Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Łuparka Hydrauliczna dobór elementów

06 Wrz 2013 09:08 18327 30
  • Poziom 10  
    Witam.

Staram się zrobić łuparkę hydrauliczną.
    Przeczytałem wszystkie tematy na elektrodzie oraz na innych forach gdzie takie konstrukcje były opisywane ale nie znalazłem rozwiązania (gdyż nikt nie pisze dokładnie jakich elementów użyto oraz jak obliczono ich wartości) tak więc postanowiłem założyć nowy temat.

Proszę o pomoc w dobraniu odpowiedniego zestawu oraz jeśli jest to możliwe to pomóc w stworzeniu w tym temacie instrukcji doboru elementów (wzory i opis jak je użyć żeby dobrać odpowiedni sprzęt tak aby osiągać odpowiednie siły nacisku)

Na obecną chwilę zrobiłem listę potrzebnych elementów.
    Prosił bym o info czy zestaw jest dobrze dobrany :
    cylinder od tura chwytak - Cj2f-63/36/320z+KT2
    silnik 5,5kw 3 fazy 1440obr/min
    pompa NSZ10
    sterownik jedno sekcyjny
    jakiś filtr
    oraz zbiornik oleju (tylko jakiej wielkości ??)
    Do tego nie wiem za bardzo jak złączyć z sobą silnik z pompą (może jakieś sprzęgło kłowe ??)

Z góry dziękuję za pomoc.
    p.s. nie mogłem znaleźć nigdzie jak obliczyć jaki nacisk uzyskam takim zestawem.

-----------------------------------------------------------------------------
    Tak więc doszedłem do wniosku, iż podstawową kwestią jest jaką siłę nacisku chcemy osiągnąć gdyż trzeba dobrać odpowiedni siłownik :
    1) siła nacisku,
    2) długość skoku,
    3) szybkość wysuwu,
    4) pompa,
    5) silniki,
    -----------------------------------------------------------------------------

W większości przypadków nigdzie nie jest opisane jaką siłę nacisku posiada siłownik bo na pewno jakąś górną granicę mają tylko jaką ??
    Prościej jest z długością skoku bo to parametr zawsze opisany.
    Szybkość wysuwu = szybkość wypełniania siłownika - czyli będzie zależeć od pompy.
    Pompa zgodnie z w/w zasadą oraz silnik pod tą pompę - jedyny wzór jaki znalazłem to właśnie na silnik tj.

Moc silnika = przepływ pompy w l/min * ciśnienie w (MPa) jakie uzyskamy przy nominalnych obrotach silnika / 60.

Myślę, że pojawią się specjaliści od hydrauliki i uzupełnimy w/w listę wzorami i przykładami jak to obliczyć oraz jak wybrać siłownik (skąd ten parametr max nacisku jaki wytrzymuje siłownik zanim wypluje uszczelniacze ;P )
  • Pomocny post
    Poziom 22  
    Witam. Przystępując do projektu należało by zacząć od określenia jakiej długości i średnicy będzie łupane drewno, oraz jakiego gatunku i wilgotności. Od tego zależeć będzie potrzebna siła nacisku i skok siłownika. Z typu dobranego przez Kolegę siłownika wynika, że ma on średnicę wewnętrzną φ 63 mm i długość skoku 320 mm , a więc przy pomocy dobranej pompy można uzyskać siłę nacisku około 5 ton i łupać drewno o długości 40 cm max. 50 cm. Filtr przynajmniej dobry siatkowy, oraz zbiornik o pojemności 3 razy pojemność oleju w układzie. Połączenie pompa-silnik tylko osiowe. Do dobieranej mocy silnika należy dodać zapas rzędu 40% i więcej. W praktyce hydraulika dzieli się na grupy i ciśnienie pompy 16 MPa jest granicznym górnym ciśnieniem urządzenia do hydrauliki typu lekkiego, w większości popularne siłowniki są również przeznaczone do tego typu hydrauliki. Zwrot dotyczący wzorów i obliczeń należy przyjąć za żart, przecież potrzeba tu tylko dwa wzory, na pole koła i pojemność walca, a obliczeń z małym błędem można dokonać nawet pamięciowo. Pozdrawiam.
  • Poziom 10  
    Kolega kazimierzbrejta ma rację zacząć należy od tego co będziemy łupać i jak długie kawałki.
    Kilka dni przy kompie i mam już wszystko co trzeba :>
    Co do wzorów to jak chce się to obliczyć poprawnie to pole koła i walca nie wystarczy bo przydał by się jeszcze torus o przekroju prostokąta itd :p

Tak więc do rzeczy :
    1) co i jak długie łupiemy 30-50cm średnicy oraz długości ok 40cm wystarczy 5-8t nacisku większe kawałki więcej siły. Jeśli chcemy łupać na kilka kawałków na raz np.: 4 - min 8t itd.
    2) siłownik :
    obliczamy siłę nacisku z tego linku
    http://www.artom.com.pl/In/001_01.htm
    (wpisując średnicę po stronie tłoka i tłoczyska oraz ciśnienie standard 160-200atm).
    3) z linku powyżej mamy dane ile potrzeba oleju żeby wysunąć i schować siłownik.
    z tego możemy obliczyć jak szybko chcemy aby nasz siłownik się poruszał
    wzór : potrzebna pompa (wydajność jej w L/min) = 60 * pojemność oleju potrzebna do wysunięcia cylindra / czas w którym ma się to stać.
    http://www.wph.pl/pz3.htm - link do pomp tak aby określić wydajność oraz ciśnienie nominalne
    4) dobieramy do pompy silnik :
    Moc silnika = przepływ pompy w l/min * ciśnienie w (atm - które wpisaliśmy powyżej) jakie uzyskamy przy nominalnych obrotach silnika / 600
    Oczywiście silnik musi mieć prędkość obrotową zgodną z parametrami pompy tak aby pompa przy jego nominalnych obrotach dawała ciśnienie zgodne z tym co wpisaliśmy w obliczeniach powyżej.
    5) do pompy dobieramy sterownik (taki aby nie był mniejszy do pompy - przepływ !!) najlepiej z zabezpieczeniem (pow. jakiego ciśnienia zacznie przepuszczać olej )tak aby nie zniszczyć pompy.
    6) zbiornik na olej - większość pisze, że pojemność układu x 3 i powinno być ok
    7) zabezpieczenie filtr oleju !!!,
    No i mamy wszystko teraz stal + spawarka oraz przewody hydrauliczne i tyle wszystko musi hulać ;P

Pozdro dla wszystkich - mam nadzieję, że osoby szukające jak zrobić łuparkę hydrauliczną znajdą tutaj wszelkie info.
  • Pomocny post
    Poziom 22  
    Jeżeli chcemy zwiększyć siłę nacisku nie zmieniając pompy to można połączyć równolegle dwa takie same siłowniki, oczywiście połączenie tych siłowników od strony tłoczysk wahliwe. Wydłuży to czas wysunięcia tłoczyska. Pamiętać też tutaj należy o zwiększeniu pojemności zbiornika, oraz o odpowietrzniku zbiornika.
  • Poziom 10  
    Można również użyć pomp wielostrumieniowych PZW3 duża pompuje szybko i dzięki temu mamy szybki wysuw a dzięki małej mamy bardzo wysokie ciśnienie i siłę nacisku przy niewielkim silniku.
    Minus to duży koszt takich pomp ceny od ok 800zł wzwyż.
    http://www.wph.pl/pzw2.htm
    http://www.wph.pl/pzw3.htm
    http://www.wph.pl/pzw4.htm

Przykład takiej pompy :PZW2-KZ-25/6,3W cena około 850zł
    sekcja I 25l/min sekcja II 6,3l/min
  • Pomocny post
    Poziom 22  
    Pompa i silnik są dobrane i nic nie potrzeba zmieniać, Pompa wielostrumieniowa w tym układzie się nie sprawdzi. Z przejściem na wyższe ciśnienie jak 16MPa wzrosną tylko koszty i to pokaźnie.Przy zastosowaniu dwóch siłowników mamy nacisk 10 ton i czas pełnego ruchu wzrośnie do 13 sekund. Rozdziału oleju na dwa siłowniki można dokonać przy pomocy odpowiednich przyłączy.
  • Poziom 10  
    kazimierzbrejta napisał:
    Pompa i silnik są dobrane i nic nie potrzeba zmieniać, Pompa wielostrumieniowa w tym układzie się nie sprawdzi. Z przejściem na wyższe ciśnienie jak 16MPa wzrosną tylko koszty i to pokaźnie.Przy zastosowaniu dwóch siłowników mamy nacisk 10 ton i czas pełnego ruchu wzrośnie do 13 sekund. Rozdziału oleju na dwa siłowniki można dokonać przy pomocy odpowiednich przyłączy.

Abstrahując do elementów powyżej to profesjonalne łuparki są konstruowane właśnie na pompach wielostrumieniowych tak aby przy silniku np.: 5kw uzyskać 20t nacisku przy ciśnieniu rzędu 20-25MPa i oczywiście szybkim wysuwie tłoka (max 5-6s, powyżej to moim zdaniem źle dobrana pompa).
    Koszt węży na 25MPa nie jest aż tak duży. Zwłaszcza że to są dwie sztuki po góra 1,5m :>
  • Poziom 22  
    Jest możliwe stosowanie pomp dwustrumieniowych o różnych ciśnieniach maksymalnych i różnej wydajności, przy jednym siłowniku. Przy małym oporze pracuje pompa o niższym ciśnieniu i dużej wydajności, natomiast przy zwiększeniu oporu włącza się strumień oleju z pompy o wyższym ciśnieniu i małej wydajności. Należy tylko rozwiązać zabezpieczenie, aby wyższe ciśnienie nie oddziaływało na pompę o niższym ciśnieniu i nie próbowało jej hamować, no może zawór jednokierunkowy na zasilaniu z pompy o niższym ciśnieniu.
  • Poziom 10  
    kazimierzbrejta napisał:
    Jest możliwe stosowanie pomp dwustrumieniowych o różnych ciśnieniach maksymalnych i różnej wydajności, przy jednym siłowniku. Przy małym oporze pracuje pompa o niższym ciśnieniu i dużej wydajności, natomiast przy zwiększeniu oporu włącza się strumień oleju z pompy o wyższym ciśnieniu i małej wydajności. Należy tylko rozwiązać zabezpieczenie, aby wyższe ciśnienie nie oddziaływało na pompę o niższym ciśnieniu i nie próbowało jej hamować, no może zawór jednokierunkowy na zasilaniu z pompy o niższym ciśnieniu.

Dokładnie.
    Również można zastosować podwójny sterownik i jak skończy się moc na szybkiej pompie to na sterowniku łapiemy drugi drążek i dociskamy dużym ciśnieniem.
  • Poziom 22  
    Jeżeli urządzeń w układzie zaczyna przybywać, to rozwiązanie problemów należało by rozpoczynać od dokumentacji i dopiero w tej dokumentacji dokonywać pewnych zmian i poprawek. Dokumentacja może być bardzo uproszczona. Wprowadzając drugi rozdzielacz z drugim zaworem ciśnieniowym na wyższe ciśnienie jest też dobrym rozwiązaniem. Strumienie z tych rozdzielaczy łączą się w trójniku przed siłownikiem , z trójnika jednym wyjściem do siłownika. Podobnie można rozwiązać zasilanie drugiej strony siłownika. Należy tu pamiętać o zabezpieczeniu pompy o niższym ciśnieniu.
  • Poziom 14  
    Z racji że również mam zamiar zbudować łuparkę hydrauliczną a nie chce zakładać kolejnego tematu pozwolę sobie zadać parę pytań.

Mam do dyspozycji silnik 4,5 kW 1400 obr/min. Zastanawiam się nad zastosowanie takiej oto pompy hydraulicznej:
    Link
    a co do siłownika mam dylemat czy taki
    Link
    czy może lepiej
    Link

Co myślicie o tym zestawie?? A może całkiem coś innego wybrać??

Zapomniałem wspomnieć że interesuje mnie siła nacisku rzędu 10 ton. To moja pierwsza konstrukcja łuparki więc proszę o wyrozumiałość... Znacie może jakiś dobry sklep internetowy z akcesoriami hydraulicznymi??
  • Poziom 13  
    Tu się zaopatrzysz w hydraulike i dobiorą elementy sprzęgajace silnik-pompa :D
    www.ponar.wadowice.pl
    proponuję:
    1/ Pompa hydrauliczna 10C3.65 x 053G
    2/ Sprzęgło
    3/ Łącznik do silnika kołnierzowego
    Pozostałe elementy hydrauliki jak: rozdzielacz, zawór przelewowy (potrzebny !) i inne też tu. Siłownik...większa średnica tłoczyska, większy nacisk.
  • Poziom 12  
    Witam!

Przy takim silniku zakładając ciśnienie 160bar, to wydajność maks około 15L/min

Potrzebny siłownik to min. fi 90mm (średnica tłoka) - taki siłownik da Ci około 10ton nacisku.

Przy takiej wydajności czas wysuwu takiego siłownika na skok np 500mm
    to około 12sek ( jeśli będziesz łupał 1m kawalki to proporcjonalnie około 24sek)

Moim zdaniem trochę za wolno (to w zależności jaką chcesz mieć wydajność w łupaniu :-)). Jeśli masz możliwość proponuję większą wydajność - a przez to potrzebna będzie wieksza moc silnika.

Wszystkie potrzebne elementy hydrauliki siłowej znajdziesz tutaj firma HYDRO ZNPHS: www.hydro.com.pl
    Tam też możesz zamówić odpowiedni dla siebie siłownik hydrauliczny.
  • Poziom 14  
    Przy pompie która podałem wcześniej przy takich obrotach wyszło mi właśnie 14l/min. Rąbać mam zamiar klocki o długości 30-40 cm i grubości pewnie max 50 cm. W sklepie internetowym do którego podałem linki wcześniej powiedzieli mi że przy takim zestawie uzyskam jakieś 6cm/sek wysuwu...Czy jak zastosuje silnik o podobnej mocy tylko większych obrotach to wzrośnie wydajność pompy??
  • Poziom 12  
    Pompa z twojego linku ma 14cm3/obr, więc przy takim silniku jak napisałeś będzie miała około 20L/min co będzie wymagało około 5,5kW mocy. Do ciągłej pracy przy łupaniu drewna może powodować nadmierne grzanie się silnika - silnik będzie przeciążony.

Co do zwiększenia obrotów to sprawa wygląda tak, jeśli zwiększysz obroty to oczywiście zwiększy się wydajność pompy, ale jedno ale. Będziesz musiał dostarczyć więcej mocy aby silnik mógł "uciągnąć" pompę, wtedy zostaje tylko zmniejszenie ciśnienia - ale stracisz na maksymalnym nacisku i tak kółko się zamyka.

Moja rada, wyjdź z maksymalnego silnika jaki możesz załatwić, z tego wyjdzie Ci maksymalna wydajność przy założonym ciśnieniu. Można przyjąć ciśnienie robocze np. 210bar, wtedy wyjdzie nieco mniejszy siłownik ( który w efekcie będzie szybciej chodził).
  • Poziom 14  
    Właśnie mam silnik ten 4,5kW i jego chce wykorzystać i pod niego dobrać pompę itp. mam zamiar rąbać drewno bukowe o klockach takim jak wspomniałem wcześniej, hmm jak tu dobrać siłę nacisku żeby niebyła za mała, jak uważacie 10t to trochę mało czy raczej wszystko wyjdzie w praniu??
  • Poziom 12  
    Doświadczalnie, może też poszukać DTR innych gotowych wyrobów zobaczyć jakiej wielkości mają siłowniki i ciśnienie.
    Tak jak mówiłem wcześniej z silnika 4kW to maks 15L/min ( około 10cm3/obr) przy 160bar lub 10L/min ( około 6cm3/obr) przy ciśnieniu 250bar.
    Ja bym poszedł w wyższe ciśnienie i mniejszy siłownik który będzie chodził szybciej.
    Do domowych warunków wysuw siłownika na poziomie 10sek moim zdaniem będzie akceptowalny, w przypadku pracy zarobkowej gdzie liczy się wydajność na godzinę, będzie za wolny.
  • Poziom 14  
    Łuparka do warunków domowych, a jaki byś zastosował siłownik??
  • Poziom 12  
    Szczerze powiedziawszy, nie wiem...
    10 ton nacisku może wystarczyć....
    Musiałby się wypowiedzieć, ktoś kto ma taką łuparkę i wie jaka jest potrzebna siła do jakiego drewna...
  • Poziom 14  
    Udało mi się załatwić jednak silnik 5,5kW 1400obr/min.
    i jak zwykle kolejny dylemat dotyczący siłownika, ten:
    Klik
    Czy może lepszy ten:
    Klik
  • Poziom 5  
    Witam posiadam silownik Tlok 68/tloczysko 40/skok 350mm

jaki silnik do tego dobrac ? czy 1400obr 4kw wystarczy czy potrzebne przelozenie?
  • Poziom 5  
    Witam chcialbym przeprosic za pomylke poniewaz ojciec wyslal mi zle dane.
    Pompa to RONZIO
    02ZAG25C056D0N
    tyle znalazlem ze pompa ta ma 25cm3
    nie wiem nic wiecej na ten temat nie mam pojecia jakie cisnienie .

Dodano po 1 [godziny] 50 [minuty]:

http://www.hydrastore.co.uk/x/pdfs/e020-Z2.pdf

Znalazlem tutaj niby z tabeli wynika Max cisnienie szczytowe 230bar
    Max cisnienie robocze 180bar przy 2500obr/min
  • Poziom 5  
    Tak tylko sam do konca nie wiem ile litrow wydajnosci ma ta pompa i na jakich bezpiecznych maxymalnych obrotach powinna chodzic.No i jeszcze chodzi o to ze silniki maja po 1400 albo 2800obr/min. a ta pompa z tego co widze moze pracowac max 2500obr.w obu przypadkach jeden silnik jest chyba za wolny a drugi za szybki.Czy musze zastosowac przekladnie?
  • Poziom 18  
    Jeżeli pompa ma 25cm^3/obr, to w standardowej aplikacji przy 1450 obr silnika wychodzi ~36l, co przy ciśnieniu 180 bar daje moc silnika na poziomie 10,8kW! biorąc pod uwagę 90% sprawność układu pompowego.
    Jeśli chodzi o stosowanie przekładni w napędach pomp hydraulicznych, nie spotkałem się jeszcze z takim rozwiązaniem.
  • Poziom 5  
    Czesc juj zgupialem calkiem .Mam tez dostep do pompy 20cm3.Czy w takim razie moge zastosowac ten komplet silnik 5kw1400 obr. i silownik tlok 68mm tloczysko 40mm i z ta pompa 20 cm3?? bo juz nie wiem ??

Dodano po 8 [godziny] 17 [minuty]:

Mam zdobylem pompe 16.5 litra na min.teraz poprosze o porade jaki silnik to niej zeby sie nie meczyl.Czy ten silownik to zniesie?
    tlok 68
    tloczysko 40
    skok 350

Dodano po 15 [minuty]:

pompa to
    Hydraulikpumpe passend zu Deutz-Fahr 2TK 11 S DEU

Ausführung: 2TK 11 S DEU
    Leistung l/min: 16,5
    Drehrichtung: Links
    Maß L mm: 85,3
    Maß A/A1 mm: 45
    Bestellnr.: 312668
  • Poziom 18  
    Moja poprzednia odpowiedź dotyczy układu który jest obciążony przez cały czas, a przecież łuparka jest obciążona maksymalnie tylko przez chwilę. Do takiej dorywczej pracy 4-5 kW będzie OK.
    Siłowniki nominalnie buduje się na 16MPa, także na tyle powinieneś nastawić zawór przelewowy. Poniżej masz zestawienie dla dwóch pomp o których pisałeś:

Średnica tłoka - D1 68 [mm]
    Średnica tłoczyska - d2 40 [mm]
    Skok - l 650 [mm]
    Ciśnienie - p 160 [bar]
    Wydajność pompy - Q 16,5 [l/min]
    Objętość - strona tłokowa 2,36 [dm^3]
    Objętość - strona tłoczyskowa 1,54 [dm^3]
    Siła pchająca - F1 58,11 [kN]
    Siła ciągnąca - F2 38,00 [kN]
    Prędkość extending - v1 0,08 [m/s]
    Prędkość retracting - v2 0,22 [m/s]

Średnica tłoka - D1 68 [mm]
    Średnica tłoczyska - d2 40 [mm]
    Skok - l 650 [mm]
    Ciśnienie - p 160 [bar]
    Wydajność pompy - Q 36 [l/min]
    Objętość - strona tłokowa 2,36 [dm^3]
    Objętość - strona tłoczyskowa 1,54 [dm^3]
    Siła pchająca - F1 58,11 [kN]
    Siła ciągnąca - F2 38,00 [kN]
    Prędkość extending - v1 0,17 [m/s]
    Prędkość retracting - v2 0,48 [m/s]
  • Poziom 5  
    Czesc pomalu koncze prace nad luparka.Mam tylko jedno pytanie ktora z tych pomp zastosowac bo am dojscie za darmo.
    Podwojna 25cm3+20cm3
    25cm3 36l/min
    11cm3 16l/min czy
    8cm3 12l/min
    Przyminam
    Silownik
    Tlok 70mm
    Tloczysko 36mm
    Skok 400mm
    Klocki max 30dlugie srednicy 40cm
    Zalezy mi na predkosci zeby to szybciej pracowalo.Ale zeby nie stracilo sily.