Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

NoName - Wyłączający się PC, tester zasilaczy, analiza pomiarów

04 Sep 2013 11:21 1350 5
  • Level 9  
    Witam użytkowników :)

Otóż istnieje sobie takie urządzonko, o którym na pewno wiecie

Mam zamiar sprawdzić, czy winą wyłączającego się PC'ta jest zasilacz (pierwszy cel, płyta główna jak i procesor powinny być w porzadku - mam bardzo dobre chłodzenie i bez OC).

Wiem, że to na 80-90% wina zasilacza, ale zanim kupię nowego z top 10tki w benchmarkach (a trochę to drogie), to nie będę żałował stówki na taki tester.

PC wyłącza się w stresie (ale na pewno nie aż takim, który przysporzył by prockowi i grafice piekielnej gorączki).

Czy takie pomiary napięć wystarczą, by zwalić winę na zasilacz?
    Jeżeli napięcia będą zaniżone, to żywotność zasilacza jest już marginalna?
    Czy Twoje urządzenia IoT są bezpieczne? [Webinar 22.06.2021, g.9.00]. Zarejestruj się za darmo
  • Level 28  
    Podaj konfigurację komputera i markę zasilacza. Może okaże się, że zakup testera nie będzie potrzebny. Ewentualnie jeśli mocno chcesz przetestować zasilacz, to popytaj o taką usługę w sklepach komputerowych.
  • Level 9  
    Zasilacz działał sprawnie przez długi czas, to nie jest nówka

AMD Athlon X2 5400
    GeForce 9800GT
    4GB RAM (2x2GB DDR2)
    Hdd 250
    Trust 570W z dwoma wentylatorkami
    Płyta: Gigabyte MA770-UD3 rev 2.0
    Do tego podpięty zwykły napęd DVD

Parametry zasilacza
    https://docs.google.com/spreadsheet/pub?key=0...xxdGdrWUtxVWtvYnpONGdQd2dERmNhd0E&output=html

Logi z programu HWMonitor

Zasilacz ma z 2 lata. Ostatnio go wyciszałem (oliwiłem wiatraczek smarem do łańuchów rowerowych, dość drogim... powiem, że efekt był cudowny i już ponad 2 tygodnie działa cichutko jak na zasilacz ^^)

Sprawdzę jeszcze dysk za pomocą HDTune
  • Level 28  
    Hell4Ge wrote:
    Trust 570W z dwoma wentylatorkami
    I wszystko jasne. Nie musisz kupować testera. Odkładaj na zasilacz. Zapoznaj się z linkiem wstawionym przez kolegę Tomiok. Napięć nie mierzy się programem a multimetrem.
  • Level 9  
    Ok, dzięki wielkie :)
    Muszę porobić teraz wiele benchmarków, bo komputer mimo, że obsługuje wiele rzeczy (i jeszcze mi posłuży), to pewnie niejeden badsector na HDD się znajdzie :)
    Zasilacz wymienię ;)