Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

LG FLATRON M206D-PZ - Brak dżwięku na każdym źródle

medick91 07 Sep 2013 11:08 6561 21
    medick91
    Level 10  
    Witam, mam problem z TV/Monitorem LCD LG FLATRON M206D-PZ- na każdym źródle nie ma dźwięku czy to z RF, HDMI, czy innych z podłączonym sygnałem dźwięku na Audio IN. Przywróciłem ustawienia fabryczne, przejrzałem wszystkie opcje wydaje się być Ok ale dźwięku nie ma. Proszę o pomoc.

Pozdrawiam.
    medick91
    Level 10  
    Jest, i jest to układ TAS5709.
    satgal
    Level 40  
    Jest pdf do tego ic digital audio power 20 W na google to zrobić jakieś pomiary. Ten wzmacniacz nie sprawdza się na warkot tak jak analogowy. Ważne aby było na dławikach końcowych połowa nap zasilania jego.
    medick91
    Level 10  
    A więc wstępne pomiary nie wykazały żadnych napięć na dławikach oraz kondensatorach za nimi- TV podłączony oczywiście bez matrycy i źródła A/V, napięcia zasilające IC są ok 5V i 3V.
    satgal
    Level 40  
    Popatrzeć na pdf tego ic i sprawdzić gdzie przychodzi zasilanie i ile volt. 20W wzmacniacz musi mieć co najmniej zasilanie 8V. Na pinach 2,3,34,35,40,41,44,45 powinno być zasilanie typowo 18V lub trochę wyższe ale nie mniejsze jak 8V. Jeżeli na tych pinach nie ma zwarcia do masy i brak nap. to można tam podać na próbę to nap. drucikiem, często powodem braku tego nap. była uszkodzona przelotka na druku płyty.
    medick91
    Level 10  
    Na każdym z podanych pinów nie ma napięcia i jest zwarcie do masy. Czyli mam rozumieć, że układ jest do wymiany?

Pozdrawiam
    satgal
    Level 40  
    Wylutowanie ze względu na dużą iliść nóg i wkładkę metalową pod nim dość pracochłonne. Może być przebity któryś kondensator ceramiczny, tak miałem. Ja bym podał napięcie z zasilacza regulowanego, zacząć od 0 i podnosić nap i sprawdzać palcem co się grzeje lub co dymi.
    mirex
    Level 43  
    satgal wrote:
    Ja bym podał napięcie z zasilacza regulowanego, zacząć od 0 i podnosić nap i sprawdzać palcem co się grzeje lub co dymi.

Skoro autor tak podchodzi do tematu, to trzeba by jeszcze dodać, że zasilacz musi mieć odpowiednią wydajność prądową, a jeszcze lepiej, gdyby prąd również był regulowany.
    Nie znam tej płyty, ale bardzo możliwe, że jakieś dławiki są po drodze, czy rezystory 0Ω. ;)

No i - czysto teoretycznie - gdyby
    Quote:
    Na każdym z podanych pinów nie ma napięcia i jest zwarcie do masy.

rzeczywiście tak było, to jakże zasilacz znosi to przeciążenie?? ;)
    medick91
    Level 10  
    Zasilacz laboratoryjny który posiadam ma regulacje prądu i zabezpieczenia.
    Zasilacz w TV na pewno nie ma znosić takiego obciążenia a jest raczej jakiś układ zabezpieczający który rozłącza obwód w celu jego zabezpieczenia lub jest tam najprostsze zabezpieczenie typu bezpiecznik itp.
    Do rzeczy; próba zwarciowa wykryła najprawdopodobniej winowajcę- grzała się cewka SMD i kondensator znajdujący się obok. Po wyrzuceniu z obwodu kondensatora nadal było zwarcie, wyrzuciłem więc cewkę i zwarcie zginęło. Sprawdziłem cewkę miernikiem- 0.15 Ohm i jest zwarcie. Nie wiem jaka to cewka wiadomo jak to w SMD. Napisane jest tylko na niej 100 DK CC.
    mirex
    Level 43  
    medick91 wrote:
    Zasilacz w TV na pewno nie ma znosić takiego obciążenia a jest raczej jakiś układ zabezpieczający który rozłącza obwód w celu jego zabezpieczenia lub jest tam najprostsze zabezpieczenie typu bezpiecznik itp.
    medick91 wrote:
    Po wyrzuceniu z obwodu kondensatora nadal było zwarcie, wyrzuciłem więc cewkę i zwarcie zginęło. Sprawdziłem cewkę miernikiem- 0.15 Ohm i jest zwarcie. Nie wiem jaka to cewka wiadomo jak to w SMD. Napisane jest tylko na niej 100 DK CC.

Moja dobra rada - oddaj ten sprzęt do jakiegoś fachowca, póki jest jeszcze co naprawiać.
    lisek
    Service technician RTV
    Tutaj masz Link_datasheet
    -niestety nie ma schematu ideowego ,pracy
    Musisz pomierzyć te nap. (od 8-24V zalecana wartosc) na pin"ach
    Quote:
    PVDD_A pin.2, 3 Power-supply input for half-bridge output A
    PVDD_B pin.44, 45 P Power-supply input for half-bridge output B
    PVDD_C pin.40, 41 P Power-supply input for half-bridge output C
    PVDD_D pin.34, 35 P Power-supply input for half-bridge output D

(':idea:') Układ pracy TAS5709 masz np
    Link_plasma LG-42PJ350_str.31

Tutaj układ pracy Link_TAS5706

LeDy
    Level 43  
    lisek wrote:
    Tutaj masz Link_datasheet
    -niestety nie ma schematu ideowego ,pracy
    Musisz pomierzyć te nap. (od 8-24V zalecana wartosc) na pin"ach
    Quote:
    PVDD_A pin.2, 3 Power-supply input for half-bridge output A
    PVDD_B pin.44, 45 P Power-supply input for half-bridge output B
    PVDD_C pin.40, 41 P Power-supply input for half-bridge output C
    PVDD_D pin.34, 35 P Power-supply input for half-bridge output D

(':idea:') Układ pracy TAS5709 masz np
    Link_plasma LG-42PJ350_str.31

Tutaj układ pracy Link_TAS5706

Quote:
    Do rzeczy; próba zwarciowa wykryła najprawdopodobniej winowajcę- grzała się cewka SMD i kondensator znajdujący się obok. Po wyrzuceniu z obwodu kondensatora nadal było zwarcie, wyrzuciłem więc cewkę i zwarcie zginęło. Sprawdziłem cewkę miernikiem- 0.15 Ohm i jest zwarcie. Nie wiem jaka to cewka wiadomo jak to w SMD
    Tego ty nie czytałeś? Cewka ma zwarcie a on pisze, że znalazł winowajce?
    lisek
    Service technician RTV
    Quote:
    grzała się cewka SMD i kondensator znajdujący się obok. Po wyrzuceniu z obwodu kondensatora nadal było zwarcie, wyrzuciłem więc cewkę i zwarcie zginęło.

Ciekawe pod jaki pin. owe elementy SMD były podłączone
    -może cewka szeregowo z C ??(':cry:'), ale gdzie ???

Ale na rys. ideowym str. 31 z plasmy nic takiego nie ma.
    Jedyne cewki to na wyj. fonii

mirex
    Level 43  
    lisek wrote:
    Tylko powiedz mi skąd Początkujący może wiedzieć ,ze ten układ scalony jest akurat w tej plasmie?

A Ty skąd wiesz? Z pamięci? Ze swoich hiper tetra dysków? To chyba długo ci szukało na nich.
    Bo mnie wystarczyło - w tej chwili - kilkadziesiąt sekund i Google odpowiedziało w jakich modelach LG występuje. Nie widzę zasadniczego problemu, aby ktokolwiek, kto wie "z czym to się je" nie zechciał poszukać.
    Nie widzę też problemu, żeby mu nawet podać konkrety. Ale jeśli wykaże wolę samodzielnej pracy i samodzielnego myślenia, a nie robić to zamiast kogoś. Bo się nigdy niczego nie nauczy poza wykorzystywaniem innych.

Chciałbym przypomnieć też, że to nie początkujący serwisant. Nawet nie elektronik, tylko amator, który podstaw elektroniki nie zna.
    Co wykazałem w cytatach.
    I w całości podtrzymuję swoje zdanie - TV powinien trafić do serwisu (albo kogoś kumatego), a temat, po wiadomości numer 12, do kosza z powodu drastycznego zaniżania poziomu.
    Co zresztą proponowałem, ale uznano inaczej.

Adminie - dogadaliście się wreszcie co ma się dziać z tematami o niskim poziomie merytorycznym, ale nie na tyle niskim, żeby trafić do kosza?
    Będzie coś z tego (w którejkolwiek z wersji, jakie proponowałem onegdaj, lub jakiejkolwiek nowej, lepszej), czy - jak zwykle nici?
    Bo to, co się ostatnimi czasy dzieje tutaj jest naprawdę żenujące niejednokrotnie.

Ale i tak byłby problem - bo jeśli lisek zechciałby "radzić" tamże, to kto będzie prostował jego .... nieścisłości. ;) Tutaj moderatorzy mają to tam, gdzie słońce nie dociera, a co dopiero w jakiejś umownej "piaskownicy" by było.?? ;)
    Przecież uwierzą mu "początkujący" bezgranicznie. ;) A potem płacz, bo wydane pieniądze, a jest gorzej niż było. ;)

Dodano po 1 [minuty]:

Ło matko i córko...! No i po co tyle mojego pisania, jak reszta w koszu?!
    satgal
    Level 40  
    Oddaj do serwisu to czy jest mądra rada, może ten kolega akurat tam pracuje w takim nowoczesnym serwisie i chce naprawić nie przez wymianę płyty tak jak mu tam zalecają, tylko że jej nie ma w magazynie. Oprócz umiejętności naprawiania to podstawa, myślenie i kalkulacja. Często taki serwis wystawi rachunek za diagnozę nie naprawiająć, przekraczający wartość takiego urządzenia.
    mirex
    Level 43  
    satgal wrote:
    Oddaj do serwisu to czy jest mądra rada

Bardzo mądra, skoro ktoś nie rozumie co to jest dławik i jak działa.
    Co dokładnie wykazał w swoim pisaniu.
    satgal wrote:
    może ten kolega akurat tam pracuje w takim nowoczesnym serwisie i chce naprawić nie przez wymianę płyty tak jak mu tam zalecają, tylko że jej nie ma w magazynie.

Żart tygodnia! :)
    Uważasz, że aby się tam zatrudnić, nie trzeba wykazać się papierami, że jest się elektronikiem? Owszem, potem są cenione tylko umiejętności manualne. ;)
    Tym niemniej, jeśli ktoś ma papiery, a wypisuje tu takie bzdury, to ja innych rad - niestety - nie mam.
    satgal wrote:
    Często taki serwis wystawi rachunek za diagnozę nie naprawiająć, przekraczający wartość takiego urządzenia.

Kolejny żart. Ale niech będzie. Pytanie - co to jest wartość urządzenia. Nie jest to czasami kwota, za którą można kupić inne, pełnosprawne i porównywalne urządzenie? ;)
    Obawiam się, że pomoc w samodzielnej "naprawie" wygeneruje wyższe koszty, niż diagnoza fachowców, a sprzęt i tak nie będzie sprawny. ;)
    Pomijając już fakt ile to potrwa.
    No i często można skorzystać z opcji pozostawienia sprzętu w serwisie w rozliczeniu "diagnozy". ;)
    Może więc lepiej od razu pójść do sklepu?

Gdybym miał tak pokrętnie "kalkulować", to każdemu klientowi odradzałbym naprawę starszych CRT - "bo to się nie kalkuluje". Owszem czasami nie kalkuluje - mnie, serwisantowi. Ale nie klientowi na ogół.
    medick91
    Level 10  
    Witam ponownie. Wiem, że przejście na cewce to rzecz normalna, zastanawia mnie tylko czemu to ona i elementy obok grzeją się na próbie zwarciowej (zaznaczone kolorem czerwonym w załączniku) i czemu to po jej wylutowaniu ginie zwarcie na pinach zasilających układ wzmacniający. Tak jak wspomniałem brak jest na tych pinach napięć 8-24V.
    W załączniku zdjęcie elementów które się grzeją i układu wraz z dławikami- może to coś rozjaśni bo elementy które się grzeją wylutowywałem i mierzyłem i dopiero i tak po wylutowaniu cewki dopiero zwarcie ginęło.
    Rezystancja cewki wydaje się być ok ponieważ niżej jest taka sama cewka i ma tę samą rezystancję.

Pozdrawiam