Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kupuję spawarkę inwentorową z TIG i będzie to Tiger -ma ktoś lub info o marce pr

Edek1313 06 Wrz 2013 17:45 9930 20
  • #1 06 Wrz 2013 17:45
    Edek1313
    Poziom 9  

Proszę o informacje, jeśli ktoś posiada, czy faktycznie jest ona produkowana w Czechach od tzw. zera. Chodzi mi o montaż, bo komponenty to wiadomo, że wszystko z jednej fabryki lub z kilku na świecie.

Tiger bardzo się ceni, mało waży, ale czy można zaufać opisowi sprzedawców? Jedno jest pewne, że ta spawarka posiada jedne z największych napięć biegu jałowego - 88V.
    Te tańsze, schodząc cenowo w dół mają te napięcia jakby odpowiednio mniejsze. Nie wiem tylko, czy ma to znaczenie. Wiem jak mniej więcej działa inwerter, jednak nawet dobrze zaprojektowane urządzenie będzie do bani, jeśli np. uzwojenie zrobią z aluminiowego drutu miedziowanego.

Nawiązując do powyższego, czy można przyjąć, jako prawidłowość, że im lżejsza tym bardziej "podejrzana" ?

Spawam amatorsko, ale dosyć dobrze i do tej pory robiłem to sp. transformatorową. Robię sobie różne takie wynalazki w garażu i do tego też przydałby mi się TIG. Z opisów wielu sprzedających tą markę wynika, że jest ona bardzo eksponowana, jako sprzęt "mobilny" i co ważniejsze, dla profesjonalistów.

Wspomniałem wyżej o ew. podróbkach ze względu na duże przeceny w niektórych sklepach. Czy moje obawy mogą być uzasadnione.

Mnie interesuje raczej model TIGER 150-170 TIG ES.

Kupuję spawarkę inwentorową z TIG i będzie to Tiger -ma ktoś lub info o marce pr

Jeśli ktoś coś wie o marce i ew. podróbkach to proszę o info.

Podaję jeszcze linki z opisami:

http://www.tiger-spawanie.pl/

http://www.tiger-spawanie.pl/mmatig.html

http://www.lexpol.bls.pl/p.p/spawarka-inwertorowa-tiger-tig-150-es.fah.html

i z ceneo:

http://www.ceneo.pl/Spawarki;017TIGER_P0-123091.htm

• #2 13 Paź 2013 10:04
    olyk
    Poziom 1  

Witam posiadam TIGER 1900 HF i mogę powiedzieć że spawarka sprawuje się super.
    Mam ją ponad 2 lata i pracuje bezawaryjnie. Łuk zapala bardzo łatwo i topi metal w małym amperaży jak i w dużym w sposób bardzo dobry w dobrym skupieniu i przetopie. Bez problemu spawa na 80 m przedłużaczu. Jeszcze nie zdarzyło mi się żeby się wyłączyła z przegrzania. Polecam.

• #3 19 Paź 2013 23:02
    Edek1313
    Poziom 9  

olyk napisał:
    Witam posiadam TIGER 1900 HF i mogę powiedzieć że spawarka sprawuje się super.
    Mam ją ponad 2 lata i pracuje bezawaryjnie. Łuk zapala bardzo łatwo i topi metal w małym amperaży jak i w dużym w sposób bardzo dobry w dobrym skupieniu i przetopie. Bez problemu spawa na 80 m przedłużaczu. Jeszcze nie zdarzyło mi się żeby się wyłączyła z przegrzania. Polecam.

Dzięki za odpowiedź, podałeś sporo przydatnych konkretnych informacji. Miałem dokonać wyboru już ok. dwa miesiące temu, jednak niespodziewany wydatek sprawił, że prawdopodobnie dopiero za miesiąc coś kupię.

Ta spawarkę, którą masz można zakwalifikować do dosyć drogich spawarek. Ona kosztuje między 3 500 a 4 000 tyś zł.
    Korzystasz może z tego TIG-a, bo ja głównie ze względu na to właśnie, zastanawiam się nad kupnem.

Myślałem o Shermanie AC / DC, ale wiadomo, że kto kupuje tanio to na końcu płaci dwa razy drożej. A te Tigery z TIG podobno nieźle sobie radzą.

• #4 01 Gru 2013 17:15
    Marian12345
    Poziom 10  

Napięcie jałowe ma znaczenie przy pracy elektrodami otulonymi to znaczy ułatwia zajarzenie lub w niektórych wypadkach wręcz je umożliwia np elektrody celulozowe.

• #5 03 Gru 2013 00:18
    Edek1313
    Poziom 9  

Marian12345 napisał:
    Napięcie jałowe ma znaczenie przy pracy elektrodami otulonymi to znaczy ułatwia zajarzenie lub w niektórych wypadkach wręcz je umożliwia np elektrody celulozowe.

Dzięki za odpowiedź :D
    Wydaje się więc, że wnioski z obserwacji dotyczącej wielkości napięcia jałowego do ceny spawarki, są trafne.

Zauważyłem, że im droższa, lepsza spawarka, tym większe napięcie jałowe. Ciekawi mnie, czy za tym idzie także jakość wykonania, czy też zastosowanych podzespołów.
    Jeśli tak to byłby to jeden z ważniejszych parametrów, jakim można by się było kierować przy zakupie spawarki.

Szczególnie chodzi mi podstawowe kwestie takie, jak grubość uzwojeń oraz rodzaj stopu z którego, jest zrobiony. Podobno uzwojenia z aluminium to standard a żeby było ciekawiej to Chińczycy stosują takie triki, jak miedziowanie drutu aluminiowego.
    I teraz, czy spawarka na aluminiowym, cienkim uzwojeniu, może utrzymać wysokie napięcie biegu jałowego i pracować bez zakłóceń?
    Pozostałe podzespoły są takie same a przynajmniej z nazwy. Różnią się tylko nieznacznie budową i rozwiązaniami.

Zdecydowałem jednak, że poczekam jeszcze i kupię tą droższą. Doczytałem na wielu forach, że dobry TIG, jest tani w eksploatacji w przeciwieństwie do tych tańszych. Od razu też sprawię sobie ze dwie nowe butle.

Trochę jestem jedynie zawiedziony tymi "dobrymi" maskami, bo ich wysoka cena ma się nijak do faktycznej ochrony. Wywnioskowałem to z wypowiedzi wielu osób, na różnych forach. Sami spawacze stwierdzili, że żaden z ich kolegów nie umarł szybciej z powodu stosowania tańszych masek ... ale to nawiasem.

• #6 03 Gru 2013 14:50
    Marian12345
    Poziom 10  

Jestem zawodowym spawaczem i te automatyczne maski omijam szerokim łukiem zawsze sobie trochę namigasz mimo że stała ochrona 13din pisze na tych maskach...

• #7 04 Gru 2013 17:14
    lesnik792
    Poziom 9  

Jutro dojdzie do mnie migomat Tiger 2200. Mogę napisać co i jak na pierwszy rzut oka. Ale Tiger to nie chińszczyzna. To czeski sprzęt

• #8 06 Gru 2013 00:14
    Edek1313
    Poziom 9  

lesnik792 napisał:
    Jutro dojdzie do mnie migomat Tiger 2200. Mogę napisać co i jak na pierwszy rzut oka. Ale Tiger to nie chińszczyzna. To czeski sprzęt

Świetnie :D

Fajnie wygląda i dosyć porządnie. Może kiedyś sobie kupię. Napisz coś o nim, jak już będziesz miał w rękach. Jestem ciekaw samej firmy oraz, czy trzyma parametry przy spawaniu.

• #10 11 Gru 2013 11:53
    Edek1313
    Poziom 9  

Kolego Leśnik792, świetna "robota" :)

Nie zdawałem sobie sprawy, że Migomatem można spawać tak grubo i w sposób ciągły, jak elektrodą.
    Sprzęt wygląda bardzo solidnie i profesjonalnie.

A co ze zużyciem gazu i jakiego używasz? Używasz CO2, czy argonu?

• #11 12 Gru 2013 18:40
    lesnik792
    Poziom 9  

Żadna to robota ! :)
    To są duże spawy Migiem?
    Ooo kolego... To są spawy co najmniej małe :)
    Magiem można pospawać naprawdę grube rzeczy i położyć szerokie, głębokie spoiny :)
    Postaram się wrzucić jeszcze kilka filmów z czasem.
    Spawam na CO2, bo butla z argonem była dla mnie chwilowo za droga.
    Pozdrawiam

• #12 15 Gru 2013 13:22
    Edek1313
    Poziom 9  

Kolega jest bardzo skromy :D

A to naprawdę rewelacyjne filmy poglądowe. Jeśli tak spawa przy co2 to sprzęt, jest rewelacyjny, bo tani w eksploatacji.
    Ze zużyciem gazu, jest pewnie też "dobrze".
    Jeśli to są małe spawy to ciekawe, jak wyglądają te duże :D

Ja obecnie muszę kupić pilnie bardzo zwykłą elektrodową spawarkę inwentorową i najlepiej do 100 zł :)
    Żartuję oczywiście z tym 100 zł, ale nie chcę przeznaczać więcej, niż 400 - 500 zł, dla elektrod 3,25. Mobilność pewnie będzie standardem. Zastanawiałem się nawet, czy nie pojechać do Castoramy i nie kupić Dedry, ale cena, jest już zbyt duża. Muszę pilnie zrobić ogrodzenie a później ją odsprzedam na Allegro i koniec końców sprawię sobie wreszcie tego Tigera.

Na Allegro jest INWERTOROWA IGBT200A KRAFTDELE za 477 zł lub w Obi Pirotec za 499 zł bez wyświetlacza.
    Młynek mam teraz niesamowity.

• #13 17 Gru 2013 16:36
    lesnik792
    Poziom 9  

Obstawiałbym dedrę. Na jej temat jest mnóstoooooo
    opini w necie i tematów na forach.
    Warto kilka złotych dodać :)
    Teraz będę spawał kilka większych rzeczy to jak ise uda, powstawiam inne zdjęcia
    A tu 3 fotki spawu na blasze 7mm.
    http://imageshack.us/photo/my-images/62/yejr.jpg/
    http://imageshack.us/photo/my-images/34/l8zr.jpg/
    http://imageshack.us/photo/my-images/580/2r05.jpg/
    Blacha nie była fazowana, a spawałem za 7 zakresie i topiło bardzo dobrze.
    Pozdrawiam :)

• #14 16 Sty 2014 11:19
    Edek1313
    Poziom 9  

Spawarkę już kupiłem i jest nią Nutool NTW 250 INV.

Za wyborem tego modelu przemówiło do mnie:

- Potężna moc, także do elektrody 5 mm. Przynajmniej tak wynika z plakietki znamionowej.

- Profesjonalny serwis door to door, bez opłat za wysyłkę oraz gwarancja wyn. 24 miesiące.

- Obudowa a właściwie otwory wentylacyjne i potężny wentylator z tyłu.

Jedyne, co mnie trochę zmartwiło to opinia jednego ze sprzedawców, że Nutool-e nie mają lakierowanej elektroniki w przeciwieństwie do np. Magnum. Pod uwagę też brałem Magnum Profi 200A.

Pomyślałem sobie, jeśli już kupuję samą MMA to niech będzie najmocniejsza z tych mocnych. Mam nadzieję, że dłuższe używanie nie przyniesie jakiś niespodzianek.

Następny zakup to będzie Tig - jednak, nie Mig. Będzie mi bardziej potrzebny do precyzyjnych spawów, szczególnie, jeśli o szczelność spoiny.
    Cieszę się z takiego wyboru, bo Tig i MMA w jednym, jest dobre, ale chyba nie najlepsze w sytuacji, gdy potrzebuje się np. dużo pospawać MMA, przenosząc ją z miejsca na miejsce.

Kupuję spawarkę inwentorową z TIG i będzie to Tiger -ma ktoś lub info o marce pr Kupuję spawarkę inwentorową z TIG i będzie to Tiger -ma ktoś lub info o marce pr

• #15 16 Sty 2014 12:29
    Michelson
    Poziom 18  

Ale skalę na potencjometrze to mogli chociaż orientacyjną namalować :D .

• #16 16 Sty 2014 22:24
    Edek1313
    Poziom 9  

Michelson napisał:
    Ale skalę na potencjometrze to mogli chociaż orientacyjną namalować :D .

To fakt, mogli chociaż dwie kreski namalować albo jakąś kropkę :)
    Coś wykombinuję, tzn. zrobię flamastrem kropki odnoszące się do minimalnego prądu spawania i elektrod 2,5 - 3,2 - 4 - 5.

lesnik792 napisał:
    Warto kilka złotych dodać :)
    Teraz będę spawał kilka większych rzeczy to jak ise uda, powstawiam inne zdjęcia
    A tu 3 fotki spawu na blasze 7mm ...

Niezłe fotki, nawet nie przypuszczałem, że "migiem" spawa się, jak elektrodą. Kolejna rzecz to oklepywanie "szlaki", tutaj po prostu te dodatkowe zajęcie nie występuje.

Ja jednak kupię Tig-a AC/DC. Do moich zastosowań, będzie się bardziej nadawał np. zbiornik z aluminium, precyzyjne spawanie drobnych elementów itd. Oczywiście, jeśli trafię w lotka to kupię obie, czyli MIG TIG-a :)

Tymczasem muszę jeszcze skończyć monitoring u siebie - została mi ostatnia kamera i dopiero wtedy będę się organizował "warsztatowo". Na razie w garażu - warsztacie mam taki "burdel", że nie mam nawet za bardzo, jak tam wejść :)

• #17 17 Sty 2014 16:56
    Edek1313
    Poziom 9  

Dodaję drugi komentarz z rzędu, gdyż muszę oddać sprawiedliwość producentowi i przyznać się do komentarza na wyrost, jeśli chodzi o poprzedni post.

Otóż rozpakowałem tą spawarkę - w końcu, z racji tego, że nie miałem czasu na to wcześniej. Ku mojemu zaskoczeniu okazało się, że spawarka ta posiada skalę wraz z podziałem na wielkość elektrod.
    Jestem bardzo mile zaskoczony. Załączam fotkę. Kupuję spawarkę inwentorową z TIG i będzie to Tiger -ma ktoś lub info o marce pr

... także wszelkie żarty tego dotyczące, uważam za nieśmieszne :)

• #18 18 Sty 2014 00:33
    Michelson
    Poziom 18  

No trochę to śmieszne było, bo przejrzałem kilka zdjęć i na żadnym skali nie widziałem. Było trzeba tak od razu. Ale mniejsza z tym.
    Napisz kiedyś, jak sprawuje się na maksymalnym prądzie na elektrodzie fi 5mm. I co na to bezpieczniki.

• #19 12 Lut 2014 17:16
    Edek1313
    Poziom 9  

Przetestowałem ją sobie trochę i muszę powiedzieć, że nie ma żadnego porównania do transformatorowej.

Przy spawaniu różowymi elektrodami, jest obłędna. Nie wiem, jak z "nierdzewką" i innymi, bo jeszcze nie miałem okazji. Nie pryska, nie klei, po prostu przykładasz elektrodę i spawasz - "łoi" elektrodę równo, jak leci. Zakupiłem kilka elektrod 5 mm i niedługo będę testował. Jedyne, co mnie zastanowiło to, gdy podłączyłem spawarkę do gniazdka w sieci domowej, spaliła mi się żarówka energooszczędna. Bezpieczniki nie wyłączyły się ani razu.

Jeśli chodzi o temperatury to ciężko coś stwierdzić, gdyż ogólnie jest zimno i nawet, jeśli coś się nagrzewa - a na pewno tak jest to duży, głośny wentylator, pracujący na full, schładza natychmiast wszystko w ekspresowym tempie. Rozkręciłem ją i postrzelałem parę fotek.

Chciałem sobie kupić jakiś w miarę tani multimetr o pomiarze do 200 A DC, aby sprawdzić te prądy spawania, jednak ceny mnie trochę zaskoczyły :)

Zapomniałem dopisać jeszcze, że zrobiłem kilka rzeczy, zanim przystąpiłem do pierwszego spawania:

- Połączyłem dwa przewody elektrodowy i masowy razem, co pozwoliło mi na uzyskanie ok. 5,5 m przewodu masowego.

- Ze starej spawarki połączyłem także dwa przewody i uzyskałem ponad 6 m przewodu elektrodowego. Tu muszę dodać, że polskie przewody ze starej spawarki, są nieporównywalnie jakościowo lepsze. Porównując te nowe, których odcięte druciki po ściągnięciu izolacji sypią się i odlatują ... porównując je zatem do tych starych to nowe, są po prostu zwykłymi prostymi drucikami, nieskręcanymi, nie plecionymi w wiązki, bez plecionego rdzenia przewodu, zwyczajnie oblane tworzywem. Są trochę, jakby kruche. Podsumowując, dobrze zrobiłem, że nie kupiłem nowego, taniego przewodu z Allegro, tylko połączyłem to, co już miałem.
    Uściślając, stary przewód jest mocny, twardy, bardzo elastyczny, wiotki. Nowy Chiński, jest w twardym tworzywie, sztywny i po zagięciu utrzymuje kształt zagięcia.

- Założyłem uchwyt na pasku oraz porządną gumową wtyczkę.

- Kupiłem przedłużacz 40 mb 3x2.5, gumowy, budowlany o obciążeniu 750v. Bardzo dobry jakościowo, bez bębna, luzem. Zapłaciłem 180 zł z wysyłką.

• #20 12 Lut 2014 19:30
    Michelson
    Poziom 18  

Odnośnie przewodów roboczych. Nie wiem jak u Ciebie, ale oglądałem kiedyś jakąś spawarkę Nutool w Brico i jestem przekonany, że przewody te były aluminiowe. Może dlatego są sztywne i łamliwe.

• #21 13 Lut 2014 18:18
    Edek1313
    Poziom 9  

Michelson napisał:
    Odnośnie przewodów roboczych. Nie wiem jak u Ciebie, ale oglądałem kiedyś jakąś spawarkę Nutool w Brico i jestem przekonany, że przewody te były aluminiowe. Może dlatego są sztywne i łamliwe.

Raczej nie wydaje mi się, chyba że "miedziowane" aluminium tak dobrze się lutuje. Po połączeniu przewodów dodatkowo je zalutowałem cyną. Trzyma, jak spaw :)

Mi się wydaje, że to są zwykłe miedziane druciki o zastosowaniu nie nadającym się na tego typu przewody.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME