Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ASRock A770DE+ - Kilka objawów wymagających diagnozy

03 Wrz 2013 18:10 3255 25
  • Poziom 7  
    Witam serdecznie!

Moim problemem jest prawdopodobnie jeden z podzespołów, podejrzewam:
    Płytę ASRock A770DE+ z biosem P1.70 (najnowszy)
    Kartę graficzną ATI Radeon HD4870

Ogólnie podam cały config:
    ASRock A770DE+
    AMD Athlon II X4 635 + Zalman CNPS10X Optima
    GeIL Ultra DDR2-800 2x1GB 2.1V + GeIL Ultra DDR2-800 2x1GB 2.0V
    Western Digital WDC WD1600JS-08MHB0 SATA2
    Pioneer DVR-215D SATA2
    Cougar PowerX 700W (648W na 12V) 80+ Bronze

A teraz do sedna...
    Problem zaczął się pojawiać tydzień po tym, jak złożyłem w/w zestaw, główne objawy jakie pojawiają się to problemy z poprawnym startem komputera za pierwszym razem, dopiero po jednym/paru resetach normalnie się uruchamia (choć nie zawsze i wtedy trzeba kombinować z wyłączaniem zasilania) i do tego problemu pojawiają się zawieszenia (windows/bios/dos/memtest) z losową częstotliwością. Co wyeliminowałem to problem pamięci, ponieważ przetestowałem pamięci na innym komputerze memtestem i zrobił 4 przebiegi bez żadnych errorów. Co dalej wyeliminowałem to błędne działanie Cool'n'Quiet, ponieważ sprzęt i bez tego się wiesza.

Zauważyłem jedną rzecz, gdy przepiąłem kartę grafiki w drugi slot PCI-e mechanicznie obcięty do x4 to komputer rzadko, aczkolwiek dalej się wiesza. Przy porcie x16 ma większe problemy z prawidłowym startem, poprzednio miałem na tymczas Radka x1600 (brak dodatkowych wtyczek zasilających) i nie działy się w ogóle takie cuda (Wpięty w port pci-e x16).
    Temperatury są w porządku, komputer jest zadbany w środku, czysty i chłodny (buda to SPC Gladius M40 + 5 wentyli). Procesor nie nagrzewa się nawet do 50*C w stresie, chipset trzyma się między 35-40*C, dysk również chłodny 28-38*C.

Tak naprawdę nie wiem, co może być przyczyną wadliwego działania komputera, ponieważ testowałem kartę graficzną (4 godziny męczenia produktami Unigine + 3DMarki i EVGA OC Scanner) i nie wykazała żadnych problemów ze sterownikami bądź artefaktami, temperatura maksymalna na tej karcie oscylowała na poziomie max 65*C, z reguły w grach trzyma poziom 60*C na domyślnych taktowaniach.

Wyczytałem, że problem ze startem komputera i zawieszeniami mogą objawiać się poprzez kondensatory, tylko że... wszystkie na płycie głównej wyglądają dobrze, nie są napuchnięte bądź wylane, więc nie wiem tak naprawdę, gdzie szukać problemu... Zasilacz też wykluczam, ponieważ to samo działo się na Fortronie Blue Storm II 400 i Nox'ie Urano 600W.

Jakakolwiek rada będzie bardzo cenna.
  • PCBway
  • Poziom 43  
    Problemy z uruchamianiem komputera tz. komputer się nie załącza, czy nie startuje system?
    Informujesz że posprawdzałeś wiele,dorzuć jeszcze SMART dysku.
  • Poziom 42  
    switchbit napisał:
    ASRock A770DE+

Te mobo ma wadę mostka AMD SB710. Nie pamiętam tylko w której rewizji.
  • Poziom 7  
    Dziękuję za szybkie zainteresowanie się tematem!

Ogólnie komputer ma problem z zimnym startem (wyłączony zasilacz) jak i normalnym startem, gdy się włączy to wtedy jest brak jakichkolwiek oznak życia lub wentylator od grafiki wieje na max obrotach, potem, gdy po tych resetach/kombinacjach wszystko normalnie się załączy i uspokoi, to albo się wiesza kilka razy (raz w bios, raz w windows, różnie bywa) albo pracuje dobrze... do momentu gdy nie wyłącze komputera i po paru godzinach akcja się ponawia.

Zdjęcie SMART dysku wygląda całkiem dobrze mimo 7 lat na karku, ogólnie ten dysk pracował na dwóch płytach i nie było z nim żadnych problemów:

+ screen z cpu-z oraz aida64 + temperatury w idle:

Mówisz, że ma wadę... ale co to ma do zawieszeń i problemów ze startem?

PS. Ten x1 w CPU-z dobrze wskazuje ponieważ grafikę włożyłem w drugi slot i na razie działa dobrze, choć tutaj też ma problemy ze startem, tyle że mniejsze, na x16 dzieją się takie cyrki.
  • Poziom 42  
    switchbit napisał:
    Mówisz, że ma wadę... ale co to ma do zawieszeń i problemów ze startem?

Co ? Poczytaj co to "southbridge" i na co ma wpływ. Podaj rewizję mobo. Dodatkowo dokonaj pomiaru napięć zasilacza.
  • Poziom 7  
    Wiem, do czego służy mostek południowy, odpinałem wcześniej mysz usb, bo tylko tego używam z usb (oprócz pendrive) i efekt był ten sam, obsługuje też dysk i napędy oraz podrzędne peryferia, tylko co to ma do rzeczy, gdy testuje sprzęt np. metestem, dysk wtedy nie ma istotnego znaczenia wg. mojego toku myślenia, tylko mostek północny i kontroler pamięci, czyli tutaj procesor amd. Co innego, gdybym używał programu diagnostycznego do hdd z poziomu dosa.

Co do rewizji, próżno chyba szukać, jedynie co znalazłem na płycie to numer seryjny...
    098r232-04225 / 80-mxgb30-a1a01 / y-dc

Rewizje chipów są 00

w normalnym A770DE bez plusa widnieje mostek SB700, u mnie jest to SB710.
  • PCBway
  • Poziom 42  
    sPeRaCz.PL napisał:
    Te mobo ma wadę mostka AMD SB710

Nie bez powodu to napisałem wyżej.

switchbit napisał:
    tylko co to ma do rzeczy

A wbrew pozorom ma wpływ na ogólną stabilność komputera, gdyż nieprawidłowe działanie mostka może powodować problemy z rozruchem. W zasadzie to był/jest problem z biosem, więc czy posiadasz najnowszy istniejący ?

switchbit napisał:
    80-mxgb30-a1a01

Oznaczenie z mobo sugeruje, że nie, poza tym HB (Hybrid Booster) może powodować restarty i problemy z rozruchem, ale tylko w przypadku OC lub co najważniejsze - z powodu wadliwego zasilania... więc pomiary wymagane.

Zapomnialem dodać...

DYNAMIC Dual-12V w tym zasilaczu testowany na innych mobo Asrocka powodował takie same objawy jak u Ciebie. Czy masz możliwość podstawienia innego zasilacza do testów ?
  • Poziom 43  
    switchbit napisał:
    Co do rewizji, próżno chyba szukać, jedynie co znalazłem na płycie to numer seryjny...
    098r232-04225 / 80-mxgb30-a1a01 / y-dc

Rewizje chipów są 00

w normalnym A770DE bez plusa widnieje mostek SB700, u mnie jest to SB710.

sPeRaCz.PL napisał:
    Te mobo ma wadę mostka AMD SB710. Nie pamiętam tylko w której rewizji.

Przecież w cpu-z wyraźnie stoi, że masz SB700!
    Rev płyty przeważnie w 99% jest nadrukowany na pcb.
  • Poziom 42  
    switchbit napisał:
    u mnie jest to SB710.

Kolego @safbot1st cpu-z to nie wyrocznia. Poza tym ASRock A770DE+ nie występował z SB700 (był w ASRock A770DE). Mało tego bios z ASRock A770DE+ był niemal identyczny jak w ASRock A770DE i sprzedawcy robili "myki" aby ASRock A770DE sprzedać jako ASRock A770DE+

Podane oznaczenie 098r232-04225 / 80-mxgb30-a1a01 / y-dc przez założyciela tematu świadczy w 99,9%, że to jednak ASRock A770DE+
  • Poziom 7  
    Ogólnie rzecz biorąc dzisiaj podpiąłem kartę do pierwszego slotu PCI-e, efekt - gdy zrobiłem zimny start, to na początku paliły się na karcie 3 diody (czyli standardowo przegrzanie, brak wtyczek zasilających A i B)
    poczekałem 2 minuty, walnąłem reset, poszedł dalej, system się uruchomił, chciałem wysunąć blat i w momencie jak kursor gwałtownie zmienił położenie na pulpicie tak obraz zamarzł i poniekąd jest tak praktycznie za każdym razem, gdy chce wysunąć normalnie blat (dziwne co najmniej dla mnie...).

Niestety nie mam innego zasilacza aby to przetestować, ale jak dobrze pamiętam, to samo działo się na fortronie blue storm II 400W i Nox Urano 600W (oba z dual 12V). Napięcia na nich były podobne jak i tutaj (tyci niższe na nox'ie ale dalej mieszczące się w normie ATX).

Ok, oto pomiary (zimny start, dodam później podczas idlingu i stresu OCCT):
    EDIT - Dodałem wszystkie etapy (Brak reakcji - czarny ekran, BIOS, Windows, OCCT) /PEG to wtyczki zasilające kartę graficzną.

BIOS

12V:
    EPS12V - 11.76V
    20+4 - 11.75V
    Molex - 11.77V
    PEG-1 - 11.74V
    PEG-2 - 11.72
    SATA -11.77V

5V:
    Molex - 4.90V
    SATA - 4.90V
    20+4 - 4.89V

3.3V:
    20+4 - 3.25V
    SATA - 3.27V

=================================

Windows:

12V:
    EPS12V - 11.78V
    20+4 - 11.76V
    Molex - 11.78V
    PEG-1 - 11.76V
    PEG-2 - 11.75V
    SATA - 11.78V

5v:
    Molex - 4.89V
    SATA - 4.89V
    20+4 - 4.88V

3.3V
    SATA - 3.27
    20+4 - 3.25

OCCT:

12V:
    EPS12V - 11.72V
    20+4 - 11.69V
    Molex - 11.71V
    PEG-1 - 11.69V
    PEG-2 - 11.66V
    SATA - 11.74V

5V
    Molex - 4.91V
    SATA - 4.91V
    20+4 - 4.89V

3.3V
    SATA - 3.26V
    20+4 - 3.25V

Zero reakcji (czarny ekran + 3 diody na karcie)

12V:
    EPS12V - 11.79V
    20+4 - 11.79V
    Molex - 11.79V
    PEG-1 - 11.78V
    PEG-2 - 11.78V
    SATA - 11.79V

5V:
    Molex - 4.89V
    SATA - 4.89V
    20+4 - 4.89V

3.3V:
    20+4 - 3.25V
    SATA - 3.26V

pokusiłem się nawet o sprawdzenie napięć na karcie graficznej podczas zimnego startu i palenia się trzech diod (brak obrazu, przed udanym resetem):
    rdzeń - 1.1325V
    pamięci - 1.4850V

aha... zapomniałbym, przypadkowo zaznaczyłem sobie ikonę kosza, zauważyłem coś dziwnego więc zaznaczyłem cały pulpit i oto wynik (wydaje mi się to podejrzane):

• Poziom 42  
    Względem zasilacza nie mam specjalnych zastrzeżeń (pomiary w normie,mieści się w granicy błedów) Nie mniej jednak dziwi mnie jedynie fakt tych "lagów" na grafice. Czy możesz przeprowadzić test karty na innym PC ? Oraz wykonać testy na każdym ze slotów ?
  • Poziom 43  
    nie widzę nic podejrzanego na screenie.
    Napięcia w normie atx - oczywiście dosyć niskie +12v, jednak w normie.
    Odnalazł już kolega rev płyty?
    switchbit napisał:
    Co wyeliminowałem to problem pamięci, ponieważ przetestowałem pamięci na innym komputerze memtestem i zrobił 4 przebiegi bez żadnych errorów.

Pytanie jak stabilne są te pamięci na obecnej płycie - to że na innej płycie są w 100% stabilne nie oznacza, że będą stabilne na tej.
    Wg. mnie możliwy jest problem z mostkiem jak wyżej pisał kolega speracz - zwłaszcza, że płyta domyślam się zakupiona używana?
    Poza tym istnieje możliwość wadliwego cpu - np. walnięty cache.
    Jeśli jest możliwość testowałbym płytę na innym procesorze.

Dodano po 1 [minuty]:

ps. parametr C7 w SMART nie jest kluczowy (pokazuje 12 errorów) jednak może być wskazówką.
    Możemy prosić jeszcze wykres z testu z HDtune?
  • Poziom 42  
    Mimo wszystko upieram się przy mostku. Dlaczego ? Kolejny fakt z "lagami" na karcie graficznej. Mimo,że w tym mobo ten mostek to szeroko pojęta obsługa peryferiów to nie zmienia to faktu iż AMD SB710 to technologiczny "eksperyment" gdyż w/g "speców" z AMD ma również obsługę PCI-E.
  • Poziom 7  
    Co do screena to spójrzcie w dolny prawy róg, jest przekłamanie kolorów na ikonie kosza i folderów, co normalne raczej nie jest, po restarcie już było ok.

@safbot1st
    Mimo, że nawet na stronie głównej ASRocka nie ma wzmianki o rewizjach, to rewizja płyty to: "Rev G/A: 1.00" czyli wg. mnie prawdopodobnie została wydana chyba jedna jedyna wersja płyty, bo potem to już późniejszy model jaki wyszedł to M3A770DE (wersja z natywnym socketem AM3 + DDR3), a jeszcze co może naprowadzić to nalepka na kości eeprom:

"A770DE+
    P1.10-15A"

Co do memtesta, spróbowałem odpalić tym razem i ironia losu pokazała po raz kolejny, że memtest pomyślnie wykonał 4 przebiegi (te same parametry co u kolegi lub jak kto woli te, które producent zaleca na nalepce + CR 2T), a to raczej nie świadczy źle o pamięciach.

Tak płyta jest używana, nowej bym nigdzie nie dostał :) kupiłem ją w sumie z zamiarem diagnostyki i ewentualnych możliwości naprawy. Z płytą dostałem wtedy Athlona 64 X2 4200+ i objawy w sumie były te same, pożyczyłem również od kolegi Athlona 64 X2 5600+ i pamięci GeIL 2x2GB CL5 i niestety ten sam objaw. Natomiast nie mogę sprawdzić swojego procesora, ponieważ on ma płytę z obsługą tylko i wyłącznie procesorów z AM2 (max chyba A64 X2 6400+)

Oto wykres z testu:

Zrobiłem też profilaktycznie scan mhdd, żeby wykluczyć uszkodzenie dysku, ponad 80% to bloki 5ms, reszta 10ms, zdarzyło się 5-6 fantów, które miały 50ms.

@sPeRaCz.PL
    Kartę postaram się w miarę szybko przetestować na innym kompie, ale czy warto pchać takiego potworka do Aerocoola VP450, który ma ledwo 264W na wyjściu?
    Jeśli nie, to załatwie na jeden dzień GF8800GT i zobaczę, czy będzie dziać się to samo.

Co do możliwości SB710, znalazłem ciekawy link:
    http://support.amd.com/us/Embedded_TechDocs/45215.pdf

Ale zaraz... Na to wychodzi, bynajmniej z tego dokumentu i mojego toku myślenia, że SB710 komunikuje się z AMD770, przejmując kontrolę nad slotem PCI-e ale jedynie tym wolniejszym x4 i przepustowość zmienia się wraz z poziomem użycia procesora GPU, a port PCI-e x16 nadal zostaje pod kontrolą AMD770.

...Chyba, że źle myślę.

Aktualnie komputer działa godzinę bez zwiechy z kartą w slocie z x16.
  • Poziom 43  
    switchbit napisał:
    ...Chyba, że źle myślę.

Wydaje mi się, że obydwa mostki pracują jednocześnie i komunikują się cały czas między sobą.
    Teraz przyjrzałem się koszowi na śmieci i okolicznym folderom - czerwone kropki, 2 czerwone paski i żółty "dither" na części kosza.
    Jest to niepokojące i jestem skłonny po zobaczeniu tego zwalić całą winę na grafikę :)
    Jeszcze jakieś arty się kiedyś pojawiały?
  • Poziom 42  
    switchbit napisał:
    Rev G/A: 1.00

Mały błąd. Były/są 1.0 /1.1/1.2

switchbit napisał:
    SB710 komunikuje się z AMD770

safbot1st napisał:
    Wydaje mi się, że obydwa mostki pracują jednocześnie i komunikują się cały czas między sobą.

Tak. Ale tylko w trybach pracy - nie mylisz się. 1.1 oraz 1.2, a nawet 1.2b (przełom 2009/2010 rok) pozbawione są buga. Stąd podejrzenie tego mostka, który "poniekąd" ma wpływ na pracę karty graficznej.

A to
    switchbit napisał:
    A770DE+
    P1.10-15A

znaczy, że mobo oferuje opcje odblokowania rdzeni procesora
  • Poziom 7  
    No tak... ja posiadam rev. 1.0, co do artefaktów, pojawiały się już wcześniej, lecz początkowo się okazało być za słabe chłodzenie (AC TwinTurbo + metalowa płytka od standardowego coolera, też conajmniej dziwne) więc kupiłem thermopady i pastę, założyłem oryginalne chłodzenie, było dobrze, chłodzi nawet lepiej jak AC TT... Pamiętam, że na poprzedniej platformie (Intel P35) też miałem pokaz artów, tyle że to zdarzyło się raz, może dwa (wina głównie chłodzenia, padły wentylatory + do tego doszła wadliwa pamięć RAM - jakaś stara kość GoodRAM DDR2 667)... po wymontowaniu kości i zmiany chłodzenia było dobrze, nic się nie wieszało, można było grać ile wlazło.

Być może kostucha już nachodzi moją kartę, nie mówię, że karta ma stan nowości, ale jeśli się okaże, że grafika zaczyna siadać, to cóż.. i tak w sumie przymierzam się do zakupu drugiej. Ale jednak mimo to, wolę się upewnić.

Ale tak jak mówię, jak miałem kolegi tymczasowego ATI X1600Pro na DDR2 (w obecnej A770DE+), to wszystko hulało jak trzeba, nic się wieszało, można było zostawić komputer na całą noc, i dalej można było operować potem. Teraz tylko muszę sprawdzić tego 8800GT i będę miał jakiś większy pogląd na sytuację.

Dziwne... komputer już działa bez przerwy prawie dobre 3 godziny.
  • Poziom 7  
    Niestety wyszło na to, że mój radek ma wyraźnie chęć ode mnie odejść, bo na GF8800GT nic się złego nie dzieje, żadnych zwiech przy gwałtownych ruchach bądź w grach 3d czy filmach na yt czy nawet idlingu. Temat w sumie do tymczasowego zamknięcia.
  • Poziom 7  
    Temat odświeżam, ponieważ zamiana pamięci ram na geil 2x2gb 5-5-5-18 i gf8800gt nie przyniosła skutku. Oto co się dzieje:

Po wyjęciu baterii na 10-15 minut, komputer włącza się za pierwszym razem do momentu konfiguracji, po zapisaniu zmian i dłuższym przestoju komputera (wyłączona listwa) komputer nie wstaje i dopiero za którymś resetem ruszy, zdarzy się też, że zaskoczy od razu. Zawieszenia komputera podczas konfiguracji w BIOS nie zauważyłem, w memtest również, natomiast w windows częstotliwość zawieszania się jest rzadka.

W czasie idlingu komputer w większości czasu się nie zawiesza, ale raz na jakiś czas potrafi "przy wysunięciu biurka" co powoduje gwałtowny ruch myszy się zawiesić.

Jest to naprawdę dość dziwny dla mnie problem, mostki się nie grzeją w żaden sposób, jestem odważny twierdząc, że to raczej nie wina zimnych lutów (temperatury zbyt niskie, by powodować jakiekolwiek złe zachowanie podczas działania, chyba, że to wada produkcyjna).

Będę próbował jeszcze z innym dyskiem twardym, ponieważ zauważyłem, że czasem przed zmianą karty mielił dyskiem aż do załadowania windows, a gdy skończył ładować pulpit, tak ten zamarzał od razu. Teraz bynajmniej tak się nie dzieje, choć na razie do tej pory zdarzyło mi się to raz.
  • Moderator na urlopie...
    Hmm. Sprawdź komputer od strony zwarcia na przewodach, na płycie, gdziekolwiek się da.

Nie masz czasem karty WiFi na PCI zainstalowanej lub innego podzespołu, który potrafi zamrozić system? Objawy podobne do uszkodzonego podzespołu na magistrali PCI.

Mysz raczej nie powinna powodować freezów, chyba, że jest uszkodzona.
  • Poziom 7  
    Nie, nie mam nic oprócz karty graficznej, sieciowa zintegrowana, mysz na pewno nie jest uszkodzona, bo podpinałem pod PS/2 i było to samo, sprawdzałem napięcia na wyjściach, wszystkie porty mają prawidłowe.

Co masz na myśli sprawdzając komputer od strony zwarć?
  • Moderator na urlopie...
    switchbit napisał:
    Co masz na myśli sprawdzając komputer od strony zwarć?

Kable, osadzenie płyty głównej, osadzenie kart w slotach, podłączenie przewodów do PSU.
    Wątpię, by to była sprawa tego typu, ale musimy to wyeliminować.

Sprawdź ustawienia w BIOS. Ustaw co się da na disabled, co się da, czyli CPU, RAM na sztywno. Pomierz napięcia, temperatury.

Czasem jeden źle ustawiony parametr i cała platforma szaleje.
  • Poziom 43  
    Witam.
    Pozwolę sobie jeszcze raz się wtrącić, w tą rozwiniętą dyskusje.
    Ale zastanawiam się, nad temperaturami podanymi przez autora. CPU 12-16°C sądzę że to chyba trochę mało. Czujnik? a może w tym tkwi problem?
  • Poziom 7  
    Raczej nie sądzę, żeby to były temperatury (za dużo filmików się naoglądałem z ekstremalnym oc), ogólnie to są temperatury rdzeni, sam procesor waha się koło trzydziestu paru stopni, więc raczej jest to norma, a czemu takie niskie na rdzeniach? Prawdopodobnie sprawcą jest C'n'Q, lecz nie on jest problemem.

Jeszcze nasunęła mi się jedna sugestia, dysk posiadam już ponad 7 lat, nie sprawiał mi jak dotąd żadnych kłopotów, ale czy te zawieszenia mogą być spowodowane poprzez zużytą elektronikę, mechanizm dysku? ewentualnie jutro podmienię dysk i będę obserwował.

Troszkę mnie niepokoi ten parametr C7 w smart.