Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

podłączenie dodatkowego odbiornika w rozdzielnicy

PanKierownik 05 Wrz 2013 21:12 4926 21
  • #1 05 Wrz 2013 21:12
    PanKierownik
    Poziom 9  

Panowie,
    Nie jestem elektrykiem.
    W garażu mam rozdzielnicę, do której chciałbym podłączyć dodatkowy odbiornik - założyłem sobie napęd do bramy garażowej.
    Napęd nie pobiera dużego prądu, dlatego chciałbym go podłączyć pod którąś z istniejących "esek", np. tę, która zasila kocioł w kotłowni.
    W rozdzielnicy są 3 wyłączniki różnicowo-prądowe, do każdego z nich podłączona grupa tychże "esek" [mam nadzieję że prawidłowo nazywam elementy].
    Mój problem polega na tym, że w rozdzielni jest niezła plątanina przewodów, i nie umiem zidentyfikować, która "różnicówka" odpowiada wybranej "esce" - czy jest jakiś prosty sposób aby to zrobić?
    Podłączam przewód PE do szyny, gdzie wszystkie one się gromadzą, L do wybranej "eski" od dołu, natomiast nie wiem gdzie podłączyć przewód N.

Wiem, najlepiej wezwać elektryka - ale mam problem taki, że cyt."do takiej małej bzdury" to elektrykowi nie chce się przyjeżdżać, ma dosyć innej roboty.
    Oczywiście najbardziej elegancko zapewne byłoby dołożyć osobną "eskę" no ale to pewnie już tym bardziej nie robota dla amatora...
    Podpowie ktoś czy da się zidentyfikować tę różnicówkę, czy po prostu trzeba rozbierać tablicę i przebiegu przewodów szukać?

• #2 05 Wrz 2013 21:32
    JWitek
    Poziom 22  

To ta różnicówka, po wyłączeniu której znika napięcie na wybranym przez Ciebie "esie". Musisz tylko podłączyć ten N do właściwej strony aparatu - "za różnicówką".

• #3 05 Wrz 2013 21:34
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Tylko że tam jest niezła plątanina przewodów, a autor nie ma pojęcia, jak i gdzie są wpięte żyły N przewodów objętych tą własnie różnicówką.

• #4 05 Wrz 2013 21:37
    bartekfigura
    Poziom 26  

Najlepiej będzie jak jednak wezwiesz tego elektryka. Dla fachowca to rzeczywiście chwila roboty, nie weźmie pewnie dużo kasy a będzie na pewno bezpiecznie. A poza tym, to w rozdzielnicy powinien być ład i porządek a nie "plątanina przewodów" to świadczy o fachowcu który to wykonywał. I na pewno było by łatwiej znaleźć odpowiednie przewody.

• #5 05 Wrz 2013 21:40
    JWitek
    Poziom 22  

Jeżeli widzi szyny N-owe (powinny być trzy), to niech próbnie zwiera je do PE, przy obciążonych obwodach zasilanych przez rozdzielnice. Spowoduje to wyzwalanie różnicówek przynależnych do poszczególnych szyn N-owych.

Moderowany przez kkas12:

Jeszcze jedna tego typu rada a zostanie kolega "doceniony".
    Pogoń za "pomogami" ma swoje granice.

Jak można laikowi radzić by stosował metodę o której nawet żaden świadomy elektryk nawet myśleć nie powinien?

• #6 05 Wrz 2013 21:42
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

A jak nie ma szyn, tylko żyły N są wpakowane pod zacisk N wyjścia RCD, to co wtedy ?
    Ja juz różne cuda widziałem.

Autor da zdjęcie, popatrzymy na tę plataninę.

• #7 05 Wrz 2013 21:44
    zbich70
    Specjalista elektryk

Szyny "enowe"... Fajnie brzmi, trza się nauczyć, nowomodne takie...

• #8 05 Wrz 2013 21:45
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

No przecież N owe, prosto ze sklepu. :D

• #9 05 Wrz 2013 21:48
    zbich70
    Specjalista elektryk

A jak PE bedom... PE-owe, czy jakie???

• #10 05 Wrz 2013 21:49
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Przecież proste - PEnowe :D

• #11 06 Wrz 2013 09:11
    PanKierownik
    Poziom 9  

Dziękuję za ożywioną dyskusję.

Zgadzam się, nie wszystko rozumiem, a tego, czego nie rozumiem to nie próbuję nawet "wdrażać" - spokojnie, jestem na tyle świadomy żeby zdawać sobie sprawę z ryzyka, i na pewno nie będę przesadzał.

Pierwsza porada JWitek wydaje się prosta i logiczna, natomiast co do tego czy jako laik znajdę właściwe podłączenie - czy w montowaniu takich rozdzielnic nie obowiązuje czasem zasada, że każde „wyjście” robi się od dołu, a „wejście” od góry?

Bartekfigura – tak jak pisałem, próbowałem wezwać elektryka, nie chodzi tu o kasę, ale mieszkam jak to się mówi „pod lasem” i nikomu nie po drodze…
    Ja też wolałbym żeby fachowiec to zrobił, ale jak na razie to jestem po kilku telefonach, i jedni, tak jak pisałem „do takiego g… nie chce się jechać”, inni otwarcie mówią że po prostu nie przyjadą bo zarobieni, jeszcze inni obiecują że już niedługo, za parę dni itd…
    A tymczasem już 2 tygodnie czekam i dlatego zdecydowałem się szukać tutaj porady.

Tablica była zakładana kilka lat temu, fakt że fajnie byłoby, gdyby wewnątrz było elegancko i przejrzyście jak na schemacie, ale cóż – zrobił jak zrobił.

Dziś pod wieczór zrobię fotkę, będzie łatwiej dla Was faktycznie.

• #12 06 Wrz 2013 21:12
    PanKierownik
    Poziom 9  

fotki rozdzielnicy:

podłączenie dodatkowego odbiornika w rozdzielnicy podłączenie dodatkowego odbiornika w rozdzielnicy podłączenie dodatkowego odbiornika w rozdzielnicy

• #13 06 Wrz 2013 21:22
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

"Mówiłem" że N wpakowane do RCD !
    Brakło miejsca chłopinie :D

• #14 06 Wrz 2013 22:18
    Krzysztof Reszka
    Moderator Elektrotechnika

Ręce opadają jak się takie coś widzi . Spróbuję, dopływ idzie na wyłącznik Ppoż ,N poszedł na dolną listwę z tej listwy rozdzielono na różnicówki i przepięciówkę . PE poszedł na listwę do góry a z tej listwy na przepięciówkę (niebieskim kolorem).Trójfazowy RCD zabezpiecza trójfazowy wyłącznik nadprądowy . A pojedyńcze RCD są do odbiorów jednofazowych.

• #16 06 Wrz 2013 23:48
    gogi20
    Poziom 24  

JWitek napisał:
    Plus, że zapewne będzie to jedna z jednofazowych różnicówek, wiec nawet jak nie będzie dobrego styku, to nie grozi Ci uszkodzenie odbiorników.
    Hura!:) A według mnie dobre styki to podstawa elektryki. Złe styki to główna przyczyna awarii i pożarów.

• #17 07 Wrz 2013 00:04
    Łukasz-O
    Moderator Elektrycy

PanKierownik napisał:
    Panowie,
    Nie jestem elektrykiem.
    W garażu mam rozdzielnicę, do której chciałbym podłączyć dodatkowy odbiornik - założyłem sobie napęd do bramy garażowej.
    Napęd nie pobiera dużego prądu, dlatego chciałbym go podłączyć pod którąś z istniejących "esek", np. tę, która zasila kocioł w kotłowni.

Bez sensu podłączać pod kocioł. Lepiej znajdź obwód gniazd garażu lub wstaw osobny wyłącznik - jako takie wolne miejsce jest.
    Ponieważ wszystkie listwy "enowe" to zaciski RCD, wystarczy wyłączyć RCD i sprawdzić, gdzie napięcia brak na esach. Dla elektryka czas lokalizacji to minuta.

• #18 07 Wrz 2013 09:09
    PanKierownik
    Poziom 9  

Zgadzam się z gogi20, zadbam o pewność styków na tyle na ile to tylko możliwe.

Łukasz-O - o ile udało mi się zorientować, obwód gniazd w garażu jest razem z gniazdem 3-fazowym, a przy tym obawiam się grzebać.
    Oczywiście masz całkowitą rację, że optymalnie byłoby założyć osobny "es" - ale jak to zrobić?
    Po prostu analogicznie do pozostałych "esek"?
    A więc łopatologicznie:
    - na wejściu bezpiecznika zrobiłbym "mostek" od pierwszego lewego bezpiecznika w rozdzielnicy, bo takie widzę są robione.
    - na wyjściu podłączam sobie L do odbiornika.
    - N odbiornika podlączam do górnego prawego złącza zidentyfikowanej uprzednio różnicówki.
    - no i oczywiście nie zapominam o PE.
    Czy tak będzie ładziać?

• #19 07 Wrz 2013 09:14
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Tylko jest jeden problem - elektryki nie można robić "łopatologicznie"

• #20 07 Wrz 2013 09:25
    PanKierownik
    Poziom 9  

W pełni się z Tobą zgadzam, jednak pozwolę sobie jeszcze raz zauważyć, że

PanKierownik napisał:
    próbowałem wezwać elektryka, nie chodzi tu o kasę, ale mieszkam jak to się mówi „pod lasem” i nikomu nie po drodze…
    Ja też wolałbym żeby fachowiec to zrobił, ale jak na razie to jestem po kilku telefonach, i jedni, tak jak pisałem „do takiego g… nie chce się jechać”, inni otwarcie mówią że po prostu nie przyjadą bo zarobieni, jeszcze inni obiecują że już niedługo, za parę dni itd…
    A tymczasem już 2 tygodnie czekam i dlatego zdecydowałem się szukać tutaj porady.

Może Wy robicie inaczej, może bardziej dbacie o klientów, może macie większą konkurencję - nie wiem, może po prostu mieszkam na tak zapadłej wiosce, że fachowcowi się zwyczajnie nie chce, bo za mała robota...

• #21 07 Wrz 2013 15:36
    Krzysztof Reszka
    Moderator Elektrotechnika

No tak, danych nie mogłem odczytać więc kolor mnie zmylił ;
    - Rozłączniki izolacyjne SV są stosowane jako wyłączniki główne
    w rozdzielnicach mieszkaniowych i przemysłowych, oraz jako indywidualne łączniki
    w instalacjach elektroenergetycznych. Nie posiadają wbudowanych urządzeń
    nadprądowych. Rozłączniki SV mogą być plombowane zarówno w pozycji załączonej
    (ON) i wyłączonej (OFF)
    Panie kierowniku to wcale nie jest mała robota ta plątanina drutów do poprawki.

• #22 08 Wrz 2013 10:31
    1044571
    Usunięty  
 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME