Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sony Xperia X10 uszkodzony moduł ładowania

Qboll 06 Wrz 2013 15:12 5301 6
  • #1 06 Wrz 2013 15:12
    Qboll
    Poziom 8  

Udało mi się ostatnio z powodzeniem przywrócić do życia uszkodzony telefon, chciałbym podzielić się tym rozwiązaniem ponieważ jest dość uniwersalne.

Problem: Xperia X10 przestała ładować (dioda świeciła ale prądu nie przybywało), facet w serwisie próbował przelutować gniazdo ale nic to nie pomogło. Telefon został uznany za cegłę więc mogłem bezstresowo podejść do testów. O wymianie modułu nie było mowy. Nie mogłem sobie też pozwolić na żadne przystawki i dodatkowe wyjścia (telefon używany przez kobietę).

Rozwiązanie: Odkryłem że bateria w Xperii jest kompatybilna z baterią w SE k550i tyle że o wiele większa. Za pomocą kabelków naładowałem "dużą" baterię na k550i i upewniłem się że utrzymuje napięcie i jest w stanie normalnie pracować. W tym momencie należało wykonać połączenie równoległe pomiędzy stykami od baterii w obu telefonach. Rozważałem robienie dodatkowych gniazd, zewnętrznych styków i wypuszczanych wtyczek, jednak wszystkie te rozwiązania wymiękały w perspektywie pracy w uniwersum kobiecej torebki :)

Ostatecznie zdecydowałem się zrobić wyjście w gniazdku słuchawek. Właścicielka telefonu i tak nie używała zestawu, a w razie czego zawsze jest bluetooth. W Xperii gniazdko minijack jest połączone za pomocą styków kontaktowych więc można go swobodnie wyjąć. Zakleiłem taśmą styki na płycie głównej i wszystkie inne ścieżki w okolicy. Następnie przeprowadziłem cienkie kabelki od konektorów baterii (kable zawinięte na okrętkę) po obu stronach kostki będącej obudową aparatu fotograficznego do gniazdka słuchawek znajdującym się powyżej obiektywu. Końcówki bez izolacji ułożyłem na taśmie przykrywającej styki. Ważne jest aby wykorzystać skrajne połączenia, czyli (-) i (L). Kiedy jeden z kabelków był połączony z konektorem (R) przy wyjmowaniu i wkładaniu wtyczki następowało zwarcie i telefon wyłączał się. Robiąc ciągle testy omomierzem należy po kolei składać telefon i ostatecznie go zamknąć.

Po drugiej stronie kabla jack-jack znajduje się stary telefon k550i bez baterii z podłączonymi odpowiednio konektorami do kabla. Telefony łączymy równolegle (+ do +, - do -).

Podsumowanie: k550i podłączony jest przez własne gniazdo do ładowarki lub usb. Z k550i wychodzi kabelek minijack wchodzący do Xperii. Na smartphonie nie ma oznak ładowania, a k550i pokazuje że ładuje obcą baterię i zwraca błędne wartości poziomu baterii. Mimo to układ działa i od miesiąca nie ma z nim problemów. Telefon jest uboższy o słuchawki, ale nie jest to wielka strata.
    Swobodnie można wyciągać baterię w celu wyjęcia SIM i microSD

1 6
  • #2 06 Wrz 2013 21:27
    OlekMTG
    Poziom 34  

Ale żeś nacudował... A słyszałeś może o uniwersalnej ładowarce do baterii? W przypadku gdyby problemem było zostawianie wyłączonego telefonu na noc to można skombinować drugą baterię.

0
  • #3 07 Wrz 2013 15:48
    Qboll
    Poziom 8  

Szanowny kolego z Warszawy, jak pisałem telefon jest użytkowany przez osobę która nie będzie co noc wyciągać baterii ze smartphona którego uruchomienie zajmuje dobre 2 minuty bo to przerasta jej zdolności poznawcze :) Nie mówiąc już o tym jak będzie wyglądać po kilku miesiącach takiego procederu obudowa.

0
  • #4 07 Wrz 2013 16:31
    OlekMTG
    Poziom 34  

Jeśli taka czynność przerasta czyjeś zdolności poznawcze to po co takiej osobie smartfon? A co do stanu obudowy to bym sie nie martwił, poczekaj aż kiedyś ta X10 pozostanie pod 'ładowaniem' zbyt długo i przeładujesz baterie - polecam obejrzeć filmiki na youtube :). Oczywiście w telefonach są montowane odpowiednie zabezpieczenia ale łącząc to na krótko skutecznie je ominąłeś.

0
  • #5 07 Wrz 2013 17:03
    Qboll
    Poziom 8  

Nie będę prowadził bezsensownych dyskusji po co komu smartfon i dlaczego nie warto co noc wyciągań z niego baterii, rozwalać obudowy i uruchamiać go na nowo...
    Wykorzystuję moduł ładowania w k550i który jest projektowany na o wiele niższą pojemność baterii i nie da się za jego pomocą osiągnąć poziomu naładowania wyższego niż 91% w akumulatorze Xperii. W związku z tym raczej nie ma obawy że bateria wybuchnie. Mimo to od początku założyłem najczarniejszy scenariusz i zaleciłem szczególną ostrożność przy ładowaniu (unikanie palnego podłoża itd.).

Ja rozumiem że każdy post w internecie trzeba skrytykować i udowodnić autorowi że jest idiotą, ale ta strona służy temu aby móc opisać na niej różne możliwe rozwiązania problemów technicznych. Może komuś potrzebne będzie nawet tak prymitywne rozwiązanie jak to opisane, chociażby z uwagi na zawartą informację że chwilowe zwarcie wejścia zasilania nie powoduje uszkodzenia telefonu, albo że w sytuacjach awaryjnych można odpalić Xperię na baterii z k550i.

0
  • #6 07 Wrz 2013 17:39
    OlekMTG
    Poziom 34  

Nie mam zamiaru na siłę komukowiek udowadniać że jest idiotą. Wrzuciłeś tutaj jakieś rozwiązanie, niestety nie masz za wiele pojęcia na ten temat, ktoś to wykorzysta i pózniej będzie płacz i zgrzytanie zębami. Od strony technicznej to BARDZO niebezpieczne. Wcale nie wykorzystujesz układu ładowania z K550i. Wykorzystujesz tylko napięcie ze styków baterii, nie masz zabezpieczenia i bez problemu możesz naładować i przeładować praktycznie każdą baterię li-ion. Równie dobrze z normalnej ładowarki możesz odciąć końcówkę, połączyć przez gniazdo do styków baterii w X10 i efekt dokładnie taki sam. W końcu do czegoś linie TH i ID służą, nie?
    Co do takich prawd objawionych:
    chwilowe zwarcie wejścia zasilania nie powoduje uszkodzenia telefonu - to chyba wie każdy kto zajmuje się naprawą telefonów. Nawet dłuższe zwarcie nie powinno mieć żadnego wpływu na płytę główną jeśli napięcie nie zostanie przekroczone, najwyżej coś się nagrzeje.
    w sytuacjach awaryjnych można odpalić Xperię na baterii z k550i - ba, dodam że w takiej awaryjnej sytuacji odpalisz go na każdej baterii, nie tylko od SE, byle tylko zgadzał się rozstaw pól + i - . Czasami może być potrzebne zaklejenie taśmą dwóch środkowych pól, ale to raczej nieczęsty przypadek.
    Inna sprawa to gratuluje doboru serwisu, który po przelutowaniu gniazda stwierdził że się nie da naprawić. Ciekawe czy wiedzą co to takiego schemat.

0
  • #7 12 Wrz 2013 11:59
    Qboll
    Poziom 8  

Wytłumacz mi dlaczego k550i ładujący swoją baterię nie przeładuje jej, a ładując inną sprawi że wybuchnie. Wiadomo że to nie jest najlepsze rozwiązanie, ale mimo wszystko działa.

0