Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Tektronix
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz Unitra WS 418 - Świecące diody prawego kanału

futrzaken 22 Wrz 2013 07:24 18990 138
 • #31
  magi23
  Poziom 20  
  Na rozruch to albo rezystory 10R albo żarówka 10W/12V na dodatniej i ujemnej szynie zasilania i nic Ci się nie stanie
 • Tektronix
 • Pomocny post
  #32
  prazol
  Poziom 22  
  Tak, ale lepiej dać żarówkę w szereg ze wzmacniaczem, w miejsce bezpiecznika B1, w ten sposób zabezpieczasz cały wzmacniacz, 60-100W wystarczy. Żarówka w oprawce lub dobrze zabezpieczona, rób to z głową, na żarówce jest napięcie 230V niebezpieczne dla życia i zdrowia, więc uważaj na to co robisz!!!!! Jak żarówka nie świeci wszystko jest bobrze, jak świeci masz zwarcie, musisz je zlokalizować i usunąć. Sprawdź mostek może się przegrzał i ma zwarcie.
 • Tektronix
 • #33
  futrzaken
  Poziom 11  
  Czy jak odlutuje mostek i podepnę go tylko do transformatora to sprawdzę w ten sposób, czy mostek jest sprawny? Jak mi się spali bezpiecznik to znaczy, że jest w nim zwarcie, a jak będzie chodzić to jest mostek sprawny, czy dobrze myślę?
 • #34
  magi23
  Poziom 20  
  Tak. Ale możesz go też miernikiem sprawdzić.
  Jak będzie wylutowany czy niema zwarcia i jak będzie podłączony tylko pod trafo.
 • #35
  futrzaken
  Poziom 11  
  Jak odlutowałem mostek i podłączyłem go tylko do transformatora, to bezpiecznik 1A nie strzelił. Miernik nie pokazywał stałego napięcia wychodzącego z mostka, było tylko napięcie zmienne. Czerwona dioda na wyświetlaczu świeciła się. Czy mostek jest dobry?
 • Pomocny post
  #36
  adrian987654321
  Poziom 17  
  Tak, mostek jest sprawny, podłącz wszystko jak było oraz wylutuj T514 i T516 i zobacz.
 • #37
  futrzaken
  Poziom 11  
  No to tak, odlutowałem T514 i T516. Włączyłem wzmacniacz. Na wyświetlaczu pokazało się tak jak dawniej czerwona dioda i 2 zielone z prawej strony. Ale po chwili spalił się opornik R528 i R506. Czy to te dwa tranzystory są uszkodzone? Bezpiecznik nie spalił się.
 • #38
  prazol
  Poziom 22  
  To jakie masz napięcie na mostku stałe, czy zmienne, powinno być stałe.
 • #39
  adrian987654321
  Poziom 17  
  prazol napisał:
  To jakie masz napięcie na mostku stałe, czy zmienne, powinno być stałe.

  Co też kolega plecie...
  futrzaken napisał:
  spalił się opornik R528 i R506

  Skoro palą się rezystory to należałoby po kolei wylutować i sprawdzić tranzystory. Końcowe które już wylutowałeś są na pewno uszkodzone.
 • #41
  futrzaken
  Poziom 11  
  Według mnie powinno wychodzić stałe napięcie, bo jest to mostek prostowniczy.
 • #42
  prazol
  Poziom 22  
  [quote="futrzaken"] Miernik nie pokazywał stałego napięcia wychodzącego z mostka, było tylko napięcie zmienne.

  Pomyliłeś się, czy to prawda.
 • #43
  futrzaken
  Poziom 11  
  Stałe napięcie na mostku na biegunach + - wynosiło 0. Jak przekręciłem na zmienne napięcie to na tych + - pokazywało jakieś różne wartości. Na schemacie jest napisane, że powinno wynosić 37V.
 • #44
  magi23
  Poziom 20  
  N napięcie na wyjściu z mostka +/- powinieneś mieć stałe nie zmienne.
  Jak masz to weź inny mostek prostowniczy lub 4 diody i zrób mostek.
  Coś masz z nim nie tak skoro takie żeczy się dzieją
  futrzaken napisał:
  Stałe napięcie na mostku na biegunach + - wynosiło 0. Jak przekręciłem na zmienne napięcie to na tych + - pokazywało jakieś różne wartości. Na schemacie jest napisane, że powinno wynosić 37V.

  Przecież miernikiem na zmienne powinieneś mierzyć przed mostkiem a na stałe za
 • #45
  prazol
  Poziom 22  
  Wiesz jak się sprawdza diody czy są sprawne tak samo sprawdza się mostek, sprawdź go miernikiem, przy wyłączonym wzmacniaczu z sieci.
 • #46
  magi23
  Poziom 20  
  magi23 napisał:
  Tak. Ale możesz go też miernikiem sprawdzić.
  Jak będzie wylutowany czy niema zwarcia i jak będzie podłączony tylko pod trafo.

  Już to pisałem
 • #47
  adrian987654321
  Poziom 17  
  magi23 napisał:
  Przecież zmienne powinieneś mieć przed mostkiem a za stałe

  A niby jakie napięcie ma mieć za mostkiem prostowniczym BEZ kondensatora filtrującego ? Jakiś nowych rzeczy się tutaj dowiaduje! Radzę zapoznać się z budową i zasadą działania całofalowego prostownika w układzie mostkowym!
 • #48
  magi23
  Poziom 20  
  Mała pomyłka.
  Nie muszę się zapoznawać.
  A małe byki każdemu się zdarzają
 • #49
  futrzaken
  Poziom 11  
  Znalazłem w B501 i B502 bezpieczniki 12,5A oraz 1,25A, a powinny być po 2,5A. Pewnie komuś brakło bezpieczników jak to montował. :D A jaki może być zamiennik BD135 gr.10? Czy sam BD135 może być, albo BD139-10?
 • #50
  prazol
  Poziom 22  
  Spróbuj, może będzie, BD139-10 to to samo tylko na większe napięcie, jak reszta elementów sprawna to powinno działać. Sprawdzaj wzmacniacz przez żarówkę lub zakładaj słabszy bezpiecznik. Ściąg sobie notę katalogową tam jest podane czym się różnią.
 • #51
  futrzaken
  Poziom 11  
  Wymieniłem tranzystory T501 do T516, T701 do T704 i nadal pali bezpiecznik. :(
 • #52
  prazol
  Poziom 22  
  Sieciowy, podłącz wzmacniacz szeregowo przez żarówkę, tylko żarówka w oprawce lub dobrze zaizolowana, tranzystory były wszystkie uszkodzone. Jak sprawdzałeś ten mostek to napięcie mierzyłeś na jego plusie i minusie tak, narysuj jak możesz jak to robiłeś, może być zdjęcie. Jest gdzieś zwarcie musisz je zlokalizować i usunąć, może zwarłeś ścieżki jak wymieniałeś elementy. Zrób zdjęcia od strony ścieżek.
 • #53
  futrzaken
  Poziom 11  
  Wymieniłem jeszcze mostek oraz kondensatory C1 i C2, bo były dwa różne, no i popatrzałem na ścieżki i nie zauważyłem, aby były zwarte. Bezpiecznik sieciowy nadal się pali. A tą żarówkę, to jak to ja mam wpiąć, bo za bardzo to nie wiem czy za bezpiecznik? A oprawki i żarówkę będę miał, tylko nie wiem gdzie za bardzo ją podłączyć, żeby czegoś więcej nie popsuć. Moje pomysły właśnie się wyczerpały. :(
  Wzmacniacz Unitra WS 418 - Świecące diody prawego kanału Wzmacniacz Unitra WS 418 - Świecące diody prawego kanału Wzmacniacz Unitra WS 418 - Świecące diody prawego kanału Wzmacniacz Unitra WS 418 - Świecące diody prawego kanału Wzmacniacz Unitra WS 418 - Świecące diody prawego kanału Wzmacniacz Unitra WS 418 - Świecące diody prawego kanału Wzmacniacz Unitra WS 418 - Świecące diody prawego kanału Wzmacniacz Unitra WS 418 - Świecące diody prawego kanału

  Znalazłem jeszcze instrukcję serwisową
  Wzmacniacz Unitra WS 418 - Świecące diody prawego kanału Wzmacniacz Unitra WS 418 - Świecące diody prawego kanału Wzmacniacz Unitra WS 418 - Świecące diody prawego kanału Wzmacniacz Unitra WS 418 - Świecące diody prawego kanału Wzmacniacz Unitra WS 418 - Świecące diody prawego kanału Wzmacniacz Unitra WS 418 - Świecące diody prawego kanału Wzmacniacz Unitra WS 418 - Świecące diody prawego kanału Wzmacniacz Unitra WS 418 - Świecące diody prawego kanału Wzmacniacz Unitra WS 418 - Świecące diody prawego kanału Wzmacniacz Unitra WS 418 - Świecące diody prawego kanału
 • #54
  prazol
  Poziom 22  
  Żarówkę włączasz tak jak opisałem w poście 23, w miejsce B1 dajesz żarówkę. W trzech miejscach te luty są podejrzane, są zabrudzone kalafonią i nie widać dobrze, sprawdź miernikiem, czy nie ma zwarć. Popraw podkładkę pod tranzystorem z lewej strony, sprawdź, czy nie ma zwarć tranzystorów do radiatora, miernikiem ustawionym na piszczek diodę, zakładam że wiesz jak.
 • #55
  futrzaken
  Poziom 11  
  Na lewym i prawym kanale tranzystory pierwszy i drugi od lewej piszczą środkowe nóżki do radiatora, a reszta nie piszczy, czyli muszę te folie pod tranzystorami poprawić?
 • #56
  prazol
  Poziom 22  
  Środkowe, czyli kolektory masz zwarte do masy, popraw podkładki, a jak masz nowe to daj nowe, kolektory nie mogą się stykać z radiatorem, muszą być odizolowane od niego !!!!!
 • #57
  futrzaken
  Poziom 11  
  Wstawiłem nowe podkładki i poprawiłem trochę ścieżki i jest postęp, ponieważ wzmacniacz chodzi. Gra tylko, że nie działa wyświetlacz, świeci się tylko czerwona lampka od zasilania. Podłączyłem głośniki, ale tak jakby nie było w ogóle wzmocnienia sygnału, bo było wszystko na full, a muzyka szła tylko w jednym kanale bardzo cicho.
 • #58
  prazol
  Poziom 22  
  Tranzystory są na pewno sprawne, a w drugim co, napięcia zasilające są dobre. W obu położeniach przełącznika PH, odłącz wskaźniki o wyjść p2 i p5, tylko uważaj na zwarcia.
 • #59
  futrzaken
  Poziom 11  
  Czyli odłączyć tylko kable od p2 i p5 oraz zaizolować, czy cały przycisk odlutować?
 • #60
  prazol
  Poziom 22  
  Obawiam się, czy nie uszkodziłeś głośników, sprawdź, najlepiej na czas prób poszukaj jakiegoś głośnika od starego radia itp. Jak wzmacniacz jest niesprawny to nie wolno podkręcać wzmocnienia na full, tylko należy szukać przyczyny takiego zachowania. Odłącz głośniki i sprawdź napięcie stałe na wyjściu wzmacniacza, miernikiem. Poco wymieniałeś wszystkie tranzystory i to w obydwóch kanałach, były uszkodzone. Nie wyrzucaj ich będą Ci jeszcze potrzebne. Po szukaj w sieci opis wzmacniacza do samodzielnego montażu na tranzystorach, i wyobraź sobie, że ten Twój wzmacniacz to taki zestaw, postępuj według tam podanych wskazówek to, może uda Ci się uruchomić wzmacniacz. Tak na czas naprawy końcówek odłącz te p2 i p5, tylko zaizoluj je, jak uruchomisz wzmacniacz to je podłączysz. Uruchamiaj kanały pojedynczo, pierwsze np. Lewy i jak będzie wszystko dobrze to drugi. Oczywiście żarówka włączona w szereg ze wzmacniacze, lub dwa pojemniki na tranzystory, jeden na nowe drugi na spalone, przerabiałem to, to wiem.