Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Antena DIY Yagi - problem -

07 Wrz 2013 16:10 3564 10
  • Poziom 2  
    Witam. Postanowiłem wykonać własnymi siłami antene typu Yagi z dipolem pętlowym i dwoma direktorami. Wszystko obliczone wg. kalkulatora ze strony vk5dj. Po złożeniu i przetestowaniu pojawia się niezrozumiały dla mnie stan rzeczy. Otóż antena odbiera mux2 i mux3 bezproblemowo. Odległość od nadajnika w Raszynie ~18km. Odbiera także TVN HD na 730MHz z PKiN. Niestety problem pojawia się przy częstotliwości 770MHz czyli z mux-em pierwszym gdzie na kompletnej antenie jest całkowity brak sygnału(0%). Po pozbawieniu anteny direktorów sygnał się pojawia występuję jednak "pikseloza". Problem jest taki, że antena jest policzona właśnie na tą górną czestotliwość czyli 770MHz i wychodzi na to że sygnał jest całkowicie tłumiony przez direktory przed dipolem. Czy ktoś kiedykolwiek spotkał się takim problemem? Oddalenie od siebie direktorów i dipola sprawdzałem kilkukrotnie i zgadzają się z tymi podawanymi przez kalkulator. Czy wzajemne położenie dipola a direktorów w aspekcie wysokości mocowania ma jakieś znaczenie?
  • Poziom 38  

Jeśli antena odbiera mux-3 (k27) i mux-2 k48), a nie odbiera mux-1 (k58), to oznacza, że projekt jest zły (zakładając, że masz dobre wykonanie).

Jeśli jest w założeniu wąskopasmowa, czyli tylko na k58, to szerokości dipola i direktorów powinny być gdzieś w okolicach 18...19cm, jeśli szerokopasmowa, to direktory w okolicach 17...18cm, a dipol około dwudziestu kilku centymetrów.
  • Poziom 2  
    Cytat:
    Jeśli jest w założeniu wąskopasmowa, czyli tylko na k58, to szerokości dipola i direktorów powinny być gdzieś w okolicach 18...19cm, jeśli szerokopasmowa, to direktory w okolicach 17...18cm, a dipol około dwudziestu kilku centymetrów.

Wymiary to:
    reflektor: 189,9mm;
    dipol pętlowy: 187,2mm;
    pierwszy direktor: 171,3mm;
    drugi direktor: 169,5;
    antena wyliczona na podstawie Yagi calculator ze strony: http://www.vk5dj.com/yagi.html

Ma być to antena głównie na 770MHz jako że z odbiorem tego kanału są największe problemy a yagi z tego co czytałem dobrze spisuję się przy częstotliwościach niższych niż wzorcowa za to bardzo słabo przy wyższych(nie wiem na ile to prawda).
    W każdym razie sam dipol bez direktorów odbiera w słabej jakości mux1. Jednak po zamontowaniu direktorów sygnał spada do 0(idealne tłumienie). Nie wiem w jaki sposób direktory działają ale sądzę że powinny wzmacniać sygnał zamiast całkowicie go "pochłaniać".
  • Poziom 26  
    Witam serdecznie.

Jaka jest szerokość dipola? Tzn. odstęp miedzy dłuższymi odcinkami pętli. Jaka jest grubość rurek i jak wykonany jest symetryzator?
    Pozdrawiam.

Sebastian
  • Poziom 18  
    Coś takiego ci wyszło?

Yagi design frequency =770,00 MHz
    Wavelength =389 mm
    Elements contacting a metal boom 20,00 mm in diam.
    Director/reflector diam =6,00 mm
    Radiator diam =6,00 mm

ELEMENT LENGTHS AND SPACING
    Reflector
    201 mm long at boom position = 30 mm

Radiator
    Single dipole 180 mm tip to tip at boom posn =108 mm
    Folded dipole 183 mm tip to tip at boom posn =108 mm

Dir Length Spaced Boom position Gain Gain
    (no.) ( mm ) ( mm ) ( mm ) (dBd) (dBi)
    1 175 29 137 5,6 7,8
    2 173 70 207 7,0 9,2

Director spacings are measured from the previous element
    Tolerance for element lengths is +/- 1 mm

Boom position is the mounting point for each element as measured
    from the rear of the boom and includes the 30 mm overhang.The total boom length is 237 mm including two overhangs

The beam's estimated 3dB beamwidth is 71 deg

A half wave 4:1 balun uses 0,75 velocity factor RG-6 (foam PE) and is 146 mm long plus leads

Here are some construction details for a folded dipole

Measurements are taken from the inside of bends
    Folded dipole length measured tip to tip = 183mm
    Total rod length =399mm
    Centre of rod=199mm
    Distance HI=GF=54mm
    Distance HA=GE=93mm
    Distance HB=GD=133mm
    Distance HC=GC=199mm
    Gap at HG=25mm
    Bend diameter BI=DF=50mm

If the dipole is considered as a flat plane (see ARRL Antenna Handbook) then its resonant frequency is 770,0MHz and K is 0,900

Antena DIY Yagi - problem -

To nie jest dobry program do obliczania anten telewizyjnych.
    Za wąskie pasmo.
    Ja tym programem obliczam anteny do wifi od 900 do 2400 mHz.
    Anteny mają 200 omów.
    Zamiast transformatora, takiego jak z programu, wstawiam do anten symetryzator.
    Taki jak do anten telewizyjnych - ten z ferrytem.
    Ty nie możesz tak zrobić, bo masz kabel 75 omów, a nie 50, jak ja.

Niestety, nie wiem dlaczego masz taki kłopot z odbiorem na tej antenie.
    Ja nie miałem nigdy żadnych hec.
  • Poziom 38  
    Medivho napisał:
    Ma być to antena głównie na 770MHz jako że z odbiorem tego kanału są największe problemy a yagi z tego co czytałem dobrze spisuję się przy częstotliwościach niższych niż wzorcowa za to bardzo słabo przy wyższych(nie wiem na ile to prawda).

Yagi spisują się tak dobrze, jak dobry jest projekt i jego realizacja w realu. Nie ma żadnych problemów z Yagi o paśmie pokrywającym cały UHF.

Medivho napisał:
    Jednak po zamontowaniu direktorów sygnał spada do 0(idealne tłumienie). Nie wiem w jaki sposób direktory działają ale sądzę że powinny wzmacniać sygnał zamiast całkowicie go "pochłaniać".

Tak też dokładnie działają direktory - dodanie każdego direktora to zwiększenie zysku anteny. Tylko, że musi mieć odpowiedni wymiar i być w ściśle określonej odległości od dipola lub innych direktorów. Jeśli odległości są złe - może nastąpić właśnie taki efekt utraty zysku z uwagi na dopasowania całej anteny (właściwie, to ich brak), zwłaszcza na końcach pasm - tu górnego końca. Dodatkowy kanał to ewentualny brak symetryzatora może być.

Problem z prawidłowym wykonaniem anteny narasta gwałtownie przy przekroczeniu 750MHz.

Moja rada - kup sobie jakąś porządną Yagi albo małą V-matryce, logoperiodyczną, ewentualnie 'siatkę' i będziesz miał po problemie - zakładając, że nie będzie ta antena zamontowana w mieszkaniu lub na strychu, a normalnie na zewnątrz.
  • Poziom 2  
    @k2.juras
    Cytat:
    Coś takiego ci wyszło?

Podobnego. Różnice wynikają zapewne z tego że ja podawałem nie metalowy szkielet oraz inna grubość drutu.
    Cytat:
    To nie jest dobry program do obliczania anten telewizyjnych.
    Za wąskie pasmo.

Właśnie cały problem w tym że antena wyliczona na 770MHz na tej częstotliwości odmawia współpracy a na częstotliwości 730MHz odbiera TVN HD z poziomem sygnałem 90/100.

Cytat:
    Jaka jest szerokość dipola? Tzn. odstęp miedzy dłuższymi odcinkami pętli. Jaka jest grubość rurek i jak wykonany jest symetryzator?

Szerokość dipola 18,7mm. Drut miedziany 2,5mm2 czyli jakieś(czyli jakieś 1.8mm - tylko taki był pod ręką). Póki co zamontowany jest balun 4:1 wykonany wg tego co podawał program. Mam plan kupić jakiś symetryzator.

Zna ktoś jakiś sklep w Warszawie ze sprzętem RTV gdzie można nabyć w rozsądnej cenie symetryzator/puszkę antenową? Najlepiej otwarty również niedziele.
  • Poziom 18  
    Medivho napisał:
    Właśnie cały problem w tym że antena wyliczona na 770MHz na tej częstotliwości odmawia współpracy a na częstotliwości 730MHz odbiera TVN HD z poziomem sygnałem 90/100.

No to mnie się wydaje, że to nie możliwe żeby przyczyną była tu antena.
    Może na próbę podłączysz inny dekoder, zmienisz kabel antenowy?
    Medivho napisał:
    Mam plan kupić jakiś symetryzator.