Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Suszarka Whirlpool AWZ 7813 - Uszkodzone trafo

plazgut 05 Sep 2013 21:28 2916 1
    plazgut
    Level 14  
    Otrzymałem do naprawy suszarkę. Pomierzyłem co się dało, jedyne uszkodzenie to transformator. Ma niestandardowy rozkład pinów i dwa napięcia wyjściowe 12V i 24V. Po podłączeniu zewnętrznych zasilaczy, suszarka wystartowała. Niestety z braku takiego transformatora kupiłem łatwo dostępne trafo zalewane 230V/2x12V. Dzięki temu mogłem zrobić 1x12V i 1x24V. Podłączyłem, suszarka sprawna. Skręciłem panel (zaznaczam, że jest w pełni plastikowy), włączyłem na próbę i wypaliło kilka elementów. Nie wiem jak, ale napięcie sieciowe przebiło się na układy zasilane 24V i uziemienie. Mogło też być odwrotnie - sieciowe poszło uziemieniu uszkadzając moduł. Nie mam tylko pomysłu dlaczego, skoro przez godzinę testów nic się nie wydarzyło, a po skręceniu przebicie.

Tym samym proszę o jakieś rady i schemat modułu, jeśli ktoś ma, bo niestety kilka elementów wyparowało. Załączam zdjęcia.

Potrzebne są elementy rezystor R7 i element Z2 (wydaje mi się, że to regulator 24V).
    Suszarkę mam niestety 13km od siebie, więc nie mogę tego sprawdzić, ale co jest sterowane napięciem 24V? W poprzednim trafie również uszkodzone było uzwojenie pierwotne i wtórne na 24V.

Suszarka Whirlpool AWZ 7813 - Uszkodzone trafo Suszarka Whirlpool AWZ 7813 - Uszkodzone trafo
    LUKASZ16
    Level 13  
    Mam ten sam sprzęt i poblem