Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz impulsowy 230AC/24DC 400W

04 Wrz 2013 19:33 5904 16
 • Poziom 10  
  Witam, potrzebuję skonstruować zasilacz impulsowy 230V AC / 24V DC 400W. Zasilacz będzie wykorzystany do zasilania dwóch silników DC 24V (jeden ma 100W, drugi 200W). Poprawkę 100W przyjąłem w związku ze stratami na transformatorze oraz ze zwiększoną mocą potrzebną na rozruch silnika. Szukałem jakiegoś schematu, żeby nie zaczynać od zera, ale od dwóch dni nic na moc 400W nie udało mi się znaleźć. Czy posiada ktoś jakiś schemat na którym można się oprzeć?
  Proszę o odpowiedź
 • PCBway
 • Specjalista AGD
  Sporo zależy od samego silnika / obciążenia silnika, bo potrafią mieć sporo większy prąd przy starcie niż podczas pracy. Zasilacz impulsowy może to wykryć jako przeciążenie / zwarcie i wyłączyć się.
 • PCBway
 • Poziom 10  
  Wiem, że niektóre mogą pobierać przy starcie dwukrotny prąd znamionowy, jednakże te które chcę zasilić będą pracowały przez 99% czasu osobno.
 • Poziom 37  
  Zacznij od poszukiwań zasilaczy ATX komputerów PC. Trzeba będzie oczywiście przewinąć trafo ale układ sterowania po małej modyfikacji dzielnika napięcia wyjściwoego będzie ten sam. Układ falownika nie będzie wymagał żadnej zmiany, będzie gotowy i działający.
 • Poziom 15  
  Tutaj masz gotowy projekt, ale bez stabilizacji napięcia na wyjściu:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1287723.html

  A trafo na pewno trzeba przewinąć? Jeżeli zasilacz byłby stabilizowany to raczej na pewno nie, przy braku stabilizacji również chyba dałoby się dobrać wymaganą przekładnię z wyprowadzeń jakie transformatory do ATX-a mają.
 • Poziom 37  
  miszaa88 napisał:
  ...
  A trafo na pewno trzeba przewinąć? Jeżeli zasilacz byłby stabilizowany to raczej na pewno nie, przy braku stabilizacji również chyba dałoby się dobrać wymaganą przekładnię z wyprowadzeń jakie transformatory do ATX-a mają.

  Tak trzeba przewinąć trafo z AT/ATX-a by na wyjściu uzyskać 24V. Nie jest to żadna filozofia. Należy dowinąć drugie tyle zwojów ile było w uzwojeniu 12V. Podobnie modyfikuje się wartość rezystora dzielnika ze sprzężenia zwrotnego. Trzeba go zwiększyć i to koniec przeróbek. Oczywiście zasilacz ATX powinien mieć ~450W. Ważną zaletą jest fakt, że wszystkie konieczne elementy są już na płytce pcb. Na wyjściu wypadałoby dodać kondensatory elektrolityczne by zwiększyć sztywność zasilania gdy silnik zostaje wysterowany i pobiera znaczny prąd.
 • Poziom 15  
  Cytat:
  Tak trzeba przewinąć trafo z AT/ATX-a by na wyjściu uzyskać 24V. Nie jest to żadna filozofia. Należy dowinąć drugie tyle zwojów ile było w uzwojeniu 12V.

  A nie da się wykorzystać uzwojeń, które pierwotnie służyły za +12 i -12? Tj. -12 robiłoby tutaj za masę a +12 za 24V?
  Poza tym czy nie jest przypadkiem tak ze sterownik w ATX-ach steruje tranzystory z wypełnieniem mniej więcej po 25%? Tj. napięciowa jak i prądowa pętla sprzężenia zwrotnego reguluje wartość wypełnienia tak aby utrzymać wymagane napięcie.
  Przekładnia w ATX-ach dla napięć +/-12 to chyba 40/7 co daje: 160V*7/40=28V, przy wypełnieniu 100%(co jest niemożliwe), dobrze piszę?
 • Poziom 37  
  Układ zabezpieczenia zasilacza oparty jest o ograniczenie napięcia wyjściowego sprzężeniem zwrotnym oraz wydajności prądowej współczynnikiem wypełnienia. Nie jest możliwe przekroczenie 48% na klucz (przetwornica półmostkowa z dzieloną pojemnością). Dlatego po przeciążeniu prądowym wyjścia zacznie zmniejszać napięcie czyli mamy kryterium ograniczenia mocy.
  Wprawdzie uzwojenia trafo liczone są dla najniższego możliwego napięcia zasilania to jednak ograniczeniem prądu strony pierwotnej nie jest on sam a napięcie wyjściowe brane jako sygnał sprzężenia zwrotnego, zwykle +5V lub +12V. Przy dopuszczalnie niskim napięciu zasilania i nominalnym prądzie układ będzie działał pełną mocą (nominalne napięcie i maksymalny prąd) z wypełnieniem maksymalnym ~48% (2% czas martwy klucza) na klucz a indukcja w rdzeniu będzie miała dopuszczalną założoną wartość ~0.2T. Co się jednak stanie gdy zwiększymy dopuszczalne napięcie wyjściowe na dzielniku sygnału błędu i podniesiemy napięcie wejściowe by otrzymać na wyjściu porządane podwojenie napięcia (12V->24V)? Układ sprzężenia zwrotnego pozwoli na znacznie dłuższy czas otwarcia kluczy. Prąd w uzwojeniu pierwotnym będzie narastał poza dopuszczalny zakres przewidziany parametrami rdzenia. To pociągnie za sobą wzrost indukcji dwa razy do 0.4T. I tak by było gdyby materiał ferromagnaetyczny na to pozwolił. Pozwala jednak wycisnąć góra 0.32T a potem mamy nasycenie. Nasycenie rdzenia pociąga za sobą już niczym niehamowany wzrost prądu i efektowne zniszczenia bezpiecznika po stronie pierwotnej oraz kluczy przetwornicy.
  Dlatego proste przeliczenie przekładni jest działaniem tylko połowicznym gdyż spełniasz jedynie kryterium napięciowe wejście-wyjście. Nie zapewnia ono spełnienia kryterium prądowego dla warunków pracy rdzenia ferromagnetycznego. Właśnie dlatego przy projektowaniu trafo najpierw wyznacza się liczbę zw/V, która jest funkcją parametrów rdzenia by zapewnić maksymalną indukcję w rdzeniu na bezpiecznym poziomie.
  Przytoczone w Twoim wpisie 25% wypełnienia dla 230V~ napięcia zasilającego dla pełnego obciążenia będzie się zgadzać z rzeczywistością. Jak policzysz pole prostokąta D=25% dla napięcia wejściowego 230V~ i pole prostokąta D=48% najniższego napięcia wejściowego poprawnej pracy to powinieneś otrzymać taka samą powierzchnię. To jest właśnie kryterium przenoszenia równoważnej ilości energii. Dlatego będę się upierał przy przewinięciu a dokładniej dowinięciu uzwojenia wtórnego.

  -12 i -5V są robione z jednego uzwojenia z odczepem na -5V. Z uwagi na żałosną wydajność prądową to uzwojenie nawijane jest cieńszym drutem. Dlatego nie zapewnia odpowiednich warunków pracy sumarycznie z +12V. Nie mniej w podłączając się między +12V a -12V będziemy mieli właściwą przekładnie czyli liczbę zwojów a co za tym idzie nic się nie spali w zasilaczu.
 • Poziom 15  
  Wielkie dzięki za wytłumaczenie.
  Czy w takim razie można byłoby wycisnąć 24V(zakładając że tętnienia napięcia po stronie pierwotnej są niewielkie) z uzwojeń które pierwotnie służą za GND i 12V, przy znacznym spadku prądu(dwukrotnym, odwrotnie proporcjonalnym do napięcia?)? Oczywiście w takim przypadku trzeba byłoby zrobić ograniczenie prądowe, gdyż te jakie mamy pierwotnie, nie wystarczy.
 • Poziom 37  
  Wykasowałem świadomie kawałek o ograniczeniu prądowym by nie komplikować jeszcze bardziej. Nie wszystkie konstrukcje mają klasyczny ogranicznik prądowy działający na zasadzie oddzielnego przekładnika prądowego. Przyjmijmy jednak, że mamy fart i w naszym ATX-sie jest klasyczny przekładnik prądowy. Wytwarza on sygnał dla drugiego wzmacniacza błędu. Pierwszy odpowiada za sprzężenie-ograniczenie napięciowe.
  Nawet gdybyś przestawił sprzężenie napięciowe z 12V na 24V lub całkiem je rozpiął to i tak nie uzyskasz na wyjściu 24V. Wcześniej zacznie działać ogranicznik prądowy by nie dopuścić więcej jak 0.2T w rdzeniu. Czyli zasilacz z otwartym sprzężeniem zwrotnym od napięcia wyjściowego wytworzy jakieś 15...18V i koniec gdyż to granica dla rdzenia ustawiona na 0.2T.
  Nie ma wyjścia trzeba przewijać wtórną stronę trafo by spełnić kryterium prądowe. Jak dowiniesz zwoje na wtórnym wtedy na nim szybciej narośnie prąd i napięcie. A narastający prąd po stronie pierwotnej nie zdąży namagnesować w każdym cyklu rdzenia powyżej 0.2T i wszystko będzie działało jak należy.
 • Poziom 15  
  Nie bez przypadku tak drążę, pomimo iż nie jestem założycielem tego tematu, robiłem zasilacz na 24V wykorzystując do tego IR2153(sztywny czas martwy, bodajże 90%). Oczywiście push-pull. Jednak coś mi nie wyszło. Bez obciążenia(jedynie rezystor 4,7k na wyjściu) radiator od tranzystorów jest dość gorący? Może jest to normalne przy pracy bez obciążenia. Transformator chyba mam taki jak tutaj https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic315987.html. No i źle podłączyłem, ponieważ lacho w tym wątku chyba źle opisał wyjścia transformatora, lub też mam inny, jednak zewnętrznie identycznie wyglądający. Dlatego też na wyjściu po wyprostowaniu mam 11V. Wyjściami pierwotnie służącymi za +/-12V są wyjścia 3 i 4. Pomiędzy każdym z tych wyjść a masą mam 43 V pk-pk w prostokącie(22kHz).
  Wcześniej cały czas pisałeś o przeróbce zasilacza ATX, ja natomiast mam na myśli wykorzystanie tylko transformatora z tego zasilacza. Nie rozumiem w jaki sposób transformator może wejść w nasycenie przy relatywnie niskim prądzie pobieranym przez układ?
  Czy jest w ogóle możliwe wykorzystanie takiego transformatora ze sterownikiem który zapewnia tak krótki czas martwy? Dlaczego tranzystory się tak grzeją?
  Załączam schemat, brak na nim filtracji na wejściu ponieważ jest ona na oddzielnej płytce wyciągniętej z zasilacza ATX.
 • Poziom 37  
  IR2153 to prosty układ do zastosowania w układach oświetleniowych. W środku poza driverami jest tylko NE555. Nie ma finezyjnych zabezpieczeń ani sposobu regulacji PWM jak w TL494. IR2153 po prostu generuje impulsy sterujace o wypełnieniu < 50% trafo ma określoną przekładnię i to tyle odnośnie regulacji. Wynika z tego, że liczbę zw/V dla uzwojenia pierwotnego liczymy dla 320V (230V*√2). Przyczyną grzania się tranzystorów może być zbyt niska częstotliwość pracy przetwornicy. Jeżeli zwiększysz częstotliwość pracy wtedy spadnie konieczna liczba zw/V dla napięcia zasilania gdyż f jest w mianowniku wzoru. Krótszy czas włączenia kluczy powoduje krótszy czas narastania prądu a więc i indukcji w rdzeniu czyli niższą jej wartość maksymalną.
 • Poziom 15  
  Cytat:
  Jeżeli zwiększysz częstotliwość pracy wtedy spadnie konieczna liczba zw/V dla napięcia zasilania gdyż f jest w mianowniku wzoru.

  Możesz podać ten wzór?

  Częstotliwość należałoby zwiększyć do mniej więcej takiej jaka jest w zasilaczach ATX, bodajże 30 parę kHz? Jak byłoby z wydajnością tego zasilacza jakbym po stronie pierwotnej wykorzystał wyjścia które pierwotnie służyły za 12 i -5V? Pisałeś wcześniej coś o tym że może być tutaj problem przy zbyt dużych prądach.

  Wiem że przetwornica nie ma żadnych zabezpieczeń, ale to mój pierwszy projekt, dopiero się uczę.

  Zapomniałem wcześniej napisać, żarówka 40W włączona w szereg niezmiennie się lekko jarzy....

  edit:
  Zwiększyłem częstotliwość najpierw na 40kHz, żarówka co jakiś czas błyskała, przy 30kHz, objawy są takie same jak poprzednio, tj. żarówka się lekko jaży. Moc pobierana przez układ to około 9W

  Zapraszam do tego wątku:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=2609451&highlight=
 • Poziom 10  
  Udało mi się wykonać wstępny projekt zasilacza oparty o architekturę half-bridge, sterowany układem scalonym IR2153. Bardzo pomogła mi w tym zadaniu strona http://schmidt-walter.eit.h-da.de/smps_e/hgw_smps_e.html służąca do wykonywania wstępnych obliczeń i wykresów. Poniżej zamieszczam zdjęcie z dobranych przeze mnie parametrów:

  Zasilacz impulsowy 230AC/24DC 400W


  Pojawił się problem z transformatorem. Według wykresów potrzebny jest 160V/24V na częstotliwość 150kHz. I tu mam pytanie:
  Czy taki transformator da się kupić/zamówić czy trzeba go nawinąć własnoręcznie?
 • Poziom 15  
  Czy musi to być dokładnie 24V? Można zrobić tak jak zrobiłem ja, wymontować z ATX-a, ale nie wiem czy otrzymasz z niego aż taką moc.
  Jeżeli nie chcesz korzystać z demontażu to transformator będziesz musiał nawinąć sam.
 • Poziom 10  
  Czy ktoś posiada dostępne materiały szkoleniowe jak zaprojektować, a następnie nawinąć taki transformator impulsowy?