Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

L293D - Takie same napięcia na obu wyjściach

06 Wrz 2013 09:17 1620 5
  • Poziom 10  
    Mam następujący problem z tym układem. Obojętnie jakie sygnały podam na wejścia sterujące 1A, 2A, 1-2EN zawsze na obu wyjściach do silnika potencjały są takie same. Mogę podawać tam same 0, czy odpowiednio 0, 1, 1 tak żeby silnik się kręcił w jedną stronę i tak potencjały na wyjściach do silników się nie zmienią. Gdy odłączę w ogóle kabelki od wejść sterujących jest to samo.
    Pytanie czy jest to możliwe w tych układach czy na płytce będzie gdzieś zwarcie? Ale zwarcia nigdzie nie widzę... Poza tym sytuacja występuje dla obu "stron" układu tzn dla obu silników jest takie samo zachowanie.
    W załącznikach schemat i płytka.
  • Poziom 37  
    Witam - zamieść fotkę twojej polutowanej płytki .
    Pozdrawiam.
  • Poziom 39  
    Po pierwsze jakie napięcie podajesz na Vcc 2 , po drugie aby cokolwiek działało wejścia Enable muszą mieć logiczne H czyli 5V , po trzecie nie zostawia się " wiszących w powietrzu " wejść ( pisałem o tym już wielokrotnie ) podajesz na konkretne wejścia oba sygnały L / H lub wymusza stan L ( rezystory do masy ) i podajesz tylko H . Po czwarte jak dokonujesz pomiarów , bo w układzie mostka H pomiary należy dokonać na jego wyjściu a nie w stosunku do GND .
  • Poziom 10  
    bogdan_p napisał:
    Po pierwsze jakie napięcie podajesz na Vcc 2 ,.

Na VCC2 podaję 10V, na VCC1 5V.
    bogdan_p napisał:
    po drugie aby cokolwiek działało wejścia Enable muszą mieć logiczne H czyli 5V

na wejście EN podaję 3,3V. Według noty katalogowej jest to już stan wysoki.,
    bogdan_p napisał:
    po trzecie nie zostawia się " wiszących w powietrzu " wejść ( pisałem o tym już wielokrotnie ) podajesz na konkretne wejścia oba sygnały L / H lub wymusza stan L ( rezystory do masy ) i podajesz tylko H .

Tak, wiem. Wszystkie wejścia do tego układu są podłączone pod mikrokontroler. Tylko testowo sprawdzałem jak zachowuje się gdy podłączone jest tylko zasilanie pod VCC1 i 2.
    bogdan_p napisał:
    Po czwarte jak dokonujesz pomiarów , bo w układzie mostka H pomiary należy dokonać na jego wyjściu a nie w stosunku do GND .

Pomiarów właśnie dokonywałem w stosunku do GND. Najpierw jedno wyjście z GND, potem drugie i pomiary były takie same. Jak zatem powinienem zmierzyć poprawnie napięcie na wyjściach?

Płytkę postaram się wrzucić wieczorem.
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Napięcie 3,3V teoretycznie powinno odpowiadać logicznemu H dla L293D, tylko że mogą być przypadki kiedy jest zbyt małe . Co za problem jeżeli układ zasilasz 5V skorzystać do prób z tego napięcia, pomiary należy dokonywać na wyjściu mostka H ponadto należy go czymkolwiek obciążyć . Zobacz sobie jak wygląda stopień końcowy tego układu, aby można było dokonać pomiarów przez tranzystory końcowe musi popłynąć jakiś prąd. Współczesne muli-metry mają bardzo dużą Rwej i praktycznie prąd przy pomiarze napięcia jest bardzo mały,zamiast silników podłącz rezystor ok.1kΩ lub dwie diody led połączone przeciwnie oraz rezystor ograniczający prąd diod może być również 1kΩ, dodatkowo przy takim połączeniu masz sygnalizację pracy mostka.
    Sprawdź układ w opisany sposób dla H = 5V jak wszystko będzie działać sprawdź z 3,3V jeżeli przy 3,3V pojawią się problemy a mostek chcesz sterować takim napięciem to jedynym rozwiązaniem będzie zastosowanie transoptorów. Domyślam się że masz jakiś moduł z mikrokontrolerem na 3,3V i tym chcesz sterować mostek L293D, oczywiście zakładam że wszystko masz na wspólnej masie (GND) podczas prób oraz zasilacz ma odpowiednią wydajność prądową .
  • Poziom 10  
    bogdan_p napisał:
    oczywiście zakładam że wszystko masz na wspólnej masie (GND) podczas prób oraz zasilacz ma odpowiednią wydajność prądową .

I tu okazał się problem... Układ, który podawał sygnały na mostek H miał osobne zasilanie. Po wpięciu wszystko do jednego układu zasilania napięcia na wyjściach L293D są prawidłowe.
    Dzięki za pomoc!