Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oświetlenie LED - zabezpieczenie przed transformatorem i za też.

06 Wrz 2013 17:49 1986 7
  • Poziom 31  
    Witam, robię w mieszkaniu oświetlenie LED. Nie będzie ani jednej żarówki, wszystko na taśmach.
    Moja koncepcja jest taka, aby na każde pomieszczenie było po jednym bezpieczniku, pomieszczeń jest 7.
    Mam paski oświetleniowe i podświetleniowe. Wyjaśniam na rysunku poniżej: Oświetlenie LED - zabezpieczenie przed transformatorem i za też.
    Zasilane to będzie po transformatorze o mocy 50W i napięciu po wyprostowaniu 11.8V (pewnie siądzie przy obciążeniu). Teraz tak, paska oświetleniowego będzie razem 10m na całe mieszkanie, 5 metrów podświetleniowego, również na całe mieszkanie, które będzie używane wieczorami, podejrzewam, że całego 5 metrów nie wykorzystam, na każde pomieszczenie niech pójdzie po 20 - 30 cm i mamy oświetlony pokój, kiedy będzie potrzebne silne światło to w ruch pójdzie led oświetleniowy, gdzie światło będzie o wiele mocniejsze. Ale nie w tym rzecz. Od skrzynki wyjdzie transformator i dalej w ścianie będzie już napięcie 12V na całe mieszkanie, gniazdka standardowo 230V~. Zastanawiam się nad zabezpieczeniem tego, czy dać zwykły bezpiecznik B10A przed transformatorem czy kombinować coś mniejszego? Za transformatorem myślę dać już rurkowe topikowe na każde pomieszczenie osobno (+opis), chyba, że ktoś z was ma doświadczenie w takim projektowaniu i będzie mi w stanie pomóc. Pozdrawiam.
  • Poziom 14  
    Lepiej zastosuj zasilacz dedykowany do LED odpowiedniej mocy, zawsze utrzymuje stałe napięcie. Zabezpieczenie na 230 nie jest konieczne, ale jak już potrzebujesz to zastosuj odpowiedni bezpiecznik do zasilacza. Tak jak napisałeś, najlepiej do każdego pokoju daj osobny bezpiecznik rurkowy, amperaż również odpowiednio dobrany. Są gotowe panele dystrybucji napięć, ale możesz sam zrobić. Pamiętaj o odpowiednim przekroju przewodów, żeby spadki nie były tak wielkie, najlepiej 1,5, albo nawet 2,5mm2. Pozdrawiam.
  • Poziom 31  
    darkus1212 napisał:
    Pamiętaj o odpowiednim przekroju przewodów, żeby spadki nie były tak wielkie, najlepiej 1,5, albo nawet 2,5mm2. Pozdrawiam.

Dam spawalnicze. Nie będę kuł wszystkiego, już są 1,5mm2, dodam od siebie 0.75 na podświetlenie. Taki spadek to żaden spadek.
  • Pomocny post
    Poziom 41  
    Sołtys_Elbląga napisał:
    Zasilane to będzie po transformatorze o mocy 50W i napięciu po wyprostowaniu 11.8V (pewnie siądzie przy obciążeniu). Teraz tak, paska oświetleniowego będzie razem 10m na całe mieszkanie, 5 metrów podświetleniowego, również na całe mieszkanie, które będzie używane wieczorami, podejrzewam, że całego 5 metrów nie wykorzystam, na każde pomieszczenie niech pójdzie po 20 - 30 cm i mamy oświetlony pokój, kiedy będzie potrzebne silne światło to w ruch pójdzie led oświetleniowy, gdzie światło będzie o wiele mocniejsze. Ale nie w tym rzecz. Od skrzynki wyjdzie transformator i dalej w ścianie będzie już napięcie 12V na całe mieszkanie, gniazdka standardowo 230V~. Zastanawiam się nad zabezpieczeniem tego, czy dać zwykły bezpiecznik B10A przed transformatorem czy kombinować coś mniejszego?

Do trafa 50W bezpiecznik B10A :-)
  • Poziom 31  
    Dobra, myślałem nad mniejszym czy nie przerobić na szklany rurkowy. Pobór prądu przez podświetleniowe to około 5W na metr a oświetleniowe to 13W na metr, oczywiście wszystko nie będzie się paliło w jednym czasie. Główne na każde pomieszczenie to będzie około 30 cm paska oświetleniowego co da mocne światło porównywalne do żarówki 60W, porównywalne bo te oświetli głównie ściany i podłogę, nie jak żarówka wszystko dookoła siebie. Ale jak bezpiecznik 10A to 10A.
    Masz tu pomagajkę karolark.
  • Poziom 25  
    Nie rezygnuj z topików za zasilaczem. Zawsze to zabezpieczenie dla zasilacza w przypadku zwory na ledach. Lepiej wymienić topik za 0,5 zł niż zasilacz za kilkadziesiąt.
  • Poziom 24  
    Sołtys_Elbląga napisał:
    Główne na każde pomieszczenie to będzie około 30 cm paska oświetleniowego co da mocne światło porównywalne do żarówki 60W
    Proponuje Tobie sprawdzić na krótko jak to będzie w rzeczywistości, bo wierzyć się nie chce, żeby to wystarczyło na pokój. Chyba, że już próbowałeś.
  • Poziom 31  
    Mam takie coś już. Pasek z dużymi diodami jest o wiele mocniejszy od tych tanich małych dlatego tak krótki odcinek jest w stanie oddać sporo światła.