Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Sklep ECSYSTEM
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie nadajnika radiowego firmy Solid Security z centralą Prosys

04 Wrz 2013 22:19 15750 46
  • Poziom 9  
    Witam,

Solid zainstalował mi kiedyś dwie skrzynki. Centrala i nadajnik radiowy (nie GSM, tylko radio).

Gwarancja już się skończyła, wszedłem trochę w temat i chcę wymienić centralę na większą. Rozważam integrę 64 lub 128, a obecnie mam Prosys 16. Chcę jednak zostawić ten nadajnik radiowy (drugą skrzynkę), bo chcę kontynuować ich monitoring, tylko poprawić instalację, ale nie przez nich, tylko sam.

Moje pytania:
    1. Czy nadajnik jest podłączony wprost do wbudowanego dialera centrali (nie otwierałem jeszcze obudowy centrali, bo boję się, że włączy się sabotaż przy rozbrojonym systemie i konieczne będzie hasło instalatora, którego nie posiadam)?
    2. Jakie kody należy ustawić (SIA, czy ręcznie wpisywać inne?) i jakie są inne potrzebne ustawienia pod kątem monitoringu w Solid-em?

W Solid wszystko owiane jest wielką tajemnicą, mimo że centrala i nadajnik są moją własnością - sprzedali mi je. Nawet powiedzieli, że jak otworzę obudowę nadajnika to mogą mi wypowiedzieć umowę.

Dzięki, pozdrawiam.

Moderowany przez sharp:

Zmieniłem ten fatalnie kojarzący się w historii Polski skrót na nazwę własną Agencji Ochrony.

• Sklep ECSYSTEM
  • Pomocny post
    Poziom 22  
    Nadajnik radiowy nie jest podłączany do dialera w centrali tylko do wyjść PGM, które należy odpowiednio zaprogramować.
  • Sklep ECSYSTEM
  • Poziom 9  
    Czyli musi przyjechać instalator Solid Security?

Jeśli tak, to czy będzie on programował te wyjścia z klawiatury czy mam się podłączyć komputerem do centrali i udostępnić mu komputer?

Wolałbym, aby nikt nie dowiedział się o tym, gdzie ta centrala jest, ile i jakie czujki, itd. Jak to zrobić, aby zminimalizować dostęp do tych informacji dla instalatora?

Zastanawiam się, czy dałoby się (stworzywszy własną prostą centralę DIY) porozumieć z nadajnikiem radiowym sterując wyjściami mikrokontrolera i jak. Chodzi mi o to, czy to w ogóle jest wykonalne, czy też protokół komunikacji Centrala->Nadajnik jest nader skomplikowany.

Dodano po 2 [godziny] 3 [minuty]:

Po krótkich przemyśleniach doszedłem do następujących konkluzji:

Skoro do wysterowania nadajnika radiowego wystarczą wyjścia programowalne, to znaczy, że ich sterowanie musi być proste.

Zatem załóżmy, że potrzebne są 4 wyjścia (co daje 2^4=16 możliwych stanów - sygnałów do przesłania). I tak na przykład:

0000 - nic się nie dzieje
    0001 - uzbrojenie systemu
    0010 - rozbrojenie systemu
    0011 - alarm
    0100 - wyłączenie alarmu
    0101 - sabotaż
    0110 - wyłączenie sabotażu
    0111 - alarm medyczny
    i tak dalej.

To prowadzi mnie do następujących wniosków:
    1. Sterowanie nadajnikiem radiowym jest prostrze niż myślałem
    2. Nie może być do czynienia z żadnym protokołem komunikacji między centralą a nadajnikiem radiowym (nie chce mi się wierzyć, że wyjścia tranzystorowe można zaprogramować jak piny mikrokontrolera, nawet w Integrze)
    3. Solid Security nie otrzymuje komunikatów rozbitych na poszczególne czujki (za mało wyjść na odpowiednio dużą liczbę możliwych stanów)
    4. Solid Security nie ma możliwości zdalnie sterować domem, ani zdalnie wyłączać alarmu, ani w ogóle nic zdalnie robić (przynajmniej w mojej centralce, która nie ma GSM ani ETH), bo nadajnik (nawet gdyby był też odbiornikiem) jest podłączony do WYJŚĆ centralki.
    5. Częstotliwość sygnału nadawanego musi być w nadajniku radiowym ustawiona na idealnie pasującą do Stacji Monitorowania, bo nie sądzę, żeby wyjściami centrali - a zatem z poziomu software - dało się tym manipulować (brak protokołu). A zatem nadajnik nadaje się do monitoringu jedynie w firmie Solid i do niczego innego go nie wykorzystam. Na razie do niczego innego go nie potrzebuję, bo chcę zostać przy Solidzie, ale nie wiem po co mi go sprzedawali, zamiast wypożyczyć (no dobra, domyślam się, że chodziło o pieniążki). Tylko skąd Stacja Monitorowania wie, że to moje mieszkanie nadaje? Jakaś super unikalna częstotliwość (czy też identyfikator zawarty w nagłówku transferowanej wiadomości) zapisana w nadajniku i powiązana w systemie Solid Security z moim nazwiskiem i mieszkaniem?
    6. Alarm DIY z powiadomieniem Stacji Monitorowania jest w zasięgu przeciętnego oszczędnego lub mającego dużo czasu Kowalskiego.
    7. Trochę rozumiem czemu Solid nie chce, żebym grzebał w nadajniku. Może to ich jakieś know how.

Powyższe rozważania mogą być całkowicie błędne - bazują na jakiejś tam intuicji. Jak jest naprawdę?
  • Pomocny post
    Moderator Zabezpieczeń
    A nie brałeś pod uwagę że może tu chodzić o zwykle zwarcie do masy bo właśnie tak. Pracują wyjścia central. A dlaczego solid nie pozwala by ktoś grzebał w.ich nadajnikach?. Twoja wypowiedź. Jest tu najlepsza odpowiedzią. Pozdrawiam
  • Poziom 21  
    Nie czaje, dzwonisz do solidu , podajesz adres, hasło, prosisz o zawieszenie monitoringu na 30 minut, i otwierasz centrale...patrzysz jak jest podłączony nadajnik pod jakie wyjscia, czy pod niskopradowe czy wysoko i w stosunku do tego odpowiednio postępujesz. Jak niskopradowe to odłączasz od wyjścia zwierasz do Com'a odpuszczasz, dzwonisz do solidu(proc jak wyżej ) pytasz się co dostali ... ot cała filozofia...a to że ludzie są naiwni i płacą za coś czego po rozwiązaniu umowy nie wykorzystają to już inna historia :-)
  • Poziom 9  
    Zwarcie do masy, czyli nadanie wyjsciom stanu niskiego jesli dobrze rozumiem. Zatem to co napisalem wyzej o prostym sterowaniu nadajnikiem to prawda? Nie ma tam zadnego protokolu, a nadajnik wysyla jak tylko ktores z wyjsc centrali - wejsc nadajnika - zostanie zwarte do masy? Tylko skad Stacja Monitorowania wie, ze to moj nadajnik wysyla? Gdzie ta informacja jest zapisana?

P.S. Moze nie chcialoby mi sie otwierac nadajnika, gdyby byla do niego jakas instrukcja. W stylu: "Aby skorzystac z nadajnika do taki i takich i takich celow wystarczy ustawic stan na wejsciach tak i tak. Nic innego z nadajnikiem nie da sie zrobic." A ja w zasadzie kupilem jakies owiane tajemnica widmo. Cos kupilem, ale nie mam prawa sie dowiedziec nawet co to robi. Kupil Pan skrzynke i musi to Panu wystarczyc.

Do maly_smok: Wlasnie tak zamierzalem zrobic. Ale chcialem sie upewnic, ze sterowanie nadajnikiem jest rzeczywiscie uzaleznione tylko od stanow na jego wejsciach. Ale nadal nie wiem czy ten nadajnik jest unikalny i identyfikowany z moim mieszkaniem
  • Poziom 21  
    Nadajnika nie musisz otwierać chociaż masz 50% na to czy przyjada po otwarciu czy nie mimo twojego wcześniejszego telefonu. Nadajnik ma swój własny nr który jest przypisany do twojego obiektu ot tak w skrócie

Dodano po 1 [minuty]:

Nie napisze jak może być jeszcze podłączony ze względów etycznych :-).
    Wyjścia masz w centrali, nadajnik ma wejścia, może być podłączony poprzez przekaźniki, przekaźniki możesz mieć w centrali bądź w nadajniku, a może też ich nie być.
  • Poziom 9  
    Moge wyciac w nim mala dziurke i podejrzec co jest w srodku ;) Ale widze ze do niczego innego go nie wykorzystam. Troche szkoda...
  • Poziom 21  
    To może być gorke, jak pisałem zadzwoń, jak chcesz otworzyć nadajnik to otwórz :-) w najgorszym przypadku przyjadą powiesz że się pomyliłeś z obudowami...zresztą dzwoniłeś (udajesz tzw głupa... ) :-)
  • Poziom 9  
    Dokladnie tak! Najlepiej czasem udawac glupa :)

Tylko musialbym dzwonic do solid 16 razy albo 32 albo 64 - nie wiem ile tych wejsc jest. Albo wszystkie stany wywolac i niech mi podyktuja co po kolei otrzymywali.

Przekazniki beda dobre do alarmu DIY.

Rozumiem, w programie DloadX sie to ustawia? Jak jest alarm, to daj stan niski na wyjscia np. 1,3. Jak sabotaz, to np 1,2,4. itp.?
  • Poziom 21  
    Nadajnik ma pewnie 8 wejść, za pewne jak to solid są wykorzystane 2 :-) (uzbrojenie - nie zawsze :-),włamanie) oraz stany nadajnika aku, zasilanie oraz sabotaż. Więc telefony do wykonania 2 :-) albo 3 :-).
    Nie mają informacji z której linii dostali. Takie cuda to miał konsalnet jak stosowano nadajniki dwutorowe, po drugim torze leciał CID z dialera centrali z identyfikacją zdarzenia(która linia).
  • Poziom 11  
    Hi

Czy ta skrzynka ma antenkę ? Jakiej długości ?
    Jak z 40-50 cm to ściągasz i możesz otwierać skrzynke.
    Tylko jak zamkniesz to odczekaj kilka minut i dopiero antenka z powrotem.

Nie pisałeś czy monitoring masz tylko radiem, czy radio i telefon, w umowie powinno pisać.

Moderowany przez sharp:

Porada szkodliwa.
    3.1.11. Publikowanie wpisów nie zawierających merytorycznej treści, zawierających szkodliwe porady, porady nie będące próbą rozwiązania problemu oraz publikowanie identycznych wpisów następujących po sobie lub powtarzających informacje ujęte w toku dyskusji.
    Ostrzeżenie

• Poziom 9  
    Pomysl z antenka jest genialny w swojej prostocie! Mam na razie tylko radio (znaczy nie ma tam linii telefonicznej).
  • Poziom 21  
    Tak genialny i możesz uwalić końcówkę mocy na radiu ...brawo za taką poradę :-P, a potem nie bądź zdziwiony jak nie przyjadą :-)...Za bardzo kombinujesz z tymi stanami :-) i wejściami....Uzbrojenie - zwarcie/rozbrojenie rozwarcie , włamanie - zwarcie / koniec włam/rozwarcie (jeżeli jest :-) tak w skrócie....
  • Poziom 9  
    O kurcze przy 8 wejsciach to 256 stanow. 3 telefony chyba nie wystarcza, bo nie wiem ktore z wejsc sa wykorzystywane.

No to pozostaje wylaczyc zasilanie i czekac az sie akumulator wykonczy. Albo zrezygnowac ze zglebiania tematu nadajnika.

Pytanie tez jak dlugo to zwarcie do masy ma trwac. I czy jak bedzie zwarte np. minute to czy nie odbiora 1000 powiadomien.
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Po co ci wiedzieć które wejścia nadajnika, ciebie przy zmianie centrali na inną powinno tylko interesować to jak jest oprogramowania aktualnie centrala. Po kablu dojdziesz który idzie do nadajnika filozofii nie ma. Już wyżej pisałem jak sprawdzić co na danym wyjściu centrali aktualnie jest czy włamanie czy uzbrojenie do stacji monitorowania, nic więcej nie będzie.
  • Poziom 9  
    Aha czyli te stany to nie jak liczby binarne tylko kazdy stan to inny typ alarmu. Nie myslalem ze to az tak proste.

Dzieki, wszystko juz wiem. Nie ma co grzebac w nadajniku. suworow, maly_smok klikam pomogl.
  • Moderator Zabezpieczeń
    Człowieku za przyłącze elektryczne też zapłaciłeś i jeszcze ci zaplanowali. Tu też tak powinno być bo za poprawną pracę nadajnika odpowiada soid i on e zasadzie tylko powinien w nim grzebać.że w praktyce nie jest tak do końca to i koledzy napisali ci co należy zrobić.
  • Poziom 9  
    Instalacje elektryczna ktos Ci wykonuje, ale to nie znaczy ze nie mozesz jej modyfikowac i w niej grzebac. Solid juz chyba nic nie gwarantuje bo gwarancja sie skonczyla.

Ale juz mi maly_smok wyjasnil zasade dzialania nadajnika i sposob jego wysterowania. Juz nie potrzebuje w nim grzebac.
  • Poziom 21  
    Łopatologiczny opis znajduję się w instrukcji np od nadajników GSM satela. ;-), do każdego wejścia nadajnika przypisany jest inny kod zarówno dla stanu zwarcia jak i rozwarcia, kody te odczytywane są przez stację monitorowania tak skrótowo. Oczywiście są nadajniki które mogą być sterowane inaczej, ale nie są one tutaj naszym celem :-). Są klienci którym trzeba wszystko tłumaczyć co niekiedy wydłuża czas instalacji. :-)
  • Poziom 9  
    Ale czy to sie w moim przypadku zastosuje? Rozumiem, ze za ewentualne kody odpowiada juz tylko nadajnik, a moje zadanie to tylko poustawiac odpowiednio wyjscia, sprawdziwszy je na starej centrali multimetrem zanim zamontuje nowa. Dlatego mnie to zdziwilo ze to az tak proste.
  • Poziom 21  
    Tak to twoje zadanie ;-),Tak takie proste, sprawdzasz albo miernikiem albo bierzesz przekaźnik.
  • Poziom 9  
    Nie chce juz nadmiernie przeciagac tego watku. Ale jeszcze zapytam.
    Czy idea kodow jest taka?

Kod 1 - zewrzyj wyjscie programowalne 1 do masy
    Kod 2 - zewrzyj wyjscie 2 do masy

Tylko co gdy chcemy wyslac kod 9, skoro jest 8 wyjsc?

Innymi slowy jaki jest zwiazek miedzy kodami a wyjsciami?

P.S. Moja centrala Prosys 16 ma 6 wyjsc programowalych, w tym 1 przekaznikowe
  • Poziom 21  
    Kody są stałe np wejscie pierwsze NADAJNIKA stan NO - 11,stan NC - 21. wejscie drugie -NO 12, stan NC - 22. Nie ma żadnego powiązania, w centrali wyjscie 1 może być zaprogramowane dowolnie jako włamanie, uzbrojenie ,sabotaż, awaria itp itd. Jeżeli np. masz sygnał pożaru , wejście 3 nadajnika jest wolne, to podpinasz pod wejście 3. Na stacji dla twojego obiektu operator zmieni sobie opis z np włamanie str2 na Pożar. Poprostu mogą sobie dla danego obiektu dane wejście opisać dowolnie to jest tylko opis. Ograniczeniem jest ilość wejść nadajnika jeżeli chcesz przesłać 9 różnych opisów stanu systemu alarmowego to na tym nadajniku tego nie zrobisz. Wtedy np tak jak konstalnetowy GSM/GPRS/CID(wszystko po gprs). Po I torze idzie ogólne włamanie , po drugim CID dokładnie lecą różne włamania z różnych wejść.
  • Poziom 9  
    No tak, ale te kody to jest wewnetrzne oznaczenie w centrali i one nie sa wysylane? Moge sobie ustalic alarm na wejsciu na kod 11 lub 99 ale i tak mam dac zwarcie do masy na wyjsciu 1.

Nie wiedze zwiazku miedzy kodami a wyjsciami.

Czy tez jest tak, ze jak stan niski jest na wyjsciu 1, to nadajnik wysyla kod 01, a na 2-gim kod 02, itd.?
  • Poziom 21  
    Za pewne będziesz miał wykorzystane tylko 2,albo 1, albo wcale ;-) ale to dopiero się dowiesz jak otworzysz obudowę :-)

Dodano po 35 [sekundy]:

Nie te kody są zapisane w nadajniku

Dodano po 2 [minuty]:

Jakbyś używał dialera w centrali wtedy wejścia mają przypisane odpowiednie kody które są odczytywane przez stację monitorowania, ale ciebie to nie dotyczy. Ciebie interesują tylko stany wyjść centrali(czyli niskoprądowe pojawia się masa, wysokoprądowe +)

Dodano po 3 [minuty]:

vesolovski napisał:

Czy tez jest tak, ze jak stan niski jest na wyjsciu 1, to nadajnik wysyla kod 01, a na 2-gim kod 02, itd.?

Pod warunkiem że wyjście pierwsze CENTRALI podłączone jest pod wejście 1 NADAJNIKA, ale ciebie to nie interesuje!!!!
  • Poziom 9  
    Rozumiem. Mi tylko chodzi o to, czy ustawiajac w programie mam ustawiac kody, czy po prostu jak jest np. alarm, to daj stan nisko np. na wyjscie 3 (po wczesniejszym mierzeniu miernikiem), a kody obojetnie jakie, np. 00, skoro sa zapisane w nadajniku.
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    W satelu wybierasz typ wyjścia np dla wyjścia 5 - sygnalizacja alarmowa, nie przypisujesz żadnych kodów bo tu nie ma czegoś takiego. To nie Aritech żeby tworzyć flagi i inne cuda :-)
  • Poziom 9  
    Mi sie wydaje ze te kody stosuje sie tylko do dialera czy GSM, bo jak wyslac kod 99 skoro mam 6 wyjsc. Moze po prostu w ogole nie powinienem sie kodami przejmowac i ich nie ustawiac?

Wlasnie o to mi chodzilo. Kody mnie nie dotycza, czyli sterowanie nadajnikiem jest bardzo proste.

Juz tylko jedna rzecz nadal mnie to nurtuje: Te kody nie maja absolutnie zadnego wplywu na wyjscia programowalne, tylko na dialer prawda?

W Solidzie przynajmniej jedno wyjscie mam wykorzystane. Wiem, bo czasem dzwonia :)
  • Poziom 11  
    Hi

Jeśli to Gorke, lub coś z tego okresu, to radia nie uwalisz przez ściągnięcie anteny ( nie te czasy).

Standardowo Gorke ma wejścia NC, czyli alarm to brak masy.

Jeżeli z obecnej SSW dasz radę zczytać co ma na wyjściach to po kabeku powinieneś dojść gdzie co jest w radiu.