Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasada działania wentylatora z falownikiem

ela77 05 Wrz 2013 17:39 2538 9
  • #1 05 Wrz 2013 17:39
    ela77
    Poziom 9  

Poproszę o wyjaśnienie zasady działania wentylatora z falownikiem. Czy praca falownika polega na przełączaniu wentylatora z niższego biegu na wyższy, a tym samym zmianę prędkości obrotowej, a więc przeskok z krzywej charakterystyki wentylatora na pierwszym biegu do charakterystyki na drugim biegu? Czy falownik instaluje się wyłącznie dla wentylatorów wielobiegowych? Nie jestem automatykiem, a zajmuję się instalacjami sanitarnymi. Nie mam doświadczenia w wentylacji, a chcę się tego nauczyć. Bardzo proszę o pomoc.

• Pomocny post
    #2 05 Wrz 2013 17:51
    alstadi
    Poziom 13  

Falownik pozwala płynnie zmieniać prędkość obrotową, poprzez zmianę częstotliwości napięcia zasilającego silnik wentylatora, a nie przez zmianę biegu.

• #3 05 Wrz 2013 18:34
    ela77
    Poziom 9  

Czy w takim razie mając wentylator jednobiegowy o prędkości obrotowej 1500, dodając do niego falownik, może on przejść na 1000 obrotów, pomimo że jest jednobiegowy? Wentylator jednobiegowy ma pojedynczą charakterystykę wydatku przy określonej prędkości obrotowej, np. 1500. Co się dzieje z charakterystyką gdy dodamy do niego falownik?

• Pomocny post
    #4 05 Wrz 2013 19:51
    Inkwizycja
    Poziom 25  

Chłopie weź dowolną książkę z mechaniki i poczytaj sobie o wentylatorach, a dokładniej o ich charakterystykach i wpływie obrotów na ich kształt. To się wszytko przelicza, są fajne proste wzory. Ja odświeżyłem sobie pamięć z "Małego poradnika mechanika" takiego z 1971 r. i nie licz na to że ktoś będzie przepisywał ci równania i rysował charakterystyki.

• #5 05 Wrz 2013 20:58
    ela77
    Poziom 9  

Nie liczyłam na to, że ktoś będzie robił mi wykład na temat wentylatorów... Miałam nadzieję, że na moje pytania można odpowiedzieć w trzech zdaniach. Np. na pytanie "czy wentylator jednobiegowy może współpracować z falownikiem" (a to mnie nurtuje najbardziej), można odpowiedzieć jednym słowem. Jak już wspomniałam nie jestem ani automatykiem ani mechanikiem. Chcę poszerzyć swoją wiedzę, przeszukałam internet w poszukiwaniu odpowiedzi i niestety w końcu pojawiłam się na forum. W każdym razie dziękuję za informację w jakiej książce mogę znaleźć odpowiedź na nurtujące mnie pytania. Mam nadzieję że książkę zdobędę i okaże się pomocna.

• Pomocny post
    #6 05 Wrz 2013 21:37
    alstadi
    Poziom 13  

W skrócie: tak, wentylator jednobiegowy może współpracować z falownikiem. Na pytanie co się dzieje z charakterystyką odpowiem w ten sposób: wentylator, mimo że ma jeden bieg, z falownikiem ma płynnie regulowaną prędkość obrotową, więc tak jakby miał bardzo dużo biegów.

• #7 05 Wrz 2013 21:46
    ela77
    Poziom 9  

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Zamierzam sięgnąć do literatury, by zapoznać się z tematem. Czy również jak kolega "Inkwizycja" polecasz "Mały poradnik mechanika"?

• Pomocny post
    #8 06 Wrz 2013 09:59
    pm.001
    Specjalista elektryk

Witam
    Koledzy kierują temat w stronę mechaniki i wydajności wentylatora a ja trochę zmienię kierunek wracając do prądu.
    Jeśli koleżanka ela77 planuje podłączenie przemiennika częstotliwości (falownika) pod istniejący wentylator to proszę na wstępie sprawdzić czy silnik wentylatora będzie z falownikiem chciał współpracować (klasa izolacji silnika). Po czym jeśli odpowiedź będzie twierdząca wraz z instalacją falownika wymienić przewód zasilający silnik na ekranowany.
    pozdrawiam
    pm001

• #9 06 Wrz 2013 18:03
    ela77
    Poziom 9  

Wentylator jest nowo projektowany. Klasa izolacji silnika to pojęcie, którego nie znam. Jak widać muszę jeszcze wiele się nauczyć. Dziękuję za pomoc.

• #10 19 Lut 2014 21:46
    szczupx
    Poziom 18  

ela77, nie zawracaj sobie głowy klasą izolacji silnika i pozostaw to elektrykom/automatykom. Jeśli zajmujesz się sanitarką to wystarczy Ci wiedzieć że można płynnie regulować nominalne obroty wentylatorów. Nie tu ma znaczenia czy są jedno- czy wielobiegowe. Jeśli producent nie dostarcza charakterystyki dla różnych nominalnych obrotów to najprościej poradzić sobie z obliczeniami... zmieniając producenta :)
    Dokładnie rzecz biorąc, nie można regulować obrotów każdego możliwego wentylatora. Najlepiej dowiedzieć się u producenta czy dany wentylator może współpracować z regulatorem obrotów, i jeśli tak to jakiego typu.
    pm.001, Klasa izolacji to tylko jeden z parametrów (nawiasem mówiąc jeszcze nie widziałem montera który by to sprawdzał...). Wpływ ma wiele czynników, chociażby parametry mechaniczne wirnika (np. niektóre wpadają w wibracje przy określonych częstotliwościach bo są nędznie wyważone).
    A na sam początek dobrze sprawdzić czy wentylator przypadkiem nie jest zasilany 1fazowo, wtedy z podpięciem pod falownik może być kłopocik ;)

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME