Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Obudowa sieciowa na 4 dyski 3TB

Ridd1cK 06 Sep 2013 09:19 3972 15
    Ridd1cK
    Level 15  
    Witam. Poszukuję obudowy na 3 lub 4 dyski żeby obsługiwała dyski 3TB i żeby miała możliwość podpięcia pod router. Chciałbym podpiąć tą obudowę do routera i mieć dostęp do dysków z każdego urządzenia które jest w sieci. Czy jest to możliwe ? dysk w kompie będzie widoczny jako "dysk sieciowy" ?
    Interesuje mnie kilka propozycji żebym mógł trochę poczytać i porównać.

Wielkie dzięki wszystkim za pomoc

POZDRAWIAM
    Ridd1cK
    Level 15  
    Mam małe pytanie: Żeby podłączyć obudowę do routera to musi być ona serwerowa ? nie ma zwykłych obudów 500-800zł które można podłączyć do routera.

I czy nie znajdzie się tańszej obudowy serwera, nie potrzebne mi kombajny, interesuje mnie tylko dostać się na dyski przez router.

Za 2 tyś zł to ja złoże komputer a tam to nawet 6 dysków włożę.

POZDRAWIAM
    kaputo
    Level 21  
    Możesz podłączyć dysk do routera i tworzysz taki uproszczony NAS. (Musisz mieć router z taką usługą). Lub też zastosować dysk sieciowy. Ale wtedy to jest tylko jeden dysk.
    W zasadzie coś taniego znajdziesz tylko z pojedynczym dyskiem. Od dwóch to już ceny 1200+
    Brodi
    Level 29  
    Też myślałem nad kupieniem gotowego NASa ale zdecydowałem się na e350 ( dwurdzeniowy amd, ddr3, pcie, hdmi, 4xsata3, usb 3.0 ), do tego 4GB ddr3m, zwykły zasilacz atx, karton jako obudowa, linux na pokładzie i za 400zł mam full wypas. Nie licząc dysków zjada to 30W. Z jednego dysku idzie 50MBps po sieci bez problemu, z RAIDem może było by więcej.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2643238.html - tutaj masz trochę wydajniejszy sprzęt ale i zje około 60W z 4 dyskami albo i nawet 100W przy pełnym obciążeniu. Obsługa freenas przez przeglądarkę jest banalna.
    kaputo
    Level 21  
    Ciekawe, że za oceanem coś takiego kosztuje ok 400USD a u nas 500PLN.
    Ridd1cK
    Level 15  
    czyli ta co podałem może być fake a znalazłem następną:
    Icy Box Obudowa Na Dysk 4x3,5'' SATA z USB 3.0, eSATA, JBOD, Czarna

Symbol producenta IB-3640SU3
    Klasa produktu Obudowa / stacja USB | FW | eSATA | LAN | WLAN

Wlan czyli podepnę ją pod router ?

Jest parę tanich tylko mało się znam i nie wiem gdzie czytać o nich, czy ta następna nadawała by się ? W ostateczności to złoże kompa bo obudowy za 2 tyś i więcej oglądałem i wiem że w tej cenie to złoże kompa.
    A czy podałbyś linka do poprzedniej obudowy żebym mógł poczytać jakąś specyfikacje jej ?

Dodano po 36 [minuty]:

A może inaczej. Obudowy na cztery dyski do 2500zł min 12TB interesuje mnie dostęp do niej z komputera tableta telefonu i być może w późniejszym terminie z poziomu projektora (połączyć się projektorem przez sieć i włączyć film, niewiem czy jest to możliwe ale kiedyś będę szukał takiego projektora). Czy dał by mi ktoś kilka propozycji i linków żebym mógł poczytać na temat obudów jak to działa z czym to jeść ?
    Obecnie posiadam router AirLive 5470AP czy do niego podłącze taki dysk ? co musi posiadać router ? czy wystarczy że obsługuje NAS ? może też pare linków do routerów które mają taką możliwość ? Czy jest jakaś alternatywa poza złożeniem drugiego komputera ?
    Brodi
    Level 29  
    NAS to nie obudowa , to w zasadzie mini-komputerek z wejściem LAN który dodatkowo udostępnia usługi ftp smb dlna torrenty itp, jeśli podepniesz to po kablu do routerka, to automatycznie przez wifi czy po kablu masz dostęp do wszystkich jego usług. Są też nasy z wifi ale jeśli masz routerek to nie potrzebujesz tego, tylko uważaj bo jak kupisz NASa to z dokupieniem do niego wifi może być spory problem.
    Icy Box ma strasznie skąpy opis, wygląda że to obudowa esata/usb czyli lipa bo jest to widoczne przez kompa jako zewnętrzny dysk usb lub sata. Przynajmniej tyle zrozumiałem. To jest zwykła zewnętrzna obudowa na dyski, podepniesz 4 dyski 3 TB to windows będzie to widział jako jeden dysk o pojemności 10TB w trybie raid0/jbod

Najtańsze coś z allegro to 800zł (cena bez dysków) http://allegro.pl/netgear-rnd4000-serwer-plikow-4-dyskowy-v2-i3522346913.html , http://allegro.pl/iomega-ix4-200d-cloud-edition-bez-dyskow-i3483589006.html, http://allegro.pl/netgear-readynas-104-diskless-i3521977552.html , http://allegro.pl/serwer-terramaster-f4-nas-4xhdd-1gbit-smb-www-dlna-i3500266555.html

Ja za 400zł mam domowy serwerek na czymś takim http://allegro.pl/asrock-e350m1-mini-itx-nowa-ddr3-hd6310-hdmi-sata-i3467660771.html
    Tutaj coś więcej na temat freenasa http://www.freenas.cba.pl/ - na forum jest wszystko ładnie opisane.
    Ridd1cK
    Level 15  
    Wielkie dzięki za podpowiedź. Zdecydowałem się złożyć fajny serwerek. Głównym założeniem jest to że będzie on chodził aż nie padnie (5-10-15 lat) dlatego zainteresowałem się trochę lepszą podstawą ASRock FM2A85X-ITX. Ram posiadam DDR3 1333MHz 2x2GB PNY, poszukuję jeszcze jakiejś fajnej obudowy, która będzie mała i wejdzie w nią max 6 dysków i zasilacza, i dodatkowo procesor tak aby obsłużył cały serwerek, będą się z nim łączyć max 3-5 osób. Dasz radę polecić mi jakiś procesor i obudowę z zasilaczem (fajnie by było gdyby obudowa była mała, poręczna do przenoszenia i procek pociągnął filmy w HD) Sprzęt będzie pracował jako serwer jednocześnie podpięty będzie do telewizora.

Obudowa fajnie by wyglądała czarna połyskowa jak szkło i może jakiś niebieski lub czerwony wyświetlacz.

Myślę że zmieszczę się w 1000 - 1200zł

POZDRAWIAM
    Brodi
    Level 29  
    Mała obudowa na 6 dysków? Zapomnij. W ITX wepchniesz 2 dyski, w zwykłą obudowę ATX wepchnąć więcej niż 4 dyski to już może być problem. W to wepchniesz 4 dyski wycinając blachę i robiąc własne mocowanie http://allegro.pl/02-nowa-obudowa-komputera-pc-miniitx-bez-zasilacza-i3491643792.html, oczywiście zakładam że rezygnujesz z napędu DVD/BR. Ten asrock ujdzie, tylko te procki FM2 trochę prądożerne, niby 65W, chociaż w praktyce nie zdążyłem tego pomierzyć, może ktoś się wypowie w temacie. Może lepiej coś na s1155/1150 ? Jeśli to ma chodzić 24h to dwurdzeniowy intel pewnie zje o połowę mniej prądu, tylko że ITX pod intela drogi no i jakoś nie widziałem płyty z 6xsata. Tak że póki co zostajemy przy asrocku. Wszystko pociągnie HD bo odtwarza to sprzętowo przez grafikę, jedynie trzeba pamiętać żeby płyta miała HDMI.

Plan awaryjny - wcisnąć to w obudowę atx i schować za telewizorem :]
    6 dysków w małej obudowie też dobrze nie wróży, zakładam że klimy w domu nie masz :]
    Ridd1cK
    Level 15  
    Witam.

Znalazłem BitFenix Prodigy Mini-ITX - Caseking Edition Troche droga (zobaczymy co z tego wyjdzie)
    Płyta ok 360zł
    Obudowa też ok 360zł
    Jest już 720zł RAM mam, brakuje zasilacza i procka. Nie wiem w czym wybierać, w obudowie teraz będą 2 dyski za 2 lata może kolejne 2

CZekam na dalsze propozycje co do procka i zasilacza, obudowa to miniITX wiec zasilacz duży może nie wejść.

POZDRAWIAM
    Brodi
    Level 29  
    Ta buda ma wymiary zwykłego ATX, a ITX w nazwie jest pewnie ze względu na płytę, bo większa nie wejdzie :]
    Co do procka to wyboru dużego nie masz, 2 rdzenie czyli 5400/6400 albo 4 rdzenie 5600/6600, do filmów i mirrorowania internetu 2 rdzenie stykną. Zasilacz - z tego co widzę tą blachę się odkręca więc w zasadzie każdy zasilacz atx pasuje, polecałbym coś z odpinanymi kablami, minimum 250 W, niektóre fortrony 350 i 400 są w wersji z krótkimi kablami.
    Ridd1cK
    Level 15  
    Witam. szukam, czytam i za parę dni będę zamawiał. A więc tak:

PROCESOR AMD APU A6-6400k 3.9GHz BOX (FM2) BE 284,77zł
    Lian Li PC-Q25B Mini-ITX Cube 450,80zł
    ASRock FM2A85X-ITX, 338,82zł
    RAM 2x2GB DDR3 1333MHz JUŻ MAM

RAZEM 1074,39zł

Został jeszcze zasilacz, jak byś mógł zerknąć na tę obudowę i pomógł dobrać coś konkretnego byłbym wdzięczny.

Bardzo duże podziękowania za pomoc, pewnie gdybym tu nie napisał to wydałbym 2,5 tyś na NASA. Na koniec rozdam pkt. za pomoc.

POZDRAWIAM i czekam na jakąś sugestie zasilacza, dobry i żeby uciągnął wszystko. :D

PS.

I Chyba chłodzenie procka zasugeruj coś do tej obudowy będę bardzo wdzięczny
    Brodi
    Level 29  
    Większe chłodzenie na procka dużo nie da, najpierw złóż to co kupisz i wymierz ile miejsca tam zostało bo sporo coolerów tam nie wejdzie. Zasilacz podstawowa rzeczy to wentylator 120mm, enermax chieftec fortron , sporo osób na forum poleca ocz i corsair ale to już twój wybór, wybierz jakiś minimum 250W , 350W w zupełności styknie ze sporym zapasem, najlepiej z odpinanymi kablami i 80plus silve.
    Ridd1cK
    Level 15  
    Witam. Trochę czasu minęło ale wreszcie złożyłem kompa. Płyta FM2A85x-ITX, procesor AMD A6-6400K APU Black Edition, dysk 2x3TB, 1x2TB, 1x250GB, Ram 2x2GB RAM, zasilacz be quiet! 480W GOLD. Moje pytanie jest następujące. Czy jest możliwość zainstalować FreeNAS i windowsa7 na jednym dysku 250GB na 2 różnych partycjach tak aby podczas uruchamiania się kompa wyskakiwało menu wyboru systemu ?

Na forum FreeNas na razie jest ubogo z informacją, trochę czytam ale nigdzie nie mogę nic znaleźć. Czy są jeszcze jakieś inne fora FreeNas gdzie trochę można poczytać ?

Dzięki za pomoc i POZDRAWIAM

P.S.

Temat w dziale SOFTWARE

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2686662.html

TEN ZAMYKAM