Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Sprzedam] Menuet 6204, stan dobry

dawidzcm 05 Sep 2013 17:10 2673 3
 • #1
  dawidzcm
  Level 8  
  Witam Wszystkich forumowiczów! ;) Trafiło tak że swoją aktywność zacznę od ogłoszenia. Posiadam radioodbiornik Menuet 6204, nie znam się zbytnio na radiach, po podłączeniu do prądu świeci lecz nie daje oznak życia ;) Posiada gramofon lecz nie ma igły, chciałbym to sprzedać i zapytać was ile to może być warte:) Liczę na jakieś oferty, zdjęcia mogę wysłać na priv,pozdrawiam! ;) Dawid


  [Sprzedam] Menuet 6204, stan dobry [Sprzedam] Menuet 6204, stan dobry [Sprzedam] Menuet 6204, stan dobry
  Contact the author of the topic by Private Message (PM icon).
 • #2
  Tomek Janiszewski
  Level 32  
  Tego rodzaju radia chodzą zwykle po kilkadziesiąt, może trochę ponad 100 PLN. Głównym ich mankamentem jest brak UKF, a wszelkie "przestrojenia" mające polegać na wbudowaniu półprzewodnikowego konwerera FM/AM po to tylko aby słuchać polskich stacji UKF z upośledzoną jakością (zawężone od góry pasmo, mono) wyglądają cokolwiek sztucznie. Oryginalne wkładki do gramofonu (typ UK3) nawet jak się trafią to zwylke mają rozpuszczony przez wilgoć piezoelektryczny kryształ soli Seignette'a; niektórzy próbują je reanimować przez wstawienie przyciętej płytki piezoceramicznej z rozebranego buzzera. Zresztą, i tak szkoda współczesnych drobnorowkowych płyt winylowych stereo: zmonofonizują się w wyniku odtwarzania taką wkładką bardzo szybko.
  Pozostaje zatem tylko słuchanie Pierwszej Warszawy (np. Sygnałów Dnia przed pójściem do roboty) na falach długich oraz wyszukiwanie na falach średnich i krótkich (w zależności od pory dnia) stacji zagranicznych, co może okazać się ciekawą rozrywką. Takie np. Radio Romanija nadaje całkiem przyjemną muzykę. Zaletą tego modelu jest rozbudowany zakres fal krótkich, podzielony na dwa podzakresy. Obejmuje on aż 8 pasm, więc pownno znaleźć się wśród nich rzadko występujące w krajowych odbiornikach pasmo 75m. A czerwony blask lamp tudzież smrodek przypalonego na bańkach kurzu zawsze ma swój urok.
  Może więc warto radio zachować dla siebie? W sąsiednim dziale poradzą jak je uruchomić. Proponuję zacząć od sprawdzenia czy po wciśnięciu klawisza "GR" oraz dotknięciu palcem gniazda adapterowego na tylnej ściance burczy w głosnikach, a następnie wciśnięcia klawisza "DŁ" oraz włączenia paru metrów zwykłego kabelka w gniazdo antenowe. To radio nie posiada anteny ferrytowej, zatem bez zewnętrznej anteny nic nie odbierze. Lampy do tego typu odbiornika, gdyby któraś okazała się wadliwa - można jeszcze nabyć w miarę łatwo.
 • #3
  dawidzcm
  Level 8  
  Jestem w tym kompletnie zielony :) Dzieki za obszerną odpowiedź :) Jak próbowałem wciskać te przełączniki z głośników nie wydobywał się żaden dźwięk niestety;( w które gniazdo włożyć tą antene?
 • #4
  Tomek Janiszewski
  Level 32  
  dawidzcm wrote:
  w które gniazdo włożyć tą antene?

  Na drugiej fotce po lewej, tuż poniżej głośnika widać taką bakelitową płytkę z cewką pośrodku. Jedno z dwóch gniazd które o ile dobrze widzę znajduje się na tej płytce - to uziemienie, połączone z chassis odbiornika. Drugie (najpewniej lewe) to gniazdo antenowe.
  Ale jeżeli z głośników nie słychać nic - sprawa może być poważniejsza. Należałoby zmierzyć napięcia w układzie (uwaga, mogą one przekroczyć nawet 300V, są zatem niebezpieczne dla życia). Schemat jest na http://www.fonar.com.pl/audio/schematy/radioam_krotkofal/1962_07_1.htm , co prawda bez podanych napięć i prądów, ale będą one zbliżone do napięć i prądów występujących w innych odbiornikach o zbliżonym układzie, np. w Poemacie ( http://www.fonar.com.pl/audio/schematy/radioam_krotkofal/1961_04_1.htm ). Charakterystycznym objawem świadczącym o prawidłowej pracy odbiornika jest silne grzanie się lampy głośnikowej EBL21 (to ta wysoka lampa obok "baloniastej" lampy prostowniczej AZ1). Jeżeli lampa ta grzeje się słabo, mniej więcej tak jak lampy ECH21 (te najniższe) - może świadczyć to o jej zużyciu lub przerwie w obwodzie zasilania anodowego. Ale dalszą dyskusję na ten temat wypadałoby kontynuować już w dziale "Elektronika Retro".

  Moderated By Futrzaczek:

  A ponieważ temat ten znajduje się w dziale ogłoszeniowym, zostaje on zamknięty.