Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mitronik
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie lampek solarnych ogrodowych pod akumulator samochodowy

jan385 05 Wrz 2013 11:13 2688 5
  • #1 05 Wrz 2013 11:13
    jan385
    Poziom 2  

Witam, mam 10 lampek solarnych w których niema akumulatorków i chciałbym je podłączyć kablami szeregowo w miejsce baterii tak aby pobierały energię z akumulatora i na dzień się wyłączały. Mam takie pytanie ,czy to będzie działało i czy lepiej podłączyć szeregowo czy użyć potencjometrów, a może dać większą liczbę lampek niż 10 aby uniknąć przepalenia? (lampka posiadała akumulatorek 1,2V ,akumulator samochodowy ma 12 V).

0 5
  • Mitronik
  • #2 05 Wrz 2013 11:46
    saskia
    Poziom 38  

W wiekszosci, dobrze naladowany samochodowy akumulator ma ok. 14 V.

Jesli zrobisz polaczenia szeregowo to przy spalonej jednej zarowce zadna nie bedzie dzialac i bedziesz musial sprawdzac wszystkie, aby znalesc ta spalona.

Pomysl nad zasilaniem wlasciwym napieciem rownolegle.

1
  • Mitronik
  • #3 07 Wrz 2013 14:41
    jan385
    Poziom 2  

O jakich parametrach rezystor musiałbym użyć aby uzyskać 1,2 V?

0
  • #4 07 Wrz 2013 18:11
    zodiakmenda
    Poziom 21  

Zasadniczo dobieram tak rezystory do diód w sprzęcie by nie biły po oczach i przy podobnym napięciu powinny wystarczyć 10k ale daj pierw 20k bo nigdy nie wiadomo jak zadziała dobierzesz wartość tak by diody świeciły mocno ale się nie spalały i będzie działało.

0
  • #5 07 Wrz 2013 18:56
    wycior01
    Poziom 22  

Zmierz pobór prądu każdej lampki i sprawdź, czy w ogóle da się je połączyć szeregowo.

saskia napisał:
    Jesli zrobisz polaczenia szeregowo to przy spalonej jednej zarowce zadna nie bedzie dzialac i bedziesz musial sprawdzac wszystkie, aby znalesc ta spalona.

- tam nie ma żarówek, jest biała dioda Led, panel słoneczny, sterownik i układ zasilający diodę.
    zodiakmenda napisał:
    asadniczo dobieram tak rezystory do diód w sprzęcie by nie biły po oczach i przy podobnym napięciu powinny wystarczyć 10k ale daj pierw 20k bo nigdy nie wiadomo jak zadziała dobierzesz wartość tak by diody świeciły mocno ale się nie spalały i będzie działało.

- Jak to policzyłeś ? Dla diody białej (bez tej całej elektroniki obok) powinno być :
    13V-3V=10V(3V to spadek napięcia na diodzie, może różnić się od podanego, należy go sprawdzić)
    R=10V/15mA= 10/0,015 = 666Ω :P
    (pobór prądu zakładam na poziomie 15mA/dioda)
    Ponieważ napięcie może sięgać powiedzmy 15V, a diody nie chcemy spalić, to lepiej będzie wziąć rezystor 1KΩ, <powiedzmy z przedziału 0,9K-1,8K, ale nie większy>.
    Najprostszym i najpewniejszym wg. mnie rozwiązaniem byłoby wzięcie dwóch kondensatorów, 2 rezystorów i układu lm338, oraz radiatora, ustawienie napięcia na poziomie 1,5V na wyjściu i równoległe podpięcie lampek do takiego zasilacza. Wydajniejszym rozwiązaniem byłoby wywalenie elektroniki z lampek i podpięcie się bezpośrednio do diod, tylko wtedy trzeba by zrobić osobny wyłącznik zmierzchowy.
    jan385 napisał:
    O jakich parametrach rezystor musiałbym użyć aby uzyskać 1,2 V?
    rezystor sam z siebie nie obniży napięcia do wymaganego poziomu, ale ograniczy prąd. Można wziąć dwa rezystory i zrobić dzielnik napięcia dający na wyjściu 1,2V, wzory, oraz kalkulatory online dostępne w necie.

0
  • #6 08 Wrz 2013 09:40
    zodiakmenda
    Poziom 21  

Z diodami led białymi zawsze jest ciężko dobrać rezystor, ja się kieruje praktyką a nie teorią, może to przez to że żadko białych używam a do sprzętu kupuje diody na 12V czerwone wsadzam rezystory 10k i podłączam to pod zasilanie 16V i nie biją po oczach bo takie ich zadanie :) chyba faktycznie źle podałem wartość, ale to wina że nie kończyłem szkoły elektronicznej tylko mechaniczną i nie znam wzorów pozatym jestem tępy z matmy więc wole pracować fizycznie a nie myśleniowo i nigdy nie licze "trudnych" obliczeń. :)

0