Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka Mastercook PFE73 - Działa, ale nie pierze - programator

wasik1989 06 Wrz 2013 00:22 2760 3
  • #1 06 Wrz 2013 00:22
    wasik1989
    Poziom 11  

Witam!

Mam problem z pralką Mastercook PFE73, otóż - przez opieranie się na drzwiczkach, wyrwał się zawias, uszkodziła blokada drzwiczek a przez nią zamek elektromagnetyczny (zwarcie pastylki), uszkadzając triaki i rezystory w programatorze, oraz przepalając kilka ścieżek.

Wymieniłem na nowe zawias, blokadę drzwiczek i zamek elektromagnetyczny, w programatorze wymieniłem wszystkie triaki z z0107 na polecane mac97. Rezystory także na te wartości, które widniały na zdjęciach.

Po podpięciu do sieci, było słychać pobieranie wody jak przy starcie, lecz po ok 3sek poleciały znowu triaki z układu zabezpieczenia, oraz jeden rezystor (R13). Dodatkowo popaliło kolejne ścieżki, w okolicach bc557b o numerze Q28.

Sprawdziłem elekrozamek, podając na piny 1 i 2 230V, po chwili było na 2 i 3 230V.

Założyłem i... Świeci się dioda power przy wyłączonym przycisku włącznika, i nic się nie dzieje, nie uruchamia żadnego programu, nie działają także przyciski dodatkowe. Przełącznik, dioda, silnik, grzałka, termostat, elektrozawory, elektrozamek, pompa sprawne, czyli wszystko oprócz... programatora?

Programator to Fagor ed2002. Ma ktoś jakieś pomysły? Próbowałem mostkować nawet w akcie desperacji elektrozamek, ale nie ruszyła nadal. Co sprawdzić przy programatorze? Napięcie dochodzi do niego i wychodzi na poszczególne elementy.

W zakupie wtórnym dostępny jest teraz programator PFD73 - czyli z wyświetlaczem, czy jest szansa że reszta osprzętu jest taka sama, tylko różnią się wyświetlaczem?

0 3
  • Pomocny post
    #2 07 Wrz 2013 19:55
    peter falk
    Specjalista AGD

wasik1989 napisał:
    czy jest szansa że reszta osprzętu jest taka sama, tylko różnią się wyświetlaczem?

Tylko tym się praktycznie różnią. W PFD jest guziczek opóźnionego startu. A "zabawki" podpięte pod oba ww. moduły - te same.

0
  • #3 09 Wrz 2013 01:04
    wasik1989
    Poziom 11  

peter falk napisał:
    Tylko tym się praktycznie różnią. W PFD jest guziczek opóźnionego startu. A "zabawki" podpięte pod oba ww. moduły - te same.

Zgadza się, zakupiłem całą pralkę PFD 73 z uszkodzonym silnikiem i łożyskiem na bębnie (zatarło się uszkadzając silnik). Tyle co widzę to inny filtr przeciwzakłóceniowy, choć mógł być wymieniany. Jutro przełożę programatory i sprawdzę czy ruszyła.

0
  • #4 09 Wrz 2013 20:43
    wasik1989
    Poziom 11  

Pralka ruszyła, działa jak należy, więc temat zamknięty.

Dziękuje jeszcze raz za pomoc.

0