Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przylutowanie głośników do zwrotnicy - który to + a -

TermalDJ 06 Wrz 2013 15:19 2325 15
  • #1 06 Wrz 2013 15:19
    TermalDJ
    Poziom 13  

Witam

Posiadam kolumny Tonsil SABA CE 9595, które właśnie przeszły regeneracje głośników i przyszedł czas wlutowania głośników :) I tutaj mam problem.
    Nie pamiętam który to + a - ani który do jakiego głośnika (na głośniku też nie wiem który to + a -). Kabelków łącznie jest 6 (zielony, niebieski, czarny oraz 3 białe). Wie ktoś jak to podłączyć by było wszystko prawidłowo?
    Szukałem rozwiązania w internecie a jak znalazłem to kabelki miały inne kolory co nie rozwiązuje mojego problemu (mówię tylko o polskich kolumnach)
    Pozdrawiam.

• #2 06 Wrz 2013 15:40
    dradrek
    Poziom 9  

Plus głośników, jeżeli nie jest opisany, powinien być zaznaczony na koszu czerwoną plamką.

• #4 06 Wrz 2013 15:48
    TermalDJ
    Poziom 13  

Problem właśnie że ta plamka kiedyś była a ją przypadkowo zmyłem. Jest jedynie na głośnikach nisko i wysokotonowych.

Dodano po 3 [minuty]:

Wiem jedynie które z białych są do tych kolorowych.
    A więc wygląda na to że:
    Czarny to + czyli do + niskotonowego
    Niebieski to + czyli do - średniotonowego
    zielony to + czyli do - wysokotonowego

• #5 06 Wrz 2013 15:51
    1861421
    Usunięty  
  • #6 06 Wrz 2013 15:54
    TermalDJ
    Poziom 13  

Dobrze, z głośnikami już wiem a czy do kabelków też przyłożę sobie bateryjkę i będę wiedział który do którego? Wydaje mi się, że nie. Chciałbym by ktoś potwierdził czy jest to prawidłowe podłączenie tych kolumn.
    Czarny to + czyli do + niskotonowego
    Niebieski to + czyli do - średniotonowego
    zielony to + czyli do - wysokotonowego
    zgonie z tym tematem https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=11204506#11204506 należy zamienić + z - w średnio i wysoko?

• #7 06 Wrz 2013 16:06
    karel21
    Poziom 27  

Z tego co napisał, to wynika że tak.

• #8 06 Wrz 2013 16:12
    TermalDJ
    Poziom 13  

Rozumiem. Mam jeszcze jedno pytanie
    Zregenerowałem jak wyżej napisałem głośniki z tych kolumn wszystkie podzespoły wymienione na nowe oryginalne z wrześni. Wie ktoś jaki czas wygrzewają się oryginalne podzespoły zanim będę mógł ich normalnie używać bez obaw o uszkodzenia? Sporo przeszukałem naprawdę ale wygrzewania się dotyczącego POLSKICH podzespołów nie.

• #9 06 Wrz 2013 18:10
    398216
    Usunięty  
  • #10 06 Wrz 2013 18:15
    karel21
    Poziom 27  

"Wygrzewania"?, zależy czym kleiłeś.Klej powinien wyschnąć, bądż całkowicie odparować.Po ręcznym sprawdzeniu czy nie ma tarć,podłącz i daj stopniowo coraz głośniej.

• #11 07 Wrz 2013 10:49
    TermalDJ
    Poziom 13  

Regeneracja przeprowadzona zupełnie prawidłowo. Nic nie ociera i na oryginalnych częściach.
    Czym klejone niestety nie wiem ponieważ regeneracja została przeprowadzona przez profesionalną firmę na dostarczonych przezemnie oryginalnych podzespołach. Chciałbym jedynie wiedzieć jaki jest przybliżony czas "wygrzewania/docierania" się nowych oryginalnych TONSILOWSKICH podzespołów.
    Pozdrawiam :)

• #12 07 Wrz 2013 10:57
    398216
    Usunięty  
  • #13 07 Wrz 2013 11:02
    TermalDJ
    Poziom 13  

"Po co Ci ta informacja? (pytam z ciekawości) Przecież nie ogranicza to w żadnym stopniu możliwości używania kolumn."
    Sporo przeczytałem i spotykałem się również z takim rozwiązaniem ale nie jestem pewny. Jedni piszą że docieranie się nowych głośników to jest bzdura i głośników można od razu normalnie używać a drudzy piszą ze wygrzanie jest wręcz konieczne i ma ono duży wpływ na zmianę dźwięku. Nie wiem jak jest naprawdę więc chciałbym się upewnić ponieważ wydaje mi się że jeżeli głośników od razu zacznę używać z dużą mocą to może dojść do ich uszkodzeń dlatego lepiej gdybym wiedział po jakim czasie mogę normalnie używać kolumn.
    Pozdrawiam

• #14 07 Wrz 2013 11:17
    398216
    Usunięty  
  • #15 07 Wrz 2013 11:28
    TermalDJ
    Poziom 13  

Rozumiem. To chyba rozwiało moje wszystkie wątpliwości ale mam jeszcze jedno pytanie.
    Głośniki są już prawie skończone tylko nie wiem jeszcze czego użyć do ich wytłumienia - są one konstrukcją zamknięta. Dotychczas używałem takich ścierek "Altuso-podobnych" użyłem ich w Subwoofere (też zamkniętym) i efekt jest naprawdę ciekawy ale pytanie czy może być lepiej chociaż w małym stopniu? Materiałów do wytłumiania jest naprawdę dużo i mi akurat brakuje głowy z wyborem czym spróbować czego użyć. Co by było najlepszych rozwiązaniem do konstrukcji zamkniętej?

• #16 07 Wrz 2013 14:49
    deus.ex.machina
    Poziom 31  

Wersja normalna: podręcznik do akustyki (jak najnowszy) poszukać informacji o izolatorach i absorberach energii akustycznej - wybrać ten który adekwatny jest do naszych możliwości finansowych.

Wersja audiofilska:
    Ręcznie prasowany (piersiami dziewic) filc z wełny mamuta syberyjskiego.
    Wełna mineralna jest ok ale wymaga specjalnych zabiegów dlatego nie polecam.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME