosowaniach wbudowanych a zwyczajnie się do tego nie nadaje bo jest pomyślany jako system dla serwerów.

QNX był lekkim unixem czasu rzeczywistego czyli tego co jest wymagane w urządzeniach embedded. Android i pochodne Linuxa sa wielkimi kobyłami i nawet patche na uczynienie Linuxa bardziej RT nie pomagają.
    Niestety QNX został kupiony właśnie przez BB i po krótkim epizodzie z byciem otwarto źródłowym stal się zamkniętym rozwiązaniem jednej firmy.
    Dlatego większość firm wsadza teraz "darmowego" Linuxa który zwyczajnie nie radzi sobie z embedded multimediami.

FYI posiadam Nokie 6310i która służy mi nieprzerwanie od prawie już 11 lat - wciąż oryginalna bateria i bez problemów typowych do smartphone (czas pracy do 13 dni bez ładowania). Widząc moich kolegów spędzających więcej czasu na poszukiwaniu gniazdka by podładować telefon niż na używaniu telefonu naprawdę nie odczuwam potrzeby zmiany telefonu - albo dokona się przełom w akumulatorach albo trzeba będzie przerzucić się na ogniwa termonuklearne tudzież paliwowe - te 4 rdzenie i "nowoczesne" systemy maja spore wymagania na prąd - problem będzie jednak wtedy kiedy będziesz potrzebował zadzwonić na 112.
    cefaloid
    Poziom 32  
    deus.ex.machina napisał:
    FYI posiadam Nokie 6310i która służy mi nieprzerwanie od prawie już 11 lat - wciąż oryginalna bateria i bez problemów typowych do smartphone (czas pracy do 13 dni bez ładowania). Widząc moich kolegów spędzających więcej czasu na poszukiwaniu gniazdka by podładować telefon niż na używaniu telefonu naprawdę nie odczuwam potrzeby zmiany telefonu

Wiesz, jesli nie potrzebujesz niczego wiecej jak zadzwonic i wyslac SMS, to bylbys glupi wydajac pieniadze na smartfona. Ktorego nie potrzebujesz. Smpartfon jest do czegos zupelnie innego jak tylko dzwonienie i sms. Swoimi funkcjonalnosciami rekompensuje ten czas pracy na baterii. Moja Xperia J np spokojnie 2-3 dni dziala, wiec nie uwazam zeby to byl problem. Poza tym sa smartfony jak Pentagram Monster czy Motorola Razr Maxx...

deus.ex.machina napisał:
    problem będzie jednak wtedy kiedy będziesz potrzebował zadzwonić na 112.

Oj zebys Ty nie mial takiego problemu jak Ci wylacza pasmo 900MHz...

Dodano po 1 [godziny] 2 [minuty]:

deus.ex.machina napisał:
    Ja czekam aż padnie BlackBerry Limited

lodzik1990 napisał:
    Ja mogę życzyć androidowi żeby upadl.

Panowie, ale czemu? Tam pracuja nasi koledzy i zarabiaja na chleb ucziwa praca.
    Czemu chcecie dla nich najgorszego?
    Trzyzet
    Poziom 21  
    Szkoda, że nikt nie wspomniał o świetnym maemo i N900! Aplikacji i gier mało ale w repozytoriach są te, których używa się na co dzień często gęsto. Cortex A8 podkręcalny do 1150MHz (bardzo rzadko, najczęściej do 1050-1100MHz max, mój egzemplarz zawiesza się już na 1000 ale i tak ustawiam do 900, ponieważ do 900Mhz działa Smart-reflex bardzo oszczędzający baterię a i z 650 fabrycznych na 900 telefon dostaje odczuwalnego kopa). Całkiem niedawno ukończono w pełni projekt umożliwiający nagrywanie w 720p, świetny aparat jak na takie telefony i co najważniejsze - przy 256 RAM mamy dodatkowo 768 na partycji swap, przydaje się :) Zapomniałem o pełnym QWERTY! Nowsza N9 na MeeGo jest jeszcze lepsza!

Android to mułowaty moloch, którego nowsze wersje wymagają mocniejszych telefonów coby oczywiście napędzać rynek "bo mi telefon muli, trzeba kupić nowy, mocniejszy!". iOS blokuje możliwość upgrade'u urządzeń starszych z dokładnie tego samego powodu. Dlatego tym dwóm czołowym systemom podziękuję.