Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bardzo ciche dźwięki z TV w kinie domowym.

bodescu 06 Wrz 2013 18:51 11907 17
  • #1 06 Wrz 2013 18:51
    bodescu
    Poziom 6  

Witam, moje zestawienie:

telewizor: LG 42LK430
    kino domowe: SAMSUNG HT c350

Opis problemu:

Do tej pory miałem kino domowe połączone z TV kablem optycznym i po włączeniu opcji D.In w kinie domowym głos z TV śmigał przez głośniki kina domowego w bardzo dobrej jakości i odpowiedniej głośności.
    Niedawno się przeprowadzałem, (dostawca telewizji kablowej - PETRUS - pozostał bez zmian, ale zamiast dekodera cyfrowego tej platformy mam teraz kartę PCMCIA Petrus - nie wiem czy to ma znaczenie, ale to jedyna zmiana w stosunku do stanu poprzedniego więc wolę wspomnieć) i na nowo podłączyłem wszystkie kabelki. Głos z TV na głośnikach kina domowego jest ale - na moje ucho - gra co najmniej 2x ciszej niż poprzednio. Przy maksymalnej głośności (50 - max volume) siła dźwięku jest zdecydowanie niewystarczająca. Wcześniej ładnie dawało po uszach już przy głośności 30-35.

Przy oglądaniu filmów czy słuchaniu muzyki na kinie domowym (z płyty, z USB) głośność jest satysfakcjonująca (nigdy nie mam więcej niż 30, bo to wystarczająco głośno).

Czy orientuje się ktoś gdzie leży problem? Nadmienię, że kabel optyczny nie uległ awarii, sprawdzałem na nowym (100% sprawnym) kablu i jest to samo. Moim głównym podejrzanym jest karta PCMCIA (bo to jedyna zmiana w stosunku do poprzedniego układu).

Proszę o pomoc.

PS. Proszę moderatorów o nieusuwanie tematu, a w razie ewentualnych uchybień w stosunku do regulaminu proszę o wskazanie co należy poprawić, by temat spełniał wszelkie wymogi.

0 17
  • #2 06 Wrz 2013 19:08
    elemen_th
    Poziom 29  

Najprawdopodobniej dekoder, który miałeś dawał głośniejszy sygnał niż tuner wbudowany w TV.

2
  • #3 07 Wrz 2013 01:58
    anmedia
    Poziom 39  

bodescu napisał:
    Czy orientuje się ktoś gdzie leży problem?

Zrob tak. Pozycz od kogos odtwarzacz DVD i podlacz go poprzez HDMI do TV. Dzwiek z TV powinien zostac przeslany poprzez SPDIF do kina domowego. Jesli sila dzwieku bedzia satysfakcjonujaca, szukaj problemu u dostawcy uslugi/dekoderze/karcie PCMCIA (a tutaj wymagane jest ustawienie dzwieku w systemie dla danego urzadzenia)

Poza tym czytajac tego posta dochodze do wniosku ze polaczone masz w ten sposob:
    Z gniazda w scianie do karty PCMCIA. Z komputera podlaczone wideo i audio do TV (opisz to, jesli sie myle jak to wszystko teraz jest polaczone i czym, to dodaj sprostowanie). Byc moze trzeba bedzie zmienic ustawienia w komputerze. Najlepiej zamiesc zdjecia.

0
  • #4 08 Wrz 2013 13:43
    bodescu
    Poziom 6  

Wcześniej (przed przeprowadzką) było dokładnie tak:

Kabel antenowy z "gniazdka" w ścianie szedł do dekodera. Dekoder podłączony do TV kablem EURO-EURO. Telewizor podłączony do odtwarzacza DVD (kino domowe) kablem HDMI oraz kablem Optical Audio.
    Głośność dźwięków z telewizora na głośnikach kina domowego - bardzo dobra.

Obecnie jest tak:

Kabel antenowy z "gniazdka" w ścianie idzie bezpośrednio do telewizora. W telewizorze jest karta PCMCIA. Telewizor podłączony do odtwarzacza DVD (kino domowe) kablem HDMI oraz kablem Optical Audio.
    Głośność dźwięków z telewizora na głośnikach: słaba (zbyt cicho nawet na maksymalnej głośności).

Komputer nie brał udziału w żadnym zestawieniu - ani wcześniej, ani obecnie.

(Staram się opisać zestawienie najlepiej jak potrafię, choć jak pewnie łatwo zauważyć nie jestem specjalistą w tej tematyce).

Dziękuję za dotychczasowe sugestie i z góry dziękuję za dalszą pomoc.

0
  • #5 08 Wrz 2013 15:13
    Polon_us
    Poziom 41  

bodescu napisał:
    Przy oglądaniu filmów czy słuchaniu muzyki na kinie domowym (z płyty, z USB) głośność jest satysfakcjonująca

Interesuje mnie te USB - jest ono podłączone do kina czy do telewizora?

Również, sprawdź czy w menu telewizora "Ustawienia" masz opcję "Wzmacniacz". O ile jest, włącz ją i zobacz, czy przyniesie to jakiś skutek. Piszę "O ile jest", ponieważ instrukcja jest trochę ogólnikowa, piszą, że to jest zależne od modelu.

1
  • #6 08 Wrz 2013 19:54
    bodescu
    Poziom 6  

Miałem na myśli pendrive'a podłączonego do wejścia USB w DVD z kina domowego - wówczas głośność jak najbardziej OK.

W sumie nie sprawdzałem wcześniej i z ciekawości podłączyłem pendrive do USB telewizora i puściłem głos na kino domowe. Ku mojemu zdziwieniu poziom głośności super, bez porównania z głośnością z telewizji kablowej. Wygląda więc na to, że problem dotyczy tylko przekazywania dźwięku z telewizji kablowej na kino domowe, a nie ogólnie wszystkich dźwięków z TV na kino domowe - co oczywiście nie jest jeszcze rozwiązaniem mojej sytuacji.

---
    Jeśli chodzi o opcję "Wzmacniacz" - nie mam takiej.

W zakładce "Dźwięk" w ustawieniach mam jedynie opcje:
    - Automatyczny poziom głośności (wł/wył)
    - Czysty głos II (wł/wył + 5 poziomów)
    - Balans
    - Tryb dźwięku
    a) Infinite Surround (wł/wył)
    b) Tony wysokie
    c) Tony niskie
    d) Resetuj
    - Cyfrowe wyjście audio (auto, PCM)
    - TV Głośniki (wł/wył)
    - Ustawienia dźwięku DTV (auto/HE-AAC/Dolby Digital+/Dolby Digital/MPEG)

Zmieniałem już chyba wszystkie po kolei, oczywiście bez efektów.

0
  • #7 09 Wrz 2013 00:42
    anmedia
    Poziom 39  

bodescu napisał:
    Głośność dźwięków z telewizora na głośnikach: słaba (zbyt cicho nawet na maksymalnej głośności).

Czy mozesz laskawie zamiescic zdjecia urzadzen, szczegolnie tej karty PCMCIA i ewentualnie dekodera. Bo cos tutaj jest niezrozumiale.

0
  • #8 09 Wrz 2013 07:32
    Polon_us
    Poziom 41  

anmedia napisał:
    Bo cos tutaj jest niezrozumiale.

Kolega bodescu ma typowy układ. Karta CI - Common Interface, którą nazywa PCMCIA, (zgodnie zresztą z instrukcją) włożoną do złącza telewizora. Kabel telewizji kablowej podłączony jest do gniazda antenowego telewizora. Karta + tuner/dekoder telewizora razem pracują, aby uzyskać obraz i dźwięk w telewizorze. W tym zestawie nie ma zewnętrznego dekodera.

Kolego bodescu - kolejne pytanie - czy oprogramowanie tego telewizora było uaktualnione? Czy obecna wersja jest tą najnowszą?
    O ile nie jest, to sugerowałbym uaktualnić.

Jeszcze jedno mnie naszło w związku z tą kartą. Proszę sprawdzić menu Ustawienia -> Ustawienia cyfrowej telewizji kablowej -> Operator usługi.
    Czy jest tam obecny dostawca? Jeśli tak, proszę go wybrać z listy. Jeśli nie, to wybrać "Inni operatorzy" i wprowadzić dane tam potrzebne. Może będzie konieczny kontakt z firmą kablową.
    Te dane nie były potrzebne uprzednio, bo dekoder zewnętrzny miał już to wpisane. W obecnej sytuacji tuner/dekoder telewizora nadzoruje odbiór danych z sieci kablowej i być może pewne parametry wymagają korekcji. Proszę sprawdzić instrukcję TV strona 32.

0
  • #9 09 Wrz 2013 22:09
    bodescu
    Poziom 6  

anmedia napisał:
    Czy mozesz laskawie zamiescic zdjecia urzadzen, szczegolnie tej karty PCMCIA i ewentualnie dekodera.

Bardzo ciche dźwięki z TV w kinie domowym. Bardzo ciche dźwięki z TV w kinie domowym.

Dekodera zewnętrznego obecnie nie posiadam.

Polon_us napisał:
    Kolego bodescu - kolejne pytanie - czy oprogramowanie tego telewizora było uaktualnione? Czy obecna wersja jest tą najnowszą?
    O ile nie jest, to sugerowałbym uaktualnić.

"Aktualnie zainstalowana wersja 04.01.20" - nie mam pojęcia czy to najnowsza wersja. Świeci się na siwo (kolor "nieaktywności" funkcji. Próbuję zaktualizować zgodnie z instrukcją obsługi (str 46) - nic się nie dzieje.

Polon_us napisał:
    Jeszcze jedno mnie naszło w związku z tą kartą. Proszę sprawdzić menu Ustawienia -> Ustawienia cyfrowej telewizji kablowej -> Operator usługi.
    Czy jest tam obecny dostawca? Jeśli tak, proszę go wybrać z listy. Jeśli nie, to wybrać "Inni operatorzy" i wprowadzić dane tam potrzebne. Może będzie konieczny kontakt z firmą kablową.
    Te dane nie były potrzebne uprzednio, bo dekoder zewnętrzny miał już to wpisane. W obecnej sytuacji tuner/dekoder telewizora nadzoruje odbiór danych z sieci kablowej i być może pewne parametry wymagają korekcji. Proszę sprawdzić instrukcję TV strona 32.

Jedyny dostępny dostawca to UPC Digital. Mam wybraną opcję "Inni operatorzy" - pod spodem jedyna opcja "Automatyczne aktualizowanie programów" wł/wył. Klikam włącz, wciskam OK - nie prosi mnie o żadne dane, nie mam gdzie wpisać jakichkolwiek informacji. Po kliknięciu OK wraca do poprzedniego menu.

Ogólnie - kaszanka.

1
  • #10 09 Wrz 2013 22:29
    anmedia
    Poziom 39  

A czy w opcjach ustawien audio (moze byc w zaawansowanych w innej lini menu) konfiguracja audio karty PCMCIA? Choc jak czytam ten watek od poczatku, to wydaje mi sie ze przeciez ta karta nie robi niczego wiecej niz odblokowuje zakodowany kanal/y. A wiec doszukiwalbym sie tutaj problemu z poprawnym odkodowaniem sygnalu. Proponowalbym poprosic o wymiane karty i zapytac dostawce uslugi w czym problem. Czy karta odblokowuje jeden czy wiecej kanalow?

0
  • #11 10 Wrz 2013 07:31
    Polon_us
    Poziom 41  

Zgodziłbym się z kolega anmedia, że kontakt z siecią kablową jest nieunikniony. Choć osobiście nie sądzę, że karta jest tu problemem. Karta w sama w sobie tylko blokuje/odblokowuje kanały. Uważam, że problem tkwi w tunerze odbiornika. W uprzednim miejscu zamieszkania był używany zewnętrzny dekoder i tak na dobrą sprawę, nie ma punktu odniesienia, co do stanu technicznego tunera telewizora.
    Gdybym był na miejscu kolegi bodescu, zrobiłbym test, ktory sądzę, rozwiałby wątpliwości. Wyjąłbym kartę z telewizora i spróbował wyszukać jakieś kanały. Zwykle firmy kablowe mają parę kanałów niekodowanych do celów promocyjnych. Jeśli są takie kanały, to można sprawdzić poziom dźwięku.
    Inną próbą mogłoby być podłączenie prowizorycznej anteny zewnętrznej. Czytam na forum, że sygnał naziemny telewizji cyfrowej bywa bardzo silny, także nawet z kawałkiem przewodu antenowego blisko okna może coś uda się "złapać". W tym przypadku telewizor trzeba przestawić na antenę.
    Te testy powinny rozwiązać wątpliwości.
    Mała uwaga - po tych testach i włożeniu karty z powrotem kanały kablowe trzeba będzie zaprogramować z powrotem, co nie jest specjalną filozofią :)

Kto wie, czy nie zajdzie potrzeba użycia zewnętrznego dekodera, tak jak uprzednio. Tylko teraz sugerowałbym użycie połączenia HDMI, a nie Euro, jak przedtem.

0
  • #12 10 Wrz 2013 15:51
    bodescu
    Poziom 6  

anmedia napisał:
    A czy w opcjach ustawien audio (moze byc w zaawansowanych w innej lini menu) konfiguracja audio karty PCMCIA?

W tej chwili nie mam możliwości sprawdzenia, ale chyba gdzieś widziałem takie opcje. W domu sprawdzę dokładniej.

anmedia napisał:
    Czy karta odblokowuje jeden czy wiecej kanalow?

Niestety - nie wiem. Zapewne kontakt z dostawcą TV da mi odpowiedź, choć o ile kojarzę Panią, z którą zawsze trzeba rozmawiać - będzie ciężko :-) Poszukam kontaktu bezpośrednio do któregoś z techników.

Polon_us napisał:
    Kto wie, czy nie zajdzie potrzeba użycia zewnętrznego dekodera, tak jak uprzednio. Tylko teraz sugerowałbym użycie połączenia HDMI, a nie Euro, jak przedtem.

Powoli skłaniam się ku temu rozwiązaniu. Poprzedni dekoder był bardzo ubogi, nie posiadał wejścia HDMI. Z tego co się orientuję, obecnie dostępne są nieco nowsze dekodery, już zaopatrzone w HDMI.

0
  • #13 10 Wrz 2013 20:51
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

bodescu napisał:
    Poprzedni dekoder był bardzo ubogi, nie posiadał wejścia HDMI. Z tego co się orientuję, obecnie dostępne są nieco nowsze dekodery, już zaopatrzone w HDMI.

Ale może się okazać, że zabiorą Ci moduł i kartę a wcisną dekoder, i trafisz "z deszczu pod rynnę"

0
  • #14 11 Wrz 2013 06:13
    Polon_us
    Poziom 41  

Polon_us napisał:
    Kto wie, czy nie zajdzie potrzeba użycia zewnętrznego dekodera, tak jak uprzednio.

bodescu napisał:
    Powoli skłaniam się ku temu rozwiązaniu
    KOCUREK1970 napisał:
    Ale może się okazać, że zabiorą Ci moduł i kartę a wcisną dekoder, i trafisz "z deszczu pod rynnę"

Jestem gotowy bronić swojej opinii. Ale najprzód poczekam na bardziej merytoryczne wyjaśnienia od kolegi Kocurek1970. Który swoją drogą wyskoczył "ni z gruszki z pietruszki" nie starając się pomóc w rozwiązaniu problemu.
    Męczy mnie, co kolega Kocurek1970 miał na myśli pisząc "moduł i kartę". Karta - domyślam się, że to PCMCIA/CI karta, ale moduł? Może doczekam się odpowiedzi :)

0
  • #15 11 Wrz 2013 17:07
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

Polon_us napisał:
    Męczy mnie, co kolega Kocurek1970 miał na myśli pisząc "moduł i kartę". Karta - domyślam się, że to PCMCIA/CI karta, ale moduł? Może doczekam się odpowiedzi :)

Karta to karta kodowa, a PCMCIA/CI to właśnie moduł dostępu warunkowego, zwany też modułem CI, i tak należy to rozumieć.
    Polon_us napisał:
    Kocurek1970. Który swoją drogą wyskoczył "ni z gruszki z pietruszki" nie starając się pomóc w rozwiązaniu problemu.

Chodziło mi o to, że może się okazać, że nawet zamieniając moduł z kartą na dekoder też możesz nie uzyskać zamierzonego celu, powinieneś sprawdzić jakimi parametrami dysponuje ich dekoder, czyli jakie ma wyjścia sygnałowe dla audio i video, by ewentualnie mieć inną drogę uzyskania tego co chcesz.

0
  • #16 11 Wrz 2013 17:11
    anmedia
    Poziom 39  

KOCUREK1970 napisał:
    czyli jakie ma wyjścia sygnałowe dla audio

No i jak ma sprawdzic wyjscie cyfrowe?

0
  • #17 11 Wrz 2013 17:14
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

Normalnie, pójść do operatora, poprosić o dekoder, zobaczyć jakim portami dla toru audio on dysponuje, i będzie wiedział co dalej zrobić.

0
  • #18 12 Wrz 2013 09:42
    Polon_us
    Poziom 41  

Kolega bodescu w pierwszym wpisie podaje nazwę dostawcy sygnału kablowego. Na ich stronie można bez kłopotu znaleźć dane dekodera - ma wyjście HDMI i optyczne wyjście audio. I dodatkowo, tym razem urządzenie dostarczone przez firmę kablowa będzie całkowicie odpowiedzialne za dekodowanie sygnału audio/video. A to jest jakościowo inna sytuacja niż karta CI, gdzie tuner tv "współpracuje" z kartą nad dekodowaniem audio/video. Technik w takiej sytuacji bez kłopotu może "zwalać" problem na telewizor - wiem to własnych doświadczeń użytkowania karty CI.

Mam nadzieję, że kolega bodescu "zamelduje", jak ostatecznie zakończyła się sprawa.

Moje osobiste doświadczenia z kartami CI (czy Cable Card - jak je nazywa się w USA) są niezbyt pozytywne. Po dwóch lata użytkowania i "walki" z siecią kablową zrezygnowałem i przestawiłem się na dekoder. Ku niekłamanej uldze miejscowych techników telewizji kablowej :)

0