Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ochrona przeciwprzepięciowa dziwna rzecz?

12 Mar 2005 18:07 1747 12
  • Poziom 12  
    Mam nietypowy problem i może ktoś mi pomoże coś wyjaśnić. Niedawno zainstalowałem u siebie w pokoju drugi komputer potrzebny mojej żonie do pracy a sobie zafundowałem nowy monitor. Nigdy wcześniej nie używałem żadnych zabezpieczeń przeciwprzepięciowych i wszystko było ok. Jednak tym razem z racji, że podłączone są dwa panele ciekłokrystaliczne i stacje robocze postanowiłem kupić listwę ochronną przeciwprzepięciową firmy Trust. Pod biurkiem znajduje się prawdziwa pajęczyna kabli daltego zdaje sobie też sprawę że linia zasilająca mój pokój jest najbardziej obciążona w domu :) Podpiąłem stacje robocze i monitory oraz drukarkę do listwy przeciwprzepięciowej a resztę urządzeń pozostawiłem bez zmian czyli na zwykłych przedłużaczach. Instalacja w moim mieszkaniu jest zrobiona jeszcze wg. starych przepisów także wiekszość gniazdek mam bez dodatkowej ochrony przeciwporażeniowej czyli bolca a to do którego podpiąłem listwę pprzep. ma bolec zmostkowany do "N". Po włączeniu wszystkiego jakie było moje zdziwienie kiedy 19 calowy panel przy 60Hz wyświetlał jak stroboskop a zwiększenie częstotliwości do max. 75Hz tylko lekko zmniejszyło ten efekt. O dziwo 15 calowy panel podłączony do tej samej listwy zachowywał się tak jak przed tem czyli normalnie wyświetlał przy wszystkich częstotliwościach. Oba panele są tej samej firmy Samtron. Szukając przyczyny podłączałem monitor 19 calowy do innej karty graf. i nic to nie dało dopiero po odłączeniu od listwy przeciwprzepięciowej i podłączeniu go do gniazda bez bolca wszystko wróciło do normy??? Myślałem że listwa przeciwprzepięciowa powinna tymbardziej tłumić wszelkie zakłócenia takie jakie pojawiają się np podczas włączenia czjnika elektrycznego a tym czasem podłączenie monitora do niechronionego gniazda bez bolca daje 200% lepszy efekt nawet czajnik czy kuchenka nie wprowadzają zakłócen co jest grane??
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 22  
    ochrona przeciwprzepięciowa nie ma tu nic do rzeczy, jeśli listwa ma filtr przeciwzakłóceniowy (to te droższe listwy) to może być z nim coś nie tak ale z monitorem 19 tką też może być coś nie tak
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 14  
    Witam!
    Sprawdź zgodność fazową tzn. żeby wszystkie Twoje sprzęty miały fazę na tym samym bolcu wtyczki zasilającej. Ponieważ masz instalację starego typu to faza w gniazdkach może być po lewej albo po prawej, a przy braku bolca uziemiającego można tyczki obracać. Do tej roboty niezbędna jest neonówka. Jeśli rozwiążesz problem poprzez obracanie wtyczek, będzie to oznaczać, że po masie przewodów z danymi płynie prąd, a to oznacza uszkodzenie ochrony przeciwprzepięciowej wewnątrz któregoś urządzenia( z zasilaczem przetwornicowym).
  • Poziom 35  
    vills napisał:
    Witam!
    Sprawdź zgodność fazową tzn. żeby wszystkie Twoje sprzęty miały fazę na tym samym bolcu wtyczki zasilającej. Ponieważ masz instalację starego typu to faza w gniazdkach może być po lewej albo po prawej, a przy braku bolca uziemiającego można tyczki obracać. Do tej roboty niezbędna jest neonówka. Jeśli rozwiążesz problem poprzez obracanie wtyczek, będzie to oznaczać, że po masie przewodów z danymi płynie prąd, a to oznacza uszkodzenie ochrony przeciwprzepięciowej wewnątrz któregoś urządzenia( z zasilaczem przetwornicowym).

nie wmowisz mi ze biegunowsc gniazdka powduje ten problem ?? :) zasilazce impulsowe na wejscu maja mostek prostowniczy <pomijajac pfc i inne takie> a dla mostka nie ma ruznicy gdzie L dzie N
  • Specjalista - zasilacze komputerowe
    Napisz proszę czym jest reszta urządzeń.
    Masz bardzo ciekawy problem. Połączenie stacji roboczych i monitorów do tego samego zespołu gniazd jest jak najbardziej poprawne choćby ze względu na połączenie mas tychże urządzeń poprzez kołki uziemiające (zerujące) w gniazdach tzw listwy zasilającej.

Nie obiecuj sobie jednak zbyt wiele po jej zastosowaniu pomimo listy pobożnych życzeń producenta wyartykułowanej na opakowaniu. W środku jest warystor i czasem kilka elementów indukcyjnych tłumiących szybkie zakłócenia. Ale to tak tylko na marginesie.
    Oczywiście (faza - zero) na kołkach zasilających jest bez znaczenia a filtr PFC nie ma tu znaczenia - to tylko "miód" na serce energetyków.
  • Poziom 34  
    Cześć.
    Napisałeś że: Po włączeniu wszystkiego jakie było moje zdziwienie kiedy 19 calowy panel przy 60Hz wyświetlał jak stroboskop a zwiększenie częstotliwości do max. 75Hz tylko lekko zmniejszyło ten efekt. - nie bardzo rozumiem - migotanie ciągłe świetlówek czy matrycy , zakłócenia przy włączaniu innych urządzeń widoczne na ekranie?

Jeśli to pierwsze to moim zdaniem jest problem z przetwornicą do 19.

Co do listwy to może być tam filtr LC który tłumi wyższe harmoniczne, a w zależności od liczby i doboru elementów LC jego dobroć może być większa lub mniejsza. Myślę jednak że nie w tym problem.

Pozdrawiam.
  • Poziom 12  
    Monitor teraz ireszta działa w porządku po tym jak podłączyłem go do innego gniazda bez bolca. Kable są ok bo sprawdzałem jutro jak będę miał chwilkę to jeszcze posprawdzam parę rzeczy może to być np. wina kompa który żeby wytłumić zakłucenia przy podłączeniu z wierzą jest podłączoby do uziemienia kaloryfera. Ale z drugiej strony dziwi mnie to że 15 calowy panel tej samej firmy nie ma żadnych problemów pomimo że jest podłączony do tej samej listwy zasilającej.
  • Poziom 34  
    Cześć.
    Jeszcze raz - myślę, że to nie wina samego filtra tylko przetwornicy. Spróbuj podłączyć 19 do gniazda "z bolcem" (bez listwy), Zobaczysz jakie są objawy.
    Pozdrawiam
  • Poziom 14  
    Taka listwa musi być podłączona do gniazda z bolcem zerującym. Sprawdź napięcie między bolcem a gniazdem, napewo wynosi 110V. I to jest przyczyną twoich problemów.
  • Poziom 27  
    Kolego „Bigbos” kolega w swoim ostatnim poście napisał rozwiązanie problemy , niech kolega odepnie wieżę od kaloryfera i sprawdzi. Powinno być OK.
  • Spec od monitorów
    Dokładnie jak napisał kolega wyżej - odłącz sprzęt od kaloryfera! Nie wiem co wszystkich napadło, aby kaloryfer traktować jak uziemienie?
  • Poziom 27  
    Może chcą zamordować jakiegoś staruszka w budynku.
  • Poziom 12  
    Keszel3 napisał:
    Taka listwa musi być podłączona do gniazda z bolcem zerującym. Sprawdź napięcie między bolcem a gniazdem, napewo wynosi 110V. I to jest przyczyną twoich problemów.

:?: Wtedy nie ma sensu stosować takich listew?

Mam jeszcze dodatkowe pytanie:
    :?: Czy nierównomierne miganie (mruganie, pulsowanie) światełka (diody) na listwie zasilającej oznacza aktywne działanie warystora?